تحلیل قیمت بیت کوین؛ منتظر چه سطوحی باشیم؟

تحلیل قیمت بیت کوین؛ منتظر چه سطوحی باشیم؟

سه روز از آغاز ماه سپتامبر می‌گذرد و قیمت بیت کوین در این سه روز با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بوده است. با این حال، بسیاری از تحلیل‌گران عنوان می‌کنند روند فعلی قیمت مشخص نیست و برای تعیین دقیق آن باید صبر کرد.

به گزارش کوین تلگراف، ثبت کندل ماهیانه تازه بیت کوین موجی از خوش‌بینی را به دنبال داشت. کندل ماه اوت نیز در قیمتی بالاتر از ۱۱,۵۰۰ دلار بسته شده بود، اتفاقی که از اوج قیمت سال ۲۰۱۷ تاکنون بی‌سابقه بوده است. از سوی دیگر، معامله‌گران معتقدند که با توجه به افزایش فروش ناگهانی حاکم بر بازار، در کوتاه‌مدت باید با احتیاط قدم برداشت.

در ۲۴ ساعت گذشته هر واحد بیت کوین بیش از ۶٪ کاهش قیمت را تجربه کرده و قیمت اتریوم نیز سقوطی ۱۰ درصدی داشته است. پس از شکست بازار ارزهای دیجیتال در صعود بیشتر، روند مشخصی را نمی‌توان برای احساسات حاکم بر بازار تعیین کرد.

برخی از معامله‌گران بر این باورند که احتمال کاهش قیمت بیت کوین و رسیدن به حمایت ۱۱,۰۰۰ وجود دارد. اگر قیمت به زیر ۱۰,۵۰۰ دلار برسد و در این محدوده تثبیت شود، احتمال آغاز یک روند نزولی قوت خواهد گرفت. معامله‌گران معمولا سطوح ۱۱,۰۰۰ و ۱۱,۷۰۰ دلار را نقاطی کلیدی برای قیمت بیت کوین می‌دانند. از نقطه‌نظر تکنیکال، اگر بیت کوین برای مدت طولانی زیر ۱۱,۰۰۰ دلار بماند، می‌توان احتمال بازگشت روند نزولی را بالا دانست. از طرف دیگر، تثبیت در ناحیه‌ای بالاتر از ۱۱,۷۰۰ دلار، نوید یک جهش را در خود دارد.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین در سال‌های اخیر

دون‌آلت (DonAlt)، یکی از معامله‌گران مطرح بیت کوین، معتقد است که روند قیمت بیت کوین هنوز مشخص نیست؛ چرا که در حال حاضر روند حرکت قیمت ممکن است دستخوش تغییر شود. به‌گفته او، بسته‌شدن قیمت بالاتر از محدوده ۱۱,۷۰۰ دلار یا پایین‌تر از ۱۱,۰۰۰ دلار، می‌تواند روند آن را در آینده مشخص کند. او در ادامه می‌افزاید:

هنوز چیزی برای خریداران بازار از دست نرفته است، [اگر] قیمت بالاتر از سطح ۱۱,۷۷۰ بسته شود،‌ انتظار جهش شدید به‌سمت ماه را خواهم داشت. بسته‌شدن قیمت زیر ۱۱,۷۰۰ و فروش در این ناحیه [برای سرمایه‌گذاران] جذاب خواهد بود. از دست رفتن ۱۱,۰۰۰ دلار به‌معنای بازگشت قیمت است. تا زمانی که این ناحیه قیمتی حفظ شود، انتظار افزایش قیمت پابرجا است.

سناریوی نزولی بیت کوین در کوتاه‌مدت

می‌توان گفت که در ماه سپتامبر (شهریور) پای عواملی در میان است که می‌توانند باعث کاهش قیمت بیت کوین شوند. اولین عامل، احیای شاخص دلار در حمایت کلیدی است. دومین عامل نیز عملکرد تاریخیِ کند بیت کوین در ماه سپتامبر است.

پیش از سقوط قیمت دیروز، یکی از خریداران باسابقه قیمت بیت کوین این کاهش قیمت را پیش‌بینی کرده بود. در پنج روز گذشته، قیمت بیت کوین ۸٪ افزایش را تجربه کرد و این در حالی بود که قیمت اتریوم نیز ۳۰٪ افزایش یافت.

اصلی‌ترین سناریوی نزولی قیمت بیت کوین را می‌توان احتمال تداوم سقوط و رسیدن به ۱۱,۰۰۰ دلار، عبور از این حمایت و کاهش به شکاف CME‌ در ۹,۷۰۰ دلار دانست. برای رخ‌دادن این اتفاق، قیمت بیت کوین باید به سطحی پایین‌تر از حمایت ۱۱,۰۰۰ دلاری برسد؛ حمایتی که در جهش پیشین به‌عنوان یک بستر قدرتمند عمل کرده بود.

یک معامله‌گر به نام «سالسا تکیلا» (SalsaTekila)، معتقد است که ۱۰,۵۰۰ دلار یک حمایت کلیدی برای تداوم روند صعودی است. با توجه به این مسئله که بسیاری از معامله‌گران محدوده حمایتی ۱۰,۵۰۰ تا ۱۱,۰۰۰ دلار را پراهمیت می‌دانند، از دست رفتن آن نیز می‌تواند باعث کاهش شدیدتر قیمت شود.

سناریوی صعودی قیمت بیت کوین

چندین عامل صعودی نیز می‌توانند روند صعودی قیمت بیت کوین را تسریع کنند. طی ماه‌های اخیر، شاخص‌های درون زنجیره‌ای بسیاری در میان‌مدت روند صعودی را نوید می‌دادند. رفتارهای هودلرها، سود/زیان خالص نقدنشده، کاهش ذخایر صرافی‌ها و افزایش تقاضا از جانب سرمایه‌گذاران دانه‌درشت و بنگاه‌های سرمایه‌گذاری را می‌توان از جمله این عوامل دانست.

روند صعودی بیت کوین در کوتاه‌مدت و میان‌مدت را می‌توان تداومی بر حرکت آن به‌سمت اوج قیمت تاریخی دانست. از لحاظ تاریخی، قیمت بیت کوین در ماه‌های سپتامبر و اکتبر (مهر) نوسانات چندانی نداشته است. این در حالی است که تمام کندل‌های ماهیانه بیت کوین در ماه سپتامبر قرمز بسته شده است.

به‌عنوان مثال، قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ به اوج قیمت ۲۰,۰۰۰ دلاری خود رسید و این در حالی بود که کندل ماه سپتامبر آن سال به رنگ قرمز بود. با این حال روند صعودی در سه‌ماهه چهارم سال ادامه یافت. از همین رو، اگر کندل ماهیانه این ماه (سپتامبر) نیز قرمز رنگ باشد، احتمال تداوم روند صعودی وجود خواهد داشت.

یک معامله‌گر مطرح با نام «بیزانتین جنرال» (Byzantine General) می‌گوید که روند صعودی بازار دست‌نخورده باقی مانده است. هم بیت کوین و هم اتریوم پیش از بازگشت قیمت، جهشی صعودی داشتند که برای مدت طولانی ادامه یافت. به‌گفته وی، تا زمانی که قیمت به زیر محدوده ۱۰,۵۰۰ تا ۱۱,۰۰۰ دلار نرسیده باشد، ساختار صعودی بازار همچنان قدرتمند است. در ادامه عنوان می‌کند:

بازار صعودی این گونه کار می‌کند. هیچ‌کس نمی‌تواند به اجماعی در این زمینه برسد. در هر دو سمت معامله (صعودی و نزولی) نظراتی وجود دارد. وقتی که «همه» به این نتیجه برسند که بازار صعودی است، شاهد ثبت اوج [قیمت] خواهیم بود. در حال حاضر چنین وضعیتی نداریم. عامل سوم هم تثبیت قیمت پس از جهش صعودی است که برای بیت کوین امری معمول است.

علیرغم اصلاح کوتاه‌مدت قیمت بیت کوین، محققان گلاسنود عنوان کرده‌اند که اگر قیمت بیت کوین به زیر ۱۱,۲۰۰ دلار برسد، عده زیادی از سرمایه‌گذاران ارزهای خود را نمی‌فروشند. داده‌های گلاسنود نشان می‌دهد که این احتمال وجود دارد که کاهش قیمت بیت کوین به سطوح بالاتر، برای پایین‌کشیدن قراردادهای فروشی باشد که از اهرم‌های بالا استفاده کرده‌اند. این مسئله نیز محتمل است که ریزش قراردادهای آتی فروش موجب کاهش قیمت سریع در بازار بیت کوین شود.

نمودار بیت کوین
داده‌های گلاسنود

با توجه به این مسئله که پس از هاوینگ سال ۲۰۱۶، یک سال و نیم طول کشید تا قیمت به اوج خود برسد، هنوز هم تأثیرات تئوری هاوینگ بر قیمت از بین نرفته است. همان‌طور که در طی سال ۲۰۱۶ دیدیم، برخی از معامله‌گران معتقد بودند که قیمت بیت کوین می‌تواند بدون اصلاح قیمت گسترده به اوج قیمت تازه‌ای برسد. همین مسئله باعث قوت‌گرفتن جهش صعودی و کاهش احتمال افزایش فشار فروش ناگهانی و در نهایت سقوط به نواحی حمایتی کلیدی می‌شد.

کریپتوواچ (Cryptowatch)، یکی از شرکت‌های تابعه صرافی کراکن که در حوزه بررسی بازار فعالیت می‌کند، در توییتی پیش‌بینی کرد که احتمال دارد قیمت بیت کوین تا ماه نوامبر (آبان) به اوج قیمت تازه‌ای برسد و تا پایان سال ۲۰۲۰ محدوده ۲۷۰۰۰ دلار را پشت سر بگذارد. در این توییت آمده است:

[قیمت بیت کوین] به‌خوبی در مسیر مدل انباشت به عرضه [پلن‌بی] حرکت می‌کند. با در نظر گرفتن سقوط ۱۰ درصدی، پیش‌بینی از قیمت بیت کوین شامل اوج قیمت جدید تا اواسط ماه نوامبر و محدوده ۲۷۰۰۰ دلاری تا پایان امسال است.

در سوی دیگر، نشانه‌هایی از فاز انباشت در بازار قراردادهای اختیار نیز دیده می‌شود که خود عاملی صعودی در بلندمدت برای بیت کوین به حساب می‌آید. ایکوینومتریکز (Ecoinometrics)، شرکت تحلیلی حوزه ارزهای دیجیتال، نوشت:

خریداران دو روز پیش حجم بالایی از اختیار خرید را خریداری کردند. دیروز هم شاهد حجم قابل‌قبولی از فعالیت‌ها در اختیار خرید ۲۰ سپتامبر بودیم.

با توجه به افزایش توجهات پیرامون بازار قراردادهای اختیار که از ابتدای سال ۲۰۲۰ آغاز شده است، می‌توان گفت که این روند می‌تواند بر روند صعودی بیت کوین تأثیرگذار باشد.

عملکرد شاخص دلار در سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۲۰ می‌تواند تأثیرگذارترین عامل در روند بیت کوین، چه صعودی و چه نزولی، باشد. همزمان با تغییر روند شاخص دلار در ناحیه‌ای پر اهمیت، طلا نیز با کاهش قیمت همراه بود. قیمت طلا در طول دو روز، سقوطی ۳ درصدی داشت. سقوط ۳ درصدی طلا در حالی عجیب است که نوسانات این چنینی برای این فلز گرانبها مسئله‌ای عادی نیست.

با این حال، نمی‌توان با قطعیت گفت که افزایش شاخص دلار تا پایان سال ۲۰۲۰ می‌تواند باعث تقویت روند نزولی شود؛ چرا که عوامل صعودی به‌اندازه‌ای هستند که تأثیرات افزایش شاخص دلار را کم‌رنگ کنند. در حال حاضر معامله‌گران تا با رویکردی محافظه‌کارانه در ارتباط با روند صعودی صحبت می‌کنند. باید منتظر ماند و دید که آیا محدوده حمایتی ۱۰۵۰۰ تا ۱۱۰۰۰ دلار حفظ می‌شود یا نه و پس از آن می‌توان با دیدگاهی بهتر در ارتباط با روند آینده قیمت بیت کوین نظر داد.

اشتراک
اطلاع از
guest
21 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
پیرزن
پیرزن
4 ماه پیش

الان وقت خریده بیت کوین برای چشم اندازه دراز مدته

Mohamd
Mohamd
4 ماه پیش

دوستان ترون بهترین خرید ارز دیجیتال هستش.به نظرم الان بهترین موقع سرمایه گذاریه.و اینکه حتما تو طرح ترون سان شرکت کنین.راحت تا دوهفته دیگه سرمایه تون دوبرابر میکنه

هادی
هادی
4 ماه پیش

واسه هفته اینده فقط قیمت vergeرومشاهده کنید،طوفانی عظیم درراه هست،همینک درکف قیمت سیرمیکنداگرقصدخریددارید.وگرنه فقط تماشای اونو ب شما پیشنهاد میکنم.موفق وپیروزباشید.
لعنت خدابریزیدویزیدیان زمان.

مانی هخامنش
مانی هخامنش
4 ماه پیش
پاسخ  هادی

هادی جان ما همگی verge خریدیم سپاسگزارم ازت.زیر هر مقاله این مطلبو گفتی.عزیزم انقد سمت شت کوین ها نرو یا اگر میری دیگران رو هم با خودت نبر.اینهمه گفتی یک بار نشد یه تحلیل از خودت بدی حرفتو اثبات کنی.ادم یا حرف نمیزنه یا اگر میزنه یه مدرک میده

سیدمصطفی میرباقری
سیدمصطفی میرباقری
4 ماه پیش

چه کار خوبی کردم دیشب هرچی بیت کوین داشتم کردم ترون
اگر نه با این سقوطی که امروز بیت کوین داشت کلی ضرر میکردم.

محمدقلندری
محمدقلندری
4 ماه پیش

ترون هم میریزه ولی از بیت بهتره

مجتبی
مجتبی
4 ماه پیش

آره ساتوشی اصن تو نوستراداموسی ما خبر نداشتیم
ارز yfi که زیر 1000 تا بود خریدی ، الانم قبل ریزش بیت ، همرو تبدیل به شت رون کردی!
من نمیدونم تو که اینهمه ادعات میشه ، چرا زیر همه پستا ، پلاسی!
شما که میگفتی بیاید سمت دیفای ، بیت بدرد نمیخوره ، چطور الان بیت کوینات رو تبدیل کردی
یکم چیزایی که مینویسی رو حفظ کن ، تا بد حافظه نشی لاقل

Dean
Dean
4 ماه پیش

شکستن حمایت ۱۱ هزار برای بیت کوین خطرناک هست … و باعث منفی شدن روان شناسی بازار میشود که خود باعث سقوط تا ۱۰۵۰۰ میشه و بعد از اون هم احتمال داره کمی روی ۱۰۰۰۰ حمایت بشه و در صورت شکست ممکنه سقوط های شارپی تا ۶ ۷ هزار شاهد باشیم . البته این سناریو ۴۰ درصد احتمالش هست . مقاومت مهم هم ۱۲۵۰۰ هست که در صورت شکستنش نوید صعود های خوبی رو میده . که باتوجه به کمیاب شدن و با خرید های زیاد بیت کوین در ماه های کرونا بعید میدونم بیت کوین به راحتی به زیر ۱۰۰۰۰ بیاد . اگه همه چیز خوب پیش بره به زودی شاهد رو شدن از مقاومت ۱۵ هزار هستیم…

