ظرفیت شبکه لایتنینگ بار دیگر رکورد زد

ظرفیت شبکه لایتنینگ بار دیگر رکورد زد

داده‌های تازه نشان می‌دهد که ظرفیت شبکه لایتنینگ در ماه‌های اخیر با سرعت افزایش یافته است. ظرفیت این شبکه در عرض ۶ ماه ۷۰ درصد رشد کرده و از ۱,۸۰۰ بیت کوین فراتر رفته است. کارشناسان هم معتقدند که این راهکار فنی می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی در پذیرش بیت کوین داشته باشد.

به گزارش نیوز بی‌تی‌سی، پروتکل لایه دوم پرداختی بیت کوین، یعنی شبکه لایتنینگ، باوجود اینکه نتوانسته به خوبی توجه کاربران را به خود جلب کند، به سرعت در حال گسترش است. ایده اولیه این راهکار فنی برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ مطرح و در سال ۲۰۱۸ نسخه بِتای آن راه‌اندازی شد. اکنون داده‌های تازه نشان می‌دهد که پذیرش و ظرفیت این شبکه در ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

شبکه لایتنینگ این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا دارایی خود را به سرعت و با هزینه‌ای اندک از طریق مسیرهای پرداختی جابه‌جا کنند. بر خلاف لایه‌هایی که به طور مستقیم با شبکه بیت کوین کار می‌کنند، تراکنش‌های لایتنینگ با استفاده از سازوکاری به نام گاسیپ و پرابینگ (Gossip and Probing) به صورت برون‌زنجیره‌ای پردازش می‌شود. این سازوکار امکانی را فراهم می‌کند تا نودها بتوانند مسیرهای معاملاتی امکان‌پذیر را دنبال کنند.

مؤسسه تحقیقاتی آرکین ریسرچ (Arcane Research)، اخیراً گزارشی را منتشر و بررسی کرده است که آیا شبکه لایتنینگ می‌تواند جهشی را مانند آنچه در تابستان سال گذشته برای حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) افتاد، تجربه کند یا خیر. گفتنی است که در تابستان ۲۰۲۰ موجی در بازار پروژه‌های دیفای به راه افتاد و بسیاری از کاربران به برنامه‌های غیرمتمرکز علاقه‌مند شدند.

داده‌های حاصل از این پژوهش نشان می‌دهد که ظرفیت شبکه لایتنینگ در عرض ۳۹ روز از ۱,۱۰۰ واحد بیت کوین به ۱,۲۰۰ واحد رسیده است. همان طور که نمودار زیر نشان می‌دهد در عرض ۳۴ روز از ۱,۲۰۰ واحد بیت کوین به ۱,۳۰۰ واحد رسیده است.

ظرفیت شبکه لایتنینگ بار دیگر رکورد زد
نمودار ظرفیت شبکه لایتنینگ بیت کوین

در حال حاضر ظرفیت شبکه لایتنینگ حدود ۱,۸۰۰ بیت کوین است. در ماه‌های اخیر سرعت گسترش این شبکه افزایش یافته و تنها ۵ روز زمان برده است تا از ظرفیت ۱,۷۰۰ بیت کوینی خود به ظرفیت ۱,۸۰۰ واحدی فعلی برسد. این مقدار بیت کوین با قیمت‌های فعلی چیزی حدود ۶۰ میلیون دلار ارزش دارد.

ظرفیت شبکه لایتنینگ در ابتدای سال ۲۰۲۱ حدود ۱,۰۴۰ بیت کوین بود. پژوهش‌های آرکین ریسرچ هم نشان می‌دهد که ظرفیت شبکه لایتنینگ در عرض ۶ ماه ۷۰ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که حدود ۳ سال زمان برده است تا ظرفیت این شبکه از ۰ به ۱,۰۰۰ بیت کوین برسد.

در نتیجه می‌توان گفت که در این مدت تعداد نودهای فعال در این شبکه به‌طور فزاینده افزایش یافته است. شبکه لایتنینگ ۲۲,۷۰۵ نود در اختیار دارد، با این حال تحقیقات آرکین ریسرچ نشان می‌دهد که تنها ۱۲,۰۷۹ نود به‌عنوان مسیر پرداختی فعال عمل می‌کنند.

این شرکت تحقیقاتی گفته است:

این رشد سریع می‌تواند به‌خاطر افزایش استفاده کاربران از شبکه لایتنینگ باشد که با قانونی شدن بیت کوین در السالوادور، این هفته عرضه و تقاضای قابل‌توجهی را هم تجربه کرده است.

پذیرفته شدن بیت کوین در سراسر جهان، عامل مهمی برای دستیابی به حجم گسترده‌تری از کاربران است. طرح السالوادور برای پذیرش بیت کوین، نشان می‌دهد که این ارز دیجیتال می‌تواند هر روز با هزینه‌ای اندک مورد استفاده قرار گیرد.

مایکل لِوین (Michael Levin)، کارمند سابق شرکت گوگل، گفته است شبکه لایتنینگ شکاف میان بیت کوین و اکثریت کاربران را برطرف می‌کند و می‌تواند موج جدیدی را در پذیرش بیت کوین به راه بیندازد. او افزود که با توجه به روند رو به رشد پذیرش بیت کوین، می‌توان گفت که این ارز دیجیتال در مرحله اولیه پذیرش قرار گرفته و باید شکاف میان خود و اکثریت را برطرف کند.

ظرفیت شبکه لایتنینگ بار دیگر رکورد زد
طرح مایکل لوین برای توصیف مراحل پذیرش و توسعه بیت کوین

لوین گفته است اکثریت کاربران معمولاً واقع‌بین هستند و نیازهای خاصی دارند که باید راهکاری برای پاسخ به آنها ارائه شود. تراکنش‌های سریع و ارزان شبکه لایتنینگ یکی از بهترین موارد استفاده از بیت کوین است که می‌توان آن را به اکثریت معرفی کرد.

لوین گفته است:

با وجود شبکه لایتنینگ و کارآفرینان با‌انگیزه، بیت کوین و این شبکه [در کنار هم] قدرت نبوغ انسان را فعال می‌کنند و امکانی را فراهم می‌سازند تا از این شکاف عبور کنیم.

در لحظه نگارش این گزارش هر واحد بیت کوین با قیمت ۳۲,۴۰۹ دلار معامله می‌شود و در ۲۴ ساعت گذشته سقوطی ۱.۴ درصدی را تجربه کرده است. بازار بیت کوین در حال حاضر با فشار فروش بالایی رو‌به‌رو است و اگر خریداران دست به کار نشوند، می‌تواند سقوط عمیق‌تری را هم تجربه کند.

ظرفیت شبکه لایتنینگ بار دیگر رکورد زد
نمودار قیمت بیت کوین (نمای ۱ روزه بازار بیت کوین/دلار)
اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
آرش
آرش
6 ماه پیش

یه ارزی هست به اسم YUMMY توی سایت شما اسمشو سرچ میکنه ولی صفحه مربوط به اونو نمیاره . جایی نتونستم اطلاع رسانی کنم خواهش میکنم ادمین این قسمت به قسمت مربوطه اطلاع بده. خیلیها این ارزو دارن واقعا تو مخم رفته که چرا اینجا نمیاره

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۶,۰۰۰,۰۰۰
off
۳,۶۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA