بیانیه انجمن بلاکچین ایران درباره صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی: مسدودسازی راه حل نیست!

بیانیه انجمن بلاکچین ایران درباره صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی: مسدودسازی راه حل نیست!

انجمن بلاک چین ایران در پاسخ به اظهارات اخیر رئیس مجلس شورای اسلامی در ارتباط با ممنوع‌کردن فعالیت صرافی‌های غیرمجاز ارزهای دیجیتال، بیانیه‌ای را منتشر کرده است. در این بیانیه تلاش شده است تا به نکاتی در مورد موضع‌گیری‌های اخیر اشاره شود.

متأسفانه علی‌رغم درخواست‌های گسترده فعالان در زمینه تبادل رمزارزها از بانک مرکزی، هیات دولت، شورای ملی فضای مجازی و مجلس محترم شورای اسلامی برای ایجاد یک بستر قانونی، بدون ایجاد مجوزهای جدید در زمینه مبادلات رمزارزها، هنوز اقدامات شایسته و مؤثری توسط این نهادهای مسئول، در این رابطه صورت نپذیرفته است. این تلاش‌ها در چارچوب ارائه طرح‌های مکتوب و مدون و با تأسی از تجربیات قبلی در کشور عزیزمان ایران و سایر کشورهای پیشرو در فناوری بلاکچین و رمزارز انجام گرفته است.
اما با وجود تمامی این تلاش‌ها، در روزهای اخیر شاهد موضع‌گیری‌های بعضاً غیرکارشناسی و شتابزده‌ای هستیم که می‌توانند پیامدها و عواقب گسترده‌ای را به دنبال داشته باشد.

کارگروه تبادل رمزارز انجمن بلاکچین، پیش و بیش از هر چیز، هرگونه اقدام برای مسدود کردن وب سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های ایرانی ارائه دهنده خدمات خرید و فروش رمزارزها و درگاه‌های ریالی آن‌ها را محکوم می‌کند. از نظر ما «مسدودسازی راه حل نیست!». تجربیات سال‌های اخیر نشان می‌دهد که هرگونه مسدودسازی یکباره و برخوردهای سلبی در رابطه با فناوری‌های نوین، ضمن این که تبعات گسترده‌ و هزینه‌های زیادی را برای کشور و مردم به همراه داشته است، هرگز موفق نیز نبوده است. حالا همه به خوبی می‌دانیم که فناوری در نهایت راه خود را پیدا می‌کند و نیاز مردم برای حرکت پیشروانه و همگام با جریان‌های فناورانه جهانی، قابل توقف و انسداد نیست.

در رابطه با موضع‌گیری‌های انجام شده، ذکر چند نکته ضروری به نظر می‌رسد:

۱- یکی از استدلال‌های مطروحه در رابطه با درخواست مسدودسازی ارائه خدمات خرید و فروش رمزارزها، روند نزولی بازار سرمایه و بورس کشور می‌باشد که پس از یک دوره رشد قابل توجه رخ داده است. در حالی که نوسانات کوچک و بزرگ، در هر بازار سرمایه‌، امری است طبیعی و قابل انتظار، که نه تنها در بازار سرمایه ایران در طول دهه‌های گذشته بارها شاهد آن بودیم، حتی در طول یکی دو سال گذشته در بازارهای سرمایه سایر کشورها هم تحت تأثیر پاندمی کرونا، به کرات مشاهده شده است و در دنیای رمزارزها نیز امری بدیهی و غیرقابل‌اجتناب است.

در این میان وظیفه و مسئولیت تمامی فعالان در هر بازاری، آگاهی‌رسانی به عموم مردم می‌باشد تا در رابطه با خطرات و ریسک‌های سرمایه‌گذاری در هر زمینه‌ای مطلع و دارای بینش و دانش لازم باشند. اینکه نوسانات در یک بازار سرمایه را فقط و فقط متوجه یک بازار سرمایه دیگر بدانیم، نه عادلانه است، نه کارشناسی شده و نه منطبق با واقعیات اقتصادی کشور.

۲- نگرانی مطروحه دیگر در رابطه با سکوهای ارائه خدمات خرید و فروش رمزارزها، دغدغه به حق و منطقی امنیت اموال و سرمایه‌های مردم می‌باشد. در حالی که هر گونه مسدودسازی در این رابطه، به هدایت شدن سرمایه‌های مردم به سمت پلتفرم‌های خارجی منجر می‌شود که بارها اقدام به بلوکه کردن موجودی ایرانیان به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه و غیرانسانی کرده‌اند. امری که خود نقض غرض است.

۳- در حال حاضر، خوشبختانه پلتفرم‌ها و صرافی‌های معتبر و مطرح ایرانی توسعه یافته‌اند که با سرمایه‌گذاری گسترده و با استفاده از نیروهای فنی و توانمند ایرانی، هزاران تراکنش رمزارزی در طول روز را انجام می‌دهند، سال‌هاست در زمینه تبادل رمزارزها فعال هستند، توسط نهادهای امنیتی شناخته شده‌اند، دارای آدرس فیزیکی بوده و عمدتاً به‌صورت حقوقی در حال فعالیت هستند و در طول سالها فعالیت خود، کمترین پرونده شکایت یا اختلاف‌نظر را با کاربران داشته‌اند که در قریب به اتفاق موارد، با جلب رضایت کاربران همراه بوده است. مسدود کردن درگاه‌ها، وب سایت‌ها و یا اپلکیشن‌های این فعالان باسابقه و معتبر، نتیجه‌ای جز ظهور قارچی فعالان ناشناخته‌ نخواهد شد که از ابتدا در بستر غیرقانونی ایجاد شده در نتیجه مسدودسازی احتمالی و با اهداف غیرقانونی و مجرمانه، کار خود را آغاز خواهند کرد. امری که در نهایت به تولید و هجوم تعداد زیادی پرونده‌های کلاهبرداری و فیشینگ به مراجع قضایی و پلیس محترم فتا منجر خواهد شد.

۴- کشورهای پیشرو و حتی تازه‌وارد در زمینه رمزارزها، علی‌رغم بروز بحران‌های متعدد به‌طور مشخص بر لزوم قانون‌گذاری در این بخش تأکید می‌کنند و دلیل آن را عقب نیفتادن از قافله فناوری‌های نوین و روزآمد بلاکچین و رمزارز اعلام می‌کنند. در این شرایط، هر گونه تصمیم نسنجیده در مورد مسدودسازی در زمینه تبادل رمزارزها، چیزی نیست جز فرصت‌سوزی و گام برداشتن در مسیری که قطعاً به سود توسعه و پیشرفت علمی و فنی کشور و ایجاد دلسردی در جوانان توانمند و با استعداد ایرانی نخواهد بود.

۵- نباید از نظر دور داشت که فناوری بلاکچین و رمزارز، اساساً بر مبنای شفافیت و عدم تمرکز طراحی شده است که هرگونه تصمیم‌گیری در رابطه با آن را نیازمند به دانش فنی و کارشناسی لازم می‌کند. ملاحظاتی که توسط فعالان تبادل رمزارزها در طرح‌های ارائه شده به دولت، بانک مرکزی و سایر نهادهای حاکمیتی در نظر گرفته‌ شده‌اند. به عبارت دیگر برخورد با این پدیده جدید، نیازمند به تصمیماتی نو و از جنسی متفاوت است.

در پایان، کارگروه تبادل رمزارز انجمن بلاکچین، ضمن تأکید و اطلاع‌رسانی به مردم ایران در رابطه با ریسک‌های بالای سرمایه‌گذاری بر روی رمزارزها که نیاز و لزوم افزایش آگاهی و کسب دانش در این رابطه را برجسته می‌کند، مجدداً از بانک مرکزی، مجلس محترم شورای اسلامی و سایر نهادهای ذی‌ربط درخواست می‌نماید ضمن خودداری از هرگونه مسدودسازی و ایجاد محدودیت برای فعالان باسابقه و معتبر، بدون ایجاد مجوزهای جدید و انحصار، بستر و چارچوب قانونی مورد نیاز برای فعالیت در زمینه مبادلات رمزارزها را فراهم آورند.

