ونزوئلا بورس سهام غیرمتمرکز راه‌اندازی کرد؛ سهام به توکن تبدیل می‌شود!

ونزوئلا بورس سهام غیرمتمرکز راه‌اندازی کرد؛ سهام به توکن تبدیل می‌شود!

دولت ونزوئلا از راه‌اندازی طرح جدیدی با دوره آزمایشی ۹۰‌روزه تحت عنوان «بورس سهام غیرمتمرکز» خبر داد که قرار است از دارایی‌های دیجیتال جایگزین و ارزهای رایج (فیات) پشتیبانی کند.

به گزارش کوین تلگراف، سازمان ملی نظارت بر اوراق بهادار ونزوئلا اعلام کرد درصدد اجرای آزمایشی پروژه‌ای موسوم به «بازار سهام غیرمتمرکز» مبتنی بر ارزهای دیجیتال است تا بتواند علی‌رغم تحریم‌های گسترده‌ ونزوئلا آن را به یک پنجره مبادلات بین‌المللی تبدیل کند.

گفتنی است پیش‌تر رسانه‌ها اخباری را مبنی بر صدور مجوزهای قانونی برای راه‌اندازی بورس سهام غیرمتمرکز منتشر کرده بودند که بر اساس آگهی‌های درج‌شده در شماره ۶۵۷۸ روزنامه رسمی ونزوئلا به دست آمده بود.

آن‌طور که پیداست، این بورس با نام BDVE شناخته‌ شده و اطلاعات مندرج در وب‌سایت آن نیز حاکی از آن است که این پلتفرم، نخستین بازار سهام غیرمتمرکز جهان است. در این وب‌سایت تأکید شده است که کاربران از هر نقطه جهان و بدون هیچ‌گونه محدودیتی می‌توانند به این بازار دسترسی پیدا کنند. شواهد نشان می‌دهد که امکان دادوستد ارزهای فیات و دارایی‌های دیجیتال جایگزین در بورس BDVE فراهم شده است.

در بخشی از اطلاعات منتشرشده در وب‌سایت این بورس می‌خوانیم:

BDVE بخش جدید و نوآورانه‌ای را از بازار سهام نمایندگی می‌کند و با بهره‌گیری از فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی جدید درصدد است قدرت کنترل سرمایه‌گذار را بر دارایی‌های مالی‌اش ارتقا دهد.

گفتنی است مقام ناظر مالی ونزوئلا پس از طی این دوره آزمایشی ۹۰روزه در مورد اعطای مجوز نهایی به این بورس تصمیم‌گیری خواهد کرد.

مطابق با آنچه در سند راهنمای بورس BDVE آمده است، توکن‌های مبتنی بر استانداردهای ERC-20 و ERC-721 نیز از جمله اوراق بهاداری هستند که در این بورس پشتیبانی می‌شوند. اگرچه در این سند، نامی از اتریوم به چشم نمی‌خورد، اما ذکر اسامی استاندارد توکن‌های مبتنی بر اتریوم نشان می‌دهد که احتمالاً پلتفرم BDVE بر پایه اتریوم توسعه داده شده است.

نکته جالب و البته غافل‌گیرکننده‌ در این میان آن است که در سند یادشده، هیچ اشاره‌ای به ارز دیجیتال پر سروصدای ونزوئلا یعنی پترو نشده است.

گفتنی است همزمان با انتشار اخبار مربوط به راه‌اندازی این بورس غیرمتمرکز، نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا از تصویب لایحه ضدتحریمی جدیدی با هدف کاهش اثرات سوء تحریم‌های اعمالی از سوی ایالات متحده خبر داد.

در این لایحه که هم‌اکنون در مجلس مؤسسان ونزوئلا در دست بررسی قرار دارد، خاطرنشان شده است که برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده، استفاده از دارایی‌های دیجیتال خصوصی و با پشتوانه دولت مجاز خواهد بود.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
سجاد ربیعی
سجاد ربیعی
۳ سال قبل

خب حالا ایالات متحده چی کار می کنه. ارزهاییی که در اون بازار ارائه میشه رو دامپ میکنه. خیر ونزوئلا اینجا هم داره می رسه به ما

عماد
عماد
۳ سال قبل

نظر من هم اینه که این هم مثل پترو شکست میخوره چون شرکت های خارجی اگر هم بخوان سهام شون رو به صورت توکن عرضه کنن نمیان یه صرافی یا بازار ونزوئلایی رو انتخاب کنن بنابراین فقط میمونه شرکت های داخلی ونزوئلا که فکر نکنم خیلی سرمایه گذار خارجی باشه که دنبال خرید سهام شرکت ونزوئلایی باشه (و مثلا به خاطر تحریم این پروژه کمک کنه)

یه نکته دیگه هم مطمئن نیستم ولی فکر کنم دولت ونزوئلا دنبال ایجاد ارزش کاذبه یعنی دنبال اینه که یه توکنی چیزی که دست ایناست در سطح جهانی به مقبولیت برسه بعد اینا یا از پشتوانه توکن بردارن یا واحد جدید ازش تولید کنن... اینجوری بدون گند بیشتر زدن به واحد پولشون میتونن خلق ثروت کنن

مهران معینی
مهران معینی
۳ سال قبل

ایران باید از ونزوئلا یاد بگیره!
سید ببین سید یاد بگیر