آمار نگران کننده: ۶۰ درصد از نودهای بیت کوین در برابر باگ Inflation آسیب پذیرند

آمار نگران کننده: ۶۰ درصد از نودهای بیت کوین در برابر باگ Inflation آسیب پذیرند

با توجه به گزارش ارائه شده در وب‌سایت توسعه‌دهنده بیت کوین کور (Bitcoin Core)، لوک داش.جی.آر (Luke Dashjr)، در زمان نگارش این مطلب حدود ۶۰ درصد از تمام فول نودهای بیت کوین نرم‌افزاری را اجرا می‌کنند که هم‌چنان نسبت به باگ تورم (Inflation) آسیب‌پذیر است.

طبق داده‌های گزارش‌شده، نرم‌افزاری که ۶۰,۱۰۱ مورد از فول نودهای بیت کوین اجرا می‌کنند، در معرض باگ CVE-2018-17144 قرار دارد. کوین تلگراف در پایان سپتامبر سال گذشته گزارش داد که این باگ به ماینرهای مخرب اجازه می‌دهد که از طریق یک نوع ورودی دوگانه ساده، به‌طور مصنوعی، عرضه شبکه بیت کوین را افزایش دهند.

بر اساس تحلیل کوین تلگراف در زمان یافته شدن این باگ در سپتامبر سال گذشته، توسعه‌دهندگان تصمیم گرفته‌اند که احتمالاً به دلیل عواقب فاجعه‌بار این مشکل، تنها مشکل ناشی از آن را آسیب‌پذیری در برابر حملات DDoS عنوان کنند. آن‌ها در زمانی دیگر و پس از آنکه مشکل مذکور رفع شد، خطر کامل این آسیب‌پذیری را افشا کردند.

بر اساس آمار ارائه‌شده در وب‌سایت لوک داش.جی.آر، در زمان نگارش این مطلب، ۹۹٬۶۳۸ فول نود بیت کوین در حال اجراست، این تعداد حدود ده برابر بیشتر از آماری است که اکثر پلتفرم‌های تحلیلگر بیت کوین منتشر کرده‌اند. برای نمونه، بیت نودز (BitNodes) مدعی شده که در حال حاضر ۹٬۵۱۵ فول نود بیت کوین فعال‌اند، درحالی‌که کوین دنس (CoinDance) تعداد فول نودهای در حال اجرا را ۹٬۳۹۱ مورد اعلام کرده است.

آمار نگران کننده: 60 درصد از نودهای بیت کوین در برابر باگ Inflation آسیب پذیرند

نمودار لوک داش.جی.آر از نودهای شبکه بیت کوین- روی تصویر کلیک کنید

در وب‌سایت دِ نکست وب (The next web)، با اشاره به توضیحات قبلی لوک داش.جی.آر، نوشته شده که این اختلاف در حقیقت به خاطر این است که بسیاری از پلتفرم‌ها تنها فول نودهایی را حساب می‌کنند که در حال «شنیدن» اطلاعات هستند. باوجوداین، بر اساس گزارش این توسعه‌دهنده، اینکه یک نود در حال شنیدن است یا نه، از جزئیات فنی بی‌اهمیت به شمار می‌رود.

در نکست وب نوشته شده که رؤیت نودهایی که در حال شنیدن هستند، آسان‌تر است. اما داش.جی.آر می‌گوید که «نودهای اقتصادی – که وظیفه مدیریت تراکنش‌ها را بر عهده دارند– هم می‌توانند در حال شنیدن باشند و هم نه». او در پایان نوشته است:

صادقانه بگویم، شمارش نودهایی که در حال شنیدن هستند، نمی‌تواند به تنهایی یک معیار کارآمد باشد – نودهای دیگر نیز به همان اندازه مرتبط هستند.

نمودار ارائه شده توسط او بر اساس داده‌های چهار هفته است و در هر ساعت به‌روزرسانی می‌شود.

در اوایل ماه فوریه، EOS.io، شرکت توسعه‌دهنده ایاس، چهارمین ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار، به کشف پنج آسیب‌پذیری مهم در شبکه پاداش داد.

منبع: cointelegraph
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

5 دیدگاه
رامین
رامین
5 سال قبل

و آیا آن ۶۰ درصد آپدیت نخواهند شد؟

هکر کلاه سفید
هکر کلاه سفید
5 سال قبل

یکی از بزرگترین و مهم ترین باگ های بیت کوین و اکثر ارزهای دیجیتاله که پارسال توسط بیت کوین کور کشف شد اما به خاطر اینکه خطرات زیادی داشت افشاش نکردن. اما بعد از ارائه آپدیت برای رفع اون، اونو افشا کردن ولی مشکل اینجاست که بیشتر از ۶۰ درصد شبکه هنوز آپدیت نشده و با این باگ کار میکنه و این یعنی یک خطر بسیار بزرگ بالقوه که میتونه بالفعل بشه.
مشکلی که ایجاد میکنه اینه که میتونه عرضه بیت کوین رو یا به صورت واقعی یا تقلبی و یا جعلی دو یا سه یا حتی چند برابر بکنه. چیزی شبیه به دابل اسپندینگ( دو بار خرج کردن) ایجاد میکنه. در واقع در خوش بینانه ترین حالت میشه تشبیه به جعل سکه کرد و در بدبینانه ترین حالت ضرب سکه واقعی به میزان زیاد. اگر هکرهای و ماینرهای کارنادرست اقدام به سوء استفاده از این باگ بکنن، به خاطر عرضه زیاد بیت کوین، قیمتش حتی میتونه به زیر صد دلار و یا حتی به صفر برسه و عملا بیت کوین چیزی کاملا بی ارزش بشه.
و خدا میدونه که چه مشکلات و باگ های دیگری وجود داره و بسیاری یا همه بی اطلاعند.

برای اطلاعات بیشتر میتونید به این لینک مراجعه کنید

https://cointelegraph.com/news/the-anatomy-of-bitcoin-cores-recent-bug

رامین
رامین
5 سال قبل

میشه لطفا بگید چرا وقتی هنوز ۶۰ درصد شبکه آپدیت نشده اونو‌ اعلام کردن؟

هوشیار
هوشیار
5 سال قبل

میشه بیشتر توضیح بدین حالا با این حال چه خطری برای ما سرمایه گذارای بیت کوین داره

BTC
BTC
5 سال قبل

با تشکر از شما خانم نیل درار
لطفا یکم راجع به این باگ شفاف تر توضیح بدید
چه مشکلاتی رو می تونه پیش بیاره؟