تعداد نودهای بیت کوین به بالاترین رقم تاریخ رسید

تعداد نودهای بیت کوین به بالاترین رقم تاریخ رسید

با به‌روزرسانی تازه نرم‌افزار بیت کوین کور (Bitcoin Core) و افزایش بی‌اعتمادی‌ها به خدمات کیف پول‌های امانی، بسیاری از فعالان بازار بیت کوین به فکر راه‌اندازی نودهای خودشان افتاده‌اند. این مسئله باعث شده است تا تعداد نودهای شبکه به بیشترین میزان در تاریخ برسد.

به گزارش کوین تلگراف، تعداد نودهای بیت کوین اکنون در نقطه اوج تاریخی خود قرار دارد و آن‌طور که داده‌های بیت‌نودز (Bitnodes.io) نشان می‌دهد در حال حاضر ۱۱,۵۵۸ نود فعال و دردسترس وجود دارد. کوین‌دنس (Coin.Dance)، پلتفرم دیگری که در حوزه رهگیری داده‌های شبکه بیت کوین فعال است، نیز تعداد کل نودهای بیت کوین را ۱۱,۶۱۳ واحد تخمین زده که در مقایسه با اوج تاریخی پیشین خود در ۱۱,۲۵۰ واحد در سال گذشته افزایش یافته است.

در روز ۱۴ ژانویه ۲۰۲۱ (۲۵ دی)، به‌روزرسانی نرم‌افزار بیت کوین کور برای دانلود همگانی منتشر شد و این نسخه در حال حاضر، چهارمین نسخه پرکاربرد بیت کوین کور در میان نودها است.

هم‌اکنون ۶۱۹ نود از این نسخه استفاده می‌کنند که تقریباً برابر با ۵.۵ درصد از کل نودهایی است که در حال استفاده از نسخه‌های مختلف نرم‌افزار بیت کوین کور هستند. گفتنی است که حدوداً ۵ هزار نود نیز هنوز از نسخه ماقبل آخر بیت کوین کور یعنی Bitcoin Core, ۰.۲۰.۱ استفاده می‌کنند که همچنان پرطرفدارترین نسخه است.

تازه‌ترین نسخه نرم‌افزار بیت کوین کور، روشی را برای ساخت شبکه‌های آزمایشی پیش‌بینی‌پذیرتر معرفی و همچنین قواعد اجماع تپ‌روت (Taproot) را بدون فعال‌سازی آنها روی شبکه اصلی پیاده‌سازی کرده است.

این تغییرات درنهایت، محرمانگی تراکنش‌ها را ارتقا می‌دهند؛ چرا که راهکار تپ‌روت تضمین می‌کند که دیگر شروط خروجی خرج‌کردها را همانند آنچه در نسخه‌های قبل اتفاق می‌افتاد، منتشر نشود. علاوه بر این، حذف ویژگی‌های متمایزساز از تراکنش‌ها به بیت کوین کمک می‌کند که به دارایی تعویض‌پذیرتری تبدیل شود؛ اتفاقی که درست در راستای آن چیزی است که پیش‌تر، ناکاموتو، خالق بیت کوین در قالب معرفی بیت کوین به‌عنوان «پول نقد دیجیتال» خواستارش بود.

تخمین زده می‌شود که تا ۲۵ درصد از کل نودهای کنونی بیت کوین از شبکه مخفی تور (Tor)‌ استفاده می‌کنند؛ همین امر، به‌روزرسانی سازگاری‌پذیری نسخه Bitcoin Core ۰.۲۱.۰ را برای استفاده از خدمات مخفی نسخه سوم تور الزامی می‌کند؛ چراکه خدمات مخفی نسخه دو، تا پایان سال جاری میلادی منسوخ می‌شود. اجرا و راه‌اندازی کلاینت بیت کوین با استفاده از تور، لایه‌ای از محرمانگی را با توسل به محو آدرس آی‌پی نودِ در حال اتصال، به کاربر اضافه می‌کند.

به‌گفته ساتوشی ناکاموتو، برای موفقیت شبکه بیت کوین، وجود نودهای مستقل ضروری است؛‌ چراکه ارزش بنیادین بیت کوین متکی بر توانایی آن برای غیرمتمرکز باقی ماندن است. راه‌اندازی یک نود همچنین روشی امن برای ذخیره‌سازی بیت کوین است. این رویکرد از سوی آن دسته از دارندگانی (هودلرها) اتخاذ می‌شوند که به‌طور فزاینده‌ای نگران خدمات امانت‌داری هستند.

بیت کوین کور که پیش‌تر با نام بیت کوین کیوتی (Bitcoin QT) شناخته می‌شد، یک کلاینت نرم‌افزاری است که ولادیمیر جی ون در لان (Wladimir J. van der Laan) آن را بر پایه کد مرجع نوشته‌شده توسط ساتوشی توسعه داده است. این نسخه، پرطرفدارترین پیاده‌سازی پروتکل بیت کوین است و ۹۸.۵ درصد از کل نودها یکی از نسخه‌های نرم‌افزار بیت کوین کور را اجرا می‌کنند.

افزایش نودهای بیت کوین، ارتباط نزدیکی با افزایش شمار نودها و کانال‌های شبکه لایتنینگ (Lightning Network) دارد که آنها نیز در حال ثبت سقف‌های تاریخی خود هستند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
ذکریااسکندری
ذکریااسکندری
3 سال قبل

درسته