کپسول ۳۵: از اعلام رسمی گرام تا قرار گرفتن فیسبوک در تنگنا

کپسول ۳۵: از اعلام رسمی گرام تا قرار گرفتن فیسبوک در تنگنا

کپسول هفتگی، خلاصه‌ای از حوادث و اخبار مهم هفته‌ای که گذشت را برای کاربران، پوشش می‌دهد. در کپسول هفتگی نگاهی به وضعیت بازار در هفته‌ اخیر می‌اندازیم و هر هفته با یک قسمت از مجموعه «۲۱ درسی که از بیت کوین آموختم» همراه شما خواهیم بود. جمعه هر هفته منتظر شماره جدید کپسول باشید.

اخبار مهم هفته

اخبار مهم کپسول 35

مدیر اپل: عرضه پول وظیفه دولت‌هاست، نه شرکت‌های خصوصی!

در حالیکه فیسبوک خیال عرضه پول دیجیتال مخصوص خود را در سر دارد، دیگر غول فناوری ترجیح داده که از این حوزه فاصله بگیرد. نظر قاطعانه مدیرعامل اپل در پاسخ به این سوال که آیا این شرکت به دنبال عرضه یک ارز دیجیتال است یا نه، موجب شد تا فیسبوک به صورت غیرمستقیم هدف صحبت‌های تیم کوک قرار بگیرد. اما دیدگاه جنجالی کوک به نظر او درباره ورود نکردن شرکت‌های خصوصی به عرضه پول برمی‌گشت که طبق آن پول مانند نیروهای نظامی است که باید در کنترل دولت‌ها باشد. با این صحبت‌ها و همچنین فعالیت اپل در حوزه ایجاد راهکارهای پرداختی سریع با پول‌های رایج، شاید مدیر فعلی اپل را نتوان یک دوستدار بیت کوین دانست.

پی‌پال از انجمن لیبرا خارج شد

آخرین چشم امید زاکربرگ در پروژه لیبرا شاید به حامیان و اعضای ائتلاف پروژه ارز دیجیتالش باشد که هفته گذشته یکی از آن‌ها، این جمع را ترک کرد. پی‌پال به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های پرداخت پس از حاضر نشدن در جلسه روز پنجشنبه این ائتلاف، به طور رسمی اعلام کرد که از جمع اعضای آن خارج شده است. سخنگوی پی‌پال در این باره گفت که با این حال از ائتلاف لیبرا حمایت خواهد کرد و همکاری خود را با فیسبوک ادامه می‌دهد. اعلام مخالفت قانون‌گذاران آمریکایی و اروپایی با لیبرا در ماه‌های اخیر باعث شده تا حامیان فیسبوک بیش از هر زمان دیگری نگران شوند و این موضوع حتی می‌تواند سبب خارج شدن اعضای دیگری از این ائتلاف در آینده نزدیک شود.

ماینر جدید بیت مین با ۷۳ تراهش قدرت رونمایی شد

پس از گذشت یک ماه از رونمایی مدل‌های ارتقا یافته انت ماینر S۱۷e و T17e، غول چینی سازنده‌ دستگاه‌های استخراج مدل‌های جدید سری ۱۷ انت ماینر را معرفی کرد. این دو دستگاه جدید که S۱۷ Plus و T۱۷ Plus نام دارند، نسبت به مدل‌های قبلی از قدرت پردازشی بالاتری برخوردار هستند. طبق اعلام بیت مین استفاده از فناوری جدید کانال‌های هدایت گرمای دوگانه موجب هدایت بهتر گرما و کاهش صدای خنک‌کننده‌ها در دو مدل جدید شده است.

شرایط استفاده از کیف پول‌های ارز دیجیتال تلگرام اعلام شد

تلگرام پس از گذشت بیش از یک سال از انتشار اخبار مربوط به بلاک چین و ارز دیجیتال این شرکت، بالاخره به طور رسمی گرام را معرفی و شرایط استفاده از کیف پول آن را در سایت خود اعلام کرد. نکته قابل توجهی که در خصوص ارز دیجیتال تلگرام به چشم می‌خورد، ممنوع بودن استفاده از آن برای کشورهای تحریم شده مثل ایران است که البته هنوز مشخص نیست که قصد واقعی این شرکت جلوگیری از دسترسی ساکنین این مناطق است یا این اقدام به نوعی سلب مسئولیت به حساب می‌آید. طبق اعلام تلگرام این شرکت هیچگونه دسترسی به کلیدهای خصوصی و عمومی کاربرانش نخواهد داشت و همچنین کارمزد تراکنش‌های شبکه باز تلگرام (TON) نامعلوم است.

