فارم‌های استخراج بیت کوین در چین با وجود ویروس کرونا هنوز باز هستند

فارم‌های استخراج بیت کوین در چین با وجود ویروس کرونا هنوز باز هستند

در حالی که حدود ۷۰ درصد استخراج بیت کوین جهان در چین انجام می‌شود و این کشور درگیر بحران شیوع ویروس کرونا است، یکی از ماینرهای چینی اعلام کرد که مزارع استخراج تحت تأثیر ویروس قرار نگرفته‌اند.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از Trustnodes، یکی از نمایندگان شرکت «Hash in the Box» اعلام کرد که علیرغم سرایت ویروس کرونا به همه مناطقی که ماینینگ بیت کوین در آن انجام می‌شود، فارم‌های ماینینگ همچنان به کار خود ادامه می‌دهند.

طبق گزارش ماه پیش رویترز، بزرگ‌ترین مراکز استخراج ارز دیجیتال در دنیا در استان‌های یون‌نان (Yunnan) و سین کیانگ (Xinjiang)، مغولستان داخلی (InnerMongolia) و سیچوان قرار دارند.

تعداد مبتلایان به کرونا در سیچوان، مغولستان داخلی، یون‌نان و سین کیانگ در زمان نگارش این گزارش، به ترتیب ۱۴۰، ۱۶، ۵۵ و ۱۴ نفر گزارش شده است. در سیچوان مرگ یک نفر هم تأیید شده است.

وضعیت ویروس کرونا
مناطقی که ماینینگ در آن انجام می‌شود و تعداد مبتلایان

با این حال به نظر می‌رسد که مبتلایان فقط در شهرها و مناطق مسکونی قرار دارند. یکی از ماینرهای چینی با نام مستعار مایک (Mike) در این خصوص گفت:

در سیچوان، فارم‌ها در عمق کوهستان‌ها واقع هستند که بسیار امن است.

شبکه بیت کوین در خطر نیست

هش ریت (Hash Rate) یا همان قدرت پردازش ماینرهای شبکه بیت کوین، مهر تأییدی بر ادعای مایک است، چراکه این روزها شاهد تغییرات عادی در این نرخ هستیم که در یک جهت رو به رشد حرکت می‌کند و همه چیز طبیعی به نظر می‌رسد.

فارم‌های استخراج بیت کوین در چین با وجود ویروس کرونا هنوز باز هستند
هش ریت شبکه بیت کوین در بالاترین رقم تاریخ خود قرار دارد.

چند ماینر دیگر که در چین فعالیت می‌کنند، صحبت‌های مایک را تأیید و خاطرنشان کردند که هیچ یک از تأسیسات ماینینگ صنعتی تاکنون فعالیت خود را به خاطر ویروس متوقف نکرده‌ است.

یکی از ماینرها به طنز گفت:

ویروس‌ها دستگاه‌ها را آلوده نمی‌کنند.

یکی دیگر از ماینرها به این سوال که آیا مزرعه استخراجی وجود دارد که به دلیل این ویروس انسانی در آستانه تعطیلی باشد، با قاطعیت پاسخ «نه» داد.

ماینر سوم گفت:

فارم‌ها[ی ما] نزدیک سین‌کیانگ و نی‌منگ قرار دارند. این در حالی است که مرکز شیوع ویروس در ووهان، یعنی تقریباً مرکز چین است.

چنین مناطقی مشابه با یک ایالت مستقل آمریکا یا یک کشور اتحادیه اروپا هستند که در هر کدام از آن‌ها ده‌ها میلیون نفر زندگی می‌کنند و زمین‌های وسیعی را تشکیل می‌دهند.

بنابراین در حالی که تعداد مبتلایان در چین بسیار بیشتر از مناطق خارج از چین است، وضعیت انتشار ویروس در ووهان اختلاف به شدت زیادی با نقاط دیگر چین دارد. به این ترتیب، وضعیت در شهرهای دیگر به وخامت ووهان نیست.

علاوه بر این، مایک گفت:

معمولاً فارم‌ها بسیار دور از شهرها هستند.

ماینرهای چینی ترجیح می‌دهند که در مناطق دور دست از شهرها فارم‌های خود را بر پا کنند چون امکان استفاده از انرژی آب برای تأمین برق وجود دارد و تقاضا برای برق کمتر است. بنابراین برق بسیار ارزان‌تر به‌دست می‌آید.

وب‌سایت Trustnodes نتیجه‌گیری می‌کند که احتمال تحت تأثیر قرار گرفتن فارم‌های ماینینگ در چین بسیار کم است، چون اگر ویروس آنقدر گسترش پیدا کند که به بیرون از نواحی مسکونی برسد، آنوقت ماینینگ کمترین چیزی است که باید نگرانش باشیم.

