سقوط قیمت بیت کوین کش پس از هاردفورک جنجالی همچنان ادامه دارد

سقوط قیمت بیت کوین کش پس از هاردفورک جنجالی همچنان ادامه دارد

سال گذشته و در همین زمان بسیاری از سرمایه‌گذاران خرده ارزهای دیجیتال طرفدار پروپاقرص این نظریه اقتصادی بودند که هاردفورک ارزهای دیجیتال یک اتفاق مثبت برای سبدهای سهامشان محسوب می‌شود؛ البته این درباره هاردفورک‌هایی صادق است که به جدایش‌های شبکه‌ای برگشت‌ناپذیر با بلاک چین‌های جدید منجر می‌شوند. «چطور می‌تواند سودآور نباشد؟ هرچه باشد یک پول رایگان است!»

اما به راستی در آن زمان با وجود ۲ هاردفورک برجسته ارزهای دیجیتال یعنی اتریوم کلاسیک و بیت کوین کش، به سرمایه‌گذاران ثابت شده بود که نگه‌داری کوین‌ها قبل از هاردفورک سود خوبی برایشان به ارمغان می‌آورد. هرچند هر دو این فورک‌ها قبل یا در طی حرکت صعودی تاریخی بازار به وقوع پیوست که موجب پنهان ماندن جنبه‌های مختلف ضعیف پروژه‌ها از نظر فاندامنتال شد.

بیشتر بخوانید: فورک چیست ؟ هاردفورک (hardfork)، سافت فورک (softfork) و تاثیر آن‌ها بر قیمت چیست؟

در غیاب این رویداد به اصطلاح قوی سیاه مانند (این نظریه به پیشامدهایی که انتظار وقوع آن‌ها نمی‌رود و در صورت رخداد اغلب دلایل غیرمعقولی برای توجیهشان آورده می‌شود) که بازار ارزهای دیجیتال سال گذشته آن را تجربه کرد، به نظر می‌رسد وقتی صحبت هاردفورک‌های ادامه‌دار واقعی می‌شود، نتیجه‌ و مجموع کوین‌‌های جداشده شاید به اندازه کوین اصلی ارزشمند نباشند.

در ماه اخیر قیمت بیت کوین کش به شدت کاهش یافت

به عنوان گواه، تنها یک نگاه به بیت کوین کش (BCH) کافی است تا تلوتلو خوردن این ارز دیجیتال را پس از هاردفورکی که در گیرودار بازار نزولی و نه بازار در حال رشد تحت تسلط سرمایه‌گذاران خرد، رخ داد به وضوح ببینیم.

سقوط قیمت بیت کوین کش پس از هاردفورک جنجالی همچنان ادامه دارد

پیش از هاردفورک، قیمت بیت کوین کش در محدوده ۵۰۰ دلار معامله می‌شد و با قرارگرفتن در رتبه چهارم ارزهای دیجیتال برتر، حجم بازار آن نزدیک به ۸ میلیارد دلار بود. اما پس از گذشت یک ماه، قیمت این ارز دیجیتال به تنها ۸۲ دلار در صرافی کوین‌بیس کاهش یافته است که بیانگر یک کاهش بیش از ۸۰ درصدی است. اگر کسی بخواهد به این فلسفه که «بیت کوین کش، بیت کوین واقعی است» استناد کند، با این اوصاف قیمت بیت کوین در کمترین میزان خود از اوایل سال ۲۰۱۳ در حال معامله است. حتی اگر این کار را نخواهید انجام دهید، قیمت بیت کوین کش نسبت به بالاترین قیمت ثبت شده از آن ۹۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد که در این لحظه در کمترین قیمت خود در حال دست‌و‌پا زدن است.

سقوط قیمت بیت کوین کش پس از هاردفورک جنجالی همچنان ادامه دارد

البته بخشی از ارزش اقتصادی از دست رفته، بطور کامل از اکوسیستم بیت کوین کش خارج نشده و به شبکه ارز دیجیتال جداشده آن انتقال یافته است.

در پی این هاردفورک، ارز دیجیتال جدید بیت کوین SV ساخته شد و علی‌رغم منازعات اولیه در قیمت آن، موفق شد که در این امر به پای رقیب خود برسد؛ حتی در بازه‌ای قیمت آن از BCH نیز فراتر رفته و در جدول کوین‌مارکت‌کپ بالاتر از بیت کوین کش قرار گرفت. البته پس از گذشت مدتی به جایگاه قبلی خود برگشت و کم‌وبیش در روزهای اخیر، با گرفتاری مشابهی در حال دست‌وپنجه نرم‌ کردن است.

بیشتر بخوانید: وضعیت پس از هاردفورک؛ از دو بلاک چین رقیب بیت کوین کش چه می‌دانیم؟

در زمان نگارش این خبر، بیت کوین SV با قیمت ۶۹ دلار و حدود ۹ دلار کمتر از بیت کوین کش در صرافی کراکن معامله می‌شود.

بیت کوین کش و بیت کوین SV در برابر بیت کوین حرفی برای گفتن ندارند

هرچند که نمی‌توان تنها بازار نزولی را مقصر این قضایا دانست؛ چرا که حتی مجموع ارزش BSV و BCH در برابر رهبر بازار ارزهای دیجیتال به زانو درآمده است. پیش از وقوع هاردفورک، ارزش بیت کوین کش در برابر بیت کوین نزدیک به ۰.۰۸ بود. اما با این حال ارزش مجموع بیت کوین کش و بیت کوین SV در حال حاضر بیش از ۰.۰۴۸ برابر بیت کوین نیست؛ عددی که به نظر می‌رسد در آینده نزدیک هیچ کفی نتوان برای آن تعیین کرد و انتظار سقوط ادامه‌داری از آن می‌رود.

سقوط قیمت بیت کوین کش پس از هاردفورک جنجالی همچنان ادامه دارد

اینکه آینده بیت کوین کش و بیت کوین SV و در مقیاس بزرگتر آینده حوزه ارزهای دیجیتال به چه صورتی باشد، هنوز نامعلوم است. هرچند در حال حاضر به نظر می‌رسد معامله‌گران درباره کامیابی بلندمدت دو کوین جداشده BCH و BSV اطمینان کافی ندارند. قطعاً تا زمانی که بازار انتخاب کند کدام زنجیره وارث واقعی بیت کوین کش پیش از فورک است، شاید مقدر شده باشد که هر دوی آن‌ها به نقش کوچک روزافزون خود در بازار ارزهای دیجیتال ادامه دهند.

منبع: ccn
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه