شمارش معکوس برای به‌روزرسانی تپروت بیت کوین؛ باید منتظر چه چیزهایی باشیم؟

شمارش معکوس برای به‌روزرسانی تپروت بیت کوین؛ باید منتظر چه چیزهایی باشیم؟

ارتقای تپروت (Taproot) بیت کوین که جامعه ارز دیجیتال مدت‌ها منتظر آن بود، قرار است فردا، یکشنبه ۲۳ آبان، ساعت ۱۳:۱۰ به وقت تهران و در بلاک شماره ۷۰۹,۶۳۲ اجرا شود. این به‌روزرسانی دری را به روی توسعه‌دهندگان باز می‌کند تا بتوانند ویژگی‌های جدیدی را با هدف بهبود حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری و امنیت، به شبکه بیت کوین اضافه کنند.

به گزارش کوین دسک، در ماه ژوئن (خرداد) ۹۰ درصد از ماینرهای بیت کوین موافقت خود را با این به‌روزرسانی اعلام کردند و تصمیم‌گیری درباره اجرای آن نهایی شد. دوره زمانی برنامه‌ریزی‌شده بین رأی‌گیری از ماینرها و اجرای به‌روزرسانی، به اپراتورها و ماینرهای شبکه این فرصت را داده است تا به‌روزرسانی به نسخه ۲۱.۱ بیت کوین کور (Bitcoin Core) را که حاوی یک کد ادغام‌شده برای تپروت است، کامل کنند. ماینرها تنها در صورتی می‌توانند قوانین جدید را اجرا و از اشکال جدید تراکنش‌ها استفاده کنند که به‌روزرسانی به نسخه ۲۱.۱ بیت کوین کور را انجام داده باشند.

تپروت چیست؟

تپروت به‌روزرسانی‌ای است که نوآوری‌های گوناگون تاریخ بیت کوین در آن با یکدیگر ترکیب می‌شوند. پایه و اساس این ارتقا امضاهای اشنور (Schnorr) است. شبکه بیت کوین در حال حاضر از طرح رمزنگاری «ECDSA» برای امضاهای دیجیتال خود استفاده می‌کند که در آن کاربر از طریق کلید خصوصی خود تراکنش را تأیید می‌کند تا بتواند آن را به آدرس دیگری بفرستد.

با اجرای به‌روزرسانی تپروت، شبکه بیت کوین از طرح متفاوتی به نام اشنور استفاده خواهد کرد. همه تراکنش‌های جدیدی که از تپروت استفاده می‌کنند، حالا این طرح امضای دیجیتال جدید را به کار خواهند برد؛ طرحی که با هدف اضافه‌کردن قابلیت‌های جدید از جمله بهبود شرایط حریم خصوصی، امنیت و مقیاس‌پذیری تراکنش‌های بیت کوین جایگزین مدل قبلی خواهد شد.

طرح امضای دیجیتال اشنور علاوه بر اینکه کوچک‌تر و سریع‌تر از ECDSA است، دارای مزیت «خطی‌بودن» هم هست؛ ترکیبی که امنیت تراکنش‌های بیت کوین را بیشتر می‌کند و اجازه می‌دهد تا قراردادهای هوشمندِ پیچیده‌تر و سبک‌تر در شبکه اجرا شوند.

تپروت پیامدهای مثبت زیادی برای دیگر پروژه‌های فعال در این اکوسیستم خواهد داشت. برای مثال، انجام تراکنش‌های چندامضایی که برای نهایی‌شدن به تأیید بیش از یک عضو از یک گروهِ امضا‌کننده نیاز دارند، در ارتقای جدید ارزان‌تر خواهند بود و از حجم داده کمتری هم استفاده خواهند کرد.

همچنین بخوانید: تپروت چیست؟ هر آنچه سرمایه‌گذاران باید درباره ارتقای تپروت بیت کوین بدانند

امنیت

می‌توان گفت تپروت بخشی از تلاش گسترده توسعه‌دهندگان سراسر جهان برای بالا‌بردن سطح امنیت شبکه بیت کوین است، چراکه عموم کاربران به تاریخچه تراکنش‌های آن دسترسی دارند. یک کاربر کنجکاو می‌تواند از طریق مرورگرهای بلاک مانند «mempool.space» تمامی تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه بیت کوین را رصد کند.

این گزینه در تپروت هم وجود دارد، اما با اجرای به‌روزرسانی بخشی از جزئیات مربوط به تراکنش‌های پیچیده‌تر، مانند قراردادهای هوشمند را می‌توان از دید عموم کاربران مخفی نگه داشت. برای مثال، در حال حاضر تراکنش‌های شبکه لایتنینگ خارج از بلاک چین انجام می‌شود، اما تپروت این امکان را فراهم می‌کند تا این تراکنش‌ها ظاهری مانند دیگر تراکنش‌های عادی درون‌زنجیره‌ای داشته باشند و امنیت خود را افزایش دهند.

مقیاس‌پذیری

مشکل دیگری که به‌روزرسانی تپروت می‌تواند آن را برطرف کند، فضای کم پردازش تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین است که مقیاس‌پذیری را به یکی از معضلات این ارز دیجیتال تبدیل کرده است. توسعه‌دهندگان نمی‌توانند به سادگی و بدون لطمه‌زدن به ساختار غیرمتمرکز شبکه بیت کوین این محدودیت را از بین ببرند، بنابراین همیشه به‌دنبال راهی بودند تا از فضای بلاک موجود بهینه‌تر استفاده کنند.

از آنجا که می‌توان از امضای اشنور برای ادغام چند امضا در یک امضا استفاده کرد، حجم داده‌های ذخیره‌شده در بلاک چین هم کاهش می‌یابد. برای مثال، این کاهش حجم داده می‌تواند مقیاس‌پذیری «MuSig2» را بیشتر کند. MuSig2 یک طرح چندامضایی ارائه‌شده توسط محققان بلاک استریم (Blockstream) است که در آن برای تأیید یک تراکنش به بیش از یک امضا نیاز است.

همچنین بخوانید: کارمزد بیت کوین و مسئله تأیید تراکنش‌ها؛ هر آنچه که باید بدانید

باید منتظر چه چیزهایی باشیم؟

شمارش معکوس برای به‌روزرسانی تپروت بیت کوین؛ باید منتظر چه چیزهایی باشیم؟

در حال حاضر کمی بیشتر از نصف نودهای شناخته‌شده بیت کوین از این به‌روزرسانی پشتیبانی می‌کنند. باقی نودها همچنان با نرم‌افزار قدیمی کار می‌کنند و این یعنی با فعال‌شدن تپروت نمی‌توانند قوانین جدید را به اجرا در آورند؛ حداقل تا زمانی که به‌روزرسانی به نسخه ۲۱.۱ بیت کوین کور را تکمیل کنند. با این حال مشکلی برای فعالیت شبکه پس از ارتقای تپروت وجود نخواهد داشت.

هر ماینری که به‌روزرسانی به نرم‌افزار جدید را تکمیل نکرده باشد، نمی‌تواند مانند گذشته بیت کوین استخراج کند و قادر به دریافت پاداش بلاک‌های جدید نخواهد بود. توسعه‌دهندگان کارهای زیادی انجام داده‌اند تا مطمئن شوند که ماینرها زمان لازم برای انجام این کار را دارند. در واقع ۹۰ درصد از ماینرها به نحوی اعلام کرده‌اند که می‌خواهند به‌روزرسانی به نرم‌افزار جدید را انجام دهند. به همین دلیل است که اجرای تپروت در ماه ژوئن (خرداد) نهایی شد و تا آغاز به کارِ این به‌روزرسانی، ۵ ماه زمان در نظر گرفته شد.

با این حال، اجرای به‌روزرسانی به این معنا نیست که دیگر کاری برای انجام‌دادن نمانده است. تا زمانی که کیف پول‌های ارز دیجیتال پشتیبانی از تپروت را آغاز نکنند، کاربران‌ قادر به ارسال یا دریافت شکل جدید تراکنش‌ها نخواهند بود و گفتنی است که بیشتر کیف پول‌ها هنوز پشتیبانی از تپروت را آغاز نکرده‌اند. توسعه‌دهندگان کیف پول‌ها باید کدهای جدیدی بنویسند تا انجام این تراکنش‌ها را ممکن کند.

اگر قرار باشد همه‌چیز مانند گذشته پیش برود، ماه‌ها یا حتی سال‌ها زمان خواهد برد تا کیف پول‌ها خود را با این به‌روزرسانی انطباق دهند. برای مثال تقریباً ۲ سال زمان برد تا نرخ پذیرش به‌روزرسانی سگویت (SegWit) بیت کوین به ۵۰ درصد برسد.

ناگفته نماند، با اینکه تپروت کاربردهای پیچیده جدیدی را، مانند انجام تراکنش خصوصی در شبکه لایتنینگ که هیچ تفاوت ظاهری با تراکنش‌های عادی ندارد، به شبکه بیت کوین اضافه می‌کند، توسعه‌دهندگان همچنان باید ابزارهای مورد نیاز خود را شخصاً طراحی و به‌صورت جداگانه پیاده‌سازی کنند.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که تپروت بستر را برای توسعه‌ و ارائه راهکارهای جدید در شبکه فراهم می‌کند. تپروت مجموعه گسترده‌تری از ابزارها را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد تا با استفاده از آنها بتوانند به ایده‌پردازی، ممارست و ساختن چیزهای جدید ادامه دهند. برخی از این پروژه‌ها از قبل کار خود را آغاز کرده‌اند و برخی دیگر هم فعلاً فقط در حد یک ایده هستند.

اشتراک
اطلاع از
guest
7 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
احمد معظمی
احمد معظمی
2 ماه پیش

این خبر خوبیه و به نظرم باعث افزایش قیمت میشه همین الان هم قیمت رفته بالا

ستاره سهیل
ستاره سهیل
2 ماه پیش

مگه بیت غیر متمرکز نبوده و نیست ؟ پس چه کسانی این بروز رسانی رو ساخته و پرداخته کردند؟ با چه هدفی انرا اجرا میکنند؟؟

فقط خدا
فقط خدا
2 ماه پیش

بنظرم ی اصلاح ۸۰درصد داریم البته نظره

مصطفی جوادی فر
مصطفی جوادی فر
2 ماه پیش
پاسخ  فقط خدا

چرا اصلاح و چرا ۸۰ درصد؟

کوروش سعادت
کوروش سعادت
2 ماه پیش

یه کمی دانشتون رو افزایش بدید متوجه میشید.

پارسا بختیاری
پارسا بختیاری
2 ماه پیش

حالا انگار شما فهمیدی چی شد که مثلا ادای آدمای اندیشمند رو درمیاری،قسم میخورم خودت هچی نفهمیدی،داری کلاس میذاری

امین صفا
امین صفا
2 ماه پیش

بیت کوین در ظاهر غیرمتمرکز هست اما تراکنش‌ها قابل پیگیریه، این بروز رسانی باعث میشه بیشتر به هدفش نزدیک بشه علاوه بر این، هدف اصلی تپ‌روت توسعه دهندگان و ماینرهای بلاک چین هست تا مشکلاتشون مرتفع بشه

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۶,۰۰۰,۰۰۰
off
۳,۶۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA