۱۱ معیار در بازار نشان می‌دهند قیمت اتریوم همچنان افزایش خواهد یافت

۱۱ معیار در بازار نشان می‌دهند قیمت اتریوم همچنان افزایش خواهد یافت

بسیاری از تحلیل‌گران با استناد به رشد فزاینده‌ امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و تقویت شاخص‌های بنیاد شبکه اتریوم پیش‌بینی می‌کنند که قیمت اتر در آستانه حرکت در یک مسیر صعودی سهمی‌وار است.

به گزارش کوین تلگراف، در حالی که قیمت اتریوم طی شبانه‌روز گذشته از سقف تاریخی خود عبور کرده و در حال خیز برداشتن برای ثبت اوج دیگری است، شماری از ناظران بازار بر این باورند که این ارز دیجیتال به‌سرعت می‌تواند از محدوده قیمتی ۱,۴۰۰ دلار عبور کند.

وضعیت مثبت شاخص‌های بنیادی، این فرضیه را تقویت می‌کند که اتر ممکن است سطوح مقاومت پیشین در حوالی ۱,۴۰۰ دلار را به آرامی پشت سر بگذارد. عده‌ای از تحلیل‌گران در همین راستا پای اکوسیستم دیفای را وسط می‌کشند و می‌گویند که رشد فزاینده این حوزه می‌تواند یکی از عوامل محرک افزایش بهای اتر باشد.

روز گذشته (سه‌شنبه)، اسپنسر نون (Spencer Noon) از تحلیل‌گران صندوق سرمایه‌گذاری واریانت (Variant) از ۱۱ شاخص کلیدی نام برده که به‌گفته او می‌توانند نشانگر آغاز قریب‌الوقوع رشد سهمی‌وار قیمت اتریوم باشند. نون در تحلیل خود به بیش از یک میلیون آدرس یکتایی اشاره کرده که طی ۸ ماه گذشته با پروتکل‌های دیفای تعامل کرده‌اند.

۱۱ معیاری که نشان می‌دهد هنوز در آغاز رشد قیمت اتریوم قرار داریم
رشد کیف پول‌های یکتای دیفای. منبع: دون آنالیتیکس

وی افزوده است که حجم ماهانه معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز هم‌اکنون در نقطه اوج تاریخی خود قرار دارد و از مرز ۳۰ میلیارد دلار فراتر رفته است. همچنین او می‌گوید که بیش از ۲۰ میلیارد دلار در پروتکل‌های وام‌دهی دیفای سپرده‌گذاری شده است که از این رقم، بیش از ۴.۵ میلیارد دلار در قالب وام‌های تسویه‌نشده در اختیار کاربران است.

نون در ادامه اظهارات خود می‌گوید که فارغ از دیفای، اتریوم برترین شبکه بلاک چینی از نظر میزان کارمزدهای پرداختی روزانه است که دست‌کم ۵۰ درصد بیشتر از شبکه بیت کوین است. همچنین به‌گفته او شمار آدرس‌های فعال روزانه اتر طی ۱۲ ماه گذشته دو برابر شده و به سقف تاریخی ۵۵۰,۰۰۰ رسیده است. علاوه بر این، تقریباً ۲۰ میلیارد دلار از استیبل کوین‌های موجود در بازار طی یک سال گذشته، روی بستر شبکه اتریوم عرضه شده است.

نون در بخش دیگری از تحلیل خود می‌گوید که هم‌اکنون بیش از ۲۵ میلیارد دلار در پروتکل‌های دیفای سپرده‌گذاری شده و ۲۱ پروتکل مالی غیرمتمرکز در حال حاضر، هر یک میزبان دست‌کم ۱۰۰ میلیون دلار از سپرده‌های کاربران هستند.

در بخشی از رشته‌توییت نون می‌خوانیم:

۱- اتریوم همچنان از نظر میزان کارمزدهای پرداخت‌شده، یکه‌تاز صنعت ارزهای دیجیتال است (بیش از ۷.۲۵ میلیون دلار متوسط روزانه)؛ امری که اثبات می‌کند این شبکه، مفیدترین شبکه جهان است.

کارمزدهای روزانه اتریوم
مجموع کارمزدهای روزانه اتریوم

با این حال، نون یادآور می‌شود که به‌رغم فاکتورهای بنیادی مستحکم اتریوم، تعداد تراکنش‌های این شبکه با ارزش بیش از ۱۰۰ هزار دلار، هفت برابر کمتر از نقطه اوج تاریخی آن در ژانویه ۲۰۱۸ است؛ اتفاقی که بیش از هر چیز نشان‌گر آن است که هنوز سرمایه‌گذاران نهادی وارد بازار اتریوم نشده‌اند.

هم‌زمان با انتشار توییت‌های نون، توکن ترمینال (Token Terminal)، پلتفرمی تحلیلی که از نسبت‌های مالی سنتی همچون قیمت به درآمد (P/E) برای سنجش بازار ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند، طی توییتی با انتشار نمودار نسبت قیمت به فروش اتریوم یادآور شد که این بار با دفعات پیشین فرق دارد.

نمودار قیمت اتریوم
نمودار قیمت اتریوم

نمودار یادشده نشان می‌دهد که نسبت قیمت اتریوم به کارمزد تولیدشده در این شبکه به کف تاریخی خود رسیده و این اتفاق نشانگر آن است که بهای اتر نسبت به آنچه باید باشد، بسیار کمتر است. با این حال، کاربران در پاسخ به این ادعا نوشته‌اند که استفاده از معیارهایی همچون قیمت به فروش برای اتریوم چندان روا نیست و میزان فروش اتر مشتمل بر کارمزدهایی است که از سوی ماینرها جمع‌آوری شده است. نون از تراکنش‌های بزرگ، هش ریت و سرمایه‌های خروجی از صرافی‌ها به‌عنوان عوامل صعودی دیگر یاد کرده است.

پلتفرم تحلیلی مساری (Messari) نیز داده‌هایی را به‌اشتراک گذاشته که نشان می‌دهد حجم روزانه تراکنش‌های اتریوم ۲۸ درصد بیشتر از حجم روزانه تراکنش‌های شبکه بیت کوین است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

6 دیدگاه
Raha
Raha
۳ سال قبل

الان بخریم یا نه

علی
علی
۳ سال قبل
پاسخ  Raha

نخرید که ارزون میشه

مرتضی
مرتضی
۳ سال قبل

بیت کوین تا حدود دو برابر اوج تاریخ قبلی خودش رشد کرد ولی اتریوم فاصله زیادی با این نسبت داره و اینکه به تازگی سرمایه گذاران دانه درشت به اتریوم به دید یک کلاس دارایی نگاه میکنن و حتی توسط بعضی سرمایه گذارها به آرامی قسمتی از سرمایه شون از بیت کوین وارد اتریوم میشه و احتمال اینکه اتریوم هدف ۲۰۰۰ دلار رو طی کوتاه مدت بسیار بالاست.

ابراهیم
ابراهیم
۳ سال قبل

اترحتما اوج میگیره ولی نوسان داره اگر این دلار قیمتش ثابت شد واقعا اتر عالی

محمد
محمد
۳ سال قبل
پاسخ  ابراهیم

کف کانالش رو شکوند دامیننس اتر هم داره میاد پایین فکر کنم سناریوی نزولی تا حدود800 الی 900 در پیشه

باقر
باقر
۳ سال قبل
پاسخ  محمد

فیلم هندیه ؟