00: 00: 00
ارز دیجیتال > دانشنامه > مفاهیم عمومی > عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICO) چیست؟
دانشنامه مفاهیم عمومی

عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICO) چیست؟

چه یک استارتاپ داشته باشید و چه به خواندن مقالات فناوری‌های نوین علاقه‌مند باشید، مطمئنا یکی از واژه‌هایی که در چند سال اخیر به گوشتان رسیده، ICO است. در این مقاله به معرفی یکی از جذاب‌ترین نوآوری‌هایی که با ورود ارزهای دیجیتال به دنیای ما پا گذاشت یعنی عرضه اولیه سکه یا همان ICO خواهیم پرداخت. با ارز دیجیتال همراه باشید.

«شرکتی با فروش توکن‌هایش جذب سرمایه می‌کند!» خبرهایی از این قبیل این روزها بسیار باب شده‌ است. شاید برایتان جالب باشد در سال ۲۰۱۷ شرکت‌ها از طریق ICO بیش از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VCها) توانسته‌اند سرمایه جذب کنند.

با اینکه جذب سرمایه برای یک کسب‌وکار نوپا حقیقتا بسیار جذاب است اما ما معتقدیم ICO، بیش از یک ابزار جمع‌آوری پول صرف است. با ارز دیجیتال همراه باشید.

عرضه اولیه سکه یا ICO

عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICO) چیست؟

عرضه اولیه سکه یا ICO به طور کل یک متد سرمایه‌گذاری جمعی (Crowdfunding) یا تامین مالی برای راه‌اندازی یک ایده با استفاده از ارزهای دیجیتال است. ما باور داریم این مفهوم فراتر از حوزه‌ی کسب‌وکاری است. ICO به معنای عرضه‌ی پول اولیه  بوده و از این عبارت به راحتی می‌توان چنین استنتاج کرد که شرکت‌‌ها از طریق ICO می‌توانند با عرضه‌ی اولیه‌ی کوین یا همان ارز خود، سرمایه جذب کنند. این مفهوم ساده به نظر می‌رسد اما واقعا منظور از کوین چیست؟ ابتدا به مفهوم کوین و سپس به  بررسی مفهوم ارائه‌ی اولیه‌ی این کوین‌ها (Initial Offering) خواهیم پرداخت.

بیایید با یک مثال شروع کنیم؛ فرض کنید شما مشغول راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید بوده و قصد دارید فروشگاهی برای فروش بازی‌های تلفن همراه ایجاد کنید. در این فروشگاه کاربران می‌توانند بازی‌های پولی و نیز رایگان دانلود کنند و سطوح دسترسی به مراحل مختلف یک بازی برای کاربران قابل خریداری است. هر پولی که کاربران بابت بازی‌هایشان به شما می‌پردازند با کسر حق کمیسیون، به توسعه‌دهندگان بازی تعلق می‌گیرد. شما یک کارآفرین موفق هستید و توانسته‌اید یک اکوسیستم عالی برای بازی‌ها، توسعه‌دهندگان بازی و گیمرها به وجود بیاورید. بزرگ‌ترین کمپانی‌های بازی‌سازی جهان، محصولات خود را در پلتفرم شما عرضه کرده و سرسخت‌ترین گیمرهای جهان نیز از فروشگاه شما بازی می‌خرند. بله، رویای شما به واقعیت تبدیل شده است.

