سختی استخراج بیت کوین ۹ درصد کاهش پیدا کرد

سختی استخراج بیت کوین ۹ درصد کاهش پیدا کرد

روز پنجشنبه شاهد تنظیم سختی استخراج بیت کوین بودیم و سختی شبکه با کاهشی قابل‌توجه به حدود ۱۳ تریلیون رسید.

به گزارش کوین دسک، در بلاک ۶۳۳,۰۲۴ که روز پنجشنبه استخراج شد، سختی استخراج شبکه با کاهشی ۹.۲۹ درصدی به رقم ۱۳.۷ تریلیون رسید. این میزان از ماه ژانویه (دی ۹۸) بی‌سابقه بوده است. کاهش سختی استخراج در پی تنظیم سختی شبکه رخ داد.

داده‌های بخش تحقیقات کوین دسک نشان می‌دهد که کاهش ۹.۲۹ درصدی اخیر، هشتمین کاهش سختی بزرگ شبکه بیت کوین است. از سوی دیگر، این هشتمین بار است که سختی شبکه بیت کوین طی دو دوره تنظیم (یا بیشتر) با کاهش همراه می‌شود.

پیش از تنظیم سختی روز پنجشنبه، ۲۰ می (۳۱ اردیبهشت) نیز شاهد اصلاح دیگری در شبکه بیت کوین بودیم که اولین اصلاح پس از هاوینگ بود. طی این اصلاح، سختی استخراج ۶ درصد کاهش یافت.

هاوینگ، رخدادی است که هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد و پس از آن پاداش استخراج شبکه بیت کوین نصف می‌شود. در هاوینگ قبلی پاداش استخراج از ۱۲.۵ واحد به ۶.۲۵ واحد بیت کوین کاهش یافت. از دیگر تاثیرات هاوینگ می‌توان به خروج دستگاه‌های قدیمی‌تر از شبکه و آن دسته از ماینرهایی که دستگاه‌هایشان کارآمدی لازم را ندارد، اشاره کرد؛ به عبارت دیگر می‌توان گفت که استخراج بیت کوین پس از هاوینگ به نسبتِ پیش از آن، ساده‌تر شده است.

برای ماینرهایی که به برق ارزان دسترسی دارند یا تجهیزات‌شان به‌روز است، تنظیم سختی اخیر به عنوان خبری خوب تلقی خواهد شد؛ چرا که در حال حاضر استخراج بیت کوین نسبت به روزهای گذشته آسان‌تر است.

نکته جالب اینجاست که همزمان با کاهش سختی، هش ریت یا قدرت پردازش شبکه بیت کوین طی هفته گذشته با افزایش روبه‌رو بوده است. تحویل دستگاه‌های جدید به ماینرها و همزمان‌شدن آن با فصل پر باران در چین را می‌توان از جمله دلایل این اتفاق دانست.

بیت مین و میکرو بی‌تی (MicroBT) دو غول سازنده تجهیزات ماینینگ در چین، از ماه می (اردیبهشت) ارسال و تحویل دستگاه‌های انت ماینر اس ۱۹ (بیت مین) و ام ۳۰ اس (میکرو بی‌تی) را آغاز کرده‌اند. طبق اطلاعاتی که توسط این شرکت‌ها و شرکت‌های توزیع‌کننده این تجهیزات اعلام شده است، ظرفیت تحویل آنها برای ماه‌های جولای (تیر)، آگوست (مرداد) و سپتامبر (شهریور) پر است.

از سوی دیگر، با آغاز فصل پر باران در چین، نیروی برق ارزان با قیمتی در حدود ۰.۰۳ دلار به ازای هر کیلووات ساعت در اختیار ماینرهایی است که در ایالت جنوب غربی چین فعالیت می‌کنند. با در نظر گرفتن قیمت برق در چین و سختی شبکه بیت کوین، دستگاه‌های قدیمی نظیر انت ماینر اس ۹ اس (S9s) نیز سودآوری دارند.

سختی شبکه بیت کوین در ۲,۰۱۶ بلاک یا هر دو هفته یکبار (تقریبی) اتفاق می‌افتد. به واسطه تنظیم سختی شبکه بیت کوین، بازه میان تولید هر بلاک، در حدود ۱۰ دقیقه باقی می‌ماند.

در صورتی که افراد بیشتری به استخراج بیت کوین روی بیاورند، هش ریت شبکه بیت کوین بالاتر می‌رود و این امر موجب کاهش زمان ده دقیقه‌ای می‌شود. در این شرایط، شبکه به صورت خودکار سختی را اصلاح می‌کند و آن را بالا می‌برد. در طرف مقابل، اگر ماینرهای بیشتری از شبکه خارج شوند یا دستگاه‌های خود را خاموش کنند، هش ریت شبکه کاهش خواهد یافت و فاصله تولید هر بلاک بیشتر می‌شود. پس از آن، شبکه سختی را کاهش خواهد داد تا این بازه در حدود ده دقیقه باقی بماند.

داده‌های جدید نشان می‌دهد که میانگین متحرک ۷ روزه در ارتباط با هش ریت بیت کوین ۲۷ می (۷ خرداد) به رقم ۹۰ اگزاهش بر ثانیه رسید.

نمودار هش ریت شبکه بیت کوین
هش ریت شبکه بیت کوین

در آن زمان، هش ریت شبکه ۱۵ درصد کمتر از میانگین هش ریت تا پیش از ۲۰ می بود. در هفته‌های گذشته اما، شاهد افزایشی ثابت در میزان نرخ هش بودیم و این امر موجب شد تا این رقم به سطحی بالاتر از ۱۰۰ اگزاهش بر ثانیه برسد.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که از ۲۰ تا ۲۷ می، میانگین زمان تولید هر بلاک بیش از ۱۲ دقیقه بوده است که بیشتر از حد معمول آن است. از ۲۷ می تا به اینجا، با افزایش نرخ هش در شبکه بیت کوین، این مدت زمان به محدوده ۱۱ دقیقه وارد شده است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
شاهین
شاهین
۴ سال قبل

سختی یکم کمترشده ولی بااومدن دستگاهای جدیدو خریدشون توسط ماینرا که سریعم اتفاق میفته دوباره سختی زیادو بیشترازقبلم میشه درضمن ۸۰ تراهش زیادنیست وحداقل باید ۲برابر بشه تا به صرفه بشه خریدنشون خصوصاکه قیمت بیت تا میاد برسه به ۱۰هزاردلار خیلیافروش میزننو نمیگذارن بره بالاتر ولی بزودی ایندست فروشا کم میشه و بیت فرصت صعود پیدامیکنه وممکنه تو ۳۰ الی ۵۰روزآینده به ۱۲ تا۱۳هزاربرسه ازطرفیم یکباردیگه ریزش تقریبابزرگی خواهد داشت حوالیه ۶هزار