سوالات متداول سایت چنجلی (Changelly)

درباره چنجلی

<strong>چنجلی Changelly چیست؟</strong>
چنجلی یک صرافی سریع ارزهای دیجیتال است که بهترین نرخ کارمزد تبادل ارزهای دیجیتال را در بازار ارائه داده است.
<strong>چنجلی چگونه کار می کند؟</strong>
ربات چنجلی با پلتفرم های بزرگ و معروف ارزهای دیجیتال مانند پولونیکس و بیترکس هماهنگ است. این ربات در کسری از ثانیه، درخواست های خرید و فروش را در این پلتفرم ها ثبت می کند سپس بهترین قیمت موجود را که در صفحه اصلی نشان داده می شود را انتخاب و به کاربر نشان می دهد.
<strong>چرا باید به چنجلی اعتماد کنم؟</strong>

چنجلی یک پروژه جوان و آینده محور است که توسط توسعه دهندگان MinerGate ایجاد شده است. این سرویس، بدون نیاز به احراز هویت، تراکنش ها و مبادلات را به صورت خیلی امن و سریع انجام می دهد. چنجلی بیش از ۳۵ ارز دیجیتال معتبر را پوشش می دهد.

دلایلی که اعتماد شما را نسبت به چنجلی جلب می کند:

 • بدون ذخیره سازی سپرده و تبادل ارز فوری.
 • هر حساب دارای تایید دو مرحله ای برای امنیت بیشتر است
 • اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ کاربر از جمله افراد مشهور مانند چارلی شرم
<strong>چرا نرخ چنجلی ثابت نیست؟</strong>

بر خلاف پول های سنتی، ارز های دیجیتال بی ثبات هستند، بنابراین نرخ هر یک از ارزهای دیجیتال می تواند هر لحظه تغییر کند. به همین دلیل ممکن است نرخ نهایی در پایان یک معامله بالاتر یا کمتر از حد انتظار باشد.

با حفظ نرخ های ثابت، چنجلی ریسک نوسان را به صفر می رساند و در نتیجه هزینه کمیسیون بالا خواهد بود. اما کمسیون چنجلی فقط ۰.۵ درصد است و بهترین نرخ را در هنگام معماله برای شما پیدا می کند.

حساب ها

<strong>چرا باید ایمیلم را وارد کنم؟</strong>
ایمیل شما برای ایجاد یک حساب کاربری است که به شما امکان دسترسی به سابقه معاملات، ویرایش گذرواژه و سایر تنظیمات پنل را می دهد. شما می توانید از ایمیل خود استفاده کنید و یا از طریق حساب خود در شبکه های اجتماعی معروف مانند فیسبوک یا گوگل پلاس وارد شوید.
<strong>ورود دو مرحله ای چیست؟</strong>
هیچ گزینه ای برای حذف یک حساب کاربری در چنجلی وجود ندارد، بنابراین شما می توانید هر زمان که خواستید برگردید.
<strong>چگونه می توانم حسابم را حذف کنم</strong>
هیچ گزینه ای برای حذف یک حساب کاربری در چنجلی وجود ندارد، بنابراین شما می توانید هر زمان که خواستید برگردید.

تراکنش ها

<strong>آدرس کیف پول چیست؟</strong>

کیف پول یک محل مجازی برای ذخیره ارزهای دیجیتال شما است. هرارز یک نوع کیف پول خاص دارد. آدرس کیف پول نشان دهنده یک ترکیب تصادفی از رقم و حروف است. برای کسب اطلاعات بیشتر از کیف پول به قسمت کیف پول ها مراجعه کنید.

چنجلی آدرس کیف پول ارائه نمی دهد و هرگز سپرده کاربران را ذخیره نمی کند. برای تبادل ارزهای دیجیتال، شما باید یک آدرس کیف پول در هنگام معامله ارائه دهید.

