رشد ناگهانی حجم تراکنش‌های تایید نشده در شبکه بیت کوین؛ علت چه بود؟

رشد ناگهانی حجم تراکنش‌های تایید نشده در شبکه بیت کوین؛ علت چه بود؟

مِمپول بیت کوین در روز جمعه ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) شاهد وضعیت عجیبی بود. ممپول یک اصطلاح رایج در دنیای ارزهای دیجیتال است و به زبان ساده به فضایی گفته می‌شود که در آن مجموعه‌ای از تراکنش‌ها در سراسر شبکه پخش شده‌اند اما هنوز در یک بلاک قرار نگرفته‌اند.

بر اساس گزارشی که کوین تلگراف در تاریخ ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان) طبق آمار و ارقام داده‌های Blockchain.com منتشر کرد، ممپول بیت کوین از ژانویه سال گذشته تاکنون، در تاریخ ۱۵ نوامبر در بالاترین سطح خود قرار داشته است.

در این تاریخ، سایز ممپول بیت کوین به بیش از ۹۰ مگابایت رسیده که از ژانویه ۲۰۱۸ تاکنون، این رقم بی‌سابقه بوده است. ممپول بیت کوین تمام تراکنش‌های تایید نشده را که منتظرند تا توسط ماینرها تایید شوند، در خود نگه می‌دارد.

نمودار تغییرات ندازه تراکنش‌های ذخیره شده در ممپول بیت کوین
نمودار اندازه تراکنش‌های قرار گرفته در ممپول بیت کوین در یک سال اخیر بر حسب بایت. منبع: Blockchain.com

یک ناهنجاری آشکار

در بیشتر موارد، هر چه اندازه ممپول بزرگتر شود، تعداد تراکنش‌های بیشتری برای تایید توسط ماینرها در انتظار خواهند بود، اما در این مورد، وضعیت کاملا متفاوت است. تعداد تراکنش‌های تایید نشده‌ای که در تاریخ ۱۵ نوامبر در ممپول بیت کوین قرار داشتند، کمی بیشتر از ۲۰,۰۰۰ بود.

اگر فقط دو درصد از این تراکنش‌ها، دو روز پیش با ممپولی با اندازه ۱۲.۶ مگابایت انجام شده بود، این مقدار بیشتر می‌شد. به نظر می‌رسد تمام این داده‌ها، نشان می‌دهد که آخر هفته گذشته، متوسط اندازه تراکنش‌ها، بطور قابل توجهی بزرگتر از حد معمول بوده است.

تراکنش‌های بزرگتر از حد معمول، اساسا ورودی‌ها و خروجی‌های زیادی را درگیر کرده یا به سادگی اطلاعات را در بلاک چین ذخیره می‌کند. الکس ساندرز (Alex Saunders)، مدیرعامل و بنیانگذار خبرگزاری استرالیایی ارزهای دیجیتال به نام ناگتز نیوز اِی یو (NuggetsNewsAU)، در تاریخ ۱۷ نوامبر در توییتی اظهار داشت که علت بزرگ بودن غیر معمول اندازه این ممپول بیت کوین، فعالیت صرافی ارز دیجیتال بایننس بوده است.

ساندرز بیان کرد که دلیل پر شدن ممپول بیت کوین، حرکت بایننس بوده است که مقادیر اندکی از بیت کوین یا تتر را از آدرس‌های زیادی با کمترین کارمزد ممکن، جابجا کرده بود که منجر به منتظر ماندن تراکنش‌ها در ممپول برای مدت زمان بیشتری شد.

در پایان ۲۰۱۷، بیت کوین شاهد این بود که اندازه ممپول آن به ۱۲۰ مگابایت و هزینه کارمزد تراکنش‌ها نیز به ۱۶ دلار رسید. در این زمان، محقق و تحلیلگر بیت کوین، نیک کارتر (Nic Carter)، اظهار داشت که ممپول عملکرد مشکوکی را نشان داده است زیرا این شبکه توسط تعداد زیادی از تراکنش‌هایی که با کمترین مقدار کارمزد ممکن ارسال شده‌اند، پر شده بود.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

3 دیدگاه
وحید
وحید
4 سال قبل

دلیل این اقدام بایننس چی می تونه باشه؟

امید
امید
4 سال قبل

الان که اینترنت ایران قطع هست هش ریت کلی شبکه چنده؟ ما که نمیتونیم ببینیم، شما اطلاع دارید؟

احسان چگنی
احسان چگنی
4 سال قبل

مشخصا باگ های زیادی رو بیت کوین داره که کم کم با زیاد شدن مخاطبینش باید شاهد دیده شدنشون باشیم