سیستم‌عامل بلاک چین تلگرام فردا روی گیت‌هاب متن‌باز می‌شود

سیستم‌عامل بلاک چین تلگرام فردا روی گیت‌هاب متن‌باز می‌شود

سیستم‌عامل بلاک چینِ تلگرام به نام «TON OS» که برای عرضه در فروشگاه‌های گوگل‌پلی و اپ‌استور برنامه‌ریزی شده بود، فردا به صورت متن‌باز بر روی گیت‌هاب قرار می‌گیرد.

به گزارش کوین تلگراف، شرکت تلگرام اخیراً عرضه شبکه باز تلگرام و ارز دیجیتال گرام (GRAM) را یک بار دیگر به تاخیر انداخت. این در حالی است که یک پروژه مرتبط با این شبکه و ارز دیجیتال بومی آن، طبق برنامه مراحل تکمیل خود را پشت‌سر می‌گذارد و به زودی به صورت عمومی عرضه می‌شود.

شرکت تون لبز (TON Labs) که توسعه‌دهنده اصلی این پروژه است، قصد دارد که اجزای اصلی سیستم‌عامل TON OS را فردا به صورت متن‌باز روی سایت گیت‌هاب قرار دهد. میتیجا گوروشفسکی (Mitija Goroshevsky)، مدیرعامل این شرکت نیز روز گذشته این خبر را تایید کرد.

به گزارش فورک لاگ (ForkLog) یکی از پایگاه‌های خبری حوزه ارزهای دیجیتال، این انتشار شامل عرضه تون نود (TON Node) به زبان برنامه‌نویسی راست (Rust)، رابط کاربری خط فرمان این سیستم‌عامل، کیف پول قراردادهای هوشمند چند امضایی TON و چند ابزار مربوط به اعتبارسنج‌های این شبکه می‌شود. در بخش دیگری از این گزارش آمده است که تون لبز برنامه‌هایی نیز برای عرضه مرورگر غیرمتمرکز این شرکت به نام سرف (Surf)، استخر سهام‌گذاری آن به نام دی‌پول (DePool) و توکنی به اسم تون کش (Ton Cash) در دستور کار خود دارد. گفته می‌شود تا یک ماه آینده شاهد عرضه این این نرم‌افزارها و ابزارها باشیم.

این شرکت همزمان با انتشار TON OS به صورت متن‌باز، به بنیاد نرم‌افزار آزاد (Free Software Foundation) که یکی از جنبش‌های اصلی نهضت نرم‌افزار آزاد است، ملحق شد؛ به همین دلیل، تمام اجزا و عناصر TON OS به شکل یک نرم‌افزار آزاد در اختیار عموم قرار خواهد گرفت. توسعه‌دهندگان این سیستم‌عامل عقیده دارند که ایده انتشار یک بلاک چین بدون نیاز به مجوز به صورت متن بسته (Closed Source)، بی‌معنی است. شرکت تون لبز از مدت‌ها قبل بر این عقیده بود که پیوستن به این جنبش باعث بهبود استفاده رایگان از این سیستم‌عامل و شبکه باز تلگرام می‌شود.

شرکت تون لبز می‌گوید:

این به معنای آزادی کاربر در کپی کردن، انتشار، یادگیری، اصلاح و بهبود نرم‌افزار TON و مهم‌تر از همه، شبکه باز تلگرام خواهد بود. مسئله اصلی بررسی میزان کیفیت کدها نیست، بلکه این است که یک فرد حق استفاده از آن را داشته باشد.

این سیستم‌عامل، علی‌رغم وجود پسوند OS (به معنی سیستم‌عامل) در نام آن، به هیچ وجه به عنوان یک رقیب برای سیستم‌عامل‌های موجود مثل iOS، اندروید و ویندوز عمل نخواهد کرد. گوروشفسکی در این باره می‌گوید که این سیستم با هدف فعالیت به عنوان یک سیستم‌عامل برای شبکه بلاک چین تلگرام طراحی شده است.

او در ادامه توضیح داد که TON OS اساساً برای برطرف کردن مشکل ارتباط محدود کاربران با بلاک چین ساخته شده است. این مدیر اجرایی شرکت در ادامه گفت:

ویتالیک بوترین اتریوم را «کامپیوتر دنیا» می داند. اگر اتریوم کامپیوتر دنیا است باید مجهز به یک پردازنده و منابع لازم باشد و بتواند به کاربرانش خدمات ارائه دهد. اما امروزه هیچ سیستم‌عامل یا محیط کاربری برای مدیریت منابع موجود در بلاک چین وجود ندارد. پس اگر ما بلاک چین را یک پردازنده فرض کنیم و برنامه‌ای داشته باشیم که به وسیله این پردازنده اجرا شود و کاربر هم تمایل به استفاده از این برنامه داشته باشد، آنگاه اجزایی خواهیم داشت که تمام این قابلیت‌ها را در اختیارمان قرار می‌دهند، چیزی که آن را سیستم عامل می‌نامیم.

سیستم‌عامل TON OS با هدف ارائه خدمات پشتیبانی نرم‌افزاری بر روی بلاک چین طراحی شده است. این سیستم‌عامل همچنین به کاربران اجازه می‌دهد که به ارائه نرم‌افزارهایی بپردازند که به طور خودکار با این پلتفرم بلاک چینی سازگاری دارند. از جمله اهداف دیگر در ساخت این سیستم عامل می‌توان به پشتیبانی از نرم‌افزارهایی اشاره کرد که عملیات‌های مختلفی مانند انجام تراکنش‌های مرتبط با دارایی‌های مختلف (از جمله ارزهای دیجیتال) را صورت می‌دهند.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که اعتبارسنج‌های مستقل شبکه باز تلگرام می‌توانند صرف‌نظر از دعوی قانونی میان تلگرام و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، این بلاک چین را راه‌اندازی کنند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه