تحقیقات جنجالی: فقط ۱۰ صرافی بیت کوین حجم معاملات واقعی دارند

تحقیقات جنجالی: فقط ۱۰ صرافی بیت کوین حجم معاملات واقعی دارند

تحقیقات جدیدی که توسط شرکت مدیریت دارایی بیت‌وایز (Bitwise) به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ارائه شد، حاکی از این است که ۹۵ درصد از حجم معاملات بیت کوین در صرافی‌ها غیرواقعی هستند. طبق گفته بیت‌وایز فقط ۱۰ صرافی حجم معاملات واقعی را به نمایش می‌گذارند. اما این خبر می‌تواند مثبت باشد که دلیل آن را در ادامه خواهید خواند.

۹۵ درصد از حجم معاملات بیت کوین تقلبی هستند

تحقیقات جنجالی: فقط 10 صرافی بیت کوین حجم معاملات واقعی دارند

ادعاها درباره تجارت شستشو (wash trading) و حجم معاملات تقلبی، موضوع جدیدی نیستند. گروه‌هایی مانند مرکز شفاف‌سازی بلاکچین (Blockchain Transparency Institute) ، همیشه در حال منتشر کردن خبر های این چنینی با جزئیات بیشتر بوده‌اند. اما اینکه ۹۵ درصد حجم معاملات غیر واقعی هستند، می‌تواند مسئله مهمی باشد. مهمترین دلیلی که یک صرافی را ترغیب به نمایش حجم معاملات غیرواقعی می‌کند، احتمالا افزایش کارمزد لیست کردن کوین‌ها است.

طبق این تحقیق فقط ۱۰ صرافی که به طور میانگین حجم معاملات روزانه بیش از ۱ میلیون دلاری دارند، آمار معتبر ارائه می‌دهند. این صرافی‌ها عبارتند از: Binance, Bitfinex, Kraken, Bitstamp, Coinbase, BitFlyer, Gemini, itBit, Bittrex, و Poloniex

این گزارش نام صرافی‌های کره‌ای و cex.io را از این لیست حذف کرده است، با اینکه این صرافی‌ها معتبر هستند ولی حجم معاملات روزانه آنها کمتر از یک میلیون دلار است.

دروغ علنی

تحقیقات جنجالی: فقط 10 صرافی بیت کوین حجم معاملات واقعی دارند

این گزارش، مقایسه ای خوب برای تشخیص یک صرافی واقعی با یک صرافی مشکوک را در اختیار ما می‌گذارد. وقتی این دو نوع صرافی را کنار یکدیگر مقایسه می کنیم جعلی بودن حجم صرافیهای غیرمعتبر کاملا به چشم می‌خورد.

در یک صرافی واقعی، توزیع معاملات بین خرید و فروش تصادفی خواهد بود، مقدارها بزرگ و کوچک هستند و تعداد قابل توجهی از اعداد بخش پذیر به چشم می‌خورد. حجم معاملات در طول دوره های شلوغ و آرام نوسان دارد و تفاوت بین قیمت خرید و فروش معمولا فقط چند سنت است.

از طرف دیگر صرافی‌های مشکوک معاملاتی دارند که به طور همزمان سفارشات خرید و فروش در آن صورت می‌گیرد (یک خرید یک فروش). چنین الگویی در معاملات واقعی تقریبا غیرممکن است. معاملات در صرافی‌های غیر معتبر، با مقدارهای یکسان، بدون وجود معاملات کوچک و بدون اعداد رند (معمولا یک انسان واقعی در هنگام سفارش اعداد رند را وارد می‌کند)، صورت می‌گیرند.

صرافی های مشکوک با وجود میزان حجم معاملات بالا (تقلبی)، اختلاف قیمت بالایی دارند. حجم معاملات تقریبا در طول یک دوره، ثابت باقی می‌ماند، یا ممکن است برای چند ساعت یا حتی چند روز به شدت سقوط کند.

کمک به پذیرش ETF بیت کوین

تحقیقات جنجالی: فقط 10 صرافی بیت کوین حجم معاملات واقعی دارند

شرکت بیت وایز با انتشار این گزارش قصد یک حرکت مثبت را داشته است. ولی در واقع این بیشتر برای آنها مثبت است تا برای کل فعالان بازار. این تحقیقات به منظور تسهیل دریافت مجوز ETF بیت کوین به کمیسون بورس آمریکا ارائه شده بود. خبر خوب این است:

بر خلاف چیزی که در بین عموم مطرح است، بازار واقعی بیت کوین بسیار کوچک‌تر، منظم‌تر و قانونی‌تر است.

اما خبر بد این که صرافی‌های متقلب خوب می‌دانند که چگونه ربات‌هایشان را به منظور غیر قابل تشخیص بودن پیچیده‌تر کنند.

منبع: Bitcoinist
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
محمد محد پور
محمد محد پور
4 سال قبل

ببخشید یک سوال یک نفر به ما معرفی شده که در سایت cex.io عضو هست و ترید میکنه این اقا گفته که بیت کوین برای فروش داره به مقدار ۴ واحد که بدلیل شرایط سایت باید با قیمت پایین به فروشد
گفته که بیت کوین رو در داخل سایت ارسال میکنه بعد ما پول یا وب مانی برایش ارسال کنیم و رسید رو برای او ارسال کنیم
تا برای سایت ایمیل کند و معامله تمام شود و بتوانیم برداشت کنیم
ایا این واقعی است

مهدی
مهدی
5 سال قبل

هر بازاری توی دنیا دستکاری میشه این دیگه از اون گیرهای بانکدارهای بزرگ که میخوان بیت کوین قصرهاشون رو خراب نکنه مثلا بایننس معاملات آلت کوینهاش کاملا دستکاری میشه و بیشتر معاملات نمایشی ولی جزء لیست خوبها میارنش یا بیترکس که خدای پامپ کردن شیت کوین