ربات‌های ترید باعث نوسان قیمت ارزهای دیجیتال می‌شوند !

ربات‌های ترید باعث نوسان قیمت ارزهای دیجیتال می‌شوند !

به گزارش وال استریت ژورنال (WSJ) در ۲ اکتبر، برنامه‌های ترید خودکار و ربات‌های مربوط به آن، قیمت ارزهای دیجیتال در مبادلات آنها را تغییر می‌دهد.

نرم‌افزار ترید خودکار برنامه‌ای است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد قوانین خاصی را برای ورودی‌ها و خروجی‌های ترید وضع کنند. این برنامه‌ها درخواست‌ها را به مرکز یک بازار و یا معامله ارسال کرده سپس آنها را با سرعتی بسیار بیشتر از یک انسان اجرا می‌کنند.

برنامه‌های ترید هم برای بازارهای سنتی و هم برای بازار ارزهای دیجیتال در دسترس بوده و می‌توانند در بازارهایی که استراتژی‌های قانونی و یا استراتژی‌های قابل دستکاری حاکم هستند، به‌کار روند.

به نقل از وال استریت ژورنال، در بازار ارزهای دیجیتال، هنوز قوانین کافی برای مقابله با چنین ربات‌هایی که از یک صنعت سوء استفاده می‌کنند وجود ندارد.

اندی برومبرگ (Andy Bromberg) بنیان‌گذار و رئیس استارتاپ کوین لیست (CoinList)، به وال استریت ژورنال اعلام کرد:

فعالیت‌های این‌چنینی که این روزها شایع شده‌اند، به اعتبار بازار صدمه زده و موجب آسیب دیدن سرمایه‌گذاران شخصی می‌شوند.

طبق گزارش این ژورنال، صندوق سرمایه‌گذاری استفان کین (Stefan Qin)، هشتاد میلیارد دلار هزینه‌ی ربات‌های خود برای مبادلات ارزهای دیجیتال کرده است. استفان کین (Stefan Qin)، از مدیران Virgil Capital، به وال استریت اعلام کرد که در بازی موش و گربه با ربات‌های دشمن است. به نقل از این نشریه، شرکت VIRGIL، در اوایل سال جاری، سرمایه خود را در ترید خاصی در اتریوم به علت مورد حمله واقع شدن توسط یک ربات مزاحم از دست داد.

ربات‌های ترید باعث نوسان قیمت ارزهای دیجیتال می‌شوند !

وال استریت ژورنال نحوه‌ی کار این ربات را چنین توصیف کرده است:

استراتژی این ربات چیزی شبیه دست انداختن است: در این فرآیند تریدرها دستورهای تقلبی وارد کرده و خود آنها را کنسل می‌کنند. این تاکتیک جهت فریب سرمایه‌گذاران دیگر برای خرید و یا فروش یک ارز دیجیتال با نشان دادن عرضه یا تقاضای بیش از واقعیت کار می‌کند. این ربات در بازار سهام و بازارهای جدید آمریکا در سال ۲۰۱۰ غیرقانونی بود.

نمونه‌ی دیگری از دستکاری ارزهای دیجیتال که توسط WSJ گزارش‌شده، تریدر Kjetil Eilertsen می‌باشد که از سال ۲۰۱۱ تریدینگ بیت کوین را شروع کرده بود.

Eilertsen اعلام کرده بود تریدری به نام Quatloo توسعه داده است. این تریدر به‌عنوان بهترین ابزار دستکاری در دنیای ارزهای دیجیتال معرفی‌شده است. هدف این برنامه دستکاری راحت‌تر بازار با استفاده از ابزارهایی مثل نهنگ است که از بازارهای زیادی سوءاستفاده می‌کند.

Eilertsen به  وال استریت ژورنال اعلام کرد، ممنوعیت دستکاری ارزهای دیجیتال ممنوع است و به نظر او راه‌کار مناسب‌تر فراهم کردن ابزارهای دستکاری برای معامله‌گران کوچک است.

اگر همه‌ی افراد قادر به دستکاری باشند، دیگر انگیزه‌ای برای دستکاری وجود نخواهد داشت. شما نمی‌توانید چیزی را که مردم مایل به انجام آن هستند را از آنها بگیرید.

استفاده از این برنامه‌ها در بورس جایز نبوده و سازمان بورس نیویورک به‌طور منظم بر فعالیت‌های تجاری غیرقانونی و سوءاستفاده در تریدها نظارت کرده و متخلفین را مجازات می‌کند.

به گزارش این ژورنال در هفته‌ی گذشته، نزدیک به ۹۰ میلیون دلار در صندوق‌های غیرمجاز از طریق مبادلات رمزنگاری مختلف ازجمله shapeshift سرمایه‌گذاری شده است.

اریک وورهیز (Erik Vorhees) بنیان‌گذار و مدیرعامل Shapeshift، ادعاهای WSJ را تکذیب کرد. او اظهار داشت که این نشریه حقایق را به علت عدم اطلاعات کافی درباره‌ی معاملات و فناوری بلاک چین اشتباه عنوان کرده است.

منبع: CoinTelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
هاتف
هاتف
5 سال قبل

با عقل جور در نمیاد "هشتاد میلیارد دلار" کل پول و دارایی بیل گیس انقدر هست. بعد واسه یک ربات انقدر خرج کردند

حسین
حسین
5 سال قبل

لطفا چند صرافی( کارگزاری) که از زبان mql پشتیبانی می کنند و کارمزد کمی دارند، معرفی نمایید.

حسن ادیتور
حسن ادیتور
5 سال قبل

به [نقل] از وال استریت ژورنال

پروانه سادات صنعتی
پروانه سادات صنعتی
5 سال قبل

اصلاح گردید. ممنون از توجهتان