مانی هخامنش
مانی هخامنش
4 ماه پیش
پاسخ  Dean

لایک داری

پیرمرد
پیرمرد
4 ماه پیش

آقا نترسید، الان قیمت تو محدوده 10700 هست، بخرید بزارید کنار. حمایت تو این محدوده خیلی قویه

محمد
محمد
4 ماه پیش
پاسخ  پیرمرد

عزیزم الان رسید 10200 زیاد مطمئن نگو چیزی که نمیدونی

ناشناس
ناشناس
4 ماه پیش
پاسخ  محمد

هیچ کس مطمئن نیست، هر حرفی گفته میشه بر اساس روند بازار هستش، اینکه اونطور بشه یا نشه ربطی به مطمئن بودن نداره، کل تحلیل های تکنیکال هم بر همین اساس هست. شما الانم بخری ممکنه بشه 8000 ممکن هم هستش بشه 12000 . حالا اگه همین 10700 بشه 12000 بازم شما 1300 تا سود کردی.

مانی هخامنش
مانی هخامنش
4 ماه پیش
پاسخ  پیرمرد

یه مقدار توی تحلیل اشتباه کردی حمایت روی 1.7 خیلی ضعیفه بارها اتفاق افتاده که این محدوده خیلی حمایت نشده اما روی محدوده 1 و 1.2 حمایت خیلی شدید همیشه وجود داشته اگر یه مقدار خیلی کم دقت میکردی دقیقا زده بودی به هدف

محمد
محمد
4 ماه پیش

چجوری میتونیم با استفاده از این سایت سرمایه گذاری کنیم؟

فرهاد کریمی
فرهاد کریمی
4 ماه پیش

به نظرم زیر 11000 بره و تا 10500 هدف اولش

AAA
AAA
4 ماه پیش

مرسی.واقعا یک تحلیل کامل از وضعیت بازار بود

ایمان رمضانی
ایمان رمضانی
4 ماه پیش

سلام،دوستان من بعد از اینکه حساب باینانسم رو اواخر سال ۲۰۱۷ باز کردم و تو تبوتاب اون موقع ترید میکردم و کم کم بازار افت کرد،خیلی به حسابم سر نمیزدم و کنترل آی پی رو جدی نمیگرفتم و هر چند هفته یا ماه یه سری میزدم فقط،هفته پیش که دوباره اومدم بعد دو سال ترید کنم متوجه شدم حسابم بلک لیست هست،حالا نمی‌دونم چه باید کرد ،اگر کسی اطلاعاتی داره لطفا راهنمایی کنه،ممنون

Sadegh
Sadegh
4 ماه پیش

سلام میتونی سرمایتو هر ارزی ک هست خارج کنی ولی نمیزاره دیگه ترید کتی ، یه اکانت دیگه درست کن

Dean
Dean
4 ماه پیش

چرا تو این صرافی های از خدا بی خبر کار میکنید که فقط بلدن مسدود کنند . نکنید آقا جان . برید یک صرافی که باهات مثل انسان رفتار میکنه پیدا کنید

مسافر
مسافر
4 ماه پیش
پاسخ  Dean

میشه یه صرافی خوب معرفی کنید

روزبه
روزبه
4 ماه پیش

سلام با پشتیبانی بایننس مکاتبه کنید به صورت آنلاین جوابتان میدن مشکل بهشون بگید بعد به شما سه روز وقت میدن که حساب بایننستون خالی کنید بعدش میتونید یک اکانت جدید بسازید و دوباره کار کنید.

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال، آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۲,۹۹۸,۰۰۰
۱,۷۹۸,۸۰۰ تومان
شرکت در دوره
off
21
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x