تحلیل‌گران انتظار دارند قیمت اتریوم به ۸۸۰ دلار برسد

تحلیل‌گران انتظار دارند قیمت اتریوم به ۸۸۰ دلار برسد

وضعیت قراردادهای اختیار اتریوم نشان می‌دهد که معامله‌گران انتظار افزایش قیمت این ارز دیجیتال و رسیدن به ۸۸۰ دلار را تا چهار هفته آینده دارند.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت اتریوم از ماه نوامبر (آذر) تا به اینجا رشدی ۸۸ درصدی داشته است. این عملکرد باعث شده است تا خوش‌بین‌ترین معامله‌گران اتریوم هم متعجب شوند. قیمت اتریوم در این مدت توانست اوج قیمت ۲۰۲۰ خود (۷۵۰ دلار) را ثبت کند.

رشد قابل‌توجه ارزش اتریوم‌های قفل‌شده در پروتکل‌های دیفای (DeFi)، یکی از اصلی‌ترین عوامل در رشد قیمت اتریوم عنوان شده است. از سوی دیگر، بورس کالای شیکاگو (CME) هم اعلام کرده است که از ۸ فوریه (۲۰ بهمن) قراردادهای آتی اتریوم را عرضه خواهد کرد.

ارزش اتریوم‌های قفل‌شده در پروتکل‌های دیفای
ارزش اتریوم‌های قفل‌شده در پروتکل‌های دیفای

داده‌های بالا نشان می‌دهد که حالا سرمایه‌گذاران علیرغم تعویق‌ها در راه‌اندازی به‌روزرسانی اتریوم، اطمینان بیشتری به اتریوم ۲.۰ و موفقیت آن دارند.

موجودی ماینرها و رسیدن آن به کمترین میزان در ۲ سال اخیر، یکی دیگر از عوامل صعودی حاکم بر بازار اتریوم است. این مسئله باعث کاهش احتمال افزایش فروش در بازار می‌شود و راه را برای جهش قیمت هموار می‌کند.

طی ۳ ماه گذشته قراردادهای اختیار باز اتریوم ۱۵۰ درصد بیشتر شده است و مجموع آنها به ۸۸۰ میلیون دلار رسیده است. این اتفاق، همزمان با شکسته‌شدن مقاومت ۷۰۰ دلاری رخ داد و سبب شد تا به بیشترین میزان خود از ماه مه ۲۰۱۸ برسد.

قراردادهای اختیار اتریوم

نسبت اختیار فروش به خرید صعودی است

با برآورد اینکه کفه ترازو در بازارهای اختیار به سمت اختیار خرید (Call) یا اختیار فروش (Put) سنگینی می‌کند، می‌توان فهمید که وضعیت احساسات در بازار چگونه است. به‌طور کلی، قراردادهای خرید یک استراتژی صعودی تلقی می‌شود و برعکس، قراردادهای اختیار فروش، یک استراتژی نزولی است.

نسبت قراردادهای اختیار اتریوم
نسبت قراردادهای اختیار اتریوم

علیرغم جهش قیمت اخیر قیمت اتریوم، نسبت اختیار فروش به خرید به‌شدت کاهش یافته است؛ این یعنی تعداد قراردادهای خرید که عاملی صعودی است، حجم بیشتری را به خود اختصاص داده است. در سناریویی دیگر، هر گاه معامله‌گران سودهای خود برداشت کنند یا خود را برای سقوط احتمالی آماده کنند، می‌توان گفت که معامله‌گران انتظار کاهش قیمت را دارند.

دو هفته گذشته این نسبت در محدوده ۰.۹۴ قرار داشت که نشان می‌دهد قراردادهای فروش به خرید، در محدوده‌‌ای متعادل قرار داشت.

احتمال جهش ۲۰ درصدی و رسیدن به ۸۸۰ دلار

احتمال رسیدن به قیمت توافقی در معاملات اختیار در زمانی مشخص از طریق مدل بلک اند شولز (Black & Scholes) محاسبه می‌شود. صرافی دریبیت (Deribit) این داده‌ها را به‌صورت دلتا منتشر می‌کند. دلتا در واقع درصدی از احتمال رسیدن به قیمت توافقی است.

دلتای قراردادهای اختیار اتریوم
دلتای قراردادهای اختیار اتریوم

بر اساس داده‌های بالا، قیمت توافقی ۸۸۰ دلار با تاریخ سررسید ۲۵ ژانویه، احتمالی ۳۴ درصدی برای تحقق دارد. این در حالی است که رسیدن قیمت توافقی ۹۶۰ دلار، بر اساس این مدل، احتمالی ۲۵ درصدی دارد.

همان‌طور که از جدول بالا می‌توان فهمید، داده‌ها تا حدودی محافظه‌کارانه هستند. مثلاً قیمت توافقی ۷۲۰ دلاری، احتمالی ۵۹ درصدی دارد.