امید است هر چه سریعتر با درک صحیح و مناسب شرایط فعلی و اهمیت این فناوری‌های نوین در دنیای امروز، طی مشورت با تشکل‌های مردمی و صنفی در زمینه تبادل رمزارزها، قانون‌گذاری شایسته توسط نهادهای مسئول در سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» انجام شود تا جوانان مستعد ایرانی بتوانند در بستری قانونی، شفاف و غیرانحصاری در رابطه با این فناوری‌های نو، به فعالیت خود گسترده‌تر و فناورانه‌تر از قبل ادامه دهند.

برای مشاهده اصل ممهورشده بیانیه اینجا را کلیک کنید.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

68 دیدگاه
Pashakhan
پاشا
1 سال پیش

اگر ممنوعه برای همه ممنوع باشه . فارما و مزارع استخراجتون با اون وسعت با چین زدید …. برق کشور به مشکل خورده . با حجم گسترده وحشتناک هر لحظه دارید استخراج میکنید . آقای مسئول و آقایان مسئول اگرم ممنوع کنید حسابها شما و جیبا شما برای تمام ارزهای دیجیتال بازه .فقط حساب مردم میبیندید .مث پولهای میلیاردی در حسابها امریکاتون مث واردات ماشینها با دلار ۴۰۰۰ تومنی یا شاید حتی کمتر به اسم تحریم .. مث زندگی کردن بچه هاتون در امریکا و کانادا و..و…چیزیه ک داریم میبینیم ..مردمو به بازی نگیرید دوباره …

14
14
1 سال پیش

همیشه ممنوع می کنیم بعد فکر میکنیم چکار کردیم کل دنیا پذیرفته ایران نه داره مسدود میکنه😞😞😞😞

محدودیت
محدودیت
1 سال پیش

شدیدا موافق هستم که تا یه مدت چند ساله موضوع این رمز ارزها بسته شه تو کشور و هیچ پرداخت ریالی قانونی وجود نداشته باشه.دلیلش هم اونایی میفهمن که قدیمی این بازار بودن…!و این اتفاق خواهد افتاد و معامله رمز ارزها غیر قانونی میشه تو کشور به امید خدا

بی نهایت
بی نهایت
1 سال پیش

ممنونیم…اما باید بدانید این ها برای علم و فناوری ارزشی قائل نیستن و فقط از آن به عنوان وسیله ای برای رو کم کنی دشمنان در طول زمان استفاده کرده اند، وگرنه علم اینجا جایگاهی نداشته و نخواهد داشت.

moji
moji
1 سال پیش

واقعیته که اگه این فن آوری توی ایران همه گیر بشه و از اونجا که مغز ایرانی جماعت دنبال پول راحت در آوردنه، دیگه هیچکس کار نمیکنه و ایران قطب بلاکچین میشه.
ولی مطمئن باشید به زودی مالیات های چند ده درصدی بابت خرید و فروش وضع میشه، دولت ما هیچوقت از منفعت مردم ما جدا نبوده و نیست.

محمد
محمد
1 سال پیش
پاسخ  moji

هیچکس کار نمیکنه؟منظورت کدوم کاره؟بردگی؟یا کارمندی؟تو جوانارو بذار سر ی کار درست تا نرن تو این کار..بذار خیالتو راحت کنم هیچ جوره نمیتونین جلوی این کارو بگیرین فقط یک راه دارین کلا اینترنتو ممنوع کنید

محمد
محمد
1 سال پیش
پاسخ  moji

نکه خیلی کار ریخته مردم کار نمیکنن😂

1451
1451
1 سال پیش
پاسخ  moji

اقا تورو خدا راه کار بهشون نده ؟!!مالیات روچی!؟

حسن
حسن
1 سال پیش

خودشان راصاحب همه چیزاین کشوردانسته اندودراین موقعیت بدبختی وتورم شدیدوبیکاری میخوان ملت راخفه کنند
پول خودمردمه میخان ازجیب مردم بازهم بردارن
دنیاکجاست مابااینهاکجاییم.
بذارملت آزادانه خودش تصمیم بگیرد

سید عبدالغفور
سید عبدالغفور
1 سال پیش

اینا ناراحت هستن که سرمایه گزاری در رمز ارز دست خودشون مثل بورس نیست ومردم خودشون کنترل سرمایشون در دست دارند

One
One
1 سال پیش

ارز دیجیتال و بلاک چین قابل تحریم و ممنوع کردن نیست … چه خوشتان بیاید چه نیاید آینده دنیا و مردم است …

Kian
Kian
1 سال پیش

مسدود هم بشه خرید فروش از طریق کارت به کارت انجام میشه جد همینا راه امام حسین بستن ها اینا هم راه مردم می بندن ادامه بدید این کاراتونو تا یه انقلاب دیگه راه بیفته

امین زمانی
امین زمانی
1 سال پیش

#حمایت_از_انجمن_بلاکچین_ایران
مسدود سازی صرافی های ایرانی ، یعنی باز شدن بازار سیاه و تباهی بیشتر‌. منو شمایی که با خیال راحت تو صرافی های ایرانی میتونم خرید فروشمونو انجام بدم. باید به شخص ثالث و غیرقابل اعتماد و یا صرافی های واسته با کارمزد بالا که اونور آب هستند و اعتماد کنیم که معلومم نیست کلاه سرمون بذارن یا نه. این یعنی از جهانه سوم به جهانه چهارم سقوط کردن.

Mardin
Mardin
1 سال پیش

خدایاااا چه گناهی کردیم که توی ایران به دنیا اومدیم آخه🥺😢

Salman
Salman
1 سال پیش

با این روش داریم تحریمها دور میزنیم بعد یه عده میخوان از داخل خودمون تحریم کنیم برید بازار بورستونو درست کنید چکار دارید بازارهای دیگه خراب کنید بزارید همه بازارها بکارشون ادامه بدن این نتیجش میشه پیشرفت مملکت و مردم، اینقدر دست تو جیب ملت نکنید لطفا. ادمین جان تایید کن

داریوش
داریوش
1 سال پیش

دوست دارن همیشه سوار مردم باشن حالا تکنولوژی دنیا روبه پیشرفت هست اینها به جای اینکه کمک کنن سنگ اندازی میکنن میگن نه باید یا درجا بزنیم یا عقب گرد عامو خودش سیره بقیه ملت هیچی آدم نافهم همیشه از زور استفاده میکنه آدم وادار میکنن بره راه غیر قانونی را پیدا کنه خودشون مزرعه مزرعه ماینینگ زدن بعد من شکست خورد ه از بورس که دارم در حیاط خلوت بدون هیچ مزاحمتی با فکر خودم کار میکنم میگه غیر قانونیه نونشو ببرین

داود فریدنی
داود فریدنی
1 سال پیش

باسلام.
خیلی زیبا با دلایل موجه بیان شد..من و مطمئنا تمامی ملت عزیز بخصوص جوانان ایران موافق این تکنولوژی بوده بخاطر آینده و درآمد قدرتمندی که خواهد داشت

Fardin
فردین
1 سال پیش

مسدودش کنن بافیلترشکن وارد میشیم
مگر توبورس سرمایمونو نابود نکردن.مگه من ۲۷ساله رو نابود نکردن.مگه امیدی رو ازم نگرفتن.مگه پولمونو گروگان نگرفتن با ۵۰درصد منفی…
و -و
وهزاران بلای دیگر

محمد
محمد
1 سال پیش
پاسخ  فردین

اینطوری نیست که با فیلتر شکن بریم که. درگاشو مسدود میکنن نمیشه به ریال تبدیلش کرد

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.