البته این فقط یک رویا است و با واقعیت کمی متفاوت است. پیش از راه‌اندازی فروشگاه شما باید برای توسعه‌ی پلتفرم‌تان تعداد زیادی مهندس استخدام کنید! و برای اینکار باید پول زیادی خرج کنید درحالی که درحال حاضر جیب‌تان خالی است. حتی اگر شما مافوق تصور عمل کرده و فروشگاه خود را با تمام ویژگی‌های هیجان‌انگیز آن راه‌اندازی کنید، باز هم مشکلاتی وجود دارد. زمان آن فرا رسیده که توسعه دهندگان بازی، بازی‌هایشان را در پلتفرم شما قرار دهند تا کاربران آنها را بخرند، اما پلتفرم شما کاربر زیادی ندارد پس چرا آنان باید چنین کاری انجام دهند؟ اگر کاربری وجود نداشته باشد تا بازی آنها را بخرد، گذاشتن بازی در پلتفرم شما برای آنها هیچ سودی نخواهد داشت. از طرفی کاربران هم زمانی‌که بازی‌ای در پلتفرم شما وجود نداشته باشد، انگیزه‌ای برای سر زدن به فروشگاه‌تان ندارند. در حقیقت مساله، درگیر معمای مرغ و تخم مرغ می‌شود.

با شناخت تمامی این موانع در طول مسیر، ممکن است ناامید شده و دست از تلاش کردن بردارید و یا به فکر یک راه‌حل خلاقانه باشید. ازآنجایی که شما کارآفرین ترسویی نیستید تصمیم می‌گیرید راه‌حلی برای این مشکل پیدا کنید. C در ICO راه حل شما است.

C به عنوان Coin

فرض کنید شما یک کارآفرین باهوش هستید و به یک راهکار برای حل این مشکل می‌اندیشید، ناگهان فکری در ذهنتان جرقه می‌زند و به این فکر می‌کنید چه می‌شود اگر کاربران به جای پرداخت دلار، یورو و … از ارز مخصوصی که در اکوسیستم شما تعریف شده، استفاده کنند و توسعه‌دهندگان نیز به جای دریافت پول، همین ارز یا به عبارتی کوین‌ را دریافت کنند. کوین به همراه ارزش و کاربردی که در اکوسیستم با خود به همراه دارد توکن (Token) نامیده می‌شوند. استفاده از ابزار شخصی برای مبادله‌ی ارزش در اکوسیستم، می‌تواند تمام مشکلاتی را که پیش از این مطرح کردیم از میان بردارد. این توکن‌ها نه تنها شما را درگیر پایگاه‌داده‌ای غیرشفاف نمی‌کند بلکه بر روی یک بلاک چین عمومی قابل عرضه خواهند بود و هر فردی می‌تواند مالکیت آنها را اعتبارسنجی کرده و در صورت تمایل به شخص دیگری انتقال دهد. نکته‌ی جالب‌تر اینجاست که پیش ازآنکه فرد پلتفرم خود را ایجاد کند هم می‌تواند این توکن‌ها را با قیمت ثابت جزئی‌ای بفروشد. در ادامه به تشریح دو مفهوم I و O در ICO خواهیم پرداخت.

عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICO) چیست؟

عرضه‌ی اولیه (Initial Offering)

 

شما به عنوان یک کارآفرین، طرح کسب و کار (Business Plan) خود را به همراه توکن‌ای که از ارزش مالی پلتفرم شما محافظت می‌کند تهیه کرده و به دنیا نشان داده‌اید که چقدر پلتفرم‌تان برای کاربران و سازندگان بازی معتبر و قدرتمند است. توکن و یا کوین این شبکه را به همه معرفی کرده و به خریداران بالقوه اعلام کردید که می‌توانند این توکن‌ها را با قیمت نازلی حتی پیش از تکمیل پیاده‌سازی پلتفرم تهیه کنند و شما با گرفتن پول آنها اکنون قادر خواهید بود برای پیاده‌سازی و تکمیل طرحتان اقدام کنید.

برای تشویق خریداران به خرید توکن‌های اولیه به آنها گفتید که اکوسیستم‌تان در سال‌های آینده رشد خواهد کرد و ارزش سکه‌هایی که آنها امروز از شما بخرند، چندین برابر خواهد شد.

ممکن است از خود بپرسید پیش از  تکمیل پلتفرم، توکن‌هایم را بر روی چه بستری باید عرضه کنم؟ عرضه‌ی اولیه‌ی توکن‌ها اغلب بر روی یک بلاک چین عمومی نظیر اتریوم انجام می‌شود. برای ایجاد اعتماد مالکیت و انتقال‌پذیری از ارزهای دیجیتال نئو و ویوز استفاده می‌شود. در حقیقت لازم نیست کوین جدیدی برای اکوسیستم خود بسازید بلکه می‌توانید آن را بر مبنای کوینی موجود ایجادکنید! لازم به ذکر است این نکته را در نظر داشته باشید که ماهیت پول و یا هر دارایی دیجیتال تنها ورودی‌ای در یک دفتر حساب معتبر است.

عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICO) چیست؟

اگر مردم حرف‌های شما را باور کنند و توکن‌هایتان را بخرند، به تدریج جیب‌های خالی‌تان پر از پول می‌شود. شما اکنون قدرت شروع و پیاده‌سازی پلتفرم خود را خواهید داشت. با ترغیب کردن افراد به سرمایه‌گذاری در موفقیت پلتفرم‌تان، آنها را به ساخت بازی و استفاده از بازی‌ها نیز تشویق کرده‌اید.

انواعICOها از نظر ماهیت پروژه

عرضه اولیه سکه به لحاظ ماهیت پروژه به چند دسته تقسیم می‌گردد که در ادامه هر یک را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

 ارگانیک (Organic):

مربوط به پروژه‌هایی می‌شود که پیاده‌سازی آنها بدون استفاده از فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر نیست. برای تشخیص این نوع کافی است از خودتان بپرسید آیا این پروژه نمی‌تواند بر بستر زیرساخت فعلی وب محقق شود؟ اگر پاسخ خیر بود، ICO از نوع ارگانیک است. بهترین مثال برای این دسته پروتکل اتریوم بود که می‌تواند برای محاسبه‌ی زمان و اجرای قراردادهای هوشمند به کار رود.

مصنوعی (Artifitial):

همان پروژه‌های قدیمی‌ای هستند که این بار با لباس وایت پیپر تغییر چهره داده و بر روی عرشه‌ی سرمایه‌گذاری ظاهر شده‌اند. اینها اغلب افرادی هستند که سعی دارند از کانال‌های جدید برای کسب‌وکار خود سرمایه‌ جذب کنند. پروژه‌های این‌چنینی که از ماهیت کافی برای استفاده از این زیرساخت برخوردار نیستند، به سان علف‌های هرزی در باغ کریپتو هستند که دیر یا زود با آگاه‌تر شدن سرمایه‌گذاران از بازار بیرون خواهند رفت.

ساختگی (Synthetic):

مربوط به زمانی می‌شود که یک شرکت از پیش تاسیس شده که مخاطبین زیادی هم دارد تصمیم می‌گیرد تا به سمت اقتصاد ارزهای دیجیتال جهش کند. برای کسب‌کارهایی که در جایگاه دوم، سوم تا دهم دنیا هستند، حرکت به این سمت می‌تواند یک استراتژی هوشمند باشد.

Kik’s Kin Coin بهترین مثال برای این دسته است.

مضحک (LOL):

اگرICOای به هیچ یک از دسته‌های فوق تعلق نداشت، فقط یه پروژه‌ی طراحی شده‌ برای خنده است!

مثال: دوج‌کوین (Dogecoin) ابتدا تنها یک شوخی بود اما در حال حاظر بازاری به ارزش ۱۲۵ میلیون دلار دارد و از درآمدش برای اهداف بشردوستانه‌ای نظیر حفاری چاه در آفریقا استفاده می‌کند.

این نکته را  همواره در نظر داشته باشید که یک مدل دارایی دیجیتال متمرکز، نیازی به توکنیزایسون (tokenization) ندارد. مثلا بازی Word Of Warecraft، یک اقتصاد مجازی پایدار داشته و هیچ گونه نیازی به تمرکززدایی ندارد.

انواع ICOها از نظر نوع عرضه‌ی اولیه

اگر بخواهیم ICOها را به لحاظ نوع توکنی که ارائه می‌دهند دسته‌بندی کنیم می‌توان آنها را به عرضه اولیه سکه (ICO)، عرضه اولیه توکن (ITO)، عرضه اولیه توکن اوراق بهادار (STO)، عرضه اولیه سکه برگشت‌پذیر (RICO) و عرضه اولیه‌ی سکه تعاملی (IICO) دسته‌بندی کرد که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

  • عرضه‌ اولیه‌ی توکن (Initial Token Offering): همان عرضه‌ اولیه‌ی کوین است با این تفاوت که ارز دیجیتال جدیدی تولید نشده و پروژه بر بستر بلاک‌چین‌های موجود نظیر اتریوم توسعه می‌یابد.
  • عرضه‌ توکن اوراق بهادار (Security Token Offfering): اوراق بهادار، اموالی هستند که از سیستم سهام سنتی تقلید می‌کنند. این توکن‌ها برای سرمایه‌گذاران، حقوقی قائل می‌شوند. این توکن‌ها می‌توانند راه‌حلی برای نگرانی‌های دولت باشد. برای STO، یک کسب و کار باید تمام مراحل فرایند سنتی IPO را گذرانده باشد. توکن‌های اوراق بهادار مانند اوراق بهادار واقعی هستند و با دارایی‌ها، سود و درآمد شرکت، تضمین شده‌اند.
  • عرضه‌ اولیه‌ی سکه برگشت پذیر (Reversible initial coin offering): یک متد جذب سرمایه است که به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد توکن‌های خریداری شده‌ی خود را در هر مرحله از پروژه پس داده و پول خود را باز پس گیرند.
  • عرضه‌ اولیه‌ی سکه‌ی تعاملی (Interactive Initial Coin Offering): نخستین بار توسط ویتالیک بوترین به عنوان مدلی کارآمدتر برایICO، مطرح گردید. در این مدل شرکت‌کنندگان یک سقف سرمایه‌گذاری دارند که اگر از چیزی که وعده داده شده بگذرد، اتر به سرمایه‌گذار بازگردانده می‌شود.

عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICO) چیست؟

تقلب، دروغ و ناامیدی

مانند هر ابزار دیگری، افرادی در اکوسیستم وجود دارند که نقاط ضعف سیستم را پیدا کرده و از آنها به سود خودشان بهره می‌برند، ICO نیز از این امر مستثنی نیست. افرادی سودجو، با ساختن داستان‌های دروغین راجع به راه‌اندازی پروژه‌هایشان، توکن خود را به مردم غالب کرده و پول‌ آنها را به جیب می‌زنند. دیدگاهی وجود دارد که می‌توان ICOهای بد را از طریقICOهای خوب شناسایی نمود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه‌ی ارزیابی ICOها می‌توانید‌ به صفحه‌ی امنیت ارز دیجیتال مراجعه کنید.

آیا قانون از سرمایه‌گذاران محافظت نمی‌کند؟

عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICO) چیست؟

پاسخ در شرایط فعلی خیر است. بیشتر ICOها، ارائه‌دهنده‌ی توکن‌های کاربردپذیر و با ارزش هستند. این توکن‌ها برای استفاده بر روی یک پلتفرم دیگر طراحی می‌شوند. از این رو مفاهیم امنیت و قانون برای آنها کارساز نیست. برخی معتقدند، نبودن قوانین و محدودیت، مفید بوده و نوآوری و توسعه را تسریع می‌کند. با اینکه این استدلال معتبر است اما به دزدان نیز این فرصت را می‌دهد تا از سرمایه‌گذارانی که خیلی با نحوه‌ی کار ICOها آشنا نیستند کلاه‌برداری کنند.

البته ICOهایی هم وجود دارند که اقدامات نظارتی نسبت به فروش توکن‌های خود پیش گرفته‌اند. به عنوان مثال می‌توان اینطور تعیین کرد که اگر سرمایه‌ی کافی برای اجرای پروژه‌ی مورد نظر جمع‌آوری نشد، مبالغ جمع شده به صاحبان آنها بازگردانده شود.

چرا استارتاپ‌ها عرضه‌ی اولیه‌ی سکه را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری سنتی ترجیح می‌دهند؟

با وجود اینکه عرضه‌ی اولیه‌ی سهام (IPO) مطمئن‌تر به نظر می‌رسد اما عرضه‌ی اولیه‌ی سکه نیز مزایای فوق‌العاده‌ای دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حفظ قدرت: در فرایند عرضه اولیه‌ی سکه، شما شرکت خود را با یک سرمایه‌گذار به اشتراک نمی‌گذارید بلکه تنها سرویس‌های آینده خود را به آنها می‌فروشید و خودتان کنترل کسب و کارتان را بر عهده دارید.
  • جهانی‌سازی: درحالی که برخی از شرکت‌ها با مشقت تمام به دنبال سرمایه‌گذار برای ادامه‌ی حیات خود می‌گردند، با استفاده از عرضه اولیه سکه شما قادر خواهید بود از تمامی افراد در سراسر جهان که به پروژه‌ی شما علاقه‌مند هستند، پول دریافت کنید.
  • سرعت: نظام‌های بروکراتیک، کند و دست‌و پاگیر هستند. یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در موفقیت یک استارتاپ سرعت ورود او به بازار و نو بوده ایده است. اگر فرآیند جذب سرمایه و ورود به بازار بیش از حد طولانی شود درست مشابه چیزی که در متدهای سرمایه‌گذاری

چرا باید در ICOها سرمایه‌گذاری کنیم؟

عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICO) چیست؟

دو دلیل برای چنین سرمایه‌گذاری‌ای وجود دارد: نخست آنکه طبق قرارداد هوشمند تنظیم شده می‌توانیم در آینده از سرویس‌های این پلتفرم استفاده نماییم و ثانیا قیمت توکن‌هایی که خریداری کرده‌ایم قادر است با سرعتی باورنکردنی افزایش یابد. بنابراین با خرید و فروش این توکن‌ها در زمان مناسب می‌توان سرمایه‌ی خود را افزایش داد.

جمع‌بندی

ICO راهی برای تهیه‌ی سوخت (توکن کاربردپذیر) یک وسیله‌ی نقلیه‌ (یک پلتفرم) است. اگر مردم به قدر کافی سوخت بخرند، شما پول لازم برای راه انداختن وسیله‌ی نقلیه‌تان را  به دست می‌آورید و صاحبان سوخت (توکن‌ها) فرصت سوار شدن بر این وسیله‌ی نقلیه را خواهند یافت.

باز هم یادآوری می‌کنیم که ICO تنها راهی جدید برای جمع‌آوری پول نبوده بلکه راهی برای به دست آوردن مشتریان و شبکه‌سازی در یک کسب‌وکار است. اگر بدانید ICOها چه قابلیت‌هایی دارند شگفت زده خواهید شد. زمانی که یک شرکت توکنی را می‌فروشد در ازای آن سه چیز به دست می‌آورد: سرمایه‌گذار، مشتری و مُبَلِغ. شما به عنوان یک کارآفرین چه چیز دیگری می‌خواهید؟

منبع: Hackernoon
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICO) چیست؟

درباره نویسنده

پروانه سادات صنعتی

پروانه سادات صنعتی

دانش‌آموخته‌ی مهندسی فناوری اطلاعات هستم و به سیستم‌های توزیع‌شده و اقتصاد بلاک چین علاقه‌مندم...

4
دیدگاه کاربران

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
سالیمحسنروح الله هدایتمحمدرضا Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
سالی
سالی

سلام ببخشید می تونید در باره ارز دیجیتالی جدید wcx توضیح بدین؟
با تشکر!

محسن
محسن

سلام ممنونم خانم صنعتی. بسیار جذاب و شیوا بود. فقط من اگر اطلاعات کاملتری از ico ها بخوام میشه محبت کنید راهنماییم کنید.

روح الله هدایت
روح الله هدایت

سپاس از مطالب خوبتون…

محمدرضا
محمدرضا

سلام
نظر شما در مورد ico ماه آینده با نام WCX چیه ؟ آیا ارزش خرید داره؟