قراردادها با سررسید مارس به‌شدت صعودی هستند

۸۶ روز تا سررسید قراردادهای ماه مارس ۲۰۲۱ مانده است. با این حال احتمال رسیدن قیمت اتریوم به ۸۸۰ دلار تا آن زمان بالاست.

دلتای قراردادهای اختیار اتریوم
دلتای قراردادهای اختیار اتریوم

بر اساس مدل بلک اند شولز، این قیمت در حال حاضر احتمالی ۴۹ درصدی دارد. از سوی دیگر، قیمت توافقی ۱,۱۲۰ دلار، احتمالی ۳۳ درصدی دارد.

همان طور که در نمودار بالا دیده می‌شود، حجم معاملات این قراردادها در سطح قابل قبولی است و هر قرارداد هم قیمتی ۱۱۴ دلاری دارد. این داده‌ها حاکی از احساسات مثبت حاکم بر بازار است.

وضعیت صعودی بازار قراردادهای آتی

یکی از بهترین ابزارهای برای برآورد وضعیت احساسات معامله‌گران حرفه در ارتباط با یک بازار، بررسی اضافه ارزش (پریمیوم) در بازار قراردادهای آتی است. پریمیوم از طریق محاسبه اختلاف قیمت قراردادهای آتی بلندمدت‌تر و قیمت فعلی اتریوم به دست می‌آید.

اضافه ارزش قراردادهای آتی اتریوم
اضافه ارزش قراردادهای آتی اتریوم

نمودار بالا نشان می‌دهد که این شاخص ۱۹ دسامبر در محدوده ۵.۸ درصد قرار داشت و سه روز پیش هم بار دیگر به این محدوده رسید. ۲۸ نوامبر روزی بود که قیمت اتریوم اوج چندساله خود را ثبت کرد. وقتی اضافه ارزش قراردادهای آتی بالای ۳.۵ درصد باشد، بیانگر آن است که احساسات حاکم بر بازار صعودی است.

در حال حاضر اضافه ارزش روی ۴.۳ درصد قرار دارد که بیانگر اضافه ارزش سالیانه ۱۸ درصدی است. این درصد بسیار بیشتر از میزانی است که در ماه‌های گذشته شاهدش بودیم. بر اساس این داده‌ها می‌توان گفت که علیرغم رسیدن به ۷۵۰ دلار، سرمایه‌گذاران حرفه‌ای همچنان به جهش بیشتر اتریوم در آینده امیدوارند.

شاید کمی زود باشد که بگوییم چه زمانی احساسات حاکم بر بازارهای مشتقه نزولی‌تر خواهد شد،‌ ولی در حال حاضر خریداران و گاوهای بازار کنترل کامل نوسانات را در اختیار دارند.

نباید فراموش کرد که قیمت اتریوم ممکن است هر لحظه اصلاح شود، اما این اصلاح به‌اندازه‌ای قوی نیست که باعث ایجاد هرج‌ومرج شود.  

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

9 دیدگاه
محمود کلاته عربی
محمود کلاته عربی
3 سال قبل

سلام اطلاعات خوبی ارائه نمودید ضمن تشکر من تازه میخوام به خرید ارز دیجیتال اقدام کنم لطفا راهنمایی فرمایید
معروفترین و بهترین صرافی های داخلی خرید و فروش ارز دیجیتال

مهدی اس
مهدی اس
3 سال قبل

به نظر من با توجه به اخبار از سرمایه گذاران بزرگ بابت خرید بیت کوین . قیمت های همه کوین ها در آینده نزدیک شکسته میشه و سرمایه ها به سمت بیت کوین سرازیر میشه.

MoKaDeLiC
MoKaDeLiC
3 سال قبل
پاسخ  مهدی اس

نه برادر. بحث دامیننس بیت کوینه. بازار چرخه خودش رو طی میکنه. رشد بیت رشد بازاره

kamran roshan
kamran roshan
3 سال قبل

اتریوم خیلی از بیت عقبه و هنوز سقف 1440 دلاری یکم ژانویه سال 2018 رو نتوسته بشکنه و جای برای رشد زیاد داره و اگه قرار بر همراهی با رشد بیت بود اتر باید الان 2500 دلار می بود قیمتش

نهال
نهال
3 سال قبل

پس وعضیت بقیه الت کوین ها چی میشه

فیصل
فیصل
3 سال قبل
پاسخ  نهال

باید ارز دیجیتالی که انتخاب میکنید بقول خودمون پدر مادر داشته باش و یک چیز مطمعن و معتبر باشد

فیصل
فیصل
3 سال قبل
پاسخ  نهال

داداشانم به همه ارزها اعتماد نکنید فقط بیت گویین و اتریم و یکی دو ست تای دیگه

امین
امین
3 سال قبل

سال ۹۷ وقتی بیت کوین به ۱۹۰۰۰ دلار بود، اتریوم به ۱۴۰۰ دلار رسید

Smj3008
Smj3008
3 سال قبل
پاسخ  امین

جدا؟دلارچقدربودیاتتر؟؟