atlasarzdigital
سنگاپور
سنگاپور سنگاپور

سنگاپور

کشوری در آسیا

 • جمعیت: 5,791,901 نفر
 • مساحت: 683 کیلومتر مربع
 • ضریب نفوذ اینترنت: 4,839,204 نفر
 • ارز ملی: Singapore dollar
 • نوع حکومت: جمهوری
 • رییس جمهور: Halimah Yacob
 • پایتخت: سنگاپور
 • زبان: انگلیسی
 • رشد اقتصادی: 2.20%
 • قانون گذاری ارزهای دیجیتال: مشمول قانون نمی‌شود
 • مالیات بر ارزهای دیجیتال: ممنوع
 • پرداخت با ارزدیجیتال: ممنوع
 • ارزدیجیتال ملی: ممنوع
 • ICO: مجاز اما تحت قوانین سخت گیرانه
 • قوانین ضد پولشویی برای کریپتو: دارد

وضعیت مقررات ارزهای دیجیتال در سنگاپور

مواضع دولت

معمولا سنگاپور به‌ عنوان یکی از بهشت‌های ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. نه‌تنها به خاطر اینکه یک مرکز اقتصاد جهانی است، بلکه به دلیل تعادلی که این کشور در قوانین و مقررات در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال دارد. دولت ارزهای مجازی (کریپتوکارنسی، توکن یا کوین) را به عنوان یک چیز انحصاری مشخص نکرده است، اما در عوض موارد زیر را اعلام کرده است: ۱. ارزهای دیجیتال ارز یا پولی نیستند که توسط هیچ دولت خاصی ارائه شده باشند؛ ۲. استفاده از آنها به‌ عنوان وسیله‌ی پرداخت برای محصول یا خدمات به کسی که حاضر باشد آنها را قبول کند اشکالی ندارد. ۳. نمی‌توان از آنها به عنوان وسیله‌ای برای ذخیره ارزش استفاده کرد، چون قیمت آنها نوسان دارد و به همین خاطر دولت توصیه نمی‌کند که مردم روی آنها سرمایه گذاری کنند و ریسک این سرمایه گذاری را به جان بخرند. ۴. آنها به عنوان دارایی شخصی درنظر گرفته می‌شوند، چون افراد بیشتر و بیشتری به خرید و فروش آنها روی آورده‌اند. دولت سنگاپور توسعه و کار کردن روی بلاک چین را تشویق می‌کند، اما می‌گوید موضع مثبتش درمورد بلاک چین لزوما به معنی تشویق در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال نیست. ارزهای دیجیتال تنها کاربرد بلاک چین نیستند و کاربردهای بسیار دیگری دارد.

قانون گذاری ارزهای دیجیتال

در سنگاپور ارزهای مجازی، به‌خودی خود قانون‌گذاری نشده‌اند؛ هرچند فعالیت‌های پیرامون آنها و نتایج این فعالیت‌ها ممکن است تحت قوانین اوراق بهادار یا سایر مقررات مربوطه قرار گیرند. این موضوع راه را برای توکن‌ها کاملا هموار می‌کند. به عنوان مثال توکن‌هایی که فقط ماهیت پرداخت دارند، مجوزی لازم ندارند و جزو اوراق بهادار محسوب نمی‌شوند، می‌توان یک شبه و بدون هیچ مجوزی از دولت یا مقامات مالی سنگاپور و فقط با تعیین کردن شرایط و قوانین آنها را به فروش رساند. تفاوت اصلی که قوانین سنگاپور در این مورد با قانون‌های مشابه دارد این است که هر توکنی فقط به خاطر اینکه سرمایه‌گذاری جمعی یا فعالیت‌های جمع کردن پول دارد اوراق بهادار به حساب نمی‌آید. درعوض اینکه اوراق بهادار حساب شود یا نه، مورد بررسی عمیق‌تری قرار می‌گیرد که آیا ویژگی‌های اوراق بهادار را دارد یا خیر، و فقط اگر این ویژگی‌ها را داشته باشد نیازمند گرفتن مجوز است و قوانین اوراق بهادار درمورد آن اعمال می‌شود. در کل به‌ نظر می‌رسد تا وقتی که یک ارز مجازی از نظر سازمان اوراق بهادار و قراردادهای آتی سنگاپور به عنوان اوراق بهادار درنظر گرفته نشود، هیچ قانونی درمورد آن اعمال نمی‌شود و به مجوز خاصی نیاز ندارد. در سال ۲۰۱۸ مقامات اقتصادی سنگاپور به ۸ صرافی ارزهای دیجیتال که در آنها کوین‌هایی که در سنگاپور اوراق بهادار محسوب می‌شوند، پیغام‌هایی هشدارآمیز صادر کرد. واضح است که دولت سنگاپور نسبت به این صرافی‌ها موضع سخت‌گیرانه‌ای ندارد.

