روزنامه نیویورک تایمز برای مبارزه با اخبار جعلی از بلاک چین استفاده می‌کند

روزنامه نیویورک تایمز برای مبارزه با اخبار جعلی از بلاک چین استفاده می‌کند

آیا می‌توان از بلاک چین برای مبارزه با اخبار نادرست و عکس‌های دست‌کاری‌شده بهره برد؟ نیویورک تایمز و آی‌بی‌ام به‌دنبال پاسخ این سؤال رفته‌اند.

به گزارش دیکریپت، در روزگاری که تصاویر تقلبی و اخبار نادرست بدون هیچ محدودیتی از سوی رهبران دنیا (در رسانه‌ها) به‌اشتراک گذاشته می‌شود، سخت است که بدانید به چه کسی یا چه چیزی باید در دنیای آنلاین اعتماد کرد.

نشریه نیویورک‌ تایمز هم به‌همین‌دلیل در حال بررسی این موضوع است که بفهمد آیا بلاک چین می‌تواند به جلب اعتماد از دست‌رفته نسبت به رسانه‌های آنلاین کمک کند یا نه. پروژه منشأ اخبار (News Provenance Project) این نشریه که با همکاری شرکت آی‌بی‌ام (IBM) شکل گرفته است، قصد دارد با استفاده از اطلاعاتِ محتوایی که روی تنها فناوری غیرقابل‌تغییر این روزها، یعنی بلاک چین، ذخیره شده است، به خوانندگانش در درک بهتر و اعتماد آسان‌تر به تصاویر یاری برساند.

نیویورک ‌تایمز برای اطمینان از کارآمدی این روش، یک نمونه اولیه از یک شبکه اجتماعی ساختگی را ایجاد کرده است. با استفاده از این نمونه اولیه، گروه تحقیق وضعیت یک عکس را در طول عمر طبیعی آن، از زمان عکس‌برداری و به اشتراک گذاشته شدن تا چگونگی ویرایش به‌همراه تمام عنوان‌ها و زیرنوشته‌ها ردیابی کردند.

به‌لطف ذات غیرقابل دستکاری فناوری بلاک چین، تمام تغییرات ثبت شده بود و برای بررسی در دسترس آنها قرار داشت. قراردادهای هوشمند هم تضمین می‌کردند که تنها افراد مشخصی به فراداده (Metadata) عکس‌ها دسترسی دارند.

پوجا ردی (Pooja Reddy)، مدیر این پروژه، روز جمعه در پستی در وبلاگ نیویورک تایمز از مخاطبان اینترنتی دراین‌باره نظرخواهی کرد. او به این نتیجه رسید که اطلاعات افزوده، درزمینه محتوای خبر به خوانندگان در مورد درک بهتر منشأ عکس‌های خبری کمک کرد، اما هنوز موانع بزرگی بر سر راه اجرای این پروژه در یک مقیاس بزرگ‌تر وجود دارد.

یکی از این چالش‌ها که پیچیدگی زیادی دارد، لزوم بررسی و اعتبارسنجی محتوای دیگر خبرگزاری‌ها به‌دست یک هیئت تحریریه است. چالش بعدی مطابقت دادن عکس‌های آنلاین با عکس اصلی موجود در بلاک چین است که برای حل آن می‌توان از فناوری‌هایی مثل بینایی رایانه‌ای (Computer vision) یا درهم‌سازی ادراکی (Perceptual hashing) کمک گرفت.

آخرین مشکل، هزینه این کار است. راه‌اندازی این نمونه اولیه به مخارج فنی و مالی بالایی نیاز داشت که تأمین آن از توان سازمان‌های خبری کوچک‌تر خارج است. نهایتاً موفقیت چنین سیستمی تنها با یک مشارکت وسیع ممکن است. به‌‌گفته پوجا ردی، او و گروهش در تلاش هستند تا علاقه و حمایت بیشتری را برای این پروژه و پروژه‌های دیگر مرتبط با آن به‌دست آورند.

او در پایان گفت:

این نمونه اولیه تجربه‌‌ای بود که به ما چیزهای زیادی راجع به قدرت اطلاعات معتبر و متنی در فیدهای رسانه‌های اجتماعی آموخت. البته هنوز تا اجرای کامل چنین پروژه‌ای راه زیادی باقی مانده است. به هر شکل هنوز فرصت بسیار خوبی برای استفاده از بلاک چین در مبارزه با اطلاعات غلط عکس‌هایی خبری در اختیار ما قرار دارد.

استفاده از بلاک چین برای رسانه‌ها در پلتفرم سیویل (Civil) که مدتی پیش منحل شد، نتیجه‌بخش نبود. سیویل یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین بود که با هدف کمک به اتاق‌های خبری معتبر راه‌اندازی شده بود.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه