سختی استخراج بیت کوین بار دیگر رکورد زد

سختی استخراج بیت کوین بار دیگر رکورد زد

شاخص سختی استخراج بیت کوین با ثبت رکورد تازه‌ای به ۱۷.۶ تریلیون رسیده است؛ اتفاقی که نشان می‌دهد ماینرها پس از هاوینگ، همچنان رویکردی صعودی در قبال افزایش بهای بیت کوین دارند.

به گزارش بین کریپتو، الگوریتم استخراج بیت کوین برپایه روش اثبات کار استوار است. ماینرها برای مشارکت در فرایند استخراج باید یک عدد تصادفی موسوم به نانس را حدس بزنند. این کار به تولید رشته‌ای از اعداد یا هش منجر می‌شود که دارای تعداد مشخصی رقم صفر است.

سختی استخراج بیت کوین بار دیگر رکورد زد
توییت پلن‌بی از رکوردشکنی نرخ هش

هرچه تعداد این صفرها بیشتر شود، حدس‌زدن نانس دشوارتر می‌شود. به بیان دیگر، شاخص سختی افزایش می‌يابد. با افزایش شاخص سختی، توان استخراجی موردنیاز شبکه بیشتر می‌شود. شایان ذکر است که اکنون بلاک چین بیت کوین، قدرتمندتر از همیشه است.

برای مقایسه شاخص سختی در گذشته و حال، کافی است نگاهی به چند سال پیش بیندازیم. در دسامبر ۲۰۱۷ (دی ۹۶) همزمان با ثبت اوج تاریخی قیمت بیت کوین، سختی استخراج این ارز دیجیتال به عدد ۱.۹ تریلیون رسیده بود. این عدد ۹.۲۵ برابر، کمتر از شاخص کنونی سختی است.

چین، میزبان بزرگترین تأسیسات استخراج بیت کوین در جهان است. گفتنی است این کشور، در حال حاضر، با یکی از فجیع‌ترین فصول سیلابی خود طی چند دهه اخیر دست و پنجه نرم می‌کند.

هفته‌هاست که سد سه‌دره، بزرگترین سد چین و جهان در آستانه سرریزشدن قرار دارد. با ادامه بارش‌های سیلابی و طغیان رود یانگ‌تسه، ده‌ها فارم استخراج بیت کوین از مدار خارج خواهد شد.

هم‌اکنون نیز نرخ هش بیت کوین به‌دلیل این حوادث با افت ۲۰ درصدی مواجه شده است.

سختی استخراج بیت کوین بار دیگر رکورد زد
افت نرخ هش در استخرهای استخراج چین

این اتفاقات می‌تواند احتمال وقوع یک روند صعودی را افزایش دهد. سختی استخراج بالاتر به‌معنای سودآوری کمتر برای بیت کوین و افزایش هزینه‌های استخراج آن است. اگر جاری‌شدن سیل در چین به توقف موقت بخشی از عملیات استخراج در این کشور منجر شود، روند عرضه بیت‌ کوین‌های تازه‌استخراج‌شده، آهسته‌تر خواهد شد.

ماینرها نیز برای آنکه بتوانند از پس هزینه‌های خود بربیایند، مجبور می‌شوند سخت‌افزارهای پیشرفته‌تری خریداری کنند. این رقابت فزاینده اما می‌تواند امنیت شبکه بیت کوین را تا حد بی‌سابقه‌ای افزایش دهد.

هرچه شبکه بیت کوین امن‌تر باشد، اقبال سرمایه‌گذاران سنتی و دانه‌درشت برای ورود به این حوزه بیشتر می‌شود. بنابراین تمایل فزاینده ماینرها برای سرمایه‌گذاری در سخت‌افزارهای پیشرفته، نشانه‌ای آشکار از احتمال وقوع یک روند صعودی در آینده است؛ چراکه تنها در این صورت، سودآوری ماینرها محقق می‌شود.

سختی استخراج بیت کوین بار دیگر رکورد زد
روند قیمتی بیت کوین با درنظر گرفتن عامل هاوینگ

مطابق با دیدگاه ساتوشی ناکاموتو که در وایت پیپر بیت کوین نیز به‌روشنی تشریح شده است، قیمت باید از کمیابی تبعیت کند. انتظار می‌رود طی ماه‌های آتی، اتفاقات جالبی برای بیت کوین رخ دهد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه