برادران ناخلف بیت کوین؛ مروری بر فورک‌های پادشاه ارزهای دیجیتال

برادران ناخلف بیت کوین؛ مروری بر فورک‌های پادشاه ارزهای دیجیتال

تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال موجود، در واقع فورک (fork) بیت کوین هستند، به این معنی که با استفاده از کد اصلی و پروتکل بیت کوین و تغییراتی در آن، از بلاک چین بیت کوین جدا شده‌اند و اکنون بلاک چین خودشان را دارند. در این مطلب با کمک مقاله‌ای از وب‌سایت بیتکوینیست، به طور مختصر نگاهی به فورک‌های بیت کوین می‌اندازیم.

فورک‌ بیت کوین چیست؟

برای آشنایی کامل با مفهوم فورک می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید، اما به‌طور خلاصه، فورک‌های بیت کوین به دو دسته تقسیم می‌شوند: سافت فورک (soft fork) و هارد فورک (hard fork).

سافت فورک زمانی رخ می‌دهد که تغییری (معمولاً) جزئی در پروتکل بیت کوین لازم باشد. در این نوع فورک، فقط بلاک‌های قبلی (قبل از فورک) نامعتبر می‌شود. با این حال، سافت فورک با نسخه‌های قدیمی سازگار (backwards compatible) است. سازگاری با نسخه‌های قدیم یعنی به‌طور‌ مثال بتوانید یک فایل ورد ساخته شده با برنامه Word ۲۰۱۶ را در برنامه Word ۲۰۰۳ باز کنید. به زبان ساده، با سافت فورک، یک به‌روزرسانی روی بلاک چین انجام می‌شود، اما کسانی (نودهایی) هم که مایل به به‌روزرسانی نیستند، همچنان می‌توانند روی شبکه فعالیت کنند. یکی از مثال‌های خوب سافت فورک سگویت (Segwit) است که برای افزایش مقیاس‌پذیری بیت کوین اجرا شد، اما با کد قدیمی بیت کوین سازگار است.

از سوی دیگر، هارد فورک تغییری (معمولاً) کلی در پروتکل است که با نسخه‌های قدیمی سازگار نیست. طبق همان مثال فایل ورد که در بالا به آن اشاره کردیم، فرض کنید که نتوانید یک فایل متنی ساخته شده در برنامه Word ۲۰۱۶ را در برنامه Word ۲۰۰۳ اجرا کنید، زیرا ساختار این برنامه به طور کلی تغییر کرده است. زمانی که هارد فورک رخ می‌دهد، تمام نودها باید برای فعالیت روی پروتکل جدید و تأیید تراکنش‌ها، به‌روزرسانی انجام دهند.

هارد فورک‌ها همیشه باعث تولد یک کوین جدید نمی‌شوند. در صورتی که میان جامعه اختلاف نظر وجود داشته باشد و یک عده کثیری از کاربران همچنان بخواهند روی نسخه قدیمی فعالیت کنند، شاهد یک بلاک چین و یک سکه (ارز دیجیتال) جدید خواهیم بود.

خلاصه داستان بیت کوین کش و بیت کوین گلد

بیت کوین کش و بیت کوین گلد (Bitcoin Gold)، دو مورد از مهم‌ترین هارد فورک‌های بیت کوین هستند که به خاطر اختلاف نظر بر سر پروتکل و قوانین بیت کوین، از بیت کوین جدا شدند و راه خود را در پیش گرفتند.

در مورد بیت کوین کش، مسئله اصلی بر سر اندازه بلاک بیت کوین بود که آیا افزایش پیدا کند یا خیر. بخش کوچکی از جامعه بیت کوین معتقد بودند که باید برای کاربردپذیری بیت کوین، در پروتکل تغییر ایجاد شود و سایز بلاک افزایش پیدا کند. این امر با مخالفت بیشتر جامعه بیت کوین مواجه شد که تغییر در پروتکل اصلی را نقض آرمان‌های بیت کوین می‌دانستند و معتقد بودند که باید از راهکارهای دیگر مانند لایتنینگ برای مقیاس‌پذیری استفاده کرد. این تنش‌ها در نهایت موجب ایجاد بیت کوین کش شد.

برادران ناخلف بیت کوین؛ مروری بر فورک‌های پادشاه ارزهای دیجیتال

حامیان بیت کوین کش معتقدند که این ارز دیجیتال اهداف اصلی بیت کوین را دنبال می‌کند. به گفته آن‌ها، بر اساس طرح ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، قرار بود که بیت کوین ارز دیجیتال همتا به همتایی باشد که برای تبادلات روزانه مورد استفاده قرار بگیرد. کش (Cash) در زبان انگلیسی به معنای پول نقد است. به عبارت دیگر بیت کوین کش می‌خواهد بیت کوینی باشد که با افزایش سرعت تراکنش‌ها، بتوان از آن به عنوان پول استفاده کرد.

بیت کوین گلد هم توسط گروه کوچکی از توسعه‌دهندگانی که می‌خواستند یک شبکه ضد ای‌سیک (ASIC) داشته باشند، ایجاد شد. استخراج این ارز دیجیتال فقط با کارت گرافیک ممکن است.

چه تعداد فورک بیت کوین وجود دارد؟

اگر فکر می‌کنید فقط بیت کوین کش، بیت کوین گلد، سگویت و چند ارز دیجیتال انگشت‌شمار دیگر فورک‌های تاریخ بیت کوین هستند، اشتباه می‌کنید. طبق پست منتشرشده در وب‌سایت Bitcointalk.org، تعداد تمام فورک‌های بیت کوین به ۱۰۵ مورد می‌رسد که ۷۴تای آن‌ها هنوز فعال هستند و ۳۱ مورد دیگر اکنون غیرفعال هستند.

همچنین بخوانید: نقشه تمام فورک‌های بیت کوین

در تصویر زیر فقط برخی از فورک‌های بیت کوین را مشاهده می‌کنید:

برادران ناخلف بیت کوین؛ مروری بر فورک‌های پادشاه ارزهای دیجیتال
تعدادی از فورک‌های بیت کوین

اگرچه هدف بیشتر فورک‌های بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال پول و شهرت برای توسعه‌دهندگان است، فورک‌ها به تکامل بیت کوین و حوزه ارزهای دیجیتال کمک می‌کنند و نباید تعجب کرد که در آینده تعداد آن‌ها همینطور بیشتر شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

7 دیدگاه
majid
majid
۴ سال قبل

سلام دورود به شما ممنونم ازمقاله خوبتون سپاسگذارم majid

امین
امین
۴ سال قبل

یعنی هر کس مثلا ۱۰ بیت کوین ازسال۲۰۱۴ داشته باشه، الان به همان مقدار تعداد سکه های فورک شده هم داره؟

حامد دلیجه
حامد دلیجه
۴ سال قبل
پاسخ  امین

تعداد بیت کوین محدود و تعداد فورک هایش نامحدوداست و این همون پول فیات است.

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
۴ سال قبل
پاسخ  امین

بله دقیقا

امین
امین
۴ سال قبل

آیا با انتقال بیت کوین ها به آدرس جدید، هارد فورکها هم منتقل میشوند یا باید هر کدام جدا گانه منتقل شوند؟

امین
امین
۴ سال قبل

اگه بیت کوین ها را به آدرس جدید انتقال دهیم، آیا فورکهای بیت کوین هم به صورت اتوماتیک به آدرس جدید منتقل میشوند؟یا هر کدام به صورت جدا گانه به آدرسهای مختلف ارسال شوند؟

عماد
عماد
۴ سال قبل
پاسخ  امین

بعد از هاردفورک نه