تحلیل ، بررسی و اخبار بازار ارزهای دیجیتال

تشریح بیت کوین

بیت کوین چگونه کار می‌کند و چرا تا این اندازه محبوب است؟

نحوه استفاده از این راهنما

ابتدا متن سمت چپ را بخوانید.

سپس برای خواندن ادامه متن روی فلشی که به راست اشاره می‌کند کلیک کنید.

چرا بیت کوین به وجود آمد؟

واقعا چرا بیت کوین ساخته شد و چرا ارزشمند است؟

دلیل طراحی بیت کوین این است که شما بدون نیاز به هیچ بانک یا شرکت مالی، بتوانید پول را ذخیره، ارسال و دریافت کنید.

تا پیش از پیدایش بیت کوین، برای ارسال و دریافت پول به بانک‌ها، کارت‌های اعتباری یا شرکت‌هایی مانند پی پل و وِنمو نیاز داشتید. وجود این شرکت‌ها برای انجام کاری که فقط خودشان از عهده انجامش برمی‌آمدند، ضروری بود. این شرکت‌ها اینکه فردی که پول را خرج می‌کند واقعا پولی برای خرج‌کردن دارد را تایید می‌کردند. بانک‌ها می‌توانند این کار را انجام دهند زیرا آنها پول همه را نگه می‌دارند، بنابراین از موجودی حساب بانکی همه اطلاع دارند.

اما چه چیزی باعث می‌شود استفاده‌ نکردن از بانک‌ها و شرکت‌های کارت اعتباری تا این حد عالی باشد؟ اول از همه اینکه، آنها کُند و پرهزینه هستند و بخشی از نظام مالی نابسامان به شمار می‌روند.

بانک‌ها هزینه‌های هنگفتی برای ساختمان‌ها، وکلا و مدیران اجرایی با حقوق‌های نجومی خرج می‌کنند. همه اینها از محل کارمزدهایی که پرداخت می‌کنید (و کمک‌های مالی عظیم از سوی مالیات‌دهندگان در بحران‌هایی مانند سال ۲۰۰۸) تأمین می‌شوند. بانک‌ها همچنین نحوه دسترسی به پول‌تان و ارسال آن را محدود می‌کنند.

در ۲۰۰۸، شخصی مرموز که خودش را ساتوشی ناکاموتو می‌نامید بیت کوین را اختراع کرد. تا به امروز، ساتوشی ناشناس باقی مانده است و هیچ‌کس نمی‌داند او واقعا کیست.

ساتوشی می‌تواند زن، مرد یا حتی گروهی از افراد باشد. هیچ‌کس نمی‌داند! چیزی که ما می‌دانیم این است که دامنه bitcoin.org در آگوست ۲۰۰۸ ثبت‌ شد و سپس در نوامبر همان سال، ساتوشی وایت پیپر یا همان گزارش عملکرد مشهور بیت کوین را منتشر کرد.

اولین بیت کوین‌ها در ژانویه ۲۰۰۹ عرضه شدند. در کد اولین بیت کوین، پیامی به این شکل گنجانده شده بود: «صدراعظم در آستانه کمک مالی دوم به بانک‌هاست.» سرنخی که بیت کوین را به بحران مالی ۲۰۰۸ ربط می‌داد.

پیشرفت غیرمنتظره بیت کوین به این دلیل است که برای حل مسئله‌ای بسیار سخت پیشگام شد: مشکل دوبار خرج کردن.

اما دوبار خرج کردن چیست؟ پاسخ این است که پول دیجیتال درست مانند یک فایل کامپیوتری است، بنابراین خیلی راحت می‌توان آن را فقط با کپی – پیست کردن جعل کرد. قبل از بیت کوین، تنها راه حل این بود که بانک‌ها سوابق پول را در حساب بانکی هر شخصی نگهداری و پیگیری کنند، بنابراین هیچ‌کس نمی‌توانست یک پول را دوبار خرج کند.

بیت کوین مشکل دوبار خرج کردن را به روشی متفاوت حل می‌کند. بیت کوین همه تراکنش‌ها را در معرض دید عموم قرار می‌دهد، اما جزئیات محرمانه از جمله نام شما را فاش نمی‌کند. ازآنجایی‌که موجودی هر حساب عمومی است، اگر کسی بخواهد پول خرج‌شده را دوباره خرج کند، به راحتی آشکار خواهد شد.

هنگامی‌که بیت کوین ارسال می‌شود، به‌شکل عمومی به حساب گیرنده اضافه می‌شود. بنابراین اگر یک کلاهبردار (اسکمر) سعی کند که این بیت کوین را دوباره خرج کند، به‌آسانی لو می‌رود و نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

حل مشکل دوبار خرج کردن بسیار مهم و حیاتی است. این به هر کاربری امکان می‌دهد به‌شکل مستقیم بیت کوین را به کاربر دیگری بفرستد، بدون اینکه از هیچ طرف ثالثی مانند بانک استفاده کند.

عدم نیاز به یک طرف ثالث (مانند بانک) برای رسیدگی به حساب‌ها و تراکنش‌ها، مزایای زیادی دارد. تراکنش‌ها می‌توانند سریع‌تر و ارزان‌تر انجام شوند زیرا هیچ واسطه‌ای در کار نیست.

به‌علاوه، اطلاعات شخصی شما محرمانه‌تر می‌ماند، زیرا هیچ بانکی وجود ندارد که آنها را ذخیره کند. احتمالا حالا متوجه شده‌اید که چرا بیت کوین دارد بازی را تغییر می‌دهد.

مرحله ی بعد!

پایان بخش اول

بیت کوین چیست؟

بیایید درباره دلیل منحصربه‌فرد بودن و انقلابی ‌بودن بیت کوین صحبت کنیم.

بیت کوین شکل جدیدی از پول بوده که کاملا دیجیتال است. هر کسی می‌تواند در هر نقطه‌ای از جهان از آن استفاده کند. دیگر بحث دلار، یورو، پزو یا ین نیست. این یک ارز جهانی است.

برخلاف اشکال سنتی پول، بیت کوین شکل فیزیکی ندارد. هیچ اسکناس، سکه فلزی یا کارت‌های پلاستیکی برای آن وجود ندارد. بیت کوین ۱۰۰% دیجیتال است. بیت کوین امکان انجام تراکنش‌های سریع و ارزان را در سراسر جهان و به‌شکل شبانه‌روزی را فراهم می‌کند.

شاید باورنکردنی باشد، اما هیچ شخص، شرکت یا دولتی روی بیت کوین کنترل ندارد. بیت کوین توسط جامعه کاربرانش اداره می‌شود. دوباره این جمله را بخوانید، خیلی مهم است!

کاربران بیت کوین در سراسر جهان مستقر هستند و برای کمک به ارسال و دریافت پرداخت‌ها از اینترنت استفاده می‌کنند. اما برخلاف پرداخت‌های سنتی که از طریق بانک‌ها انجام می‌شود، بیت کوین به جای اینکه مبلغ پرداختی را از شخص به شرکت و سپس از آنجا به شخص ارسال کند، مستقیم از شخصی به شخصی دیگر می‌فرستد. این سیستم به سیستم همتا به همتا (P2P) معروف است و بدان معناست که هیچ کنترل مرکزی روی آن وجود ندارد.

چیزی که سبب جذابیت این امر می‌شود، این است که هیچ‌یک از کاربران در جامعه بیت کوین حتما قرار نیست دیگری را بشناسند تا این سیستم کار کند. شما می‌توانید بیت کوین را به‌صورت آنلاین ارسال و دریافت کنید، بدون اینکه لازم باشد طرف مقابل را ملاقات یا حتی به او اعتماد کنید. جلوتر توضیح خواهیم داد که این کار چطور ممکن است.

بیت کوین مزایایی دارد که سبب می‌شود نسبت به پول سنتی، بانک‌ها و شرکت‌های کارت اعتباری، عملکرد بهتری داشته باشد. بیایید ببینیم چه چیز باعث می‌شود بیت کوین تا این حد منحصربه‌فرد باشد.

بیت کوین برای حل مشکلاتی که درباره سیستم بانکداری سنتی وجود داشت طراحی شد. اما با یافتن یک راه‌حل هوشمندانه برای مشکل دوبار خرج کردن، ساتوشی با یک تیر دو نشان زد: او نوع بهتری از پول را خلق کرد. در واقع، او توانست به‌طورکامل نحوه عملکرد پول را از نو اختراع کند.

مزیت ۱ – غیرمتمرکز بودن

پول سنتی تحت کنترل بانک‌ها و دولت‌ها قرار دارد که سبب می‌شود این پول یک ارز «متمرکز» باشد.

بیت کوین از سوی هیچ نهادی مانند بانک کنترل یا قانون‌گذاری نمی‌شود که سبب می‌شود بیت کوین ارزی «غیرمتمرکز» باشد.

نبود بانک‌ها برای کنترل پول، سبب می‌شود ارسال و دریافت پول ارزان‌تر، سریع‌تر و آسان‌تر صورت گیرد.

عدم دخالت بانک‌ها به‌معنای این است که هیچ‌کس نمی‌تواند درخواست شما را رد کند، حساب شما را ببندد یا اینکه کارمزدهای ظالمانه به شما تحمیل کند. به‌طور خلاصه، بانک‌ها دیگر مسئول چیزی نیستند. این امر سبب می‌شود پول غیرمتمرکز بسیار قدرتمند باشد.

بیش‌از ۲ میلیارد نفر در سراسر جهان حتی نمی‌توانند به حساب بانکی دسترسی داشته باشند! این امر مانع ارتباط آنها با سایر نقاط جهان می‌شود. آنها از جهان کنار گذاشته شده‌اند. برای آنها بانک شبیه یک کلوب تفریحی است که نمی‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

بیت کوین بدون نیاز به بانک، به این مردم مزایای داشتن یک بانک را اِعطا خواهد کرد. بیت کوین به هر کسی که یک تلفن هوشمند و اتصال اینترنت دارد خوش‌آمد می‌گوید!

مزیت ۲ – غیرقابل‌جعل بودن

ارزهای کاغذی مانند اسکناس‌ها، کارت‌های اعتباری و چک‌ها به‌راحتی در معرض تقلب و جعل‌ شدن قرار دارند. اگر تا کنون قربانی یک کلاهبرداری شده باشید می‌دانید چقدر وحشتناک است.

بیت کوین مشکل دوبار خرج کردن را حل می‌کند که یعنی تبهکاران نمی‌توانند بیت کوین‌های جعلی درست کنند. جعل و تقلب غیرممکن است.

جعل پول سنتی بسیار رایج است. طبق براوردها فقط در ایالات متحده امریکا، که بین ۷۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار اسکناس جعلی در گردش است. این یعنی از هر ۴۰۰۰ اسکناس واقعی، بیش از ۱ عدد تقلبی است! برای بیت کوین، این مشکل اصلا وجود ندارد. به‌علاوه، مجبور نخواهید بود آن کارمزدهای سنگین را برای خدمات حفاظت پول‌تان از تقلب و کلاهبرداری پرداخت کنید!

مزیت ۳ – عرضه محدود

پول سنتی توسط دولت و در مقادیر نامحدود عرضه می‌شود. آنها به‌شکل مداوم پول بیشتری چاپ می‌کنند که این امر سبب می‌شود با گذشت زمان ارزش پول کاهش یابد.

تعداد بیت کوین‌ها به ۲۱ میلیون سکه محدود است. هرگز نمی‌تواند بیشتر از آن شود! چرا؟ بیت کوین طراحی شده است که کمیاب باشد و بنابراین ارزش آن با گذشت زمان افزایش می‌یابد.

افزایش مداوم عرضه پول، مفهومی موسوم به تورم را به وجود می‌آورد. این بدان معناست که ارزش پولی که نگه می‌دارید هر روز اندکی کم‌تر می‌شود. برای افرادی که سخت کار می‌کنند و سعی می‌کنند که پس‌انداز کنند، این بسیار بد است. به‌همین‌دلیل است که یک بستنی در سال ۱۹۵۰ حدود ۵ سنت (پنج‌صدم دلار) بود و امروز ۵ دلار است... پول سنتی همچنان دارد ارزشش را از دست می‌دهد.

در مقابل، عرضه محدود بیت کوین اثر متضادی دارد که به آن ضدتورم یا تورم منفی می‌گوییم. این بدان معناست که بیت کوین این‌طور طراحی شده است که ارزش هر یک عدد بیت کوین در طول زمان افزایش یابد. این بخشی از دلیلی است که نشان می‌دهد چرا تعداد زیادی از افراد برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین تااین‌حد هیجان دارند.

مزیت ۴ - بخش‌پذیری

پول قدیمی مانند دلار فقط می‌تواند به صورت مقادیری به کوچکی یک سنت خرج شود (یعنی فقط تا دو رقم اعشار).

بیت کوین در مقادیر بسیار کوچک‌تر می‌تواند خرج شود که به هر یک از آن بخش‌های کوچک ساتوشی می‌گوییم (تا ۸ رقم اعشار). این بدان معناست که حتی می‌توان از آن برای خریدهای بسیار کوچک هم استفاده کرد.

بیت کوین تا حد زیادی بخش‌پذیر است چرا که ارزش آن طوری طراحی شده است که با گذشت زمان افزایش یابد (از طریق تورم منفی). این بخش‌پذیری بدان معناست که شما می‌توانید مقادیر بسیار کوچکی از بیت کوین را خرج کنید. بنابراین اساسا یک بستنی قیفی ممکن است امروز 0.01 بیت کوین باشد، اما با افزایش ارزش بیت کوین در آینده ممکن است 0.00000010 بیت کوین باشد.

یک مثال عملی برای اینکه بخش‌پذیری بالای بیت کوین کجا ممکن است مفید باشد، تراکنش‌های خرد هستند. اینها مبالغ پرداختی بسیار کوچکی هستند که برای کالاها و خدمات دیجیتال به کار می‌روند. برای نمونه، پرداخت مبلغی جزئی برای هر صفحه از یک کتاب الکترونیکی به‌جای پرداخت مبلغ کل کتاب را درنظر بگیرید. می‌بینید که با پول رایج امکان‌پذیر نیست.

تراکنش‌های خرد چیزی هستند که پول سنتی نمی‌تواند انجام بدهد، زیرا به‌عنوان مثال سِنت‌ها قابل بخش‌پذیری نیستند و بنابراین برای خریدهای کوچک بسیار بزرگ هستند.

مزیت ۵ – امنیت

بیت کوین‌های موجود در شبکه بیت کوین ارزش زیادی دارند، بنابراین امنیت شبکه از اهمیت بالایی برخوردار است. بیت کوین از رمزنگاری برای ارسال ایمن پرداختی‌ها استفاده می‌کند.

به‌همین‌ دلیل است که بیت کوین یک کریپتوکارنسی نامیده می‌شود. کد بیت کوین چنان قوی است که دستکاری آن عملا غیرممکن است. بیت کوین موجود در شبکه ارزش بسیار بالایی دارد، اما تا کنون کسی موفق به هک ‌کردن آن نشده است!

به زبان ساده، رمزنگاری یا کریپتوگرافی فناوری است که از طریق توابع ریاضی پیچیده از اطلاعات حفاظت می‌کند. بیت کوین از رمزنگاری بسیار قوی برای حفاظت از حساب کاربری شما استفاده می‌کند و برای شما امکان ارسال ایمن پول را فراهم می‌کند. بیت کوین این‌طور طراحی شده است تا کسی نتواند حساب کاربری شما را هک کند و از اینکه فردی اشتباهی پول شما را دریافت کند جلوگیری به‌عمل می‌آورد.

مرحله ی بعد!

پایان بخش دوم

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

حالا که می‌دانید بیت کوین چیست و چرا به وجود آمده است، بیایید ببینیم واقعا چطور کار می‌کند.