<strong>چگونه یک آدرس کیف پول دریافت کنم؟</strong>
شما می توانید از انوع کیف پول ها برای ذخیره ارز های خود استفاده کنید اما همیشه سعی کنید تا پایدارترین کیف پول ها را برای این کار انتخاب کنید.
توجه داشته باشید که کلید خصوصی با آدرس کیف پول متفاوت است. کلید خصوصی در بعضی از کیف پول ها برای دسترسی به کیف پول مورد استفاده قرار می گیرد. چنجلی به کلید خصوصی شما نیاز ندارد و آن را نباید برای کسی بفرستید.
<strong>آدرس گیرنده (recipient’s address) چیست؟</strong>
در هر معامله همیشه یک فرستنده و گیرنده وجود دارد. آدرس گیرنده برای دریافت ارزی کخ که میخواهید خرید کنید، همان آدرس کیف پول است. برای مثال، اگر شما می خواهید اتریوم خریداری کنید، باید آدرس کیف پول اتریوم خود را ارائه دهید.
<strong>هش چیست؟</strong>
هش (یا tx ID) یک آدرس منحصر به فرد تراکنش شما در یک بلاک چین است. هش ترکیبی از حروف و اعداد کوچک است که به نوعی مدرکی برای اثابت ارسال ارز است. هر وقت پرداختی را انجام می دهید، یک هش در کیف پول شما نمایش داده می شود. مانند عکس زیر:

image6

هش در بلاک چین قرار می گیرد. تیم پشتیبانی چنجلی ممکن است گاهی از شما بخواهد هش را ارائه کنید. این کار فقط برای حل مشکلات احتمالی در حساب شما انجام می شود.

image7

<strong>چگونه ارز مورد نظرم را بخرم؟</strong>

برای تمام ارزهای موجود در چنجلی، روند خرید یکسان است.

۱- به changelly.com بروید و پولی که دارید در سمت چپ و ارزی که قصد خریداری دارید را در سمت راست انتخاب کنید و به مرحله بعد بروید.
۲- مقدار مشخص شده و مبلغ دریافتی را بررسی کنید.
۳- آدرس کیف پول گیرنده را وارد کنید.
۴- دوباره همه چیز را با دقت بررسی کنید. توجه داشته باشید که مقدار برآورد شده است، بنابراین ممکن است در پایان معاملات به دلیل تغییر قیمت لحظه ای دریافتی شما کمی بیشتر یا کمتر باشد. حالا به مرحله بعد بروید.
۵- حالا سفارش شما ایجاد شده است. در این مرحله شما یک کد QR و یک آدرس کیف پول را زیر آن می بینید. این آدرس کیف پول سایت چنجلی است که شما باید ارز خود را برای ما ارسال کنید و پس از آن ما ارز خریداری شده را به آدرسی که مشخص کردید می فرستیم. اگر از یک برنامه کیف پول موبایل استفاده می کنید، فقط کافی است که QR را اسکن کنید. ممکن است این فرایند تا یک ساعت طول بکشد.
۶- پس از پایان معامله، یک رسید با هش تراکنش خروجی دریافت می کنید این هش اثبات می کند که تراکنش شما به پایان رسیده است. و می توانید مبلغ را در کیف پول گیرنده مشاهده کنید.

<strong>حداقل و حداکثر مقدار چیست؟</strong>

چنجلی باید اطمینان حاصل کند که مبلغ بتواند هزینه های انتقال در بلاک چین را تامین کنید. بنابراین اگر مبلغ خیلی کم باشد پیامی مانند تصویر زیر دریافت خواهید کرد :

image4

برای مقادیر زیاد هیچ محدودیتی وجود ندارد. شما می توانید هر مقدار که می خواهید خریداری کنید. توجه داشته باشید که پردازش مبالغ بالا مخصوصا برای ارزهایی با محبوبیت کمتر ممکن است کمی طول بکشد.

<strong>هزینه های شبکه چیست؟</strong>

هر فرآیند ارسال ارز از طریق بلاک چین انجام می شود. این فرآیند نیاز به هزینه شبکه دارد. این هزینه در واقع کمسیونی است که بلاک چین برای انجام وظایفش از شما دریافت می کند. به همین دلیل هنگام ارسال ارز باید دقت داشته باشید که هزینه مناسب را انتخاب کنید در غیر این صورت ممکن است تراکنش موفقیت آمیز نباشد. البته هزینه ی ارسال در بلاک چین بسیار ناچیز است و جای نگرانی نیست.

