وضعیت ماینرهای بیت کوین نشان از وضعیت صعودی دارد

وضعیت ماینرهای بیت کوین نشان از وضعیت صعودی دارد

یکی از تحلیل‌گران بازار معتقد است که وضعیت شاخص نوار هش (Hash Ribbon) به گونه‌ای است که نشان از یک بازار صعودی قدرتمند دارد.

به گزارش کوین تلگراف، چارلز ادواردز (Charles Edwards)، از مدیران ارشد یک شرکت سرمایه‌گذاری دارایی‌های دیجیتال، اذعان کرده است که شاخص نوار هش به شدت افزایش یافته است. او در ادامه گفت که بسته‌شدن قیمت در قیمتی بالاتر از ۹,۲۵۰ دلار در روز گذشته نیز این مسئله را تأیید می‌کند.

آخرین باری که شاخص نوار هش دیده شد، ۲۵ آوریل (۶ اردیبهشت) بود. در آن زمان قیمت بیت کوین به ۷,۵۰۰ دلار رسید. از آن زمان، ‌بیت کوین با ثبت جهشی ۳۹ درصدی توانست تا ۱۰,۴۴۰ دلار نیز صعود کند. ادواردز در اظهارنظر خود گفت:

سیگنال خرید نوار هش همین حالا تأیید شد. این سیگنال خرید خاص که بعد از هاوینگ ایجاد شده است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. احتمالا تا سیگنال بعدی مدت بسیار زیادی طول بکشد و به همین خاطر یک جهش صعودی بزرگ رخ خواهد داد.

ادواردز پیش‌تر اعلام کرده بود که سیگنال نوار هش هر یک سال یک بار رخ می‌دهد. در محاسبه این شاخص کلان، عواملی نظیر نرخ هش و سختی شبکه بلاک چینی بیت کوین دخیل هستند.

شاخص نوار هش
شاخص نوار هش

براساس شاخص نوار هش، هرگاه که ماینرهای بیت کوین اقدام به فروش بیت کوین‌های خود کنند، بازار نیز به کف قیمت خواهد رسید.

ماینرهای بیت کوین هر زمان که هزینه استخراج بالا برود و ماین بیت کوین سودده نباشد، اقدام به فروش بیت کوین می‌کنند. این اتفاق معمولا زمانی رخ می‌دهد که شاهد اصلاح قیمت گسترده در بازار باشیم. در چنین شرایطی قیمت به محدوده سربه‌سر نزدیک می‌شود یا از آن می‌گذرد. محدوده سربه‌سر جایی است که هزینه ماینرها و درآمدها با یکدیگر مساوی می‌شود؛ در چنین شرایطی هزینه استخراج بیت کوین با پاداش استخراجی که او دریافت می‌کند برابر است.

ادواردز نظریه خود را در اکتبر ۲۰۱۹ (۹ مهر ۹۸) منتشر کرد. در این نظریه آمده است:

به‌دلیل تأثیر منفی ذهنیت و نوسانات قیمتی که در هنگام بازارهای نزولی گسترده و زمانی که ماینرها اقدام به فروش می‌کنند، ایجاد می‌شود، میانه دوره فروش [بیت کوین] توسط ماینرها، معمولا بهترین زمان برای خرید بیت کوین است.

وضعیت ماینرهای بیت کوین نشان از وضعیت صعودی دارد
عملکرد بیت کوین پس از خروج ماینرها و آغاز فروش بیت کوین توسط آنها

این شاخص با استفاده از میانگین متحرک ساده یک ماهه و دو ماهه نرخ هش بیت کوین، احساسات حاکم بر بازار را می‌سنجد و زمان احتمالی آغاز فروش بیت کوین توسط ماینرها را مشخص می‌کند.

از نظر تاریخی، به‌طور میانگین نوار هش هر سال یکبار مشاهده می‌شود. اما از آنجایی که امسال شاهد رخداد هاوینگ بودیم، ظهور دوباره آن توجیه‌پذیر است.

پیش از هاوینگ اخیر، این شاخص خبر از فروش بیت کوین توسط ماینرها داده بود. در آن زمان، رقم هزینه سربه‌سر استخراج پس از هاوینگ هنوز مشخص نبود و روند قیمت بیت کوین را هم نمی‌شد حدس زد. با نزدیک‌تر شدن به زمان هاوینگ و به‌واسطه اصلاح قیمت بیت کوین در ماه مارس (اسفند ۹۸) و رسیدن به ۳,۶۰۰ دلار، احساسات حاکم بر بازار نیز وضعیت مشخصی نداشت.

این در حالی بود که با آغاز فصل پر باران در سیچوان چین، هزینه برق در این استان نیز به شدت کاهش یافت. بسیاری از ماینرهای شبکه بیت کوین در این بخش چین مشغول فعالیت هستند و آغاز فصل پرباران سبب شد تا هزینه استخراج هر واحد بیت کوین در بخش‌هایی از آسیا تا ۵,۰۰۰ دلار کاهش یابد.

احتمالا اصلاح سختی استخراج شدید بیت کوین نیز سبب شد تا بار دیگر شاهد ظهور شاخص نوار هش باشیم.

در حال حاضر همچنان جهت‌گیری احساسات پیرامون بازار بیت کوین چندان مشخص نیست. برخی  از معامله‌گران معتقدند که به‌ زودی شاهد کاهش شدید قیمت خواهیم بود. از سوی دیگر، برخی اذعان می‌کنند که وضعیت فعلی، مشابه اوایل سال ۲۰۱۸ است و انباشت سرمایه توسط سرمایه‌گذاران باعث ظهور یک روند صعودی طولانی خواهد شد. کی یونگ جو (Ki Young Ju)، مدیرعامل شرکت تحلیلی کریپتو کوانت (CryptoQuant)، در توییت خود نوشت:

در فاز انباشت بیت کوین هستیم. اختلاف میانگین متحرک‌های ۳۰ و ۹۰ روز در ذخیره تمام صرافی‌ها نشان از احتمال سقوط قیمت دارد. این رقم در ماه مه (اردیبهشت) به کمترین میزان خود رسید و همچنان زیر صفر قرار دارد.

وضعیت ماینرهای بیت کوین نشان از وضعیت صعودی دارد

با تکیه بر داده‌های تاریخی می‌توان گفت که دقت شاخص نوار هش بالاست و همین مسئله سبب شده است تا تحلیل‌گران نسبت به آن امیدوار باشند. کانترینگ کلارک (Cantering Clark)، معامله‌گر ارزهای دیجیتال و مدیر صندوق سرمایه‌گذاری در این باره می‌گوید:

مسائل فاندامنتال در حوزه کریپتو در تخصص من نیست. فاصله گرفتن از سیستم خودم، در نهایت باعث می‌شود که در تشخیص حرکات بازار موفق عمل نکنم. کسی می‌تواند به من بگوید که چرا این بار سیگنال خرید نوار هش متفاوت است؟

در گذشته انتقادهایی نسبت به کمیت این سیگنال مطرح شده بود. از آنجایی که این شاخص هر سال یک بار مشاهده می‌شود، می‌توان گفت که تنها در ارتباط با روند طولانی‌مدت قیمت بیت کوین کاربرد داشته باشد. از سوی دیگر، این شاخص تنها روند صعودی بیت کوین را پیش‌بینی می‌کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
blockchain technology
blockchain technology
3 سال قبل

من فکر میکنم کاغذ بازی های اداری بانکی و کرونا بهمون ثابت کرد که بیتکوین در واقع یک دارایی ارزشمند و طلای دیجیتال محسوب میشه که نظام بانکی رو به شدت به چالش کشید و البته تحریم بنظر من اگه ایران به بیتکوین رو بیاره میتونه براحتی و دور از چشم آمریکا تمام پول نفت خودش والبته صادرات غیر نفتی رو دریافت کنه که البته این امر باعث صعود قیمت بیتکوین حداقل تا صد هزار دلار و رسیدن دارایی ایران به جای ارزهای فیات و راکد که اون هم با کلی منت به دستش نمیرسه بابت طلای سیاه که دارایی ما و نسل های آینده ما خواهد بود دهها برابر و شاهد خارج شدن ایران از رکود و بوجود آمدن یک کشور قدرتمند خواهیم بود ،وصد البته بیتکوین راه خودش رو بدون احتیاج به هیچ قدرتی باز خواهد کرد، موفق باشید.

شاهین
شاهین
3 سال قبل

اگر ایران بخواد در این حجم که فرمودید وارد کریپتو بشه یعنی پول نفتو تمام صادراتش رو از رمزارز دربیاره تاثیر ناگهانی و بزرگی روی بازار کریپتو میگذاره و حداکثر در ۲ سماه دستمون رومیشه اونوقته که بااعمال قوانین جدید توسط غربیها نه تنها بازار بهترنمیشه بلکه تضعیف میشه چون امکان نداره آمریکا این اجازرو بده که به این سادگیها ایران تحریمهارو دور بزنه حتی غیرمتمرکزترین ارزها هم قابل رهگیری و تحریمنو صاحبانشون یاصرافها باما همکاری نخواهند کرد از ترس آمریکا و اف ای تی اف و شاید بشه حداکثر سالی ۱۰ملیارد بهره برد از ترید اما ممکنه از ماین خصوصی بشه بیش ازینها درآمدارزی داشته باشیم در نهایت کار آسونی نیست

هایزنبرگ
هایزنبرگ
3 سال قبل

عالی بود/ممنون