تصور کنید چهار نفر غریبه در یک اتاق نشسته‌اند و هر یک لپ تاپ خودشان را دارند. ازآنجایی‌که با هم غریبه‌اند، هیچ یک دیگری را نمی‌شناسد و به او اعتماد ندارد.

این چهار غریبه در این مثال، نشان‌دهنده جامعه کاربران بیت کوین هستند. به‌این ‌دلیل از غریبه‌ها استفاده کرده‌ایم که در دنیای واقعی هم بیشتر کاربران بیت کوین همدیگر را نمی‌شناسند. لپ تاپ در این مثال به منزله چیزی است که آن را بلاک چین بیت کوین می‌نامیم. این بلاک چین سابقه‌ای از تمام تراکنش‌های بیت کوین را که تا کنون انجام شده است به‌شکل عمومی ذخیره می‌کند. این بلاک چین روی کاغذ وجود ندارد، بلکه ۱۰۰% دیجیتال و عمومی است.

از همه مهم‌تر، هزاران و هزاران رونوشت یکسان از این بلاک چین توسط کاربران در سراسر جهان نگهداری می‌شود. تمام این رونوشت‌ها توسط سیستم اجراکننده بلاک چین به‌صورت همگام‌سازی‌شده نگه داشته می‌شود.

یکی از غریبه‌ها یک بیت کوین به غریبه دیگر می‌دهد. حالا هر یک از چهار غریبه این تراکنش را ثبت می‌کنند.

سپس همه این لپ تاپ‌ها را با هم مقایسه می‌کنند تا از هماهنگ ‌بودن آنها اطمینان حاصل کنند.

درست مانند مثال، هنگامی‌که بیت کوین ارسال می‌شود این تراکنش در هر یک از هزاران رونوشت از این بلاک چین بیت کوین در سراسر جهان ثبت می‌شود. هر رونوشت سابقه یکسانی از تمام تراکنش‌هاست.

درست مانند نحوه مقایسه دفترچه‌ها در مثال، سیستم بیت کوین نیز همواره رونوشت‌های مختلف از بلاک چین را با یکدیگر مقایسه می‌کند تا مطمئن شود که تمامی تراکنش‌ها با همدیگر مطابقت دارند.

اگر هر چهار لپ تاپ با هم هماهنگ باشند، همه چیز خوب پیش می‌رود. این تراکنش از سوی هر کسی تأیید می‌شود.

اگر یک لپ تاپ با سه تای دیگر متفاوت باشد، مشکل ایجاد می‌شود. این بدان معناست که یکی از این غریبه‌ها درباره تراکنش دارد دروغ می‌گوید. این را هم می‌دانیم که کدام یک از آنها در حال دروغ گفتن است (راهنمایی: کسی که لپ تاپش با دیگران همخوانی ندارد). در نتیجه، سه لپ تاپی که با هم هماهنگ هستند، لپ تاپ ناهماهنگ را نادیده می‌گیرند و از آن می‌گذرند. تراکنش هم تأیید نمی‌شود.

همین دو نتیجه می‌تواند برای بیت کوین اتفاق بیفتد: اگر همه رونوشت‌های بلاک چین همخوانی داشته باشند، همه چیز خوب است. تراکنش پردازش خواهد شد. اگر یک رونوشت بلاک چین در شبکه بیت کوین با بقیه همخوانی نداشته باشد، شبکه به‌شکل خودکار تراکنشی را که با بقیه متفاوت است رد می‌کند. این امر از کلاهبرداری و تقلب جلوگیری می‌کند. برای کلاهبرداران غیرممکن است که بتوانند سیستم را دستکاری کنند، زیرا رونوشت بلاک چین آنها با چیزی که همه افراد دیگر روی آن توافق کرده‌اند همخوانی نخواهد داشت.

بیت کوین دقیقا مانند مثال لپ تاپ عمل می‌کند. هر کاربر بیت کوین، یک رونوشت یکسان از «لپ تاپ» بیت کوین را دارد که به‌شکل عمومی همه تراکنش‌ها را ثبت می‌کند. همه لپ تاپ دائما مقایسه می‌شوند تا از هماهنگ بودن‌شان اطمینان حاصل شود.

علاوه‌برآن، شبکه بیت کوین تمام تراکنش‌های قبلی را به‌شکل دائمی ذخیره می‌کند بنابراین سابقه‌ای ثبت‌شده از اینکه تمام بیت کوین‌ها در حال‌حاضر کجا هستند وجود دارد. این اثبات می‌کند که چه کسی صاحب کدام بیت کوین است.

به‌طورخلاصه، بلاک چین بیت کوین همیشه می‌داند هر یک عدد بیت کوین کجا قرار دارد. این فناوری بسیار قدرتمند است، زیرا مالکیت هر کسی را بدون نیاز به طرف ثالث مانند بانک ثابت می‌کند.

ارزهای سنتی بلاک چین ندارند. بنابراین در برخی موارد نمی‌توانید ثابت کنید چه کسی مالک چیست. این کار تقلب و دزدی را آسان‌تر می‌کند. برای مثال، تصور کنید فردی ۲۰ دلار پول نقد را از شما می‌دزدد. شما نمی‌توانید به سادگی ثابت کنید کدام‌تان مالک آن هستید.

این فناوری که به‌طور مداوم «لپ تاپ‌های» بیت کوین را ذخیره و با هم مقایسه می‌کند تا اطمینان حاصل شود که همه آنها یکسان هستند، بلاک چین نامیده می‌شود.

بلاک چین بیت کوین فناوری است که به افراد غریبه امکان می‌دهد با هم پول مبادله کنند بدون اینکه به هم اعتماد داشته باشند. این بدان معناست که به هیچ واسطه‌ای مانند بانک‌ها نیاز نیست.

به‌جای ثبت تراکنش‌ها در سیستم‌های ثبت خصوصی مانند بانک یا شرکت کارت اعتباری، کاربران بیت کوین همه تراکنش‌ها را همزمان در رونوشت‌های یکسان بلاک چین ثبت می‌کنند. در نتیجه هر تلاشی برای فریب‌دادن سیستم به‌شکل واضح مشخص می‌شود و سیستم آن را رد می‌کند.

روش مقایسه همه «لپ تاپ‌ها»ی یکسان، «اجماع» یا توافق عمومی نامیده می‌شود. به‌عبارت دیگر توافقی متقابل که نشان می‌دهد تراکنش تقلبی نیست.

بیت کوین از همین راهبرد برای مقایسه همه تراکنش‌ها روی بلاک چین استفاده می‌کند. بیت کوین می‌تواند این کار را خیلی سریع با استفاده از کد کامپیوتری قدرتمند انجام دهد. فرایند مقایسه تراکنش‌ها با استفاده از این کد کامپیوتری، به نام الگوریتم اجماع بیت کوین معروف است.

بلاک چین فناوری است که به بیت کوین ارزش زیادی می‌دهد، زیرا نیاز به یک طرف ثالث پرهزینه (مانند بانک‌ها و شرکت‌های کارت‌های اعتباری) برای بررسی تراکنش‌ها را حذف می‌کند.

حالا با بلاک چین، همه غریبه‌ها می‌توانند بدون اینکه به هم اعتماد داشته باشند و بدون نیاز به هیچ طرف ثالثی پول‌شان را مبادله کنند. این یک حرکت انقلابی است!

مشکل دوبار خرج کردن را یادتان می‌آید که نوعی شیادی بود؟ بلاک چین همان فناوری است که بیت کوین از آن برای جلوگیری از این مشکل استفاده می‌کند. بنابراین هرگز اتفاق نمی‌افتد.

هنگامی‌که یک بیت کوین به دیگری ارسال می‌شود، این تراکنش یک ورودی برای بلاک چین رسمی است که به‌شکل خودکار و دائمی ثبت می‌شود، بنابراین این پول را نمی‌توان دوباره خرج کرد. مشکل بزرگ حل شده است!

مرحله ی بعد!

پایان بخش سوم

بیت کوین چطور ارسال و دریافت می‌شود؟

حالا که می‌دانید بیت کوین و بلاک چین چطور کار می‌کنند، بیایید نگاهی به تراکنش‌ها بیندازیم.

درست مانند پول واقعی، بیت کوین هم در کیف پول‌ها ذخیره می‌شود. اما کیف پول‌های بیت کوین (واقعا تعجب‌آور است نه؟) دیجیتال هستند.

عجیب به‌نظر می‌رسد، اما کیف پول شما واقعا بیت کوین‌های شما را در کامپیوتر یا گوشی‌تان «نگه نمی‌دارد». به‌جای آن، کیف پول‌تان به شما اجازه می‌دهد به بیت کوین‌هایتان که روی بلاک چین خودش ثبت شده‌اند دسترسی داشته باشید.

کیف پول بیت کوین شما مانند یک حساب بانکی است. به این طریق شما می‌توانید به پول‌تان دسترسی داشته باشید.

هر کیف پول بیت کوین یک آدرس منحصربه‌فرد دارد بنابراین شما می‌توانید به آن پول بفرستید یا پول را از آن ارسال کنید.

می‌توانید آدرس کیف پول بیت کوین را مانند یک شماره حساب بانکی تصور کنید. این هم دقیقا به همان منظور به کار می‌رود: برای اطمینان از اینکه بیت کوین دقیقا به (حساب) کیف پولِ موردنظر فرستاده شده است.

آدرس بیت کوین تنها از رشته‌ای اعداد و حروف تشکیل شده است. این تنها اطلاعاتی است که برای ارسال و دریافت بیت کوین نیاز دارید و نام(هویت) شما در آن به اشتراک گذاشته نمی‌شود.

برای ارسال بیت کوین از یک کیف پول به دیگری، باید ابتدا معتبر بودن تراکنش را تأیید کنید.

درست مانند زندگی واقعی، برای تأیید اعتبار تراکنش‌ها به یک امضا نیاز دارید. برای بیت کوین، این امضا با یک گذرواژه به نام کلید خصوصی انجام می‌شود.

کلید خصوصی بیت کوین شما مانند یک گذرواژه عمل می‌کند، اما واقعا امضای دیجیتال شماست. این امضا ثابت می‌کند که این شما هستید که انتقال را انجام داده‌اید و مجازبودن آن را تأیید کرده‌اید. همیشه کلید خصوصی‌تان را به‌عنوان یک راز حفظ کنید. این بسیار مهم است. به همین دلیل این کلید را خصوصی می‌نامند.

سیستم بیت کوین، در واقع از دو نوع کلید استفاده می‌کند: کلید عمومی و کلید خصوصی. بهترین بخش ماجرا کجاست؟ نیاز نیست با هیچ‌کدام از این جزئیات کاری داشته باشید. کیف‌پول‌تان همه این‌ها را به‌شکل خودکار انجام می‌دهد. تنها چیزی که از آن برای دریافت پول استفاده می‌کنید آدرس بیت کوین‌تان است.

بیایید برای درک همه این‌ها با هم یک مثال بزنیم. فرض کنیم باب می‌خواهد یک بیت کوین به جین ارسال کند.

بیت کوین از کیف پول باب به کیف پول جین فرستاده می‌شود. باب آدرس بیت کوین جین را وارد می‌کند و سپس کیف پولش از امضای دیجیتال (کلید خصوصی) او برای تأیید مجاز بودن تراکنش استفاده می‌کند. بوووممم! حالا بیت کوین در راه است!

برخلاف به حساب گذاشتن از طریق چک یا پول نقد، جین نیازی ندارد که کاری برای دریافت پول انجام دهد. از آن مهم‌تر، هیچ طرف ثالثی (مانند بانک) نیست که تراکنش را پردازش کند یا بتواند آن را متوقف کند.

هنگامی‌که باب دکمه «ارسال» را می‌فشارد، تراکنش بیت کوین او جهت پردازش به بلاک چین اضافه می‌شود.