<strong>چگونه تراکنشم را لغو کنم؟</strong>

تراکنش های بلاک چین غیرقابل برگشت هستند. هنگامی که ارز ارسال می شود، نمی توان آن را بازگرداند. بنابراین اگر قصد مبادله یک ارز را دارید، بیشتر فکر کنید و همه جزئیات پرداخت را قبل از ارسال ارز دقیقا بررسی کنید.

<strong>چرا مبلغ نهایی من متفاوت است؟</strong>

تمام تراکنش ها برای پردازش (معمولا ۵ تا ۲۰ دقیقه) به زمان نیاز دارند. برای ارزهای فرار و پرنوسان، این زمان بسیار مهم است زیرا نرخ نهایی ممکن است شما را متعجب کند. بنابراین مبلغ نهایی ممکن است کمی بیشتر یا کمتر از حد انتظار شما باشد.

<strong>چه مقدار زمان برای دریافت ارز مورد نظرم نیاز است؟</strong>

معمولا تراکنش ها به ۵-۲۰ دقیقه زمان برای تایید نیاز دارند. اگر یک تراکنش بزرگ باشد (مثلا بیشتر از ۱ بیت کوین)، پردازش ممکن است نسبت به اندازه و ظرفیت بلاک چین تا چند ساعت زمان ببرد.

<strong>چرا سیستم آدرس کیف پول من را نامعتبر می داند؟</strong>

چنجلی از اغلب کیف پول ها پشتیبانی می کند. اگر آدرس کیف پول شما نامعتبر شناخته می شود به دلیل یکی از موارد زیر است:

 • ممکن است یک ارز را با ارز دیگر اشتباه گرفته باشید. مثلا ارز دش (DASH) را با دش کوین (DSH) دو ارز مختلف هستند.
 • آدرس کیف پول اشتباه (حتی در یک کارکتر)- مطمئن شوید که آدرس کیف پول شما صحیح باشد.
 • کیف پول تلقبی- اگر موارد قبلی را چک کردید، ممکن است کیف پول شما تقلبی یا فاقد اعتبار باشد.
<strong>چرا تراکنش های من خیلی طول می کشد؟</strong>

معمولا در چنجلی تراکنش ها بین ۵-۳۰ دقيقه پردازش و تایید می شوتد. بعضی از تراکنش ها ممکن است به یکی از دلایل زیر طول بکشد؟

 • ظرفیت بلاک چین تکمیل شده باشد. این مسائل بیشتر در بیت کوین و بلاک چین های آن اتفاق میافتد. برای همین باید کمی صبر کنید. چنجلی مسئولیتی در قبال این اتفاقات ندارد.
 • چنجلی ممکن است برای بروزرسانی مدتی سیستم را از دسترس خارج کند.
 • حملات دیداس امکان پذیر است. در این مورد، تنها کاری که می شود انجام داد این است که صبر کنید.
<strong>من تراکنش را پرداخت کرده ام اما سفارش من هنوز در انتظار پرداخت است!</strong>

این مورد به ندرت رخ می دهد اما ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • تراکنش در بلاک چین گنجانده نشده است. ارزهای دیجیتال پایدار نیستند، بنابراین ممکن است اشتباهات جزئی رخ دهد. در این صورت مبلغ شما به کیف پول بازخواهد گشت.
 • سردرگمی اتریوم و اتریوم کلاسیک. آدرس های اتریوم و اتریوم کلاسیک از یک ساختار مشابه ساخته می شوند. اگر قصد ارسال ETC یا ETH را دارید، مطمئن شوید که اسم ارز را اشتباه نگرفته باشید. برای مثال، اگر از ETH (اتریوم) را برای خرید بیت کوین سفارش ثبت کرده اید، اطمینان حاصل کنید که ETH ارسال کنید، نه ETC (اتریوم کلاسیک) چون این دو کاملا مجزا هستند.
 • پیام XEM اشتباه است. هنگام ارسال XEM اطمینان حاصل کنید که یک پیام صحیح ارسال کرده باشید.

از طریق [email protected] می توانید مشکلات خود را مطرح کنید.

برچسب های مقصد، یادداشت ها و پیام ها

<strong>یادداشت چیست؟</strong>
ممو یا یادداشت ترکیبی از ارقام و حروف است که برای ارسال STEEM به یک کاربر در کیف پول استیمیت مورد نیاز است. هنگام خرید استیم باید از حساب خود در استیم مموی حساب خود را کپی کنید. مانند تصویر زیر:

image3

<strong>برچسب مقصد چیست؟</strong>
دیستنیشن تگ برچسب مقصد یک ترکیب کوتاه از کارکترها برای خرید در بعضی از کیف پول های ریپل است و هنگام خرید ریپل برای بعضی از کیف پول ها باید آن را ازکیف پول خود دریافت کنید.

image2

<strong>پیام چیست؟</strong>
مسیج یا پیام برچسب اضافی مورد نیاز برای معاملات XEM است. هر زمان که XEM را ارسال یا دریافت کنید، مطمئن شوید که پیام کیف پول را وارد کرده باشید. مسیج یا پیام کیف پول را می توانید در پنل کیف پول خود پیدا کنید و مانند عکس زیر است:

image1

بانک ها و پرداخت

<strong>چنجلی چه ارزهایی را می پذیرد؟</strong>
در چنجلی علاوه بر امکان تبادل ۳۵ ارز دیجیتالی مختلف می توانید با دلار و یورو هم اقدام به خرید نمایید.
<strong>چگونه ارزهای دیجیتال را با استفاده از یک کارت بانکی خریداری کنم؟</strong>
۱- به changelly.com بروید و پولی که دارید در سمت چپ و ارزی که قصد خریداری دارید را در سمت راست انتخاب کنید و به مرحله بعد بروید.
۲- مقدار مشخص شده و مبلغ دریافتی را بررسی کنید.
۳- آدرس کیف پول گیرنده را وارد کنید.
۴- دوباره همه چیز را با دقت بررسی کنید. توجه داشته باشید که مقدار برآورد شده است، بنابراین ممکن است در پایان معاملات به دلیل تغییر قیمت لحظه ای دریافتی شما کمی بیشتر یا کمتر باشد. حالا به مرحله بعد بروید.
تراکنش شما ایجاد شده است و می توانید با visa یا Mastercard اقدام به خرید نمایید.
<strong>آیا می توانم با پی پال پرداخت کنم؟</strong>
چنجلی برای خرید با دلار یا یورو فقط کارت های بانکی را می پذیرد.
<strong>آیا محدودیت در پرداخت با کارت بانکی وجود دارد؟</strong>
 • ایالات متحده آمریکا، کانادا و استرالیا – ۵۰ دلار برای اولین معامله، خرید بعدی می تواند در ۴ روز (حداکثر ۱۰۰ دلار)، ۵۰۰ دلار پس از ۷ روز از اولین خرید انجام شود. بیش از ۳ پرداخت در هفته اول. هیچ محدودیتی در یک ماه وجود ندارد.
 • منطقه روسیه (روسیه / اوکراین / بلاروس / قزاقستان / ارمنستان / گرجستان) – ۲۰۰ دلار برای اولین معامله. افزایش محدودیت بعدی می تواند در عرض ۲۴ ساعت انجام شود. کل محدودیت برای هفته اول ۲۰۰۰ دلار و برای ماه اول ۱۰۰۰۰ دلار است.
 • اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر – محدودیت ۱۰۰ دلاری برای اولین معامله، خرید بعدی می تواند در ۴ روز با حداکثر ۲۰۰ دلار ساخته شود. و ۵۰۰ دلار پس از ۷ روز از اولین خرید. بیش از ۶ پرداخت در هفته اول. هیچ محدودیتی در یک ماه وجود ندارد.