سیستم رای‌گیری مبتنی بر بلاک چین روسیه بلافاصله بعد از راه‌اندازی به مشکل خورد

سیستم رای‌گیری مبتنی بر بلاک چین روسیه بلافاصله بعد از راه‌اندازی به مشکل خورد

سیستم رأی‌گیری مبتنی بر بلاک چین روسیه که توسط بیت فیوری (Bitfury) پشتیبانی می‌شود، مدتی بعد از راه‌اندازی با مشکل مواجه شد.

به گزارش کوین تلگراف و به‌نقل از رسانه‌های محلی روسیه، این سیستم که به‌منظور اجرای همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی در این کشور ایجاد شده بود، پس از راه‌اندازی از کار افتاد.

قرار بود تا همه‌پرسی الکترونیکی از ۲۵ تا ۳۰ ژوئن (۵ تیر تا ۱۰ تیر) برای شهروندان مسکو و نیژنی نووگورود برگزار شود. این سیستم رأی‌گیری مبتنی بر پلتفرم بلاک چینی اگزونوم (Exonum) ایجاد شده بود. این بلاک چین را بیت فیوری توسعه داده است. گفته شده است که این بلاک چین قابلیت تأمین امنیت آرا و جلوگیری از دست‌کاری در آنها را برای مقامات فراهم می‌کند.

قابلیت ثبت رأی به‌صورت آنلاین از طریق وب‌سایت مربوطه مهیا شده بود، اما گفته می‌شود که این وب‌سایت در ساعات اولیه راه‌اندازی قابل دسترسی نبود. امکان ثبت رأی به‌صورت حضوری و آفلاین نیز برای شهروندان این دو شهر وجود داشت.

بر اساس اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات (CEC)، از دسترس خارج شدن این پلتفرم به‌دلیل ازدحام بالای درخواست‌ها بوده است. این در حالی است که خبرگزاری اوتکریتیه (Otkritiye) گزارش کرده است که تنها ۴۹۴ نفر از شهروندان مسکو در یک ساعت اول آغاز رأی‌گیری رأی داده‌اند. این خبرگزاری همچنین اعلام کرد که ۶۵ هزار برگه رأی در آن مقطع به صندوق‌ها ریخته شد.

خبرگزاری مدوزا (Meduza) نیز گزارش کرد که رأی‌گیری الکترونیکی در برخی حوزه‌های خاص با مشکلاتی همراه بوده است. مثلا، چیزی در حدود ۷,۳۰۰ نفر که برای ثبت رأی در ناحیه ترویتسکی (Troitsky) ارجاع داده شدند، برای ثبت رأی آنلاین ثبت نام کرده بودند. این در حالی است که داده‌های ماه ژانویه (دی) نشان می‌دهد که این ناحیه تنها ۲,۳۵۸ نفر واجد شرایط رأی دادن دارد. کمیسیون رأی‌گیری محلی اعلام کرده است که این مشکل ناشی از یک نقص فنی در سیستم بوده است.

پاول لوبکوف (Pavel Lobkov)، یکی از خبرنگاران روسی، در یادداشتی ادعا کرد که توانسته است دو رأی به‌نام خود ثبت کند. او در تشریح ادعای خود نوشت که ابتدا موفق شده است تا به‌صورت آفلاین در یک حوزه رأی‌گیری رأی دهد و سپس یک ساعت بعد، به‌شکل آنلاین نیز رأی داده است. الا پامافیلوما (Ella Pamafilova)، مدیر کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، این اقدام را «تحریک‌آمیز» خواند.

بیت فیوری هنوز در ارتباط با حواشی ایجاد‌شده در خصوص سیستم رأی‌گیری روسیه واکنشی نشان نداده است.

در صورتی که نتیجه همه‌پرسی به اصلاح قانون اساسی ختم شود، ولادیمیر پوتین می‌تواند برای دو دوره شش ساله دیگر بر مسند قدرت روسیه تکیه بزند. به عبارت دیگر، او می‌تواند تا سال ۲۰۳۶ رئیس جمهور روسیه باشد.

دیدگاه پوتین در ارتباط با ارزهای دیجیتال مشخص نیست. او چندی پیش از مقامات روسی خواسته بود تا از چارچوب‌های ارزهای دیجیتال در سیستم‌های خود استفاده کنند. با وجود گذشت ماه‌ها از این درخواست، تا کنون شاهد اجرایی‌شدن آن نبوده‌ایم.

طبق گزارش‌ها، شهروندان روسیه در ماه‌های آوریل (اردیبهشت) و مه (خرداد) بیشترین معاملات را در پلتفرم لوکال بیت کوینز داشته‌اند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه