درآمد استخراج بیت کوین به بالاترین حد در سال جاری رسید؛ ماینرهای ایرانی بی‌نصیب

درآمد استخراج بیت کوین به بالاترین حد در سال جاری رسید؛ ماینرهای ایرانی بی‌نصیب

درآمد استخراج بیت کوین با رسیدن به میانگین ۲۰ میلیون دلار در روز، به بالاترین سطح خود تا به اینجای سال ۲۰۲۰ رسیده است. این در حالی است که ماینرهای ایرانی با وجود چالش‌ها پیرامون بحث تعرفه برق و بلاتکلیفی دستگاه‌ها، از این سود بی‌بهره مانده‌اند.

به گزارش کوین تلگراف، تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که شاخص‌های کلیدی درون زنجیره‌ای بیت کوین، مانند درآمد استخراج، به سطوح قبل از هاوینگ رسیده است.

داده‌های موجود در وب سایت تحلیلیِ گلاسنود (Glassnode) نشان می‌دهد که درآمد حاصل از استخراج بیت کوین مشابه زمانی شده است که میزان پاداش هر بلاک دوبرابر پاداش کنونی بود. هاوینگ اخیر بیت کوین در اواسط ماه مه (اواخر اردیبهشت) رخ داد؛ در آن زمان قیمت بیت کوین حدود ۹,۰۰۰ دلار بود. اما روز گذشته قیمت بیت کوین با افزایشی صد درصدی نسبت به دوران پیش از هاوینگ به ۱۸,۰۰۰ دلار رسید. افزایش صددرصدی قیمت، درآمد ماینر‌ها را به دو عامل وابسته می‌کند؛ آنها باید برای تأمین هزینه‌های خود به اندازه کافی فروش داشته باشند و در عین حال بتوانند بخشی از درآمد خود را به‌عنوان سود، ذخیره کنند. برای ماینر‌های بیت کوین، قیمت بالاتر همواره به معنی سود بیشتر است.

وب‌سایت بلاک چین دات‌کام، که ارزش کل پاداش‌ها و کارمزد تراکنش‌های پردازش‌شده را اندازه‌گیری می‌کند، این یافته‌ها را تأیید می‌کند.

درآمد روزانه ماینر‌های بیت کوین که شامل پاداش‌های دریافت شده از هر بلاک و کارمزد تراکنش‌های پردازش شده است، در تاریخ ۱۸ نوامبر (۲۸ آبان) برابر با ۲۱.۲ میلیون دلار بوده است، که بیشترین میزان درآمد حاصل از استخراج بیت کوین در سال جاری است. نقطه اوج قبلی درآمد ماینر‌های بیت کوین در تاریخ ۶ مه (۱۷ اردیبهشت) برابر با ۲۰.۶ میلیون دلار بوده است. بعد از هاوینگ اخیر بیت کوین، پاداش هر بلاک از ۱۲.۵ بیت کوین به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش یافت. به همین خاطر درآمد ماینر‌های بیت کوین با کاهشی قابل توجه به ۷ میلیون دلار در روز رسید.

قبل از هاوینگ اخیر نیز در ۱۸ مارس سال جاری (۲۸ اسفند ۹۸)، درآمد ماینر‌ها با افت شدیدی رو‌به‌رو شد. در آن زمان بازار ارز دیجیتال تحت‌تأثیر همه‌گیریِ ویروس کرونا سقوط کرد و قیمت بیت کوین در کمتر از یک هفته ۴۵ درصد کاهش یافت. هنگامی که درآمد استخراج به‌دلیل شرایط نامساعد بازار کاهش می‌یابد، ماینر‌ها فعالیت خود را متوقف می‌کنند.

به نظر می‌رسد که با افزایش قیمت بیت کوین در ماه‌های اخیر، فعالیت‌های استخراج هم افزایش خواهد یافت.

معیار دیگری که نشان می‌دهد شبکه در سلامت به سر می‌برد و ماینرها از فعالیت در آن راضی هستند، نرخ هش (Hash Rate) است، که هم‌اکنون تنها ۱۰ درصد از بالاترین سطح خود فاصله دارد.

پس از پایان فصل بارندگی‌ها در کشور چین، که به‌عنوان بزرگترین استخراج‌کننده بیت کوین در جهان شناخته می‌‌شود، ماینر‌هایی که قصد داشتند دستگاه‌های خود را از نیروگاه‌های برق آبی به نیروگاه‌های تولید برق با سوخت فسیلی منتقل کنند، عملیات استخراج را متوقف کردند. این اتفاق به کاهش ۳۷ درصدی نرخ هش به کمتر از ۹۸ اِگزا هش بر ثانیه (EH/s) منجر شد.

بر اساس داده‌های موجود در وب سایت بیت اینفوچارتز، از آن زمان تا‌کنون نرخ هش شبکه بیت کوین به ۱۴۳.۴ اِگزا هش بر ثانیه رسیده است، که از دوران اوج خود در اواسط ماه اکتبر (آبان) که به ۱۵۷.۶ اِگزا هش بر ثانیه رسیده بود فاصله چندانی ندارد. به عقیده بسیاری، نرخ هش شبکه همواره با قیمت در ارتباط است.

افزایش درآمد ماینرها و اصلاح نرخ هش، نشانه خوبی برای ادامه روند صعودی بازار است، که می‌تواند بیت کوین را به ثبت رکورد جدیدی در قیمت خود تا قبل از پایان سال جاری برساند.

با وجود افزایش درآمد ماینرهای بیت کوین در جهان، ماینرهای ایرانی از این افزایش درآمد بی‌نصیب مانده‌اند؛ بلاتکلیفی موجود در بخش دستگاه‌های ماینر و قیمت بالای تعرفه برق ماینینگ باعث شده است تا ماینرهای ایرانی نتوانند آن گونه که باید از این بازار صعودی سود ببرند.

چندی پیش نیز شاهد تجمع اعتراضی ماینرهای بیت کوین مقابل ساختمان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تهران بودیم.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

8 دیدگاه
Saeid009
Saeid009
۳ سال قبل

ایرانی از چی بحره میبره که حالا از اینم ببره‌‌.
عزیزان اونا سرانی دارن که به جیب مردم فکر میکنند نه بلعکس. درود

M.tron
M.tron
۳ سال قبل

فقط میشه یه چیز گفت
ای کاش تو کشور دیگه ای به دنیا اومده بودیم??

مرتضی
مرتضی
۳ سال قبل

سلام
بیشترین درآمد وقتی حاصل میشه که بیت کوین استخراجی هولد کنید سال دیگه بفروشید

محمد رضا
محمد رضا
۳ سال قبل

مقصر اصلی : مسئولین بی کفایت و کم سواد ما
مقصر فرعی : خود ما که برای احقاق حقمان منتظر نشستیم

علی
علی
۳ سال قبل

ایرانیا از چی با نصیبو با بهره ان که فقط از این یکی بی نصیب باشن؟
اینکه دستگاه هارم به ده برابر قیمت اصلیش میفروشنم حساب کنین

محمد
محمد
۳ سال قبل

به انتظار دولت نشستن اشتباهه باید برن سلول خورشیدی بخرن تا براشون به صرفه باشه البته هزینه ی اولیش زیاده و میتونن اضافه تولید و به شبکه برق بدن و در عوض شب استفاده کنن

بابک نقطه چین
بابک نقطه چین
۳ سال قبل
پاسخ  محمد

اگه با برق خورشیدی میصرفید الان همه انور ابیا داشتن با برق خورشیدی ماین میکردن ۱۰ مگاوات برق خورشیدی ۵۰۰ میلیارد سرمایه میخواد

زرگر
زرگر
۳ سال قبل

به قول رئس جمهورمون ( اینقدر زخم به نمک مردم نپاشین! )