همانطور که احتمالاً می‌دانید پروتکل بیت کوین، به صورت خودکار نسبت به قدرت پردازش موجود در شبکه و زمان رسیدن به جواب معادله بلاک، سختی پیدا کردن جواب را کم و زیاد می‌کند. بنابراین اگر تمام فارم‌های ماینینگ چین خاموش شوند، ۳۰ درصد فارم‌های باقیمانده ۱۰۰ درصد شبکه را کنترل خواهند کرد. البته فارم‌های چین هم می‌توانند ظرف چند ماه تأسیسات خود را به کشورهای امن‌تر منتقل کنند.

بنابراین در صورت بسته شدن فارم‌های ماینینگ چین هم شبکه بیت کوین همچنان به کار خود ادامه می‌دهد.

سناریوهای قیمت بیت کوین

طبق گزارشی که اخیراً منتشر کردیم، با توجه به وضعیت بحرانی بازارهای سهام، مخصوصاً بازارهای آسیا، تأثیر ویروس کرونا بر قیمت بیت کوین حداقل تا امروز مثبت بوده است.

بازار چین

بهای هر واحد بیت کوین از هفته پیش تاکنون حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است. به گفته سو ژو (Su Zhu)، یکی از سرمایه‌گذاران بزرگ ارزهای دیجیتال، بازگشایی بازار سهام چین بعد از تعطیلات، به دلیل ویروس کرونا به تعویق افتاده است و بنابراین احتمالاً معامله‌گرانی که صبرشان تمام شده است، در این وضعیت نگاهی به بازار ارزهای دیجیتال انداخته باشند که هفت روز هفته و ۲۴ ساعته باز است.

از طرف دیگر، بیت کوین در کنار طلا این روزها به عنوان یک پناهگاه امن برای حفاظت از سرمایه افراد در بحران‌ها در نظر گرفته می‌شود. پادشاه ارزهای دیجیتال قبلاً هم به بحران‌هایی از جمله تنش ایران و آمریکا، اعتراضات هنگ‌کنگ و … واکنش نشان داده بود.

در روی دیگر سکه، اگر ویروس بتواند فارم‌های چین را خاموش کند، شاید به ضرر سرمایه‌گذاران تمام شود.

هش ریت شبکه بیت کوین همیشه به عنوان یکی از عواملی در نظر گرفته می‌شود که با قیمت بیت کوین گره خورده است. از آنجایی که بالا بودن هش ریت نشان‌دهنده سودآوری ماینینگ، امنیت بالا و فراوانی حامیان شبکه بیت کوین است، نکته‌ای بسیار مثبت برای این ارز دیجیتال به شمار می‌رود.

با بررسی نمودارهای قیمت و نمودارهای هش ریت می‌توان به خوبی رابطه بین قیمت و هش ریت را متوجه شد. به عنوان نمونه در اوایل سال ۲۰۱۹ زمانی که قیمت بیت کوین حدود ۳,۲۰۰ دلار بود، هش ریت شبکه بیت کوین هم در سطوح بسیار پایین قرار داشت و همزمان با رشد هش ریت شاهد رشد قیمت بیت کوین هم بودیم.

هش ریت و قیمت بیت کوین
تغییرات قیمت بیت کوین و هش ریت در یک نمودار. تصویری که به خوبی همبستگی بین هش ریت و قیمت را نشان می‌دهد.

این در حالی است که تا ۴ ماه دیگر، در رویدادی به نام «هاوینگ» (Halving) که هر چهار سال یکبار در بیت کوین اتفاق میفتد، پاداش استخراج بیت کوین نصف خواهد شد و از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ می‌رسد. بنابراین با فرض ثابت ماندن قیمت، درآمد ماینینگ نصف می‌شود و روی کاغذ باید منتظر کاهش هش ریت باشیم. در این شرایط، بسته شدن فارم‌های ماینینگ بیت کوین به علت شیوع ویروس کرونا، به عنوان مکمل عمل خواهد کرد.

بنابراین اگرچه هنوز خطری وجود ندارد اما به عنوان یک سناریوی احتمالی می‌توان گفت که در صورت شیوع ویروس به مناطق فعالیت‌ ماینرهای چینی و بسته شدن فارم‌های ماینینگ، شاید شاهد سقوط قیمت بیت کوین باشیم.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
سوال
سوال
۴ سال قبل

این چینی ها بیتکوین رو ممنوع کردن، چطور اجازه میدن فارم ماینینگ بیتکوین فعالیت کنه؟ واقعا عجیب هستن

اراد
اراد
۴ سال قبل

سلام خسته نباشید آقای اذرنیوار من میخاستم استخراج شروع کنم اونم با دستگاه mv3v2 قبلا گفته بودید به صرفه نیست اگه برق صنعتی باشه بازم به صرفه نیست ممنون میشم جواب بدید