۱۳ درصد پولشویی بیت کوین در کیف پول‌های حریم ‌خصوصی محور اتفاق افتاده است

۱۳ درصد پولشویی بیت کوین در کیف پول‌های حریم ‌خصوصی محور اتفاق افتاده است

داده‌های تازه نشان می‌دهد که ۱۳ درصد از پول‌شویی‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال با استفاده از کیف پول‌های حریم‌خصوصی‌محور که قابلیت‌هایی مانند CoinJoin دارند، انجام می‌گیرد.

به گزارش کریپتوپوتیتو، داده‌های تازه شرکت تحلیلی الیپتیک (Elliptic) نشان می‌دهد که استفاده مجرمان از کیف پول‌هایی که با محوریت حریم خصوصی فعالیت می‌کنند، بیشتر شده است. طبق این داده‌ها، سهم استفاده از این کیف پول‌ها توسط مجرمان از سال ۲۰۱۹ تا به حال، با رشدی شدید به ۱۳ درصد رسیده است.

طبق اعلام الیپتیک، رویه پول‌شویی از طریق بیت کوین متفاوت با سال‌های قبل است. این شرکت همچنین عنوان می‌کند که پیش‌تر استفاده از روش میکسینگ (Mixing)، محبوب‌ترین گزینه برای پول‌شویی بوده است. میکسینگ روشی است که در آن با استفاده از ابزارهایی به نام میکسر (Mixer)، تلاش می‌شود که رد ارزهای مورد استفاده تا حد ممکن گم باشد. با استفاده از میکسر، پیدا کردن کیف پول مبدأ بسیار دشوار می‌شود.

از آنجا که استفاده از میکسر هم خطراتی به همراه دارد، در حال حاضر بسیاری از مجرمان به‌سمت استفاده از کیف پول‌های حریم‌خصوصی‌محور رفته‌اند. از جمله این خطرات می‌توان به موفقیت دولت‌ها و نهادهای قانونی برای ره‌گیری مبدأ تراکنش‌ها اشاره کرد.

این کیف پول‌ها این امکان را برای کاربران فراهم می‌کنند تا با استفاده از روش‌هایی نظیر شبکه ناشناس تور (Tor) یا تکنیک‌هایی نظیر کوین جوین (CoinJoin)، مبدأ تراکنش خود را مخفی کنند. کاربران عادی بیشتر از این روش استفاده می‌کنند.

کوین جوین روشی است که در آن تراکنش‌هایی با چندین طرف دیگر ایجاد می‌شود. با استفاده از کوین جوین تقریباً نمی‌توان فهمید که بیت کوین از کدام مبدأ ارسال شده است. این روش از سال گذشته تاکنون، با استقبال بسیاری مواجه شده است و بسیاری از مجرمان به‌سمت استفاده از آنها رفته‌اند. همان‌طور که در نمودار زیر می‌توان مشاهده کرد در حال حاضر حدود ۱۳ درصد از تراکنش‌های مرتبط با مجرمان، از طریق کیف پول‌های حریم خصوصی محور یا پرایوسی والت‌ها صورت می‌گیرد.

پول‌شویی از طریق پرایوسی والت‌ها
پول‌شویی از طریق پرایوسی والت‌ها

تا به اینجای سال ۲۰۲۰، شاهد چندین هک گسترده و کلاهبرداری بزرگ در حوزه ارزهای دیجیتال بودیم. طبق آمارهای الیپتیک، مجرمان برای پول‌شویی سرمایه‌های سرقتی از این کیف پول‌ها استفاده کرده‌اند. هک اخیر توییتر از جمله این هک‌هاست. هک صرافی کوکوین (KuCoin) هم مثالی دیگر از این نوع حملات است. شایان ذکر است که کوکوین کمی بعد اعلام کرد که ۲۳۵ میلیون دلار، معادل ۸۴ درصد از ۲۸۰ میلیون دلار سرقتی، بازیابی شده است.

صد البته هنوز مشخص نیست که چه میزان از سرمایه‌های سرقتی از طریق پرایوسی والت‌ها پول‌شویی شده‌اند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه