کسی که بیت کوین را دوست دارد اما معتقد است نابود خواهد شد/ نقدی بر نظرات پروفسور مشهور اقتصاد

کسی که بیت کوین را دوست دارد اما معتقد است نابود خواهد شد/ نقدی بر نظرات پروفسور مشهور اقتصاد

کوین داد (Kevin Dowd)، پروفسور مطرح اقتصاد که در سال ۲۰۱۵ مقاله‌ای تحت عنوان «بیت کوین نابود خواهد شد» منتشر کرده بود، اخیرا بار دیگر بر این ادعای خود تاکید کرده است. در همین راستا وب‌سایت سی‌سی‌ان (CCN) نقد جالبی در صبحت‌های آقای داد منتشر کرده است که ترجمه آن را در ادامه می‌خوانیم.

کوین داد (Kevin Dowd)، پروفسور علم اقتصاد و دارایی دانشکده‌ی تجارت دانشگاه دورام در شمال شرقی انگلستان بوده و همچنین در سال ۲۰۱۵ به طور مشترک با مارتین هاتچینسون (Martin Hutchinson)، تحلیلگر بازار و نویسنده‌، برای موسسه‌ی کِیْتو (Cato) لیبرترین واشنگتن دی‌سی مقاله‌ی «بیت کوین نابود خواهد شد» را تالیف کرد.

سایت خبری کوین‌دسک روز دوشنبه مقاله‌ی شخصی از کوین داد با نام «بیت کوین هنوز هم محکوم به نابودی است» منتشر کرد که طبق آن، این پروفسور علم اقتصاد و دارایی همچنان یقین دارد که بیت کوین محکوم به شکست است.

چیزی که او دقیقا در این مقاله می‌گوید این است که «بیت کوین محکوم به شکست است» و معنی آن این چنین برداشت می‌شود که:

بیت کوین نمی‌تواند در بلندمدت دوام بیاورد . من همچنان عقیده دارم که نرخ حقیقی قیمت بیت کوین صفر بوده و تنها تفاوتش این است که هنوز به نقطه مرگ نرسیده است.

از لحاظ فنی شاید حق با او باشد. به همین ترتیب جان مینارد کینز (John Maynard Keynes) هم درست می‌گفت:

کسی که بیت کوین را دوست دارد اما معتقد است نابود خواهد شد/ نقدی بر نظرات پروفسور مشهور اقتصاد

در بلندمدت همه‌ خواهند مرد.

اما پیش از آن که به بیان دو دلیل برای اعتقاد این پروفسور مبنی بر شکست خوردن بیت کوین بپردازیم، گزیده‌ای را از سایت ویکی‌پدیا برای شما فراهم آوردیم تا پیش‌زمینه‌ای از وی به دست آورید:

زمینه‌ی اصلی تحقیقات داد، پول خصوصی و سیستم‌های آزاد مالی و پولی-بانکی است که بدون دخالت دولت و هیچ بانک مرکزی فعالیت می‌کنند. یکی از فعالیت‌های وی در ارتباط با همین مباحث، بانکداری متمرکز و اشکال دیگر دخالت دولت در اقتصادها، به‌ویژه بیمه‌ی سپرده، وام‌دهنده‌ی دست‌آخر و کفایت قانون‌گذاری در سرمایه‌ی بانک‌هاست. وی همچنین بارها و بارها خواستار براندازی بانک‌های متمرکز و عدم دخالت سیستم‌های مالی شده است.

بنابراین، با اقتصاددانی مواجه هستیم که دوست دارد بیت کوین موفق شود اما اعتقادش این است که چنین نخواهد شد. جالب است ! این ما را به فکر وا می‌دارد که وی باید استدلال خیلی خوبی در مورد شکست بیت کوین در آینده یا هر زمانی که مدنظرش بوده است، داشته باشد.

آیا آقای داد زمان دقیقی را مشخص کرده است؟

اگر هزاران سال بعد که بشریت در فضا رفت و آمد می‌کند و تمدنی بین ستاره‌ای در سال ۴۰,۷۵۰ پدید آمده است، انسان‌ها همچنان از همان بلاک چینی که با اولین جنسیس بلاک استخراج‌شده توسط ساتوشی ناکاماتو در سال ۲۰۰۹ پدید آمد استفاده نکنند، آنگاه روح کوین داد می‌تواند با نگاهی پیروزمندانه بگوید که پیش‌بینی‌اش درست بوده است.

فایده‌ی چنین پیش‌بینی‌ای چیست؟ اگر وی تا این حد در مورد مرگ بیت کوین مطمئن است، آیا تا حدی شهامت خواهد داشت که زمان تخمینی شکست بیت کوین را پیش‌بینی کند؟

کسی که بیت کوین را دوست دارد اما معتقد است نابود خواهد شد/ نقدی بر نظرات پروفسور مشهور اقتصاد

پروفسور کوین داد در حال سخنرانی

دو دلیل پروفسور داد برای شکست خوردن بیت کوین در آینده

ابتدا دلایل این محقق برای نابودی بیت کوین در آینده را بازگو می‌کنیم و سپس برای هر دلیل، استدلال ارائه خواهیم داد.

اولین ادعا: بیت کوین در انحصار بازیگران بزرگ است

۱- ادعای اول او این است که بیت کوین انحصار کامل یا مونوپولی (monopoly) طبیعی است:

همان‌گونه که از قبل تعیین شده است، سیستم بیت کوین برای تولید بیت کوین‌های تازه ایجادشده در خصوص ماینرهایی که بلوک‌های تراکنش‌ها را اعتبارسنجی می‌کنند به رقابتی نزدیک نیاز دارد. با این حال، صرفه‌جویی به مقیاس جز جدایی ناپذیری از صنعت استخراج هستند.

صرفه‌ به مقیاس یا مزیت مقیاس (به انگلیسی: Economies of scale) مفهومی در اقتصاد خرد است که به کسب مزیت کاهش هزینه در اثر افزایش حجم تولید اشاره دارد. صرفه‌ به مقیاس به معنای آن است که با افزایش حجم تولید، هزینه متوسط تولید هر واحد کالا کاهش می‌یابد. دلایل متعددی برای این مسئله وجود دارد که شامل مواردی همچون: کسب تخفیف در خرید به دلیل حجم بالای خرید، افزایش تجربه و یادگیری کارکنان، کسب منابع مالی بیشتر، سرشکن شدن هزینه‌های بازاریابی در بازارهای وسیعتر و بهبود فناوری تولید است.

در واقع، صرفه‌جویی به مقیاس به قدری بزرگ است که این صنعت یک مونوپولی طبیعی به شمار می‌رود. گرایش‌های متمرکزسازی درونی مونوپولی طبیعی بدین معناست که شرکت‌های استخراج بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند و درنهایت انحصاری واقعی پدید می‌آورند، مگر آن‌که سیستم قبل از این واقعه از هم فروبپاشد.

نظر مخالف این دلیل

به آسانی می‌توان گفت که این موضوع صحیح نیست.

مطمئنا غول‌های اقتصادی بزرگی در استخراج بیت کوین دخیل هستند، اما صنایع زیادی وجود دارند که مونوپولی نیستند اما صرفه‌جویی به مقیاس در آن‌ها دیده می‌شود. استخراج بیت کوین یکی از این موارد است.

نمودار زیر میزان سهم ماینرهای بیت کوین را از نظر توزیع نرخ هش نشان می‌دهد.

نرخ هش بیانگر آن است که رایانه‌ی یک ماینر چه تعداد عملیات در یک بازه‌ی زمانی انجام می‌دهد. هرچقدر نرخ هش بالاتر باشد، شانس حل شدن یک تابع هش بیشتر خواهد بود (تا زمانی که رایانه‌ی ما موفق به پیدا کردن گزینه‌ی صحیح نشود، حدس‌هایی تصادفی تولید می‌کند) و این سبب می‌شود تا صلاحیت تصدیق بلاک بعدی تراکنش زنجیره را به‌دست آوریم و به‌عنوان پاداش، بیت کوین دریافت کنیم.

برگرفته‌شده از سایت Blockchain.com:

کسی که بیت کوین را دوست دارد اما معتقد است نابود خواهد شد/ نقدی بر نظرات پروفسور مشهور اقتصاد

برآوردی از توزیع نرخ هش در میان بزرگ‌ترین استخرهای استخراج. در این نمودار، سهم بازار محبوب‌ترین استخرهای استخراج بیت کوین نشان داده شده است. این نمودار به دلایل مختلفی کاملاً دقیق نیست.

