00: 00: 00

آخرین وضعیت قانون گذاری ارزهای دیجیتال در جهان

راهنما
 • قانونی
 • ماینینگ قانونی است
 • در حال قانون‌گذاری
 • مشمول قانون نمی‌شود
 • قانون‌گذاری منعطف
 • قانون‌گذاری نشده
 • غیرشفاف
 • غیرقانونی

ونزوئلا

کشوری در آمریکای جنوبی

 • جمعیت: 32,381,221 نفر
 • مساحت: 916,445 کیلومتر مربع
 • ضریب نفوذ اینترنت: 17,178,743 نفر
 • ارز ملی: bolívar
 • نوع حکومت: جمهوری
 • رییس جمهور: Nicolás Maduro
 • پایتخت: Caracas
 • زبان: اسپانیایی
 • رشد اقتصادی: -16.60%
 • قانون گذاری ارزهای دیجیتال: قانونی
 • مالیات بر ارزهای دیجیتال: ---
 • پرداخت با ارزدیجیتال: دارد
 • ارزدیجیتال ملی: پترو
 • ICO: قانون‌گذاری شده
 • قوانین ضد پولشویی برای کریپتو: ---

ونزوئلا


بر اساس لایحه قانونی شماره 3196 که در تاریخ هشت دسامبر سال 2017 صادر شد، دولت ونزوئلا اجازه ایجاد ارز دیجیتال مخصوص به خود را پیدا کرد. گفته شد که این ارز با عنوان «پترو» (Petro) توسط بشکه‌های نفت این کشور پشتوانه سازی می‌شود. براساس اعلام دولت ونزوئلا، ارزش یک پترو توسط یک قرارداد خرید یا فروش برای یک بشکه از نفت ونزوئلا در سبد اوپک و کالاهای دیگر نظیر طلا، الماس، کولتان و گاز تعیین می‌شود.
در فرمان شماره 3196، جزئیات کاربردی پترو آورده شده است. ایجاد، استخراج و تبادل این ارز در ونزوئلا و پیروی خریدوفروش آن از قانون اساسی ازجمله این جزئیات هستند. بنا به گفته‌های یک متخصص درزمینه قوانین فناوری اطلاعات، تمام ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک دارایی اقتصادی به شمار می‌روند و تحت قوانین فرمان 3196 عمل خواهند نمود و هیچ‌یک از آنها غیرقانونی اعلام‌نشده‌اند. در این فرمان همچنین در لزوم ایجاد نهادی با عنوان «سرپرستی دارایی‌های مجازی و فعالیت‌های این حوزه» تأکید شده است. این نهاد مقام مسئول در قبال ارزهای دیجیتال در این کشور خواهد بود.
در فوریه ۲۰۱۸ دولت ونزوئلا یک ارز دیجیتال ملی به نام پترو، یا پتروموندا (Petromoneda) را اعلام کرد. این ارز دیجیتال ملی اولین بار در دسامبر ۲۰۱۷ در تلویزیون معرفی شده بود، یعنی زمانی که نیکولاس مادورو (Nicolas Maduro) رئیس‌جمهور ونزوئلا در تلویزیون اعلام کرد دولتش قصد دارد یک ارز دیجیتال به پشتوانه‌ی ذخایر معدنی، نفت و طلا منتشر کند. نیکولاس مادورو در ژانویه جزئیات بیشتری را گفت و اعلام کرد ۱۰۰ میلیون پترو با پشتوانه تعداد معادل بشکه نفت در شرف انتشار است. بر اساس صحبت‌های مادورو، برخی از ارزهای فیات مانند روبل روسیه، یوان چین، لیره ترکیه و یورو به‌راحتی قابل‌تبدیل به پترو هستند.
پترو به‌خودی‌خود ارز دیجیتال بانک مرکزی محسوب نمی‌شود زیرا یک بانک مرکزی بومی آن را منتشر نمی‌کند و با ارز فیات موجود، یعنی ساورین بولیوار (Sovereign Bolivar) (که ارز رایج و قانونی کشور است) نیز تفاوت دارد. اخیراً توسعه‌دهنده‌ی اصلی اتریوم، جوئی ژو (Joey Zhou)، اعلام کرده است که ظاهراً بخشی از وایت پیپر پترو از مخزن گیت هاب ارز دیجیتال دَش کپی‌برداری شده.
ارز دیجیتال ونزوئلایی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا، که اثرات منفی بر اقتصاد داخلی آن داشته، طراحی شده بود – همان‌گونه که مادورو گفت این ارز راهی برای مقابله با تحریم‌های مالی صورت گرفته از سوی دولت ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ است. در نتیجه، در ماه مارس، ترامپ دستوری صادر کرد که طی آن مشارکت سرمایه‌گذاران آمریکایی در عرضه اولیه سکه (ICO) پترو که در ۲۰ فوریه آغاز شده بود، کاملاً محدود می‌شد. طبق اظهارات نیکولاس مادورو ۵ میلیارد دلار در زمان پیش‌فروش جمع شده بود – که این یعنی یکی از بزرگ‌ترین مبالغ عرضه اولیه سکه (ICO) تا به امروز بوده است، و ۲ میلیارد دلار عرضه اولیه سکه تلگرام و یک میلیارد دلارفروش توکنایاس (EOS) را پشت سر گذاشته است.
طبق گزارشی که از منابعی ناشناس در یکی از مقاله‌های هفته‌نامه تایم منتشر شده است، پترو به روسیه ارتباط دارد زیرا از سال ۲۰۱۷ تاکنون، به‌ویژه به علت درخواست دور زدن تحریم‌های غرب علیه کشور، روسیه از ارز دیجیتال پترو حمایت می‌کند. منبع موثقی از بانک مرکزی روسیه به نشریات اعلام کرده است، «افراد نزدیک به پوتین به او گفته‌اند که این راه دور زدن تحریم‌هاست». بعداً کنستانتین ویشکووسکی (Konstantin Vyshkovsky)، رئیس سازمان بدهی‌های دولت در وزارت مالیه روسیه، این ادعاها را رد کرد.
اخیراً پترو تبدیل به تنها ارزی شد که مردم ونزوئلا می‌توانند برای پرداخت هزینه‌ی گذرنامه‌ی خود از آن استفاده کنند و در ضمن این هزینه افزایش نیز یافته است: از تاریخ ۸ اکتبر، هزینه‌ی گذرنامه‌ی جدید ۲ پترو و تمدید اعتبار گذرنامه یک پترو است. طبق گزارش خبرگزاری بلومبرگ، متوسط حقوق ماهیانه در ونزوئلا چهار برابر کمتر از قیمت جدید گذرنامه است.
به‌علاوه، مادورو در یک پخش تلویزیونی جدید اعلام کرد در آینده نزدیک، کارگران پاداش‌های خود را بر اساس پترو دریافت می‌کنند، نه بر اساس ساورین بولیوار (Sovereign Bolivar).

زمانبندی رویدادهای ارز دیجیتال پترو


در تاریخ 10 مارس 2018، دولت ونزوئلا اعلام کرد که در پیش فروش اولیه پترو در بیش از ۱۸۶,۰۰۰ فقره گواهی خرید، بیش از ۵ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده است.
چند روز بعد در همان زمان، دونالد ترامپ با صدور فرمانی هرگونه معامله ارز دیجیتال «پترو» ونزوئلا را برای آمریکا و هم پیمانانش ممنوع اعلام کرد و آن را به فهرست تحریم های ونزوئلا افزود. این درحالی بود که یکی از دلایل اصلی توسعه ارز دیجیتال دور زدن تحریم‌های آمریکا اعلام شده بود. دولت ونزوئلا معتقد است که دولت آمریکا نمی‌تواند جلوی معاملات این ارز دیجیتال را بگیرد.
در آوریل 2018 خوزه ویلما مورا، وزیر بازرگانی خارجی ونزوئلا از احتمال تجارت این کشور با روسیه با استفاده از ارز دیجیتال ملی یعنی «پترو» خبر داد. چندی بعد منابع غیررسمی اعلام کردند که دولت این کشور اجازه ورود تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتال را نمی‌دهد.
در ماه ژوئن 2018، سفیر ونزوئلا در ایران، صحبت‌های جالبی درباره ارز دیجیتال پترو به میان آورد.
این مقام ونزوئلایی در خصوص اینکه آیا ارز دیجیتالی پترو با پشتوانه نفت است می تواند وضعیت اقتصادی ونزوئلا را بهبود ببخشد، گفت:
پترو یک ارز دیجیتالی با پشتوانه نفت است که قیمت این ارز برابر با قیمت روز یک بشکه نفت برابر است. در پیش فروش پترو ، ۵ میلیارد دلار درآمدزایی ایجاد شد که بدون شک این رقم افزایش می یابد. در عین حال ما هم از بخش دیگر سرمایه ای ونزئلا یعنی طلا در جستجوی حمایت بیشتر هستیم؛ درواقع در تلاش هستیم طلا هم بتواند پشتوانه پترو شود. اما مشخصا این مساله نمی تواند مشکلات ونزوئلا را حل کند.

سفیر ونزوئلا در ایران تصریح کرد:
شاید ۵ میلیارد دلار برای یک فرد زیاد باشد اما این رقم برای یک کشور بسیار ناچیز است. کشور ما قطعا به رقم بسیار بالاتری برای فایق آمدن بر بحران اقتصادی خود نیاز دارد زیرا بدهی های ما بسیار بیش از این رقم است. اما به هر حال از طریق این واحد پول می توان محدودیت های اقتصادی و تجاری که امریکا برا ما ایجاد کرده است را دور زد.

وی افزود:
از طرفی این ارز دیجیتال به ما کمک می کند تجارت جهانی را پرداخت کنیم. این ارز به ما کمک می کند برای پرداخت های مان به هیچ نهاد بین المللی همچون بانک جهانی نیازمند نباشیم و به بحث سوییفت بین المللی هم وابستگی نداریم درواقع ما در زمینه پرداخت های بین المللی مان، آزادی عمل داریم. این اقدامات، ایده های رئیس جمهور مادورو و دولت ونزوئلا بود تا مسائل و مشکلات مالی را بتوانیم از طریق پترو حل کنیم.

گرگوریو گنزالز ادامه داد:
در حال حاضر فقط امریکا اجازه تجارت با پترو را نمی دهد به این دلیل که ما می توانیم از طریق پترو محدودیت های ایجاده شده توسط آمریکا را دور بزنیم، ممنوع کرده و اجازه تجارت با آن را نمی دهد. تمام کشورها بسته به قدرت مالی خودشان میتوانند از پول های مجازی در دنیا استفاده کنند، پترو هم به این صورت این وارد سیستم تجارت جهانی شده است.

در آگوست 2018، رئیس‌جمهور ونزوئلا نیکولاس مادورو اعلام کرد که پترو -ارز دیجیتال با پشتوانه نفت ونزوئلا- به عنوان واحد پولی در این کشور استفاده خواهد شد. نیکولاس مادورو در تلویزیون اعلام کرد که شرکت نفت دولتی پترولئوس دی ونزوئلا (PDVSA) از پترو به عنوان واحد پولی استفاده خواهد کرد. علاوه بر این دولت سیستم جدید مبتنی بر پترو را برای پرداخت حقوق و قیمت‌گذاری کالا و خدمات معرفی خواهد کرد.
در 18 آگوست 2018، خبرگزاری رویترز در گزارشی مفصل از وضعیت ونزوئلا اعلام کرد که تصمیم دولت این کشور برای رسمی شدن پترو به عنوان یکی از واحدهای پولی این کشور، بلافاصله منجر به کاهش موثر ۹۶ درصدی ارزش پول این کشور شده بود.

در 28 آگوست 2018، رئیس جمهور ونزوئلا دستور پذیرش ارز دیجیتال پترو را به بانک‌ها صادر کرد. در همان زمان رویترز در گزارشی اعلام کرد که به نظر می‌رسد تراکنشی در شبکه ارز دیجیتال پترو انجام نمی‌شود.


در 21 سپتامبر 2018، رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد که ارز دیجیتال ونزوئلا -با پشتوانه نفت خام - از اکتبر ۲۰۱۸ در انجام تراکنش‌های تجاری بین‌المللی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
در 3 اکتبر 2018، وب‌سایت تخصصی ارزهای دیجیتال، CCN، در گزارشی مدعی شد که ارز دیجیتال پترو یک پروژه کپی برداری شده از ارز دیجیتال دیگری به نام دش (Dash) است.
در 5 اکتبر 2018، دلسی رودریگز (Delcy Rodriguez) معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا اعلام کرد که مردم ونزوئلا باید برای پرداخت هزینه‌های گذرنامه از ارز دولتی پترو استفاده کنند.
در 20 اکتبر 2018، نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد که مذاکره با ۶ صرافی ارزهای دیجیتال را برای مبادلات ارز پترو، آغاز کرده و تمامی مجوزهای لازم برای این منظور، آماده است.
در 29 اکتبر 2018، فروش رسمی ارز دیجیتال پترو اعلام شد. وزارت اقتصاد ونزوئلا، طی یک پست توئیتری اکتبر اعلام کرد که ارز دیجیتال پترو، برای خرید با پول نقد و ارزهای دیجیتال، آماده است.
در 7 دسامبر 2018، رئیس جمهور ونزوئلا از فروش نفت این کشور با ارز دیجیتال پترو خبر داد.