قوانین خرید و فروش

فروش پول‌های مجازی می‌تواند از یکی از روش‌های زیر اتفاق بیفتد: ۱. فروش خصوصی زمان ساخته شدن کوین: این اتفاق می‌تواند به عنوان بخشی از پیش‌فروش در ICO یا فروش و خرید در قالب یک توکن تازه خلق شده اتفاق بیفتد. در حالت کلی، این موضوع تحت یک توافق خصوصی اتفاق می‌افتد. هرچند، اگر یک توکن از نظر مقامات اقتصادی سنگاپور به عنوان اوراق بهادار درنظر گرفته شود، باید مجوزهای لازم را برای برگزاری ICO کسب کند و از قوانین اوراق بهادار پیروی کند. ۲. ICO: همانند مورد قبل با آن رفتار می‌شود. ۳. تریدینگ: هیچ قانونی برای سرمایه‌گذاران خرده‌پا و خرید و فروش ارزهای دیجیتال توسط آنها وجود ندارد. هرچند، مقامات اقتصادی سنگاپور طی اطلاعیه‌ای به مردم هشدار داده‌اند که با احتیاط بسیار زیادی در این مورد عمل کنند و اگر می‌خواهند روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند ریسک‌های آن را بشناسند.

مالیات

۱. درآمد حاصل از فروش محصولات و خدمات ارائه شده توسط ارزهای مجازی: کسب‌وکارهایی که ارزهای مجازی را به‌ عنوان روش پرداخت می‌پذیرند مشمول قوانین مالیاتی متداول در سنگاپور می‌شوند. به‌ عنوان مثال اگر کسب‌وکاری اتر را به عنوان روش پرداخت قبول کند، دقیقا مشابه ارزهای معمولی (فیات)  به حساب می‌آید و مشمول پرداخت مالیات می‌شود. ارزش آن ارز مجازی مطابق قیمت ارز در روزی که تراکنش در آن انجام شده محاسبه می‌شود. مالیات براساس سود خالص حساب می‌شود. در حال حاضر نرخ مالیات برای کسب‌وکارها در سنگاپور ۱۷٪ درآمد آنها است. ۲. مالیات کسب درآمد: افراد حقیقی یا کسب‌وکارهایی که ارزهای مجازی می‌خرند و آن را به‌ قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت نگه می‌دارند، ممکن است با بالا رفتن قیمت آنها عوایدی از سرمایه‌گذاری کسب کنند. چون مالیاتی برای عواید سرمایه‌گذاری در سنگاپور درنظر گرفته نشده است، این سودها هم مشمول مالیات نمی‌شوند. اما اگر اشخاص حقیقی یا کسب‌وکارها ارزهای مجازی را به صورت مداوم برای کسب‌وکارشان خرید و فروش کنند، سودی که از تریدینگ نصیبشان می‌شود مشمول مالیات می‌شود. مالیات برگزاری ICO: مساله این است که آیا برگزاری ICO در سنگاپور به عنوان درآمد حساب می‌شود و مشمول مالیات به حساب می‌آیند یا خیر. با گذشت زمان دستورالعمل‌های بیشتری توسط مقامات درآمد داخلی سنگاپور ارائه شده است، هرچند هنوز هم قوانین به‌طور کامل مشخص نشده‌اند. طبق قوانین مالیات بر درآمد سنگاپور، درآمد در دو صورت مشمول مالیات می‌شود: الف) درآمد از سنگاپور به‌ دست آمده باشد. ب) درآمد در خارج از سنگاپور کسب شده باشد و در سنگاپور دریافت شود. در موقعیت «الف»، قوانین مالیات بیان می‌کنند که هر درآمدی حاصل از خرید و فروش یا کسب‌وکار که از پرداخت‌کنندگان مالیات در سنگاپور به دست آمده باشد، مشمول مالیات می‌شود. درحالی که اگر خریداران توکن مقیم خارج سنگاپور باشند، مشمول مالیات نمی‌شوند. به همین دلیل است که در شرایط و مقررات ICOها آمده است که شهروندان سنگاپوری نمی‌توانند توکن خریداری کنند. در موقعیت «ب»، عواید فروش اگر از خارج سنگاپور به دست آمده باشد مشمول مالیات نمی‌شود. ۴. مالیات فروش ارزهای مجازی: سازمان درآمد داخلی سنگاپور تایید کرده‌ است که فروش توکن‌ها به عنوان «تامین خدمات» در نظر گرفته می‌شود و تحت قوانین مالیاتی محصولات و خدمات قرار می‌گیرد. هرچند اگر خریدار توکن کسی باشد که هیچ ارتباطی با سنگاپور ندارد، می‌توان به عنوان تامین خدمات بین‌المللی به این معامله نگاه کرد، که نرخ مالیات آن صفر است. در غیر این صورت، اگر خریداران مقیم سنگاپور باشند نرخ مالیات برای آنها ۷٪  است؛ این نرخ بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ به ۹٪ خواهد رسید.

انتقال پول، شناخت مشتری و قوانین ضدپولشویی

اگر توکن‌های ارزهای دیجیتال به عنوان اوراق بهادار درنظر گرفته شوند، قوانین شناخت مشتری (KYC)، قوانین ضد پولشویی (AML) و مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) در مورد آنها اعمال می‌شود. همچنین تمام موسسه‌های مالی باید قوانین زیر را رعایت کنند: ۱. تایید هویت مشتری از جمله، نام، شماره ملی منحصربه‌فرد، تاریخ تولد، ملیت و آدرس سکونت؛ ۲. اگر مشتری یک شخص عادی نبود، هویت افرادی را تایید کنند که قیم آن فرد هستند؛ ۳. تعیین کنند که آیا اشخاص ذی‌نفعی می‌توانند وجود داشته باشند یا نه، اگر وجود دارند آن اشخاص را شناسایی کنند؛ ۴. تعیین ماهیت و هدف ارتباطات کسب‌وکارها با مشتری‌ها؛ ۵. بازدید از محل کسب‌وکار در صورت نیاز؛ ۶. به دست آوردن اطلاعات درمورد منبع سرمایه‌ها؛ ۷. بعد از اینکه ارتباطات کسب‌وکار مشخص شد، بررسی مداوم ارتباطات کسب‌‌وکار. ۸. بررسی مداوم اینکه اطلاعات مشتریان به اندازه است. سازمان اقتصادی سنگاپور، لیستی از افرادی که مشکوک به‌ فعالیت‌های تروریستی هستند را منتشر کرده و تمام خریدهای توکن که به‌ صورت بالقوه مشکوک هستند باید مورد بررسی قرار بگیرند. علاوه بر این، دولت سنگاپور لیستی هم از کشورها و مشتریانی که تحت تحریم قرار دارند تهیه کرده‌ است که کسب‌وکارها اجازه همکاری با آنها را ندارند. همچنان هر تراکنش مشکوکی باید گزارش شود و تا ۱۵ روز به گوش مقامات برسد. مثال‌هایی از تراکنش‌های که مشکوک هستند: ۱. تراکنش‌هایی که از نظر اقتصادی منطقی نیستند؛ ۲. تراکنش‌هایی که شامل مقدار زیادی پول نقد هستند؛ ۳. تراکنش‌هایی که شامل حجم بالای تراکنش‌ها از طریق یک حساب بانکی هستند؛ ۴. تراکنش‌هایی که شامل انتقال پول به خارج از کشور هستند؛ ۵. تراکنش‌های مربوط به سرمایه گذاری که مشکوک هستند؛ ۶. تراکنش‌هایی که شامل اشخاصی یا هویت نامعلوم هستند؛ ۷. تراکنش‌هایی که با تخلفات مالیاتی مرتبط هستند؛ ۸. تراکنش‌هایی بر پایه‌ی خرید و فروش با اختلاف‌های بالا. برای توکن‌هایی که اوراق بهادار حساب نمی‌شوند، این قوانین به طور مشخص اعمال نمی‌شوند. اما به‌هرحال بهترین کار برای کسب‌وکارها این است که طبق این دستورالعمل‌ها عمل کنند.

مقررات مالکیت و مجوزهای لازم

در این بخش هدف این است که به سوالات زیر پاسخ دهیم: ۱. آیا مدیران سرمایه گذاری می‌توانند از ارزهای مجازی به منظور سرمایه گذاری استفاده کنند؟‌ آیا مشابه افرادی که از پول‌های فیات استفاده می‌کنند به مجوز نیاز دارند؟ اگر بله، به چه مجوزهایی نیاز دارند‌؟ ۲. یک مشاور سرمایه گذاری یا مدیر سرمایه گذاری یا مشاور بازارهای سرمایه در زمینه‌های ارزهای دیجیتال به چه نوع مجوزهایی نیاز دارد؟‌ هدف از کسب آن مجوزها چیست؟ مقامات مالی سنگاپور هیچ راهنمایی برای اینکه آیا ارزهای مجازی می‌توانند برای اهداف سرمایه گذاری استفاده شوند یا نه صادر نکرده است. به همین دلیل به مدیران سرمایه گذاری پیشنهاد می‌شود که قبل از استفاده از ارزهای مجازی از سازمان مالی سنگاپور پرس‌وجو کنند. سازمان مالی سنگاپور از شرکت‌های فعال در زمینه مدیریت سرمایه یا مشاوره مالی می‌خواهد که «مجوز خدمات بازارهای سرمایه» دریافت کنند. اگر دارایی‌های تحت مدیریت کمتر از ۲۵۰میلیون دلار سنگاپور و تعداد سرمایه گذاران واجد شرایط ۳۰ نفر یا کمتر باشد، لازم است که آن شرکت به یک شرکت ثبت‌شده مدیریت سرمایه تبدیل شود. سازمان مالی سنگاپور تخمین می‌زند که ثبت درخواست برای دریافت مجوز یا ثبت نام، یک فرایند حدود ۲ تا ۴ ماهه است. همچنین مشاوران اقتصادی باید مجوز مشاوره اقتصادی داشته باشند.

استخراج

در حال حاضر هیچ قانون مشخصی برای ماینینگ ارزهای دیجیتال در سنگاپور وجود ندارد. یک ماینر فقط سخت‌افزارهای خاص، دستگاه‌های خنک‌کننده و مقادیر زیادی جریان برق نیاز دارد. اما ماینر باید مطمئن شود که در منطقه‌ای که برای استخراج انتخاب کرده، قوانین انتشار گازهای گلخانه‌ای و تولید سروصدا نقض نمی‌شود. ماینر باید درمورد مسئولیت‌های مالیاتی که از درآمد حاصل از ماینینگ شامل حالش می‌شود محتاطانه عمل کند. در وبسایت سازمان درآمدهای داخلی سنگاپور آمده است که: «سودی که از استخراج یا خرید و فروش ارزهای مجازی نصیب کسب‌وکارها می‌شود مشمول مالیات است.» در حال حاضر نرخ مالیات کسب‌وکارها ۱۷٪ بر روی سود خالص است. از آنجایی که استخراج ارزهای دیجیتال یک شغل محسوب می‌شود، هر خارجی برای انجام استخراج در سنگاپور به دریافت مجوز کار نیاز دارد. از این گذشته، کسب‌وکارهایی که ماینرها را استخدام می‌کنند، باید به قوانین استخدام سنگاپور احترام بگذارند. به‌هرحال، احتمالا ماینینگ در آینده‌ی نزدیک به خاطر قیمت بالای برق، آب‌وهوای استوایی و قیمت بالای ملک به‌صرفه نباشد.

مقررات گزارش دادن

ارزهای مجازی عموما غیرمتمرکز و ناشناس هستند. در حال حاضر هیچ نیازی به دریافت مجوز برای مالکیت، استفاده یا فروش ارزهای مجازی وجود ندارد، مگر برای اهداف پرداخت مالیات که بالاتر به آن اشاره شد. هرکسی موظف است هر نوع تراکنش مشکوکی را به مقامات مربوطه گزارش دهد، ارزها و توکن‌های دیجیتال هم از این قاعده مستثنی نیستند.
loader
بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه آخرین وضعیت قانون گذاری ارزهای دیجیتال در سنگاپور - ارزدیجیتال ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
 • گزارش خطا
 • انتقادات و پیشنهادات
 • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.