روسیه مقررات جدید ارزهای دیجیتال را اعلام کرد: به این ارزها مشکوک هستیم

روسیه مقررات جدید ارزهای دیجیتال را اعلام کرد: به این ارزها مشکوک هستیم

بانک مرکزی روسیه (CBR) به طور رسمی چارچوبی را برای توکنیزه کردن دارایی‌ها پیشنهاد داد، اما از طرف دیگر این بانک قصد دارد تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را به عنوان فعالیت‌های مشکوک برچسب‌گذاری کند.

به گزارش کوین دسک، بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که با موفقیت پلتفرمی را آزمایش کرده است که به کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌ها خود، از جمله ارز، سهام و اوراق بهادار را به توکن تبدیل کنند.

ایوان زیمین (Ivan Zimin)، مدیر عامل اداره فناوری مالی بانک مرکزی روسیه درباره این پیشنهاد گفت که این بانک قصد دارد از این پلتفرم به عنوان چارچوبی برای قانون‌گذاری پیش‌رو برای ارزهای دیجیتال بهره بگیرد، که به عنوان راهنمایی برای مشاغل قانونی که مایلند دارایی‌‎های خود را توکنیزه کنند، عمل خواهد کرد.

زیمین در این مورد گفت:

براساس نتایج پیشبرد این طرح، بانک مرکزی روسیه پیشنهاد کرده است که در پیش‌نویس لایحه فدرال «دارایی‌های مالی دیجیتال»، مقررات لازم برای معرفی و توسعه چنین تصمیماتی در بازار ارزهای دیجیتال نوظهور که توسط دولت و کسب‌وکارها حمایت می‌شوند، گنجانده شود.

این پیشنهاد با گزارش‌های محلی مبنی بر برنامه‌ریزی بانک مرکزی روسیه برای بروز کردن دستورالعملی که مشخص می‌کند چه فعالیت‌هایی جرم شناخته می‌شوند، همزمان شده است. محتمل است که در راهنمای جدید، خرید و فروش ارزهای دیجیتال جزء موارد مشکوک دسته‌بندی شوند.

این طرح که هنوز هم در حال ارزیابی‌های اولیه است، ممکن است بانک‌ها را ملزم کند تا فعالیت‌های مربوط به ارز دیجیتال را مشخص کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد معاملاتِ کسانی را که در حوزه ارزهای دیجیتال ترید می‌کنند، متوقف کرده و حتی حساب‌های آن‌ها را مسدود کند.

این تصمیمات از سوی بانک مرکزی روسیه با واکنش‌هایی از سوی فعالان صنعت ارزهای دیجیتال مواجه شده است. دون گوو (Don Guo) مدیر عامل «Broctagon» که در حوزه فناوری و تامین نقدینگی فعال است، از این رویکرد انتقاد کرد. او در مصاحبه با کوین دسک گفت، تصمیمات روز دوشنبه، فقط باعث افزایش دوگانگی و تردید در فضای ارزهای دیجیتال خواهد شد.

وقتی بحث ارزهای دیجیتال مطرح است، به نظر می‌رسد که روسیه یک قدم جلو و دو قدم به عقب برداشته است. این موضوع ممکن است باعث بلاتکلیفی تریدرهای روسی شود، در حالی که دیگر اقتصادهای بزرگ جهانی، مانند چین و آمریکا هنوز هم به قانون‌گذاری‌های متناقض درباره ارزهای دیجیتال ادامه می‌دهند.

او در ادامه گفت:

در حالی که چین از بیت کوین حمایت و ارز دیجیتال ملی خود را طراحی می‌کند، کشورهای دیگر مانند آمریکا در حال جنگیدن در نبردی هستند که بازنده آن خواهند بود. چه قانون‎‌گذاران بخواهند و چه نخواهند، پذیرش ارزهای دیجیتال ادامه پیدا خواهد کرد، و از دست دادن فرصت استفاده از ارزهای دیجیتال، هزینه‌های سنگینی خواهد داشت.

از سال ۲۰۱۷، دولت روسیه در حال تدوین لایحه‌ای است که می‌تواند ارزهای دیجیتال و فعالیت‌های مرتبط با آن، مانند عرضه اولیه سکه (ICO) و خرید و فروش ارز دیجیتال با ارزهای رایج مانند روبل را ممکن سازد. اگرچه مقامات قبلاً اشاره کرده‌اند که لایحه مراحل پایانی خود را طی می‌کند، اما چانگ‌پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، مدیر عامل صرافی بایننس در اکتبر گذشته (مهر) گفت مقامات روسی در این مورد دو دل هستند.

مجلس روسیه در اویل اکتبر لایحه حقوق دیجیتال را تصویب کرد که در آن به تشریح حقوق دیجیتال در قانون روسیه پرداخته می‌شود و همچنین در آن تعاریف قانونی برای قراردادهای هوشمند و ارزهای دیجیتال ارائه می‌شود.

اکنون روسیه در تلاش است که یک تمایز قانونی بین دارایی‌های توکنیزه‌شده ایجاد کند که می‌تواند به راحتی قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال را با قوانین مالی موجود تطبیق دهد.

در اکتبر گذشته، بانک مرکزی روسیه از ممنوعیت احتمالی پرداخت‌ها با استفاده از ارزهای دیجیتال حمایت کرده و ادعا کرد که پرداخت‌های ارزهای دیجیتال خطرات قابل توجهی را به همراه دارد و نمی‌تواند کارایی ارزهای رایج را داشته باشد.

یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌هایی که در بانک مرکزی روسیه قانون‌گذاری شده است، قانون‌گذاری در مورد پلتفرم توکنیزه‌ای است که توسط نورنیکل (Nornickel) توسعه داده شده است. نورنیکل یک شرکت روسی فعال در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال است. همچنین در طی این پروژه به سازمان‌های مختلف اجازه داده خواهد شد که «توکن‌های ترکیبی» تولید کنند. این پلتفرم به محض تصویب لایحه ارزهای دیجیتال به بهره‌برداری خواهد رسید.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه