لیختن‌اشتاین
لیختن‌اشتاین لیختن‌اشتاین

لیختن‌اشتاین

کشوری در اروپا

 • جمعیت: 37,922 نفر
 • مساحت: 160 کیلومتر مربع
 • ضریب نفوذ اینترنت: 37,322 نفر
 • ارز ملی: Swiss franc
 • نوع حکومت: مشروطهٔ سلطنتی
 • رییس جمهور: Albert Frick
 • پایتخت: Vaduz
 • زبان: آلمانی
 • رشد اقتصادی: 1.40%
 • قانون گذاری ارزهای دیجیتال: مجاز اما به شدت قانون‌گذاری شده
 • مالیات بر ارزهای دیجیتال: مشمول مالیات بر درآمد
 • پرداخت با ارزدیجیتال: دارد
 • ارزدیجیتال ملی: ندارد
 • ICO: قانون‌گذاری شده
 • قوانین ضد پولشویی برای کریپتو: ندارد

لیختن اشتاین


موضع‌گیری دولت


دولت لیختن اشتاین درمورد ابداعات اقتصادی و همچنین ارزهای دیجیتال بسیار پذیرا است. یکی از نشانه‌های این امر این است که دولت در سال ۲۰۱۶ روی گروهی که از چند ماه قبل از آن روی پیش‌نویس «قانون بیت کوین» کار می‌کردند سرمایه‌گذاری کرد. با اینکه قانون دقیق هنوز منتشر نشده است؛ واضح است که قانون جدید بهترین شرایط ممکن را برای تکنولوژی‌های جدید و ارزهای دیجیتال ایجاد خواهد کرد.
سال گذشته قانون‌گذاران لیختن اشتاین در اولین اقدامشان برای اولین بار یک تعریف قانونی از ارزهای مجازی ارائه دادند.طبق این تعریف، ارزهای مجازی (مانند بیت کوین) پول‌های مجازی هستند که می‌توان از آنها در معامله‌های قانونی، خرید و فروش محصولات و خدمات یا ذخیره ارزش استفاده کرد.
در حال حاضر، دولت یا بانک‌های لیختن اشتاین از هیچ ارز دیجیتالی حمایت یا پشتیبانی نمی‌کنند.

قانون گذاری ارزهای دیجیتال


ارزهای دیجیتال تاکنون منحصرا نقش وسیله‌ای برای پرداخت را داشته‌اند یا فقط به‌ عنوان توکن پرداخت در نظر گرفته شده و مورد استفاده قرار گرفته‌اند، آنها به عنوان کالای اقتصادی هم درنظر گرفته می‌شوند ولی بر این اساس قانون‌گذاری نشده‌اند. هرچند به محض اینکه کاربردهای دیگر هم اضافه شود، می‌توان توکن‌ها را به‌ عنوان ابزارهای اقتصادی درنظر گرفت که طبق قانون بازار اقتصادی با آنها رفتار شود و تحت نظارت مقامات اقتصادی لیختن اشتاین قرار بگیرند. از جمله توکن‌هایی که می‌توان به عنوان ابزارهای اقتصادی به آن نگاه کرد، توکن‌هایی هستند که ویژگی‌های اوراق بهادار یا ویژگی سرمایه‌گذاری دارند.
به این معنی که ممکن است برای موارد خاص به قوانین خاصی نیاز باشد یا بر اساس هر مدل کسب‌وکار خاص به گرفتن مجوزهای خاصی نیاز باشد.

قوانین خرید و فروش


همانطور که اشاره شد، توکن‌هایی که فقط به منظور پرداخت از آنها استفاده می‌شود، تحت قوانین بازارهای مالی قرار نمی‌گیرند. به این معنی که، در کل استفاده از ارزهای مجازی به عنوان وسیله‌ی پرداخت مشمول هیچ قانون خاصی نمی‌شود. در واقع خرید و فروش با استفاده از ارزهای دیجیتال دقیقا مشابه خرید و فروش با پول رایج است و همان قوانین هم درموردش اعمال می‌شود.

مالیات


در لیختن اشتاین، اظهارنامه‌های مالیاتی برای ارزهای دیجیتال به این صورت است که هر پرداخت‌کننده‌ی مالیات، باید در ابتدای هر سال مالیاتی میزان ارزهای دیجیتالی که در اختیار دارد را مشخص کند و آنها را به فرانک سوئیس تبدیل کند. اما سود حاصل از خرید و فروش ارزهای دیجیتال معاف از مالیات هستند و نیازی نیست که اعلام شوند.

قوانین انتقال پول و مقررات ضد پولشویی


در لیختن اشتاین، قانون ارزیابی صلاحیت اجرا می‌شود؛ ارزیابی صلاحیت، تحقیقی است که پیش از امضای قرارداد با یک شخص یا شرکت انجام می‌شود. به‌ عنوان مثال یک خریدار می‌تواند طی این ارزیابی دارایی‌ها و دیگر ویژگی‌های شرکت موردنظر خود را هدف قرار دهد.
این ارزیابی، قانون مشخصی را برای تمام موارد تعیین نکرده است. اما در بررسی مورد به مورد، این ارزیابی ممکن است کاربردی باشد. در برخی موارد این ارزیابی ممکن است منجر به لزوم تسلیم گزارش به مراجع قانونی اقتصادی شود. به عنوان مثال اگر تبدیل پول رایج به ارزهای دیجیتال در سطح تجاری انجام شود، این عمل باید توسط مراجع قانونی تایید شود و قدرت اختیار ارزیابی صلاحیت در این مورد هم افزایش می‌یابد. از طرف دیگر، ترید اشخاص حقیقی که در سطوح کوچک‌تر انجام می‌شود نیازی به ارزیابی صلاحیت ندارد.
در هر صورت توصیه می‌شود تمام شرکت‌هایی که در این کشور مشغول به کار هستند، از دستورالعمل‌های ضد پولشویی و شناخت مشتری (KYC) پیروی کنند.

قوانین و مجوزهای مالکیت


در حال حاضر هیچ قانون خاصی برای محدودیت یا نظارت بر روی سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال وجود ندارد. هرچند اگر شرکت‌ها و گروه‌های حرفه‌ای مالک ارزهای دیجیتال باشند، ممکن است ارزیابی صلاحیت درمورد آنها به اجرا درآید.

استخراج


در حال حاضر هیچ قانون خاصی برای استخراج ارزهای دیجیتال در لختین اشتاین وجود ندارد. به این معنی که ماینینگ بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مجاز است.
اوایل سال ۲۰۱۸، سازمان مالیات لیختن اشتاین موافقت کرد که ماینینگ به عنوان فعالیتی که مشمول مالیات می‌شود درنظر گرفته شود.

قوانین گزارش‌دهی


در حال حاضر هیچ قانونی در این مورد در کشور لیختن اشتاین وجود ندارد.
loader
ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.