آیا به نظر شما این شبیه یک مونوپولی است؟

از نظر ما شبیه به رقابت‌های بسیار سالم است.

ماینرها تنها یکی از مهم‌ترین ذی‌نفعان بیت کوین به شمار می‌آیند. همچنین، افراد و مشاغلی هستند که بیت کوین را به‌عنوان پس‌انداز و یا سرمایه‌ی احتکاری ذخیره می‌کنند و با آن به دادوستد می‌پردازند.

در این حوزه، صرافی‌ها، شرکت‌های کیف پول‌ و توسعه‌دهندگان حضور دارند.

در حقیقت، بیت کوین یک معماری اقتصادی دیجیتال کاملاً مقاوم بوده و آینده‌ی درخشانی دارد. همچنین، در این معماری، سیستم چندجانبه‌ای از چک‌ها و اعتبارات حساب وجود دارد که مشابه قانون اساسی ایالات‌متحده‌ی آمریکاست. بنابراین، کاملاً اشتباه است که آن را مونوپولی بدانیم که تحت کنترل مرکزی کسی قرار دارد.

معماری بلاک چین بیت کوین و دفتر کل دیجیتال وسیع عمومی که روی بلاک چین خود ایجاد کرده است، سند دیجیتال اساسی را از فرمان اقتصادی جدیدی که بر اساس اصول قدیمی و احتمالات جدید است، فراهم می‌آورد. علاوه بر این، شبکه‌ای از مردم و رایانه‌هایی که آن را حفظ می‌کنند والدان بنیادین بنایی امیدوارکننده هستند.

دومین ادعا: بیت کوین محصول نامرغوبی است

کسی که بیت کوین را دوست دارد اما معتقد است نابود خواهد شد/ نقدی بر نظرات پروفسور مشهور اقتصاد

همچنین آقای داد معتقد است که قیمت بیت کوین باید به صفر برسد زیرا این محصول نامرغوب نمی‌تواند بدون موانع ورودی قانونی، مدت طولانی دوام بیاورد.

پروفسور داد در این خصوص می‌گوید:

بازاری بدون موانع ورودی را تصور کنید. اولین شرکتی که به بازار وارد می‌شود کل سهم بازار را به خود اختصاص می‌دهد همان‌گونه که برای بیت کوین این اتفاق افتاد.  سپس رقبا به پیش می‌آیند و به بازار هجوم می‌برند.

آن دسته محصولاتی که از محصولات تولید شده توسط اولین شرکت بهتر هستند، سطح پایینی ندارند زیرا تولیدکنندگان آن‌ها از اشتباهات محصول تولیدشده توسط اولین شرکت درس گرفته‌اند. در نهایت، رقبای برتر آن محصول را کاملا از دور خارج  کرده و سهم بازار اولین محصول به صفر خواهد رسید.

نظر مخالف این دلیل

داد در اینجا سخنان خود را نقض میکند. در ابتدا می‌گوید که بیت کوین نابود خواهد شد زیرا هیچ کس نمی‌تواند در این بازار دوام بیاورد و توسط رقیب بزرگ‌تری شکار نشود. سپس دقیقا اظهار دارد که بیت کوین شکست خواهد خورد زیرا ورود به بازار و رقابت برای مردم کار آسانی است.

هردوی این ادعاها اشتباه هستند. ادعای اول اشتباه است زیرا این چیزی نیست که واقعا اتفاق می‌افتد. بازار استخراج بیت کوین یک انحصار چندتایی (Oligopoly) است نه یک مونوپولی.

توضیح مترجم:

انحصار چندتایی گونه‌ای از ساختار بازار است و به وضعیتی گفته می‌شود، که در آن تعداد فروشندگان (خریداران) بیش از واحد باشد و همچنین تعداد آن‌ها آنقدر زیاد نباشد که رفتار هر یک در مورد تعیین قیمت و مقدار، بر سود دیگران تأثیرگذار نباشد.

 

ادعای دوم وی اشتباه است زیرا بیت کوین محصول نامرغوبی نیست. داد بر این باور است که رقابت کنندگان به مزیت اولین تکان‌دهنده دست پیدا خواهند کرد و نابودی بیت کوین این‌گونه اثبات می‌شود، اما دومین تکان‌دهنده همیشه مزیتی در بر ندارد.

