۱۰ سال پیش: اولین بیت کوین با قیمت ۰.۰۵ دلار در صرافی Mt.Gox معامله شد

۱۰ سال پیش: اولین بیت کوین با قیمت ۰.۰۵ دلار در صرافی Mt.Gox معامله شد

در روز ۱۷ ژوییه ۲۰۱۰ (۲۶ تیر ۸۹)، اولین معامله در صرافی MT.Gox انجام و ۲۰ واحد بیت کوین به قیمتی کمتر از یک دلار، دادوستد شد.

به گزارش کریپتوپوتیتو، کلارک مودی (Clark Moody)، سازنده اولین وب‌سایت داده‌های بازار آنی بیت کوین، به‌تازگی دست به گردآوری مجدد تاریخچه بیت کوین طی ۱۰ سال اخیر زده است. او به این نکته اشاره کرده است که اگر اولین خریدار بیت کوین، دارایی‌اش را تا امروز حفظ می‌کرد، سود هنگفت ۱۸.۴میلیون درصدی نصیبش می‌شد.

البته باید اذعان کرد که MT.Gox به‌عنوان یک صرافی بیت کوینی روی توسعه کلی بازار این ارز دیجیتال، تأثیرگذار بوده است.

کلارک طی یک یادداشت وبلاگی با عنوان «داده‌های بازار بیت کوین طی ۱۰ سال»، ابتدا ماجرای اولین معامله بیت کوین را روی صرافی MT.Gox که اکنون تعطیل شده است، تشریح کرده است.

حدودا ۱۰ سال پیش در روز ۱۷ ژوییه ۲۰۱۰ (۲۶ تیر ۸۹)، صرافی MT.Gox میزبان نخستین دادوستد بیت کوین میان دو تن از کاربران خود بود. گفتنی است کل ارزش این تراکنش، تنها ۰.۹۹ دلار به‌ازای ۲۰ بیت کوین بود. آن زمان بیت کوین در محدوده قیمتی ۰.۰۴۹۵۱ دلار، معامله می‌شد.

مطابق با یادداشت مودی، پیش از آنکه سخنی از معامله بلادرنگ در میان باشد، کاربران از صرافی MT.Gox برای مبادله کالاهای فیزیکی در قبال بیت کوین استفاده می‌کردند. آن معامله ویژه در ژوییه ۲۰۱۰ (تیرماه ۸۹) سرآغاز فصلی نو در قیمت‌گذاری بلادرنگ بیت کوین در بازار بود.

جزئیات معامله یادشده از این قرار است:

  • زمان: ۱۷/۷/۲۰۱۰ ساعت: ۱۷:۰۹:۲۳ یوتی‌سی
  • مقدار: ۲۰ بیت کوین
  • قیمت: ۰.۰۴۹۵۱ دلار
  • ارزش کلی معامله: ۰.۹۹۰۲ دلار

در زمان اجرای تراکنش یادشده، تعداد بیت کوین‌های در چرخه بازار، تقریبا ۳.۴میلیون واحد و ارزش بازار این ارز دیجیتال نیز ده برابر از حال حاضر، کمتر بود (چیزی در حدود ۱۷۰هزار دلار).

اگر خریدار ۲۰ بیت کوین یادشده، بیت کوین‌هایش را نمی‌فروخت، چه می‌شد؟ با قیمت‌های کنونی، از نظر ارزش دلاری، سرمایه او ۱۸۴هزار برابر می‌شد. کلارک همچنین به‌نرخ رشد نمایی ۶ رقمی بازار بیت کوین طی یک دهه‌ اخیر پرداخته است. بااین‌حال، وی می‌گوید که هنوز هم برای ورود به این بازار، دیر نشده است. همان‌طور که پیش‌تر رسانه‌ها گزارش دادند، بیت کوین، پربازده‌ترین دارایی سرمایه‌ای دهه گذشته بوده است.

۱۰ سال پیش: اولین بیت کوین با قیمت ۰.۰۵ دلار در صرافی Mt.Gox معامله شد
تصویری از صفحه صرافی Mt.Gox

کلارک در ادامه با توجه به تغییرات قیمتی بیت کوین اشاره کرد که چگونه بهای این ارز دیجیتال با افزایشی جهش‌وار در سپتامبر ۲۰۱۰ (شهریور ۸۹) به ۰.۱ دلار صعود کرده و به‌فاصله اندکی در ۸ اکتبر همان سال (۱۶ مهر ۸۹) به ۰.۰۱ نزول کرد. ۹ ماه بعد در ژوییه ۲۰۱۱ (تیر ۹۰) این ارز دیجیتال پیشتاز توانست رکورد افزایش قیمت هزار برابری را ثبت کند.

این درست، همان تاریخی است که مودی پا به عرصه‌ای گذاشت که داده‌های بلادرنگ آزاد و باز ارائه‌شده توسط Mt. Gox آن را غبارآلود کرده بود و از این رو دست به راه‌اندازی وب‌سایت خودش زد. گفتنی است وب‌سایت او در زمان راه‌اندازی، سر و صدای زیادی در انجمن بیت‌کوین‌تاک (BitcoinTalk) به پا کرد.

از آن زمان، بازار بیت کوین به موضوع محوری علایق مودی تبدیل شده و تمام پروژه‌های او حول محور آن شکل گرفته است. اما این همه ماجرا نیست. او توانست در ادامه از طریق راه‌اندازی یک داشبورد آنلاین به بررسی و واکاوی اعداد و ارقام شبکه بیت کوین بپردازد.

وی در خاتمه گزارش خود می‌نویسد که چگونه شاهد پیشرفت و تکامل بازار بیت کوین و افزایش ارزش بازار آن از ۱۷۹ هزار دلار در سال ۲۰۱۰ به ۱۷۰ میلیارد دلار در‌حال‌حاضر بوده است.

او همچنین خاطرنشان کرده است:

هر سیر صعودی و جهش قیمتی باعث جلب توجه توده‌ای از مردم و جذب آن‌ها به‌سوی اکوسیستم ارزهای دیجیتال می‌شد. مردمی که تازه اسم بیت کوین به گوششان خورده بود، سعی می‌کردند از راز پنهان در پس این «پول جادویی اینترنتی» سردر بیاورند و بفهمند که چگونه بیت کوین توانسته است همچنان پابرجا بماند. مودی می‌گوید نوسانات قیمت بیت کوین به این زودی‌ها تمام نمی‌شود.

وی در ادامه گفته است:

با هر موجی از نوسانات بیت کوین، سیلی از میم‌ها، استارتاپ‌ها، حملات سایبری، ورشکستگی‌ها و لیکوییدشدن‌ها رخ داده و البته ثروت‌های هنگفتی نیز در این میان، نصیب عده‌ای شده است. ماهیت بیت کوین به‌عنوان پول سالم به‌گونه‌ای است که ماینرها نمی‌توانند به‌سادگی برای برآوردن تقاضای فزاینده، تولید خود را افزایش دهند؛ بنابراین پیش‌بینی من این است که به این‌ زودی‌ها شاهد پایان نوسانات آن نخواهیم بود.

مودی نتیجه‌گیری کرده است که بیت کوین، پرسش‌ها و ابهامات پیرامون «ماهیت پول و دولت» را حل‌وفصل می‌کند. بیت کوین درواقع به مردم نشان می‌دهد که پول سالم چیست و استفاده از آن چگونه است.

البته نباید از این نکته غافل شویم که صرافی‌های به‌شدت متمرکزی نظیر Mt.Gox تأثیر منفی زیادی بر توسعه بازار ارزهای دیجیتال گذاشته‌اند. در سال‌های نه‌چندان دور، Mt.Gox صرافی برجسته‌ای در بازار بیت کوین بود و کنترل بخش عمده‌ای از بازار را در اختیار داشت. بااین‌حال، پس از چندی هک شد و میلیاردها دلار بیت کوین به سرقت رفت. گفتنی است پرونده شکایت از این صرافی، همچنان مفتوح است.

اگرچه هنوز هم بخش عمده‌ای از صرافی‌ها متمرکز هستند، اما لااقل رقابت نفس‌گیری میان آنها در جریان است. امروز حجم معاملات بیت کوین میان چند صرافی از جمله بیت‌مکس، بایننس، کوین بیس، کوچین، هیوبی، بیتفینکس، اوککس و تعدادی دیگر تقسیم شده است. هر روز صرافی‌های بیشتری راه‌اندازی می‌شوند و این باعث می‌شود وقوع اتفاقاتی نظیر آنچه در مورد صرافی Mt. Gox رخ داد، اثر مخرب بسیاری کمتری بر بازار داشته باشد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
امین
امین
۳ سال قبل

(5سنت) ←← ۴۵ تومان سال ۸۹ و ۱۰۰۰ تومان سال ۹۹?

مصطفی
مصطفی
۳ سال قبل

سال 89 زمانی بود که بنده رفتم مالزی، و کلی لباس و پوشاک به قیمت 1200 دلار (آن زمان 1 میلیون و دویست هزار تومان) خریدم و با کلی خوشحالی برگشتم تهران! اگه میخواستم 1200 دلار بیتکوین بخرم، حتی با فرض قیمت هر واحد 1 دلار میشد 1200 بیتکوین... حساب کنید خودتون قیمت الان حدود 10 میلیون دلار ناقابل!!! ای خدا، شانس هم نیاوردیم از زندگی

محمود
محمود
۳ سال قبل
پاسخ  مصطفی

شما شانس داشتی فقط عشق لباس بودی:)

فرهاد
فرهاد
۳ سال قبل
پاسخ  مصطفی

به نظرم گذشته رو ولش کن الان سال 99 و 10 سال از اون زمان گذشته همین الان 1200 دلار بیت کوین بخر و بذار بمونه ببین 10 سال دیگه چی می شه

نجوا
نجوا
۳ سال قبل
پاسخ  مصطفی

نمیشه با دانش لان حسرت گذشته رو خورد!!! همش اگه اگه اگه
خود من سال ۹۰ با دلار ۱۰۰۰ تومن یه نفر ۱۰۰ میلیون ازم کلاه برداری کرد. مطمعنم اگه اون پول دست خودمم بود یجور دیگه نفله میشد
خوب من عرضه نفله کردنشم نداشتم یکی دیگه برد نفلش کرد. اون بنده خداهم به جایی نرسیده تازشم
در لحظه زندگی کن