آدام بک: ساخت آلت کوین از توسعه پروژه روی بیت کوین جذاب‌تر است

آدام بک: ساخت آلت کوین از توسعه پروژه روی بیت کوین جذاب‌تر است

آدام بک (Adam Back)، از رمزنگاران مطرح و مدیر بلاک استریم، در حاشیه کنفرانس ترنسیلوانیا کریپتو (Transylvania Crypto) گفت که انگیزه مادی برای ساخت یک آلت کوین نسبت به توسعه پروژه بر روی بیت کوین بیشتر است.

به گزارش کوین تلگراف و به نقل از فوربز، بک به عنوان یکی از نویسندگان مقاله «ایجاد نوآوری‌های بلاک چین با استفاده از زنجیره‌های جانبی وابسته»، در این مقاله عنوان کرده است که مزیت‌های زنجیره‌های جانبی بیت کوین، بسیار بیشتر از آلت کوین‌هاست. این مقاله پنج سال پیش توسط بک و همکارانش نوشته شده بود.

لازم به ذکر است که بک مدیرعامل «بلاک استریم» (Blockstream) است. این شرکت فعال در حوزه بلاک چین، پیش‌تر یک زنجیره جانبی در شبکه بیت کوین ایجاد کرد که لیکوئید (Liquid) نام دارد. جولای (مرداد) امسال نیز این شرکت با انتشار ابزاری جدید به کاربرانش این امکان را داد تا برای تمام دارایی‌هایی که در شبکه لیکوئید پشتیبانی می‌شوند، مبادلات اتمی (Atomic Swap) انجام دهند.

بک در این کنفرانس اعلام کرد که همچنان بر این عقیده است که زنجیره‌های جانبی بیت کوین در بلند مدت نمونه‌های آلت کوینی خود را پشت سر می‌گذارند. او در ابراز نظراتش در خصوص انقلاب توسعه آلت کوین می‌گوید:

در تاریخ آلت کوین‌ها، دوره‌ای بود که تعداد بسیار زیادی از آنها بدون هیچ قابلیتی حضور داشتند، و این قضیه جواب هم می‌داد. پس از آن مردم احساس کردند که به راهی جدید برای تبلیغ آنها نیاز دارند و سپس شروع به اضافه کردن قابلیت‌هایی به آنها کردند. برخی از این قابلیت‌ها خوب بودند و برخی از آنها فقط جنبه تبلیغاتی داشتند.

بک تصریح کرد که زنجیره‌های جانبی می‌توانند قابلیت‌های آلت کوین‌ها را به بیت کوین وارد کنند، اما انگیزه‌های مالی، باعث کور کردن توسعه چنین سیستم‌هایی می‌شود.

ایجاد یک آلت کوین، نسبت به توسعه یک زنجیره جانبی در بیت کوین سودآورتر است، چرا که در این زنجیره‌ها شاهد ایجاد یک دارایی جدید نخواهیم بود. با این حال، او پیش‌بینی می‌کند که در آینده زنجیره‌های جانبی نسبت به حالا، از دوام بیشتری برخوردار هستند. بک می‌گوید:

انگیزه مالی همچنان باقی خواهد ماند، اما تاثیرش کم می‌شود، چرا که اگر راه ساده‌ای برای استفاده از مکانیزم تعمیم در خصوص بیت کوین و نمونه‌هایی از این تعمیم‌های ساده داشته باشید، دیگر دلیلی برای انجام آن در بخشی دیگر نخواهید داشت.

وی در ادامه اذعان داشت که ایده‌های او تنها در خصوص زنجیره‌های جانبی نیست و تمام راهکارهای لایه دومی که بر روی شبکه بیت کوین ایجاد می‌شوند را در بر می‌گیرد. بک از شبکه لایتنینگ به عنوان یکی از این راهکارها یاد کرد و گفت که زنجیره‌های جانبی فعلی هنوز به اندازه کافی امن نیستند و نتوانستند به صورت کامل نیاز به اعتماد را از ساختار خود حذف کنند.

اندرو پوئلسترا (Andrew Poelstra)، از ریاضیدان‌های مشغول در بلاک استریم، پیش‌تر از رمزنگاری «اثبات دانایی صفر» (Zero-Knowledge Proofs) به عنوان شاه کلید حل معمای ایجاد زنجیره‌های جانبی بهتر، یاد کرده بود. بک با اشاره به گفته‌های پوئلسترا گفت که استفاده از این رمزنگاری نیازمند چند سال تلاش دیگر است. وی در ادامه افزود:

اثبات دانایی صفر، خارق‌العاده است و تمام سیستم‌های اثبات فعلی به مراتب از آن عقب‌ترند و برخی از آنها باعث ایجاد فرضیه‌هایی در زمینه خطرات امنیتی می‌شوند. شاید امنیت و مقیاس‌پذیریِ ضدگلوله‌مانند بتوانند به اندازه کافی بهبود ایجاد کند و قادر باشیم تا با استفاده از تایید فهرستی از آنها در بلاک‌های زنجیره اصلی، زنجیره‌های جانبیِ تماما ایمن و عام ایجاد کنید. در این صورت اوضاع خیلی خوب می‌شود.

بنا بر گزارش‌های پیشین، چیز در حدود ۷۷ میلیون دلار بیت کوین در حال حاضر بر روی زنجیره‌های جانبی قرار دارند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

3 دیدگاه
مهری
مهری
3 سال قبل

عه چه خوب.. من خاستم درخاست کنم ولی پیش خودم گفتم احتمالا زیر 1000نفر علاقه مند به خوندنش باشن. حدودا نصف این تعداد هم بتونن کنار بیان باهاش... ولی الان خیلی حال کردم دیدم دوستان علاقه مند هستند... اگه لطف کنید عالی میشه

علی
علی
4 سال قبل

سلام لطفا اگر مایل بودید در یک مقاله درباره اثبات دانایی صفر توضیح بفرمایید

یه پسر گل
یه پسر گل
4 سال قبل

چه عجب یکی حرف دل مارو زد
پدر ما رو دراوردین با بیت کوین