آنچه که ما با بیت کوینی که ارزش بازارش از بقیه‌ی ارزهای دیجیتال موجود در این سیاره بیشتر است پیدا کردیم، مزیت اول تکان‌دهنده است.

کسی که بیت کوین را دوست دارد اما معتقد است نابود خواهد شد/ نقدی بر نظرات پروفسور مشهور اقتصاد

این حقیقت که بیت کوین اولین ارز دیجیتال است سبب شده تا حکم قایقی مقاوم روی آب را داشته باشد. بیت کوین، بلندترین و محکم‌ترین بلاک چین، مقاوم‌ترین شبکه و تجربیات موفقی را در مقابل حملات و اشکالات دارد. این حقیقت که بیت کوین اولین ارز دیجیتال است، مزیت عمده‌ای برای بیت کوین بوده است.

حقیقت محضی که در مورد اندازه‌ی بزرگ بیت کوین وجود دارد سبب شده است تا از مزایای تأثیر شبکه بهره‌مند شود و به سخت‌ترین هدف برای حمله‌ی ۵۱ درصدی تبدیل شود. معانی مجازی قدیمی که برای بیت کوین وجود دارند از رده خارج شده‌اند زیرا انرژی زیادی مصرف می‌کنند و به‌درستی معنی بیت کوین را نمی‌رسانند و یا از روی عمد تفاوت فلسفه‌ی طراحی را بد جلوه داده و نشان می‌دهند که بیت کوین در حال منسوخ شدن است.

این شبکه‌ای است که از انرژی و محاسبات برای ایجاد یک نود شایسته استفاده می‌کند. این بخشی از چیزی است که سبب مستحکم شدن بیت کوین می‌شود. این توصیف که خصوصیات بیت کوین به دلیل حجم تراکنش منسوخ شده‌اند هم می‌تواند معنی بیت کوین را به‌درستی نشان ندهد و یا از روی عمد تفاوت فلسفه‌ی طراحی را بد جلوه ‌دهد تا نشان دهد که بیت کوین در حال منسوخ شدن است.

شاید بیت کوین برای این هدف ساخته نشده است اما به‌عنوان پس‌انداز، دارایی برای ذخیره‌ی ارزش بوده و به تراکنش‌های کمتری نیاز دارد. همچنین، ارزش بسیار زیادی داشته و برای بازارها مطلوب به شمار می‌آید.

از آن جا که گروهی از توسعه‌دهندگان هرروز بیت کوین را به محصولی برتر تبدیل می‌کنند ممکن است فناوری‌های لایه‌ی دوم، استفاده از بیت کوین را برای تجارت‌های روزانه با حجم کم تسهیل کنند.

منبع: ccn
اشتراک
اطلاع از
guest
3 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
Sr.Radikal
Sr.Radikal
2 سال پیش

بیت کوین هیچ موقع نابود نخواهد شد ! همانطور که خیلی ها برای هک کردن بیت کوین اقدام کردند و ساتوشی ناکاماتو همه راه های نفوذ را بسته بود ! بزرگ ترین هکرها نتوانستند به شبکه بیت کوین نفوذ کنند و بیت کوین در تمامی حملات مقاوم بود.
بیشتر افراد ساتوشی ناکاماتو را به عنوان فردی غیر زمینی یاد میکنند ، چون هیچ ایتی منر نیست کع برنامه نویسی را به طور کامل 100% و بدون نقص اجرا کند ! اما ساتوشی ناکاماتو تمام حفره های نفوذ را بسته بود!
بیایید حقیقت را باور کنیم ! نه بیت کوین قیمت آن میلیونی خواهد شد نه به نقطه مرگ خواهد رسید !

هیچکس نمیتواند آینده بیتکوین را پیشبینی کند ! اگر موافقید یا مخالف کامنت بزارید و لایک و ان لایک کنید باتشکر.

مهدی
مهدی
2 سال پیش

تا زمانیکه این آقای به اصطلاح پروفسور و امثال ایشون در زمین دولتها و اقتصاد بسته و انحصاری دنیای امروز بازی کنن، باید هم همچین نظراتی بدن.

آرش
آرش
2 سال پیش

این حرف رو در سال 2017 هم میگفت. دقیقا در زمانی که بازار نزولی بود(هم در 2015 و هم الان) این ادعا رو کرده

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۶,۰۰۰,۰۰۰
off
۳,۶۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA