به مبادلات بیت کوین و آلتکوین بیترکس(Bittrex) به دلیل هزاران حسابی که بطور مرموز مسدود شده با دیده شک و تردید نگریسته می شود

به مبادلات بیت کوین و آلتکوین بیترکس(Bittrex) به دلیل هزاران حسابی که بطور مرموز مسدود شده با دیده شک و تردید نگریسته می شود

نشریه کوین تلگراف(Cointelegraph) اخیرا شکایاتی در خصوص شرکت مبادله ارز بیترکس(Bittrex) که حساب کاربران را به دلیل نامشخصی غیر فعال نموده دریافت کرده است.
یکی از نکات ثابتی که در همه شکایاتی که دریافت نموده ایم وجود داشته این است که تلاش کاربران جهت گشودن تیکت ها(tickets) و حتی درخواست کمک آنها در exchange’s Slack نادیده گرفته شده و مسدود(banned) شده است.

یکی از کاربران شکایت خود را بدین گونه مطرح نموده که دارای تعداد شش بیت کوین در حساب بیترکس خود می باشد که ارزش کنونی آن معادل بیش از ۳۰،۰۰۰ دلار(۹۶،۸۳۱،۰۰۰ تومان) است، اما دسترسی او به این حساب در حال حاضر امکانپذیر نمی باشد و بابت تیکت هایی که به تیم پشتیبانی ارسال نموده، هیچ پاسخی دریافت نکرده است.

یکی دیگر از کاربران عنوان داشته:

” مدت سه روز است که حساب بیترکس من بدون هیچ هشدار یا اعلانی غیر فعال گشته و تیم پشتیبانی آنها هیچ پاسخی به ما نمی دهد.”

کاربر دیگری اظهار داشته:

“گرچه ما تیکت هایی در خصوص این مسئله برای تیم پشتیبانی ارسال نموده ایم، اما آنها بجای پاسخگویی به این تیکت ها با وقاحت و بی شرمی تمام ما را نادیده می گیرند.”

یکی از کاربران بر این باور است که این ممنوعیت به ملیت افراد مربوط می شود. او در این خصوص عنوان داشت:

“در ایران تعداد بیش از ۳،۰۰۰ حساب بدون دلیل غیر فعال شده است.”

یکی دیگر از مشتریان بیترکس طی ایمیلی به ما چنین اظهار نمود:

“من با بسیاری از کاربران در گروه های تلگرام صحبت کردم. سوریه، هند، ایران، روسیه، پاکستان و ترکیه از جمله کشورهایی هستند که بیش از همه مورد آسیب واقع شده اند.

بسیاری از افراد که برای ما ایمیل ارسال نمودند بدین نکته اشاره داشتند که آنها از حسابهای تایید شده استفاده می نمایند و این نشان از این مسئله است که این مشکل از سوی KYC/AML نمی باشد.
حداقل دو موضوع در فروم بیت کوین تالک(Bitcointalk) به بحث و گفتگو گذارده شده است. اینجا و اینجا

مشتریانی که تحت تاثیر این مسئله قرار گرفته اند نیز هنگامیکه سعی می کنند وارد حساب خود شوند، پیامهای مشابهی دریافت می کنند:

این سکوت پُر سر و صدایی است

بیترکس به درخواست های ما پاسخی نداده است. قسمت اخبار سایت بیترکس خالی و تهی است. تلاش جهت ورود به کانال اسلک آنها با مواجهه این پیام “دسترسی محدود شده”(invite_limit_reached) بی ثمر مانده است. صفحه فیسبوک بیترکس کاربران را به هنگام ورود به وبسایت پشتیبانشان و ارسال تیکت با مشکل مواجه می سازد.

هیچ اعلانی در توییتر وجود ندارد و تنها پاسخ رسمی به توییت های متعددی که ارسال شده این است:

به مبادلات بیت کوین و آلتکوین بیترکس(Bittrex) به دلیل هزاران حسابی که بطور مرموز مسدود شده با دیده شک و تردید نگریسته می شود

گزارش رویدادهای عجیب و غریب

این بسیار غیر عادی است که یک صرافی(exchange) هزاران حساب را بدون هیچ اعلان یا پاسخی از سوی مرکز پشتیبانی غیر فعال سازد. حتی عجیب تر از آن این است که بیترکس افراد را از ارسال درخواست کمک در اسلک(Slack) پشتیبان خود منع نموده است. اما این تنها پیشامد عجیب و غریبی نیست که در بیترکس رخ داده است.

هفته گذشته بلاگر “کرایپتو سندیکا”(The CryptoSyndicate) طی پستی اعلام نمود یک اشتباه داخلی در بیترکس موجب کاهش ارزش مبادلات آلتکوین(altcoins) شده است که این امر به نوبه خود منجر به کاهش سایر مبادلات عمده خواهد شد. CryptoSyndicate در این خصوص عنوان داشت:

“اساسا هر ارز رمزگذاری شده واحد(alts) که در فهرست بیترکس قرار دارد، با الگوی مشابهی در رابطه با نوع دیگر ارزها سقوط کرده است. البته این مسئله نه در مورد همه کوین ها بلکه تنها در خصوص کوین هایی که در فهرست بیترکس قرار دارد، صدق می کند. در تاریخ ۸ اکتبر ۲۰۱۷(۱۶ مهر ۱۳۹۷) بین ساعات ۱۲:۰۰ و ۹:۰۰ به وقت جهانی شمار بسیاری از altsها تنها به فاصله چند دقیقه از یکدیگر با کاهش ناگهانی ارزش مواجه شدند. آیا این می تواند امری تصادفی باشد؟

گمان او بر این است که این امر می تواند ناشی از خطایی در رابطه با پردازش تراکنش(exchange fees) باشد. بدین مفهوم که احتمال دارد بیترکس بطور تصادفی این تراکنش ها را به نرخ پایین بفروش رسانده و هر جفت معاملاتی را در آن واحد جمع آوری کرده و به بیت کوین تبدیل نموده و باعث شده قیمت هر آلتکوین کاهش یابد. او در ادامه اضافه نمود:

“هیچ مبادله دیگری به نوبه خود این الگو را تجربه نکرده است. سایر ارزهای رمزگذاری شده که در فهرست بیترکس قرار نداشتند، تحت تاثیر این الگو قرار نگرفته اند. همه مبادله هایی که ما مورد بررسی قرار دادیم از جمله بینانس(Binance)، کراکن(Kraken)، بیت استمپ(Bitstamp)، کوین بیس(Coinbase، جی دی ای ایکس(GDAX، کاس(Coss)، کرایپتوبیا(Cryptopia) و یوبیت(Yobit) الگوهایی را تجربه نمودند که نشان از واکنش بازار ناشی یک منبع واحد از کاهش ناگهانی فروش(flash sell-down) داشت: بیترکس.”

ترس و اضطراب

جای تعجب نیست که افراد پس از فروپاشی قابل ملاحظه ام تی کاگس(Mt. Gox) که چند سال پیش روی داد، اکنون هنگام مبادله ارز با احتیاط عمل می کنند. از آنجاییکه شما بر کلید خصوصی(private key) مختص سرمایه خود کنترل ندارید، هنگام مبادله قادر نیستید از آن محافظت بعمل آورید. چنانچه اشتباهاتی همچون هک(hack)، سرقت(theft) یا حتی یک خطای ساده در پایگاه داده ها(database error) رخ دهد، همه چیز را از دست خواهید داد. مشتریان Mt. Gox عمیقا این مسئله را درک کرده اند.

هنگامیکه Mt. Gox در اوایل سال ۲۰۱۴(۱۳۹۲) سقوط کرد، کاربران میزان ۸۵۰،۰۰۰ بیت کوینی را که از طریق این وبسایت نگهداری می نمودند، از دست دادند. گرچه بعدها با یافتن میزان ۲۰۰،۰۰۰ بیت کوین، مجموع ضرر و زیان به ۶۵۰،۰۰۰ بیت کوین رسید. می توان گفت این میزان به نرخ امروز معادل ۳.۵ میلیارد دلار(۱۱،۳۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان) می باشد.

حتی مبادلاتی که قابل پرداخت باقی می مانند می توانند به شدت صبر و تحمل کاربران خود را تحت تاثیر قرار دهند. ما پیش از این گزارشی مبنی بر سرعت کند پاسخگویی به تیکت های پشتیبانی در پولونیکس(Poloniex) منتشر نمود. برخی کاربران بیش از یک ماه منتظر پاسخگویی به تیکت های خود ماندند. به همین ترتیب تغییر ناگهانی “شرایط استفاده” پولونیکس منجر به ایجاد هراس و نگرانی گردید.

علاوه بر این اخیرا به صرافی بیت فینکس(Bitfinex) نیز به دلیل ضرر و زیانهای بانکی به دیده تردید نگریسته می شود. ظاهرا یک معامله گر(trader) یا معامله گرانی اقدام به دستکاری بازار نموده و عامل ایجاد موقعیت نامعمول برای توکن تتر(Tether token) شرکت همگام خود شده است. با توجه به اینکه این شرکت صرافی سال گذشته مورد هک واقع شده، به مصداق این ضرب المثل که مارگزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسد بدل شده، و این موقعیت بسیار تعجب برانگیزی برای این شرکت محسوب می شود.

رفتار عجیب و غریب

با توجه به همه موارد ذکر شده و سایر پیشامدهای ناگوار، جای تعجب نیست که کاربران در مورد هزاران حسابی که بدون اطلاع قبلی مسدود شده و عدم پاسخگویی تیم پشتیبان بیترکس به تیکت های پشتیبانی بسیار نگران باشند.

ممنوعیت کاربران از پشتیبانی Bittrex Slack، شاید نگران کننده ترین جنبه این گزارشها باشد، حتی اگر یک شرکت با درخواست های مکرر پشتیبانی غرق شود.
مسدود کردن مشتریان از Slack به نظر می رسد بسیار غیر معمول و غیر طبیعی است.

ما هنوز در انتظار درخواست Bittrex برای اعلام نظر رسمی هستیم. اگر پاسخی دریافت کنیم، با یک بروز رسانی شما را مطلع خواهیم کرد

منبع: cointelegraph

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

1 دیدگاه
اعتصام
اعتصام
5 سال و 7 ماه قبل

سلام. من وقتی میخوام وارد سایت یوبیت شوم کد 2 ای اف رو که وارد میکنم ارور میده. یعنی میگه این کد اشتباه است. در حالی که من این تا قبل از این با استفاده از همین کد وارد سایت میشدم. الان چطور میتونم وارد سایت شوم. سپاس

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.