دستورالعمل استخراج ارزهای دیجیتال تدوین شد

مدیرکل دفتر طرح‌ها و تامین مالی وزارت صمت از تدوین دستورالعمل صدور جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری استخراج ارزهای دیجیتال خبر داد. علیرضا هادی با اشاره به مشکلاتی که در ابتدای مسیر تدوین دستورالعمل‌های مربوطه وجود داشت، از پتانسیل بلاک چین و جا نماندن از این فناوری گفت. این مقام مسئول همچنین خبر داد که دستورالعمل نهایی شده و به زودی توسط وزیر صمت ابلاغ خواهد شد با این حال با توجه به جدید بودن حوزه، سازمان‌های استانی باید کاملا توجیه شوند.

برندگان و بازندگان هفته

پرنوسان‌ترین های کپسول 35

بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال هفته نسبتا پر تلاطمی را پشت سر گذاشتند. بیت کوین اوایل هفته گذشته بار دیگر دوباره زیر قیمت ۸۰۰۰ دلار فرو ریخت اما با رشد شدیدی که از اواسط هفته آغاز کرد موفق شد خود را تا قیمت ۸۸۰۰ دلار بالا بکشد. در حال حاضر نیز با ریزش نسبتا شدید بیت کوین، این ارز دیجیتال حدود ۸۳۲۰ دلار معامله می‌شود. آلت کوین‌ها نیز هفته نسبتا خوبی را پشت سر گذاشتند و همراه با رشد بیت کوین، رشد‌های قابل توجهی ثبت کردند. اتریوم و ریپل که هم‌اکنون با ارزش بازار ۲۰.۲ و ۱۱.۶ در رده‌های دوم و سوم ارزشمندترین‌ها قرار گرفته‌اند، در هفته گذشته به بالاترین قیمت‌های ۱۹۶ و ۰.۲۸۷ دلار دست یافتند. ارزش بازار ارزهای دیجیتال نیز نسبت به هفت روز گذشته بیش از ۸ میلیارد دلار افزایش یافته است.

ارزهای دیجیتالی که بیشترین سودآوری را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال Jewel: حدود ۱۸۳ درصد
  • ارز دیجیتال Swarm City: حدود ۱۷۵ درصد
  • ارز دیجیتال CryptoBonusMiles: حدود ۱۴۹ درصد

ارزهای دیجیتالی که بیشترین ضرردهی را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال Agrocoin: حدود ۹۶ درصد
  • ارز دیجیتال Kalkulus: حدود ۶۳ درصد
  • ارز دیجیتال Pascal: حدود ۶۱ درصد

نقل‌قول‌های برگزیده هفته

کپسول
کپسول 35: از اعلام رسمی گرام تا قرار گرفتن فیسبوک در تنگنا

مارک کیوبن، سرمایه‌گذار تکنولوژی

قضیه‌ای که درباره ارزهای دیجیتال و مخصوصا بیت کوین وجود دارد، این است که ارزش آن بستگی به چیزی دارد که هرکس برایش می‌پردازد. من ترجیح می‌دهم که موز داشته باشم چرا که می‌توانم آن را بخورم، ولی کریپتو … اینطور نیست.

کپسول 35: از اعلام رسمی گرام تا قرار گرفتن فیسبوک در تنگنا

پاتریک هارکر، رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا

ارزهای دیجیتال اجتناب‌ناپذیر است. به نظرم بهتر است که کارمان را با این حوزه شروع کنیم.

کپسول 35: از اعلام رسمی گرام تا قرار گرفتن فیسبوک در تنگنا

مارک برنسون، رئیس اداره نظارت بر بازار‌های مالی سوئیس

من بیشتر نگران پروژه‌هایی هستم که در قسمت تاریک سیستم مالی در حال توسعه هستند و خود را در فضای مجازی گسترش می‌یابند تا اینکه روزی فرا می‌رسد که دیگر نمی‌توان جلوی آن‌ها ایستاد.

کپسول 35: از اعلام رسمی گرام تا قرار گرفتن فیسبوک در تنگنا

بخش تحقیقاتی بایننس

شروع ناامیدکننده بکت به نظر می‌رسد که عامل مهمی در کاهش قیمت اخیر بیت کوین باشد.

اخبار منفی هفته

کپسول

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ETF بیت کوین را رد کرد

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ETF بیت کوینی را که از جانب بازار بورس NYSE Arca تسلیم شده بود را رد کرد. ETF بیت کوین بیت وایز به دلیل برآورده نشدن ملزومات لازم برای جلوگیری از دستکاری و فعالیت‌های غیرقانونی مورد پذیرش SEC واقع نشد. این تصمیم SEC را می‌توان پاسخ محکمی به مدیر بخش تحقیقات بیت وایز دانست که هفته گذشته در مصاحبه‌ای گفته بود که بیش از هر زمان دیگری به تایید ETF بیت کوین نزدیک شده‌اند.

هزینه حمله به کیف پول‌های ارز دیجیتال توسط هکرها تنها ۱۶۰ دلار است!

یافته‌های جدید پریوایلیون نشان می‌دهد که تنها با ۱۶۰ دلار می‌توان اقدام به خرید یک بات نت فعال کرده و به کیف پول ارزهای دیجیتال حمله کرد. بدین وسیله هکرها با استفاده از تروجان مستر مانا و با ارسال انبوه ایمیل‌های فیشینگ و همچنین ادغام آن‌ها با کدهای مخرب، سرمایه‌گذاران و نگه‌دارندگان ارز دیجیتال در دام پهن شده به تله می‌افتند. به گفته این شرکت تحقیقاتی، این بات نت هر هفته حدود دو هزار دستگاه را آلوده می‌کند.

تتر متهم به ضرر زدن بیش از ۱ تریلیون دلار با دستکاری بازار

پای ارز دیجیتال بحث‌برانگیز تتر دوباره به پرونده جدیدی باز شده است. در متن شکایتی که هفته پیش از تتر و صرافی بیتفینکس صورت گرفت، این دو شرکت متهم به دستکاری بازار و قیمت بیت کوین برای کسب سود و همچنین ضرر معامله‌گران شدند. تخمینی که معامله‌گران از مقدار ضررهای وارد شده به خاطر اقدامات تتر داشته‌اند، رقم عجیب ۱.۴ تریلیون دلار است.

غول تجارت چین تمام تراکنش‌های مربوط به بیت کوین را مسدود می‌کند!

شاخه پرداخت‌های دیجیتال مربوط به شرکت علی‌بابا، اخیرا اعلام کرده که جلوی تراکنش‌های بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را می‌گیرد. علی‌پی در پست توییتری با تاکید بر سیاست‌های مقابله‌ای با ارزهای دیجیتال نوشت که تراکنش‌های خارج از پلتفرم را برای شناسایی فعالیت‌های غیرعادی رصد می‌کند. گزارش‌های قبلی نشان می‌داد که تعداد زیادی از مردم چین از علی‌پی برای خرید و فروش بیت کوین استفاده می‌کردند.

اخبار مثبت هفته

کپسول

ارزهای دیجیتال می‌توانند به عنوان مال تعریف شوند

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مبشری‌عارف در صحبت‌هایی امیدوارکننده گفت که بیت کوین و ارزهای دیجیتال هم می‌توانند مال باشند. او در خصوص معاملات بیت کوین نیز اظهار داشت که بیت کوین‌هایی که الان به هر دلیلی خرید و فروش می‌شوند، ضمانت اجرای خارجی ندارند، بلکه از بس مقبول شده‌اند در حال جلو رفتن هستند.

سود سرمایه‌ گذاری بیت کوین در سال ۲۰۱۹؛ بالاتر از طلا و سهام‌های وال‌استریت!

آمار ارائه شده توسط بنیاد مساری، نشان می‌دهد که بیت کوین در میان تمام دارایی‌های رایج، از نظر سوددهی بهترین عملکرد را در سال ۲۰۱۹ داشته است. برای نمونه از میان دارایی‌های موفق سال جاری طلا تاکنون از دسامبر ۲۰۱۸ تنها ۱۷ درصد رشد داشته و این در حالی است که بیت کوین نسبت به آخرین قیمت سال ۲۰۱۸ خود، بیش از ۱۱۴ درصد افزایش یافته است.

