ویتالیک بوترین خبر داد: فاز صفر اتریوم ۲.۰ به‌زودی راه‌اندازی می‌شود؛ کاهش شدید کارمزدها حتی قبل از به‌روزرسانی

ویتالیک بوترین خبر داد: فاز صفر اتریوم ۲.۰ به‌زودی راه‌اندازی می‌شود؛ کاهش شدید کارمزدها حتی قبل از به‌روزرسانی

ویتالیک بوترین، هم‌بنیان‌گذار سرشناس اتریوم، راهکار جدیدی را پیشنهاد داده است که می‌تواند کارمزدهای شبکه اتریوم را بسیار زودتر از آنچه انتظار می‌رود، کاهش دهد.

به گزارش کریپتونیوز، بوترین امروز طی رشته‌توییتی، چکیده‌ای از ارائه خود را در نشست ای‌تی‌اچ آنلاین کیک‌آف سامیت (ETHOnline Kickoff Summit) با دنبال‌کنندگانش به‌اشتراک گذاشت. بوترین در این رشته‌توییت می‌نویسد که در پیشنهادش برای اتریوم ۲.۰، به‌دنبال جایگزینی شاردینگ (Shardig) با رل‌آپ (Rollup) نیست، بلکه می‌خواهد رل‌آپ را در بالای شاردینگ قرار دهد.

گفتنی رل‌آپ یا تجمیع، یک روش گسترش مقیاس است که داده‌های تراکنش‌ها را به‌صورت فشرده روی زنجیره نگاه داشته، اما محاسبات را به‌طور برون‌زنجیره‌ای انجام می‌دهد. منظور از شاردینگ (به‌معنای تقسیم‌کردن) نیز تقسیم کردن یا شکستن نودهای بلاک چین به گروه‌ها‌ی کوچک‌تری تحت عنوان شارد است. درواقع در این روش، به‌جای صحت‌سنجی تراکنش‌های همسان در یک زمان، شاردهای متفاوت، مجموعه‌های متفاوتی از تراکنش‌ها را صحت‌سنجی می‌کنند؛ بنابراین تعداد تراکنش‌های قابل پردازش در هر ثانیه افزایش می‌یابد.

بوترین در رشته‌توییت خود خاطرنشان می‌کند:

رل‌آپ‌ها هم‌اکنون نیز در دسترس‌اند یا دست‌کم می‌توانند زودتر از شاردینگ از راه برسند. همچنین رل‌آپ‌ها بدون شاردینگ هم می‌توانند توان عملیاتی بلاک چین اتریوم را ۱۰۰ برابر افزایش دهند. پس بهتر است هرچه سریع‌تر برای راه‌اندازی آنها دست به کار شویم!

با افزایش چشم‌گیر محبوبیت شبکه اتریوم و رونق غیرمنتظره دیفای، روز‌به‌روز بر ازدحام این شبکه افزوده می‌شود. این اتفاق نیز با دامن‌زدن به افزایش کارمزد تراکنش‌ها، به اصلی‌ترین چالش بلاک چین اتریوم بدل شد. گفتنی است به‌تازگی، سقف تاریخی تازه‌ای برای کارمزدهای اتریوم به ثبت رسیده است.

بوترین می‌نویسد:

لایه اول برای بسیاری از اپلیکیشن‌ها تقریباً غیرقابل استفاده است و دیگر هیچ مسیر لایه دومی وجود ندارد که بتواند اهداف مقیاس‌پذیری ما را در کوتاه‌مدت و میان‌مدت برآورده کند.

لایه اول (L1) پروتکل پایه بلاک چین اتریوم است، در حالی که لایه دوم (L2) به هر پروتکلی اطلاق می‌شود که روی اتریوم ساخته می‌شود.

به‌جای انتظار برای آغاز فاز ۲، در فاز ۱.۵ که یک به‌روزرسانی موقت و مرحله گذار اتریوم ۱.۰ به اتریوم ۲.۰ است، با استفاده از زنجیره‌های شارد به‌جای لایه‌های دسترس‌پذیری داده و رل‌آپ‌ها به‌عنوان محیط اجرا می‌توان به یک شبکه اثبات سهام مقیاس‌پذیر دست یافت. به بیان دیگر، همان‌طور که بوترین پیش‌تر در یادداشت خود نوشت، فاز ۱.۵ چاره کار است.

گفتنی است بوترین یک نقشه راه مقیاس‌پذیری را برای یک یا دو سال آتی پیشنهاد داده که مشتمل بر ترکیب سازوکار مقیاس‌پذیری شاردینگ با سازوکار مقیاس‌پذیری رل‌آپ است.

بوترین در توییت خود می‌نویسد:

چکیده‌ای کوتاه از راهکار مقیاس‌پذیری کوتاه‌مدت و میان‌مدت اتریوم:

۱- مقیاس‌پذیری بسیار سریع با شاردینگ + رل‌آپ در فاز ۱ امکان‌پذیر است؛

۲- شاردینگ لغو نمی‌شود؛

۳- هرچه سریع‌تر سراغ رل‌آپ برویم، زودتر می‌توانیم بدون اتریوم ۲.۰ از مقیاس‌پذیری ۱۰۰ برابری بهره‌مند شویم.

بوترین در ادامه یادداشت خود پیرامون راهکار و نقشه‌راه مبتنی بر رل‌آپ خود برای اتریوم می‌نویسد که اکوسیستم اتریوم به‌احتمال زیاد روی رل‌آپ‌ها (به‌علاوه بخشی از پلاسما و کانال‌ها) به‌عنوان یک راهبرد مقیاس‌پذیری کوتاه‌مدت و میان‌مدت به اجماع می‌رسد.

بوترین می‌گوید که مقیاس‌پذیری مبتنی بر لایه برای اپلیکیشن‌ها تا راه‌اندازی فاز ۲ امکان‌پذیر نخواهد بود و زمان زیادی با آن فاصله داریم. در عین حال، مدت‌ها پیش از آنکه اتریوم ۲.۰ برای اپلیکیشن‌های لایه اول سنتی قابل استفاده باشد، کاربست‌پذیری آن در فاز ۱ به‌عنوان یک لایه دسترس‌پذیری داده روی رل‌آپ‌ها شدنی است.

بوترین می‌افزاید که کلاینت‌های اتریوم ۱.۰ نیز می‌توانند به‌عنوان کلاینت‌های مجدد رل‌آپ درنظر گرفته شوند؛ حال آنکه در آینده باید به‌طور کامل، تمامی حساب‌های اولیه، موجودی‌ها، دارایی‌های کاربران و همچنین اپ‌های اتریوم و دامنه‌های سرویس نام آن به‌جای خانه کنونی آنها یعنی لایه اول، در لایه دوم دیده شوند.

آنتونی ساسانو (Anthony Sassano)، مدیر بازاریابی محصول ست‌پروتکل (SetProtocol) و نویسنده خبرنامه «The Daily Gwei» می‌نویسد:

ویتالیک از آن رو خواهان تمرکز بیشتر روی اجرای این برنامه به‌جای انرژی‌گذاشتن روی فاز ۲ است که باور دارد می‌توانیم در فاصله زمانی باقی‌مانده تا راه‌اندازی فاز ۲ یک اکوسیستم لایه دومِ پرجنب‌وجوش داشته باشیم که رل‌آپ‌ها سهم عمده‌ای در آن داشته باشند.

ساسانو افزوده است:

اساساً اثرات شبکه‌ای، بسیار قدرتمند عمل می‌کنند و احتمال دارد که ما به‌جای تمرکز بر فازهای ۱ و ۱.۵، وقت و انرژی گزافی را برای تحقیق و توسعه روی فاز ۲ هدر بدهیم.

ساسانو با اعلام حمایت از پیشنهاد بوترین می‌نویسد:

تصور کنید که لایه پایه اتریوم به یک لایه فوق‌ غیرمتمرکز و فوق امن برای استقرار راهکارهای لایه دو تبدیل شود و همزمان، کاربران نهایی بتوانند از پشتوانه‌های امنیتی مشابه اما با کارمزدهای بسیار اندک و پردازش تقریباً آنی تراکنش‌ها روی لایه دو بهره‌مند شوند.

بر اساس داده‌های دپ‌رادار (DappRadar)، اتریوم هم‌اکنون حتی با وجود جهش هزینه‌های گس به جایگاه بی‌بدیلی در میان دیگر بلاک چین‌ها دست یافته است. رشد انفجارگونه اپلیکیشن‌های توزیع‌شده دیفای و دکس، همراه با ظهور پدیده کشت سود و افزایش اقبال کاربران به توکن‌های نظارتی از جمله دلایلی است که سیل کاربران را روانه این بلاک چین کرده است. در گزارش دپ‌رادار آمده است که هرچند برخی با گوشه چشمی به راه‌اندازی اتریوم ۲.۰ به فعالیت در شبکه اتریوم پرداختند، اما عده‌ای دیگر فارغ از هزینه‌های بالای گس، به صف مشتاقان اتریوم محلق شدند.

در میان آمار و ارقام شبکه اتریوم می‌بینیم که شمار کیف‌ پول‌های فعال روزانه با ۱۵۴ درصد افزایش همراه شده است. کیف پول‌های فعال روزانه دو گروه دیفای و دکس نیز از ۱۲,۸۰۰ واحد به ۵۰,۲۰۰ واحد در سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی رسیده است. گفتنی است در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۰، دیفای با دراختیار داشتن ۹۰ درصد از کل کیف‌ پول‌های فعال روزانه، بزرگ‌ترین اکوسیستم داخلی اتریوم است. از این میان، ۷۴ درصد به صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ (Uniswap) اختصاص دارد که رشد فصلی ۵۶۰ درصدی را تجربه کرد. بلنسر (BAL)‌، دیگر پروتکل دیفای، با برخورداری از ۱,۱۰۰ کیف پول فعال روزانه در رده دوم قرار دارد و سوشی‌سواپ (SushiSwap) هم با حدود ۹۸۴ کیف پول فعال روزانه، جایگاه سوم برترین اپلیکیشن‌های دیفای را از آن خود کرده است.

گفتنی است توسعه‌دهندگان اتریوم ۲.۰ برای راه‌اندازی شبکه‌های آزمایشی متعدد در سال جاری (پیش از ازراه‌رسیدن فاز صفر) متحمل سختی‌های زیادی شدند. آخرین شبکه آزمایشی راه‌اندازی‌شده نیز مدالا (Medalla) بود که البته همزمان با آن شاهد راه‌اندازی موقت شبکه اسپادینا (Spadina) نیز بودیم. هر دوی این شبکه‌ها با مشکلاتی روبه‌رو شدند و با تثبیت مدالا یک شبکه آزمایشی کوتاه‌مدت دیگر به نام زینکن (Zinken) راه‌اندازی خواهد شد. بوترین در ارائه خود پیرامون این شبکه‌های آزمایشی گفته است که باگ‌ها و مشکلات‌ این شبکه‌ها رفع می‌شوند و هر بار ابعاد این مشکلات، کاهش می‌یابد.

هم‌اکنون در لحظه نگارش این مطلب، قیمت اتریوم با کاهشی ۱.۶۴ درصدی طی شبانه‌روز گذشته در محدوده ۳۴۶ دلار دادوستد می‌شود.

اشتراک
اطلاع از
guest
8 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
Alireza
Alireza
8 ماه پیش

دوست عزیزی ک میخای ریگ ببندی ، ببند تا زمانی ک اتر صرفه اقتصادی داشت ماین می‌کنی ، نداشت میری سراغ اتر کلاسیک ، یا از همین اول برو سراغ اتر کلاسیک چون الان سختی شبکش کمتره ، وقتی فاز ۲ اجرایی بشه همه ماینرا اتر میان سمت اتر کلاسیک اونموقع سختیش میره بالا، البته الان با این قیمتا خب بازگشت سرمایه ۱سال طول میکشع، کارت rx580 xfx الان ۹ میلیونه، پاور اشغال گرین ۱۰۵۰ ۵ تومنه، مادربردها ماین حداقل بین ۵تا ۷ تومنه

امیرعلی
امیرعلی
8 ماه پیش

سلام
الان من بخوام دستگاه بخرم می‌خوام وام بردارم ریسکش بالاست؟؟ یعنی تولید قطع میشه؟؟ یا نصف میشه؟؟ نظر شخصی شما چیه؟؟ در وضعیت کنونی درسته؟؟ چو اگه تولید صفر بشه کلا نمیتونم حتی وام و بدم
لطفاً راهنمایی کنه هر کسی میبینه.
نظر شخصیتونو بگین

نیما
نیما
8 ماه پیش

لطفا یکی جواب بده
من فردا میخام برم یه ریگ بخرم بخاطر استخراج اتریوم
نرم بخرم به فنا برم؟
کل سرمایه ام هست
لطفا یکی توضیح بده
این کاهش شدید پاداش ها ینی چی؟؟
ینی ریگ بدرد نمیخوره؟؟
باید همه بفروشن؟
نخرن؟؟؟؟
لطفا جوااااب

نیما
نیما
8 ماه پیش

داداش این ریسک نیست دیگه خودتون دارید میگید طرف گفته کارمزدها شدیدا کاهش پیدا میکنه
این مقاله ای که شما نوشتید یعنی دو سه ماه دیگه اتریوم نمیشه ماین کرد و ریگ ماینینگ ها از کار خواهد افتاد.
مگر اینکه من منظورتون درست نفهمیده باشم؟؟
درسته یا خیر؟؟؟
من میخام اینو بگید که منظور شما همین موضوع یا خیر ؟؟
چون من کل داراییمو میخام برم ریگ بخرم
ممنون میشم در موزد این راهنماییکنید باتشکر

نیما
نیما
8 ماه پیش

خب اقلا این سوال جواب بدید استاد
که اگر اتریوم پاداش هاش کم بشه
اتریوم کلاسیک هم کم میشه یا خیر؟؟
لطفا

نیما
نیما
8 ماه پیش

با سلام
یعنی چی؟
یعنی گرافیک و ریگ ماینینگ دیگه از کار میوفته؟
و نمیشه اتریوم استحراج کرد؟؟؟
اتریوم کلاسیک چی؟؟
لطفا جواب بدبد

ناشناس
ناشناس
8 ماه پیش

ظاهرا این سردرگمیشون اثر منفیشو رو قیمت گذاشته.

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off