کاهش ۸۳ درصدی کارمزدهای بیت کوین نسبت به بالاترین میزان بعد از هاوینگ

کاهش ۸۳ درصدی کارمزدهای بیت کوین نسبت به بالاترین میزان بعد از هاوینگ

کارمزد تراکنش‌های بیت کوین به پایین‌ترین سطح خود از ۲۸ آوریل (۹ اردیبهشت) تا به اینجا رسیده است. در حال حاضر انجام یک تراکنش در شبکه بیت کوین ۱.۰۸۳ دلار هزینه دارد.

به گزارش دیکریپت، چیزی در حدود سه هفته پیش (۳۱ اردیبهشت)، میانگین کارمزد تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین ۶.۶۴۷ دلار بوده است. این میزان کارمزد از ژوئیه سال ۲۰۱۷ (تیر ۹۷) بی‌سابقه بوده است.

به‌عبارت دیگر می‌توان گفت که از ۲۰ مه تا به اینجا، میانگین کارمزد تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین ۸۳.۷ درصد کاهش یافته است.

افزایش کارمزدها در ماه مه با هاوینگ بیت کوین همزمان شد. هاوینگ اخیر، ۱۱ مه (۲۲ اردیبهشت) رخ داد و پس از آن، پاداش استخراج با کاهشی ۵۰ درصدی همراه شد. هاوینگ مکانیزمی است که در پروتکل بیت کوین قرار گرفته است و چیزی در حدود هر چهار سال یکبار، پاداش استخراج را نصف می‌کند. نصف‌شدن پاداش استخراج به‌منزله دوبرابرشدن مخارج ماینرها و کاهش ۵۰ درصدی درآمدشان خواهد بود. به‌عبارت دیگر، ماینرها برای به دست آوردن پاداش استخراج باید دو برابر تلاش کنند.

نمودار میانگین کارمزد تراکنش‌ها در ماه‌های گذشته
نمودار میانگین کارمزد تراکنش‌ها در ماه‌های گذشته

با نزدیک شدن به هاوینگ، بسیاری بر این عقیده بودند که همانند چرخه‌های پیشین، پس از هاوینگ سوم نیز شاهد افزایش قیمت بیت کوین خواهیم بود؛ از همین رو به‌سمت خرید این ارز دیجیتال روی آوردند و این افزایش تقاضا سبب شد تا هزینه پردازش تراکنش‌ها با افزایشی شدید همراه باشد.

از سوی دیگر، شاهد افزایش میزان هش ریت یا قدرت پردازش شبکه بودیم که حاکی از ورود دستگاه‌های جدیدتر و قدرتمندتر به چرخه استخراج بیت کوین است. می‌توان گفت که در حال حاضر قدرت کافی برای پردازش تراکنش‌ها وجود دارد و این مسئله یکی از دلایل کاهش کارمزدهاست.

با وجود اینکه کارمزد تراکنش‌ها به نسبت ۲۰ مه با کاهشی ۸۰ درصدی مواجه شده است، اما در مقایسه با رقمی که در ابتدای سال ۲۰۲۰ شاهدش بودیم فاصله بسیاری دارد. ۱ ژانویه (۱۱ دی) میانگین کارمزد تراکنش‌های بیت کوین تنها ۰.۲۸۷ دلار بود.

پس می‌توان گفت که در مقایسه با ابتدای سال جاری میلادی، کارمزد تراکنش‌های بیت کوین با رشدی ۲۷۷ درصدی همراه بوده است. اما اگر روند نزولی فعلی ادامه داشته باشد، میانگین کارمزدها می‌تواند به سطحی بازگردد که در ابتدای سال شاهدش بودیم.

نکته جالب اینجاست که تنها دو هفته پیش از افزایش شدید در میزان کارمزدها، میانگین هزینه انجام تراکنش در شبکه بیت کوین ۰.۳۹ دلار بود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
حامد عهدی
حامد عهدی
4 سال قبل

یه سوال فنی از اساتید محترم دارم:
چه زمانی از روز شبکه بلاکچین خلوت تره و کارمزد انتقال کمتر؟
اگر ساعت مشخصی نیست آیا چارت و داده خاصی هست که اونو رصد کنیم و هر وقت خلوت بود اقدام به انتقال بیت کوین بکنیم؟
چون من گاهی ترید آربیتراژی میکنم و از صرافی هایی که من میخوام انتقال بدم امکان تعیین سطح فی ندارن و اتوماتیک عمل میکنن و حتی صرافی فرهاداکسچنج فی رو هم نشون نمیده بعد از انجام تراکنش مبلغ رو از حسابم کسر میکنه و حتی ممکنه حسابم منفی بشه(وقتی کل موجودی رو برمیدارم)
چه راهکاری برای این مشکل من پیشنهاد میدید.
با تشکر

علی
علی
4 سال قبل

تا دو خفته آینده ریزش تا ۹۰۰۰تایم فرم هفتگی