۲۱ درسی که از بیت کوین آموختم

کپسول

مجموعه «۲۱ درسی که از بیت کوین آموختم» تجربه شخصی یکی از دوستداران بیت کوین است که آن را در ۲۱ بخش جذاب آماده کرده است. هر هفته در کپسول هفتگی، با یکی از بخش‌های این مجموعه همراه شما خواهیم بود. در شماره ۳۵ کپسول هفتگی به سراغ بخش ششم این مجموعه رفته‌ایم. برای مطالعه قسمت‌های قبلی این مجموعه به شماره‌های قبلی کپسول مراجعه کنید.

قدرت ایده

بیت کوین یک ایده است. ایده‌ای که در قالب کنونی‌اش، تجلی ماشین‌آلات قدرت یافته از متون است. هر جنبه بیت کوین مجموعه‌‍‌ای از واژه‌ها است: وایت پیپر آن متن است. نرم‌افزارش که توسط نودها اجرا می‌شوند، خطوطی از کد است. دفتر کل آن متن است. تراکنش‌ها متن هستند. کلیدخصوصی و عمومی متن است. به هر جنبه‌ای از آن نگاه کنید، با واژگانی طرف هستید که معادل یک سخنرانی است.

با اینکه جنگ نهایی ارزهای دیجیتال هنوز در نگرفته است، مجرمانه ساختن یک ایده کار بسیاری سختی است؛ مخصوصا ایده‌ای که تماما بر اساس پیام‌های متنی رد و بدل‌ شده بنا شده باشد. هر بار که دولتی سعی می‌کند یک سخنرانی یا متن را از لحاظ قانونی نامعتبر سازد، یک قدم به سمت پوچی حرکت می‌کند که در نهایت به اتفاقاتی مثل عدد اول ممنوع یا اعداد ممنوعه می‌انجامد.

تا زمانی که بتوان صحبت کرد و آزادی داشت، بیت کوین توقف‌ناپذیر خواهد بود.

هیچ دلیلی نمی‌توان یافت که متن بودن بیت کوین سبب مرگ آن شود، چرا که همواره یک متن بوده است. بیت کوین متن است. یک سخنرانی است. حتی نمی‌توان آن را در کشورهایی مثل ایالات متحده که حقوق انسان‌ها در آن تضمین شده و اولین کشوری است که حق انتشار را از زیر نظارت دولت‌ها بیرون کشیده، قانون‌گذاری کرد. – بیوتیون

بیت کوین به من آموخت که در یک جامعه آزاد، آزادی نرم‌افزارها و صحبت‌های آزادانه توقف‌ناپذیر است.

مقالات برگزیده هفته

کپسول

بیت کوین؛ یک موجود زنده که نفس می‌کشد!

نویسنده مجموعه «۲۱ درسی که از بیت کوین آموختم» در این مطلب با تعریف دوباره‌ای که از زندگی ارائه می‌دهد، به بیان شباهت‌های میان بیت کوین و یک موجود زنده می‌پردازد. این مقاله جذاب را که می‌تواند دید شما از بیت کوین را ارتقا دهد، از دست ندهید!

آیا تراکنش‌های رایگان و بدون کارمزد در بیت کوین امکان‌پذیر است؟

کارمزد بالای بیت کوین یکی از دغدغه‌های همیشگی آن بوده است. اما شبکه بیت کوین همیشه هم شلوغ نیست. اینکه می‌توان تراکنش رایگانی در بیت کوین انجام داد یا نه همیشه سوال کاربران بوده است. در این مطلب به این سوال پاسخ داده شده و دلایل آن نیز تشریح شده‌اند.

هنگام ریزش بازار چه باید کرد؟

سرمایه‌گذاری در بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال با شنیدن تجربیات سایر معامله‌گران می‌تواند کم‌ریسک‌تر از هر زمان دیگری باشد. رضا جعبری در این مطلب تجربیات خود را در مورد کنترل احساسات در زمان سقوط بازار منتشر کرده است که خواندن آن برای سرمایه‌گذاران خالی از لطف نیست.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

0 دیدگاه
ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.