تراکنش بیت کوین باب، در واقع هنوز کاملا فرستاده نشده است. در عوض، باب فقط اعلام کرد که می‌خواهد بیت کوینش را بفرستد. در مرحله بعد، جامعه کاربران تأیید می‌کنند که باب به اندازه کافی بیت کوین دارد که ارسال کند. به یاد داشته باشید این تأییدکردن به‌شکل خودکار با مقایسه رونوشت‌های بلاک چین انجام می‌شود. پس از تأیید، بیت کوین در مسیر ارسال قرار می‌گیرد.

حالا ببینیم این فرایند پردازش چطور انجام می‌شود: تراکنش‌های ۱۰ دقیقه آخر با هم دسته‌بندی می‌شوند. هر یک از این دسته‌ها یک بلاک نامیده می‌شود. این بلاک‌ها با هم بلاک چین را تشکیل می‌دهند. بنابراین اسم بلاک چین از اینجا می‌آید.

همه تراکنش‌های بیت کوین با هم همراه می‌شوند و به‌ترتیب به بلاک‌ها اضافه می‌شوند. هر بلاک بیت کوین با تراکنش‌های جدید پر می‌شود تا زمانی که کل ظرفیت آن کامل شود. تراکنش‌های بیشتر که دیگر در یک بلاک جا نمی‌شوند به بلاک بعدی اضافه می‌شوند.

بنابراین چه کسی تراکنش‌های بیت کوین را دسته‌بندی و پردازش می‌کند؟ اینها همان کاربرانی هستند که به آنها ماینر می‌گویند. ماینرها تراکنش‌ها را دسته‌بندی می‌کنند، تأیید می‌کنند و به بلاک چین اضافه می‌کنند.

بخش جالب ماجرا اینجاست: ماینرها این کار را برای دریافت بیت کوین انجام می‌دهند. آنها به ازای هر بلاک که اضافه می‌کنند و هر تراکنش که پردازش می‌کنند مقداری بیت کوین دریافت می‌کنند. در واقع، آنها بیت کوین‌های جدیدی را که تازه توسط سیستم ایجاد می‌شوند دریافت می‌کنند. این‌گونه است که بیت کوین‌ها متولد می‌شوند!

تعداد ماینرها بسیار زیاد است و همه آنها با هم برای اضافه‌کردن بلاک جدید به بلاک چین بیت کوین و دریافت پاداش با هم رقابت می‌کنند. تعداد کل بیت کوین ثابت است. هر ۱۰ دقیقه، بیت کوین‌های جدید منتشر می‌شوند و ماینرها برای به دست آوردن آنها با هم رقابت می‌کنند.

این فرایند تا سال ۲۱۴۰ که تمام ۲۱ میلیون بیت کوین ایجاد شود ادامه دارد. به‌هیچ‌عنوان بیت کوین بیشتری وجود نخواهد داشت! بعد از آن، ماینرها به دریافت کارمزدهای تراکنش با مبالغ کوچک ادامه خواهند داد، اما دیگر بیت کوین جدیدی وجود ندارد.

حالا می‌دانید چه چیزی سبب می‌شود بیت کوین تا این اندازه منحصربه‌فرد باشد. این یک سیستم هوشمندانه است که به افرادِ کاملا غریبه اجازه می‌دهد به‌شکل ایمن پول را مستقیما بین خودشان ارسال کنند. نیاز به اعتماد نیست! جالب اینجاست که به هیچ طرف ثالث (مانند بانک) هم نیاز نیست.

بیت کوین یک حرکت انقلابی است زیرا به شما اجازه می‌دهد روی پول‌تان از مالکیت گرفته تا تراکنش‌ها کنترل کامل داشته باشید. همین قدرت است که سبب موفقیت آن می‌شود.

هر روز، تعداد زیادی از مردم از بیت کوین استفاده می‌کنند. آنها متوجه شده‌اند که نوع جدیدی از پول آمده است. هدف بیت کوین تغییر جهان است و شما را به‌عنوان هدایت‌گر آن قرار داده است. بیت کوین سریع، قابل‌اعتماد، ارزان، ساده و ایمن است. و از همه مهم‌تر، این تازه آغاز ماجراست!

تبریک!

شما بیت کوین را قورت دادید ! البته نه کاملا !.

Cryptocurrency Bitcoin Ethereum Blockchain
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید