تاثیر ETF بیت کوین در نوسانات بازار ارزهای دیجیتال چه خواهد بود؟

تاثیر ETF بیت کوین در نوسانات بازار ارزهای دیجیتال چه خواهد بود؟

انتظار می‌رود که تا فوریه سال ۲۰۱۹ اولین ETF بیت کوین مورد تایید قرار گیرد، اما برخی از کارشناسان عقیده دارند که ورود بیت کوین به صندوق‌های ETF، نوسان بازار ارزهای دیجیتال را شدیدتر از قبل خواهد کرد.

تاثیر ETF بر بازار چگونه خواهد بود؟

طی ماه‌های اخیر تحلیلگران نظرات مختلفی درباره تاثیر ETF بیت کوین در صورت پذیرفته شدن آن توسط SEC در بازار ارزهای دیجیتال ابراز کرده‌اند.

برایان کلی از شرکت‌کنندگان در برنامه Fastmoney از شبکه CNBC و مدیرعامل BKCM، در صحبت‌هایش توضیح داده بود که افزایش قیمت بیت کوین از ۷,۰۰۰ به ۸,۰۰۰ دلار در اوایل آگوست، به دلیل هیجانات مربوط به ETF بیت کوین می‌باشد.

تاثیر ETF بیت کوین در نوسانات بازار ارزهای دیجیتال چه خواهد بود؟

برایان کلی (Brian Kelly)

در هفته‌های گذشته قیمت بیت کوین ریزش قابل توجهی داشت، نظر آقای کلی این بود که رد شدن پیشنهاد ETF برادران وینکلوس بر روی قیمت‌ها تاثیر گذاشته است و سرمایه‌داران نسبت به این خبر بیش از حد واکنش نشان داده‌اند.

اخیرا در یک پرسش و پاسخ ویدیویی آقای آندریاس آنتونوپولوس، از نویسندگان و محققان برجسته حوزه ارزهای دیجیتال، نظرش را درباره ETF بیت کوین بیان کرده و قاطعانه اعلام کرد که مخالف پیشنهادات ETF برای بیت کوین و ورود آن به بازارهای قانون‌گذاری شده است.

آقای آنتونوپولوس اظهار داشت که ETF بیت کوین زمینه را برای ورود سرمایه‌گذاران بزرگ و کوچک به بازار ارزهای دیجیتال فراهم می‌کند و دیگر موانع قانونی بر سر راه سرمایه‌گذاران وجود نخواهد داشت. اما با ورود سرمایه‌داران بزرگ و موسسات مالی به حوزه ارزهای دیجیتال، احتمالا شاهد دستکاری‌های قیمتی در این حوزه خواهیم بود.

تاثیر ETF بیت کوین در نوسانات بازار ارزهای دیجیتال چه خواهد بود؟

آندریاس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos)

او در این باره توضیح داد:

همه درباره ETF بیت کوین هیجان دارند. چیزی که درباره ETF بقیه چیزها قبلا مشاهده کردیم اینطور بوده که پس از پذیرش آن قیمت‌ها به طور چشمگیری افزایش می‌یابند، چرا که آن کالا در دسترس بسیاری از سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد. اما در طرف دیگر این ادعا همیشه بوده است که در بازار کالا دستکاری قیمت شدیدی وجود دارد و پذیرفته شدن ETF تنها راه را برای موسسات مالی جهت دستکاری قیمت‌ها باز می‌کند.

همچنین بخوانید: نظر کارشناسان مختلف درباره ETF بیت کوین چیست؟

احتمالا با پذیرفته شدن پیشنهادهای صندوق قابل معامله بیت کوین CBOE و VanEck-SolidX میلیاردها دلار سرمایه جدید وارد بازار بیت کوین شود و قیمت بیت کوین در ساعاتی که بازارهای بورس آمریکا مشغول فعالیت هستند، نوسان‌های شدیدی را هنگام بالا رفتن قیمت و پایین آمدن آن تجربه کند.

برخلاف قراردادهای آتی، در بازارهای ETF سرمایه‌گذاران تمایلی به پایین آوردن قیمت بیت کوین به‌صورت عمدی و دستکاری روند قیمتی ندارند. اما مثلاً گروهی از سرمایه‌گذاران می‌توانند با استفاده از بازارهای ETF و دستکاری قیمت بیت کوین در آن‌ها، در بازارهای آتی نیز سود خوبی کسب کنند و از طرفی دیگر نوسانات بیت کوین را تشدید کنند.

قراردادهای آتی، ETF و رشد بلندمدت

تاثیر ETF بیت کوین در نوسانات بازار ارزهای دیجیتال چه خواهد بود؟

در بلندمدت با رشد بازارهای معرفی شده بیت کوین و صندوق‌های قابل معامله توسط موسسات مالی قانونی، نقدینگی بیت کوین به طور قابل توجهی بهبود خواهد یافت و دستکاری قیمت و روند قیمتی در بازار ارزهای دیجیتال نیز سخت‌تر خواهد شد. اگر چه در دوره‌های کوتاه پس از پذیرفته شدن بیت کوین در بازارهای قانونی شاهد بی‌ثباتی، نوسان‌های شدید و رشد شدید آن به دلیل تاثیر سرمایه‌گذاران بزرگ در این بازار خواهیم بود.

منبع: ccn
اشتراک
اطلاع از
guest
3 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
چاپ مقاله
چاپ مقاله
2 سال پیش

سلام ممنون خیلی به دردبخور بود

شهروند
شهروند
3 سال پیش

من عذرخواهی میکنم، بعد از ارسال دیدگاه لینک منبع رو دیدم??

شهروند
شهروند
3 سال پیش

لطفا منبع خبرهاتون هم بنویسید، کارتون به عنوان رسانه‌ در این زمینه به این شکل حرفه‌ای نیست.

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off