هفت دلیل که نشان می‌دهد همچنان برای خرید بیت کوین فرصت هست

هفت دلیل که نشان می‌دهد همچنان برای خرید بیت کوین فرصت هست

اگر فکر می‌کنید برای خرید و سرمایه‌گذاری روی بیت کوین دیر شده است و از قافله سرمایه‌گذاران اولیه جا مانده‌اید، احتمالاً در اشتباه‌اید! رشد چشمگیر بیت کوین به‌ویژه در سال ۲۰۲۱ که قیمت این ارز دیجیتال را تا مرز ۷۰هزار دلار افزایش داد، باعث شد بسیاری بر این عقیده باشند که دیگر برای خرید بیت کوین دیر شده است و زمان را برای کسب سود کلان اولیه از دست داده‌اند. با‌این‌همه، یکی از طرفداران پروپاقرص بیت کوین به‌ نام سیلواین سارل (Sylvain Saurel) ایده دیگری دارد.

سارل معتقد است که اگر همین‌حالا برای اولین‌بار بیت کوین بخرید، بازهم در میان اولین پذیرندگان این فناوری مالی جای می‌گیرید و به‌زودی به سود زیادی دست خواهید یافت. او برای اثبات ادعایش در مقاله‌ای با همین نام در وب‌سایت مدیوم، هفت دلیل مطرح می‌کند که به‌عقیده او نشان‌ می‌دهد بیت کوین و طرفدارانش در ابتدای مسیر قرار دارند و هنوز فرصت کافی برای کسب سود کلان از این دارایی وجود دارد. ادامه این مطلب را به‌نقل از سیلواین سارل مطالعه می‌کنید که از این هفت نشانه و دلیل سخن می‌گوید.

هفت نشانه از اینکه هنوزهم می‌توانید پذیرنده اولیه باشید

هنگامی‌که انقلاب فناوری‌ای زاده می‌شود و در سرتاسر جهان گسترش پیدا می‌کند، بهترین کار این است که در صف اول پذیرندگان باشید. آن دسته از کاربرانی که این فناوری جدید را پیش از دیگران می‌پذیرند و به‌کار می‌گیرند، درنهایت برتری چشمگیری بر سایر ساکنان کره زمین به‌دست خواهند آورد.

هفت دلیل که نشان می‌دهد همچنان برای خرید بیت کوین فرصت هست

فقط کافی است تصور کنید که در اواخر دهه ۱۹۹۰ از ظرفیت باورنکردنی اینترنت کاملاً آگاه بودید. در آن زمان، می‌توانستید روی سهام شرکت‌های بزرگ اینترنتی همچون آمازون یا گوگل سرمایه‌گذاری هنگفتی کنید و اکنون به سود میلیون‌دلاری برسید. همچنین، تصور کنید پیش از دیگران متوجه می‌شدید که شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک قرار است چه نقش مهمی برای اکثر ساکنان کره زمین ایفا کنند. در آن صورت، با سرمایه‌گذاری روی این شرکت‌ها به سودی خیره‌کننده دست می‌یافتید. اگر زودتر از دیگران می‌دانستید شبکه‌های پخش فیلمی همچون نتفلیکس چگونه قرار است در دهه دوم قرن بیست‌ویکم به شبکه‌های برتر پخش فیلم و سریال تبدیل شوند، احتمالاً با سرمایه‌گذاری اندک روی این شبکه‌ها اکنون روی میلیون‌ها دلار پول نشسته بودید.

احتمالاً با همین مثال‌ها به اصل ماجرا پی برده‌اید. اگر پیش از دیگران بتوانید فناوری‌ای را درک کنید که قرار است دنیای فردا را متحول کند و مهم‌تر از آن برای سرمایه‌گذاری روی این فناوری آستین بالا بزنید، می‌توانید زندگی آینده خود را تغییر دهید. بیت کوین مانند هرکدام از مثال‌های بالاست؛ اما صد برابر قدرتمندتر؛ زیرا بیت کوین فقط انقلاب فناوری نیست؛ بلکه انقلاب پولی باورنکردنی‌ای است که به شما فرصت می‌دهد تا قدرت پول خود را پس بگیرید. بیت کوین جایگزینی برای سیستم پولی و مالی فعلی است، همین!

بیشتر بخوانید: ۶ اصل سیستم مالی غیرمتمرکز که باید بدانید

با‌این‌حال، اکثر ساکنان جهان باید مزایای باورنکردنی سیستم بیت کوین را درک کنند. اگر اکنون تلاش کنید چرایی بیت کوین را درک کنید و خودتان تصمیم بگیرید که اقدامی انجام دهید، پذیرنده اولیه به‌شمار می‌روید و از تمام پاداش‌های آینده برخوردار خواهید شد. برای اینکه بهتر نظریه‌ام را توضیح دهم، به هفت دلیل و نشانه اصلی اشاره خواهم کرد.

۱. از ۷.۸‌میلیارد نفر جمعیت کره زمین، تنها ۱۸۰میلیون کاربر بیت کوین هستند

براساس آخرین برآوردهای سازمان ملل، بیش از ۷.۸میلیارد نفر روی زمین زندگی می‌کنند. فقط کافی است این عدد را با ۱۸۰میلیون کاربر شبکه بیت کوین در زمان انتشار این مطلب (شهریور۱۴۰۱) مقایسه کنید. این بدان‌معناست که در‌حال‌حاضر در بهترین حالت، فقط ۲.۴درصد از جمعیت جهان بیت کوین دارند. حال از بین ۱۸۰میلیون نفر دارنده بیت کوین چند نفر با ماهیت بیت کوین آشنا و مایل به هودل‌کردن هستند؟ بسیار کمتر از این میزان، مطمئن باشید!

به‌عبارت‌دیگر، امروز با خرید بیت کوین و تلاش برای درک ماهیت آن، شما هم می‌توانید به صف اول پذیرندگان این فناوری نوین ملحق شوید. پس از اینکه اعتماد کافی به بیت کوین به‌دست آورید، به‌اندازه کافی صبر پیشه می‌کنید تا بتوانید در آینده از آن بهره ببرید. حتی اگر جمعیت جهان در آینده به رشدش ادامه دهد، هرگز بیش از ۲۱میلیون واحد بیت کوین در‌دسترس نخواهد بود. همین واقعیت می‌تواند گویای ارزشی باشد که بیت کوین در سال‌های آینده می‌تواند به‌دست آورد.

۲. از اطرافیان خود بخواهید بیت کوین را برایتان تعریف کنند

هفت دلیل که نشان می‌دهد همچنان برای خرید بیت کوین فرصت هست

یکی از روش‌های مناسب برای اینکه مطمئن شوید هر فناوری نوین چقدر بین عموم مردم نفوذ کرده، این است که نظر افراد را درباره آن بپرسید. از افراد به‌صورت تصادفی سؤال کنید که بیت کوین چیست. بدین‌ترتیب، با جواب‌هایی که می‌شنوید، سرگرم خواهید شد! احتمالاً تعجب می‌کنید که از هر ۱۰ نفر حتی ۱ نفر هم نمی‌تواند به‌خوبی به شما بگوید بیت کوین چیست. اکثر افراد دلایل و استدلال‌های غیرمنطقی و منفی قدرتمندان و سیاست‌مدارانِ سیستم مالی فعلی را برایتان تکرار خواهند کرد. اگر توانستید فردی را پیدا کنید که به شما بگوید «بیت کوین بیشتر از اینکه پول باشد، قدرت است»، خیلی خوش‌‌اقبال هستید؛ چون احتمالاً پذیرنده اولیه دیگری شبیه به خودتان پیدا کرده‌اید.

۳. اکثر کسب‌وکارها هنوز از پرداخت بیت کوین پشتیبانی نمی‌کنند

بیت کوین پول همتابه‌همتا و رمزنگاری‌شده‌ای در قلب سیستم پرداختی است که می‌تواند جایگزین سیستم فعلی باشد. با‌این‌همه، تعداد بسیار کمی از صاحبان کسب‌وکار هنوز از بیت کوین به‌عنوان روش پرداخت پشتیبانی می‌کنند. اگرچه اخیراً پذیرش کسب‌وکارها هم روند صعودی طی کرده است، هنوز با پذیرش انبوه فاصله زیادی داریم.

پذیرش انبوه بیت کوین به‌عنوان روش پرداخت برای پرداخت‌های روزمره از‌طریق پذیرش شبکه لایتنینگ (Lightning Network) حاصل می‌شود. شبکه لایتنینگ راه‌حل لایه‌دومی است که پذیرشش از ابتدای سال ۲۰۲۱ بسیار سرعت گرفته و افزایش تعداد کانال‌های پرداخت فعال شاهدی بر این مدعاست.

7 نشانه که اگر امروز بیت کوین بخرید، نشان می دهد که یک متقاضی اولیه هستید
تعداد کانال‌های پرداخت شبکه لایتنینگ

پس از پذیرش و پشتیبانی اکثر صاحبان کسب‌وکارهای فیزیکی و وب از پرداخت‌های بیت کوین، تازه متوجه می‌شوید که برای پذیرش اولیه خیلی دیر شده است. آگاه باشید که این مسئله ممکن است خیلی سریع‌تر از آنچه برخی افراد فکر می‌کنند، اتفاق بیفتد.

بیشتر بخوانید: بهترین کیف پول‌های لایتنینگ بیت کوین

۴. رسانه‌های جریان اصلی به‌طورکلی جنبه منفی بیت کوین را پوشش می‌دهند

با افت بازار بیت کوین، رسانه‌های عمومی خیلی زود تیترهایی درباره بازار نزولی می‌زنند و پیوسته از بیت کوین انتقاد می‌کنند. این رسانه‌ها می‌دانند که این تیترها برای خوانندگان جذاب هستند؛ بنابراین، از آن‌ها سوءاستفاده می‌کنند تا آمار خوانندگانشان را افزایش دهند. پوشش اغلب رسانه‌ها از بیت کوین درمجموع منفی است و از هر جنبه‌ای قصد دارند به این انقلاب پولی شگفت‌انگیز حمله و آن را تخریب کنند. تیترهایی که اغلب در رسانه‌ها می‌بینیم، شبیه این‌ها هستند:

  • بیت کوین فاجعه زیست‌‌محیطی است.
  • بیت کوین کلاه‌برداری است.
  • فقط مجرمان از بیت کوین استفاده می‌کنند.
  • بیت کوین از‌نظر فناوری منسوخ شده است.

تا همین‌جا بس است؛ اما این فهرست به‌همین‌ترتیب ادامه پیدا می‌کند. خودتان بارها با چنین عناوینی در رسانه‌های عمومی روبه‌رو شده‌اید. این تکرار مکرر کلیشه‌ها می‌تواند نشان‌ دهد که روزنامه‌نگاران مدت‌هاست از وظیفه اصلی خود غافل‌اند و به تکرار گزاره‌هایی بسنده می‌کنند که نادرست‌بودنشان مدت‌هاست که ثابت شده است. اغلب زمانی‌که فناوری نوآور هنوز در مرحله پذیرش اولیه است، به‌ناچار با چنین عناوینی روبه‌رو می‌شوید. با افزایش قیمت بیت کوین در آینده و رشد پایگاه کاربران آن، مشاهده می‌کنید که چگونه ورق برخواهد گشت.

۵. شبکه لایتنینگ هنوز برای اکثر کاربران بیت کوین ناشناخته است

شبکه لایتنینگ آینده بیت کوین برای پرداخت‌های روزمره است. این فناوری لایه‌دوم امکان پرداخت سریع با کارمزد اندک را فراهم می‌کند. در این حالت، بلاک چین بیت کوین را می‌توانید به‌عنوان بانک مرکزی در نظر بگیرید که کانال‌های پرداخت شبکه لایتنینگ شبیه به بانک‌های محلی کار کاربران را انجام می‌دهند و درنهایت، هر‌از‌گاهی وضعیت و موجودی خود را با بانک مرکزی بررسی و مبادله می‌کنند. 

شوربختانه شبکه لایتنینگ هنوز تا حد زیادی ناشناخته مانده است؛ بنابراین، بسیاری از افرادی که با انتقاد از بیت کوین آن را برای پرداخت‌های خُرد روزمره مناسب نمی‌دانند، اطلاعی از شبکه لایتنینگ و کارکرد آن ندارند. درواقع، شبکه لایتنینگ راه‌حلی برای مسئله پذیرش عمومی بیت کوین در آینده است. با افزایش پذیرش این فناوری، کاربران بیشتری با شبکه لایتنینگ آشنا خواهند شد.

۶. تجربه کاربری هنوز در مراحل ابتدایی است

منِ‌ نویسنده، سیلواین سارل، به‌عنوان توسعه‌دهنده تجربه کاربری بیت‌کوین را چندان بد نمی‌دانم. از دیدگاه منِ توسعه‌دهنده، از زمان ظهور بیت کوین تاکنون پیشرفت‌های زیادی حاصل شده است. با‌این‌همه، باید خودم را جای افرادی بگذارم که کاربر عادی این شبکه‌اند و اهلِ فن نیستند. اگر آنان بگویند که بیت کوین برایشان پیچیده است، باید فکری به حال تجربه کاربری کرد. هدف این است که بیت کوین با استقبال و پذیرش عمومی همراه شود.

برای این منظور، بهتر است از بیان جزئیات فنی و پیچیده‌ برای عموم افراد خودداری کرد تا این تصور اشتباه ایجاد نشود که برای استفاده از بیت کوین باید حتماً مفاهیم دشواری همچون توابع هش رمزنگاری‌شده یا کلیدهای عمومی و خصوصی را درک کنیم. نیازی نیست کاربر عادی بیت کوین با این پیچیدگی‌ها دست‌به‌گریبان شود، همان‌طور‌که کاربران اینترنت چیزی درباره فناوری صفحات وب نمی‌دانند و همچنان از آن استفاده می‌کنند.

درست مانند اینترنت در اواخر دهه ۱۹۹۰، اگر قصد دارید اولین پذیرنده بیت کوین باشید، این بهترین فرصت است. با نگاهی به نمودار پذیرش اینترنت، درمی‌یابیم که تعداد کاربران فعلی بیت کوین برابر با تعداد کاربران اینترنت در اواخر دهه ۱۹۹۰ است. اگر فقط نمودار رشد کاربران اینترنت را با جایگاه فعلی بیت کوین مقایسه کنید، می‌توانید به رشد خیره‌کننده‌ای که در‌انتظار بیت کوین است، بیشتر پی ببرید.

هفت دلیل که نشان می‌دهد همچنان برای خرید بیت کوین فرصت هست
تعداد کاربران اینترنت در گذر زمان

فقط کافی است دستاوردهای بعدی اینترنت را در نظر آورید؛ اگرچه در همان زمان هم بسیاری از افراد می‌گفتند تب اینترنت به‌زودی فروخواهد نشست یا این فناوری بیش‌ازحد پیچیده است. آیا این موضوعات شما را به یاد برخی از انتقاداتی نمی‌اندازد که اغلب درباره بیت کوین مطرح می‌شوند؟

۷. نوسان‌های قیمت بیت کوین هنوز بسیار زیاد است

بیت کوین، تنها بازار واقعاً آزادِ جهان است. در هر ساعت از شبانه‌روز و در تمام طول سال می‌توان بیت کوین مبادله کرد و کاربران هم همیشه برای یافتن بهترین قیمت خرید یا فروش در تقلا هستند. این‌جا یک نکته واضح است: نوسان قیمت بیت کوین ویژگی این دارایی است، نه عیب آن.

بسیاری از سرمایه‌گذارانی که از بازارهای سنتی وارد بازار بیت کوین می‌شوند، به‌سختی می‌توانند با این نوسان‌ها کنار بیایند؛ زیرا به آن عادت ندارند. در بازارهای سنتی سهام، قیمت‌ها با نوعی مدارشکن دست‌کاری می‌شوند تا اگر بیش‌ازحد افزایش یا کاهش پیدا کنند، معاملات متوقف شوند.

نوسان‌های بیت کوین برای چنین دارایی جوانی منطقی به‌نظر می‌رسد. از دیدگاه من، با افزایش ارزش بازار بیت کوین، نوسان‌های آن هم کاهش خواهد یافت. ما هنوز با کاهش نوسان‌ها فاصله داریم؛ اما در ۲۰ سال آینده نوسان‌های بیت کوین احتمالاً بسیار کمتر خواهند بود. در آن زمان، دیگر کسی نمی‌تواند به صف اول پذیرندگان بپیوندد؛ زیرا قیمت بیت کوین به بیش از یک‌میلیون دلار خواهد رسید.  

جمعبندی

در مطلب حاضر، سیلواین سارل، سرمایه‌گذار و طرفدار دوآتشه بیت کوین، هفت دلیل را برشمرد تا ثابت کند هنوز برای پیوستن به اولین پذیرندگان فناوری مالی بیت کوین دیر نشده است. تعداد ۱۸۰میلیون کاربر بیت کوین در‌مقایسه‌با جمعیت ۷.۸میلیارد‌نفری جهان، درک عمومی اندک از بیت کوین، پذیرفته‌نشدن گسترده در میان کسب‌وکارها، پوشش منفی اخبار رسانه‌ها، آشنایی اندک با شبکه لایتنینگ، تجربه کاربری ضعیف و نوسان‌های شدید بازار این ارز دیجیتال هفت دلیلی بود که سارل یک‌به‌یک توضیح داد.  

سارل در جمع‌بندی مقاله جالب خود می‌نویسد: «شما در رویارویی با انقلاب باورنکردنی بیت کوین، می‌توانید دو نگرش اتخاذ کنید: یا به‌شکلی غیرضروری مقاومت کنید و زمانتان را از دست بدهید یا متوجه شوید که باید طرز‌فکر دیگری پیش بگیرید و هرچه سریع‌تر با این انقلاب همراه شوید تا جزو افرادی باشید که بیشترین سود را خواهند برد.»

اگر امروز به انقلاب بیت کوین ملحق شوید، می‌توانید در میان اولین پذیرندگان جای بگیرید. بدین‌ترتیب، شما جزو آن دسته از کاربرانی خواهید بود که در آینده بیشترین پاداش را دریافت می‌کنند؛ همان‌طور‌که کاربران اولیه اینترنت امروز از انتخاب خود در اواخر دهه ۱۹۹۰ مزایای زیادی به‌دست می‌آورند.