تایید کف قیمت ۳ هزار دلاری برای بیت کوین توسط شاخص جریان پول

تایید کف قیمت ۳ هزار دلاری برای بیت کوین توسط شاخص جریان پول

بر اساس یک شاخص تکنیکال که هم از قیمت بیت کوین و هم حجم معاملات آن بهره می‌گیرد، قیمت بیت کوین در ماه دسامبر به کف قیمتی خود رسیده است.

شاخص گردش پول (MFI) که با نام شاخص وزن حجمی قدرت نسبی نیز شناخته می‌شود، برای شناسایی فشار خرید و فروش مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شاخص که توسط نوسانگری بین اعداد ۰ تا ۱۰۰ مشخص شده، در حالت صعودی بیانگر افزایش فشار خرید و در حالت نزولی بیانگر افزایش فشار فروش است.

همچنین لازم به ذکر است که از این شاخص برای تایید روندهای قیمتی استفاده می‌شود. هرچند بیشتر اوقات نیز شاهد واگرایی از روند در پیش گرفته بازار بوده‌ایم.

برای درک بهتر مسئله، بیت کوین با شکستن حمایت ۶ هزار دلار امیدها را برای یک الگوی بازگشتی و صعودی بلندمدت در تاریخ ۱۴ و ۱۵ نوامبر از بین برد تا اینکه نهایتاً در تاریخ ۱۵ دسامبر به قیمت ۳,۱۲۲ دلار کاهش یافت. شاخص ۱۴ هفتگی MFI نیز در اواسط ماه نوامبر از ۴۳ واحد سقوط کرد تا تاییدی بر افزایش فشار فروش در قیمت‌ها باشد.

هر چند این شاخص در کف بالاتر ۲۲ واحد و در حالی که بیت کوین کف قیمت پایین‌تری را رقم زده بود، بسته شد تا یک واگرایی مثبت شکل گیرد.

این نشانه مثبت قدرتمندی بود که تغییر روند نزولی به صعودی را در آینده نزدیک هشدار می‌داد. در راستای تایید این استدلال بیت کوین اولین کندل سبز ماهانه خود را در فوریه پس از ماه‌ها روند نزولی مداوم با ۱۰ درصد افزایش نسبت به ابتدای ماه ثبت کرد تا شاخص MFI نیز از ۲۵ تا ۴۴ واحد افزایش پیدا کند.

البته باید در نظر داشت که شاخص‌هایی مانند مک‌دی (MACD) و تقاطع شکل گرفته بین میانگین‌های متحرک ساده ۵۰ و ۱۰۰ در تایم‌فریم هفتگی، نشان از یک بازار نزولی بلندمدت دارند. اما اشکال موجود در این ابزارها در نظر نگرفتن حجم معاملات است. از این نظر شاخص MFI به عنوان ابزار مطمئن‌تری می‌تواند استفاده شود.

با در نظر گرفتن این موضوع و تعداد دیگری از شاخص‌ها که یک روند بازگشتی صعودی را نشان می‌دهند، سناریوی احتمالی رشد قیمت بیت کوین یک سال قبل از نصف شدن پاداش شبکه آن محتمل‌تر از قبل به نظر می‌رسد.

در زمان نگارش این مطلب، بیت کوین در قیمت ۳,۷۸۴ دلار معامله می‌گردد.

تایید کف قیمت 3 هزار دلاری برای بیت کوین توسط شاخص جریان پول

نمودار قیمت بیت کوین در تایم‌فریم هفتگی

همانطور که در تصویر نیز مشخص شده است، علی‌رغم سقوط بیت کوین به ۳،۱۰۰ دلار، شاخص MFI در اواسط دسامبر یک واگرایی صعودی شکل داده است. در ادامه نیز این شاخص کف بالاتری را در ۲۵ واحد و در اواخر ژانویه رقم زد و در حال حاضر نیز به سمت سقف کانال شکل گرفته در حال حرکت است.

شکسته شدن رو به بالای این کانال، سناریوی واگرایی صعودی MFI را تایید و موجب تقویت آن خواهد شد.

اما زمانی که بحث درباره قیمت بیت کوین است، سطح ۴,۱۹۰ دلار به عنوان مقاومتی مطرح می‌شود که در صورت همراهی شاخص گردش پول می‌تواند بیت کوین را تا مقاومت روانی ۵ هزار دلار بالا برد.

سناریوی صعودی ارائه شده با توجه به شاخص گردش پول در صورتی که پایین‌ترین قیمت شکل گرفته در ماه فوریه یعنی ۳,۳۲۸ دلار با حجم بالایی شکسته شود، اعتبارش را از دست خواهد داد.

منبع: coindesk
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
محمدی
محمدی
5 سال قبل

و یک سوال دیگه من در سایت بلاک چین کیف پول ساختم داخلش بیت کوین دارم ولی ازش بیتکوین به کیف پول دیگه این تقال ندام ولی رمزی امون جمیل یادم رفته چی کار کنم ممنون راهنمای گونی آقا

محمدی
محمدی
5 سال قبل

سلام وقت بخیر آقاه قمت بالا خاهت رف