کره‌ی جنوبی
کره‌ی جنوبی کره‌ی جنوبی

کره‌ی جنوبی

کشوری در آسیای شرقی

 • جمعیت: 5,149 نفر
 • مساحت: 100,210 کیلومتر مربع
 • ضریب نفوذ اینترنت: ---
 • ارز ملی: South Korean won
 • نوع حکومت: جمهوری
 • رییس جمهور: Moon Jae-in
 • پایتخت: Seoul
 • زبان: کره‌ای
 • رشد اقتصادی: 2.00%
 • قانون گذاری ارزهای دیجیتال: مجاز اما به شدت قانون‌گذاری شده
 • مالیات بر ارزهای دیجیتال: مشمول مالیات بر درآمد
 • پرداخت با ارزدیجیتال: ندارد
 • ارزدیجیتال ملی: ندارد
 • ICO: مجاز. بسته به نوع توکن قانون‌گذاری شده
 • قوانین ضد پولشویی برای کریپتو: دارد

وضعیت مقررات ارزهای دیجیتال در کره‌ی جنوبی

رویکرد دولت و تعریف ارزهای دیجیتال

در حال حاضر هیچ‌گونه سازوکار قانونی توسط مراجع قانون‌گذار در کره جنوبی اتخاذ نشده و بر اساس قوانین این کشور، ارزهای دیجیتال جایگاه مشخصی ندارند. مرجع قانون‌گذار در کره جنوبی (FFS)، ۲۳ ژوئن سال ۲۰۱۷ (۲ تیر ۱۳۹۶) طی بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که نوع نگرش آنها نسبت به ماهیت ارزهای دیجیتال، نشات گرفته از نقطه نظر «قانون‌گذاری حوزه مالی» نیست. در این بیانیه آمده بود: الف) ارزهای دیجیتال ارز فیات نیستند ب) ارزهای دیجیتال یا ابزارهای الکترونیکی پرداخت نیستند ج) ابزار سرمایه‌گذاری نیستند. به‌علاوه در این بیانیه سازوکار مخشصی برای طبقه‌بندی یا مباحث قانونی حوزه ارزهای دیجیتال ارائه نشده بود. با وجود اینها، دادگاه عالی کره جنوبی ۳۰ می ۲۰۱۸ (۹ خرداد ۱۳۹۷) اعلام کرد که قانون، در مواقع وقوع جرم، حق مصادره ارزهای دیجیتال را داراست. این اولین بار بود که دادگاه عالی کره جنوبی، ارزهای دیجیتال را به‌عنوان یک دارایی به رسمیت شناخت. این در حالی است که رویکرد مورد بحث بسیار محدود بود و همچنان نمی‌توان با قطعیت از تاثیرات آن در خصوص قانون‌گذاری‌های آتی در کره جنوبی صحبت کرد. به نظر می‌رسد به زودی شاهد تغییر در روند قانونی گذاری و توسعه مسائل قانونی مرتبط با ارزهای دیجیتال در کره جنوبی خواهیم بود. این احتمال نیز وجود دارد که رویکرد مراجع دیگر قانون‌گذار در کره، با رویکرد FFS متفاوت باشد و در نتیجه موجب تفاوت در تعریف ارزهای دیجیتال در کره شود. نبود چهارچوب‌های مشخص باعث شده تا در حال حاضر، سازوکار مشخصی در این حوزه وجود نداشته باشد و نحوه برخورد با آنها در قانون کره جنوبی نیز با ابهامات بسیاری مواجه است. با نگاهی به اتفاقات چند وقت اخیر در کره جنوبی، می‌توان به این نتیجه رسید که رویکردهای متفاوتی از جانب دولت کره جنوبی در خصوص ارزهای دیجیتال اتخاذ شده است. این رویکردهای در زمینه‌های زیر تشریح شده‌اند:

مارجین تریدینگ

اول سپتامبر سال ۲۰۱۷ (۱۰ شهریور ۱۳۹۶)، «کمیسیون خدمات مالی کره جنوبی»، شهروندان این کشور را از خرید ارزهای دیجیتال به‌وسیله سرمایه‌های استقراضی یا فروش ارزهای دیجیتال استقراضی که از طریق صرافی‌های ارزهای دیجیتال بدست آمده‌اند منع کرد. به گفته این مقام قانون‌گذار، چنین عملی با قوانین استقراض در قانون این کشور مغایر است. کمیسیون خدمات مالی همچنین مستقیما از موسسات مالی خواست تا هر چه سریع‌تر تراکنش‌ها و شراکت‌هایی که زمینه‌ساز چنین اقداماتی‌اند را متوقف کنند.

ممنوعیت ICO

۴ سپتامبر سال ۲۰۱۷ (۱۳ شهریور ۱۳۹۶)، کمیسیون خدمات مالی کره چنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که فعالیت ICOها در این کشور ممنوع است. بر اساس این بیانیه، ICOها با قانون بازارهای سرمایه و خدمات سرمایه‌گذاری مغایرت دارند. با این حال، در این بیانیه صراحتا اشاره‌ای به این مغایرت‌ها نشده بود. اولین موضع‌گیری قانون‌گذاران حوزه مالی در خصوص ICOها، ممنوعیت  ICOها بود. با این حال، ۲۹ سپتامبر همان سال، (۲۸ شهریور ۱۳۹۶) این مرجع این قانون را برای تمام ICOها، حتی انواعی که به‌عنوان اوراق بهادار شناخته می‌شدند، به اجرا گذاشت و آنها را ممنوع کرد. اگر سکه یا توکن‌هایی در طبقه‌بندی «اوراق بهادار» قرار گیرند، بر طبق قوانین و محدودیت‌های عرضه اوراق بهادار با آنها برخورد خواهد شد. بر طبق همین قوانین، اگر سکه یا توکن‌ای در دسته‌بندی اوراق بهادار جای گیرد، تنها در صورتی ممنوع خواهد شد که قوانین فعلی کره جنوبی را نقض نماید. طبق بیانیه قانون‌گذاران در کره جنوبی، امکان به چالش کشیدن قانونی بودن یا نبودن توکن یا ICO امکان‌پذیر است.

تایید هویت

۴ سپتامبر سال ۲۰۱۷ (۱۳ شهریور ۱۳۹۶)، کمیسیون خدمات مالی کره جنوبی اعلام کرد طرحی را آغاز نموده که بر اساس آن افرادی که در صرافی‌های ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند، نیاز به تایید هویت دارند. بر همین اساس، ۳۰ ژانویه سال ۲۰۱۸ (۱۰ بهمن ۱۳۹۶)، سیستمی با عنوان «سیستم تایید هویت واقعی» معرفی شد. به‌وسیله این سیستم، برداشت وجه و سپرده‌گذاری در صرافی‌های ارزهای دیجیتال، تنها با احراز هویت امکان پذیر است. از همین رو تمامی دارندگان حساب در چنین صرافی‌هایی ملزم به احراز هویت و تسلیم اطلاعات صحیح هویتی خود هستند.

ارزهای دیجیتال که توسط بانک مرکزی پشتوانه‌سازی می‌شوند

۹ ژانویه سال ۲۰۱۸ (۱۹ دی ۱۳۹۶)، بانک مرکزی کره جنوبی کارگروه ویژه‌ای را در خصوص ارزهای دیجیتال تشکیل داد که یکی از وظایف آن بررسی جوانب مختلف ارز دیجیتال‌ای بود که توسط دولت پشتوانه‌سازی می‌شود. چندین مرجع محلی کره جنوبی نیز گزینه ایجاد چنین ارزی را مورد بررسی قرار داده‌اند.

قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال

در حال حاضر مرجع خاصی در خصوص قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال در کره جنوبی وجود ندارد. این در حالی است که قانون‌گذاران کره جنوبی به‌دنبال به‌ کار گیری و یا تحمیل قوانین موجود در این زمینه هستند.

قوانین موجود

به‌عنوان‌مثال، در یک ICO، اگر توکن‌ها با عنوان «اوراق بهادار» شناخته شوند، بر اساس قوانین خدمات مالی و بازارهای سرمایه، تحت قوانین مرتبط با اوراق بهادار قرار می‌گیرند. حال اگر چنین توکن‌هایی با عنوان بهادار شناخته نشوند، اما پای وعده برگشت سرمایه یا افزایش سرمایه اولیه در میان باشد، تحت قوانین «ایجاد کسب‌وکار به‌وسیله جذب سرمایه، بدون کسب مجوز»، قرار خواهند گرفت.

لوایح در حال بررسی

در حال حاضر، چندین لایحه توسط مجلس کره جنوبی در حال بررسی است. بیشتر این لوایح در خصوص ملزومات کسب مجوز، سرمایه‌های از دست رفته و الزامات ضد پول شویی و مسائل امنیت سایبری در خصوص صرافی‌ها هستند. تصویب یا عدم تصویب این لوایح در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

قوانین فروش

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، اگر توکن‌ها به‌عنوان «اوراق بهادار» طبقه‌بندی شوند، تحت قوانین فروش و عرضه قرار خواهند گرفت. اوراق بهادار بودن یا نبودن چنین توکن‌هایی به نوع عرضه آنها وابسته است. بر اساس قوانین خدمات مالی و بازارهای سرمایه در کره جنوبی، عرضه و فروش اوراق بهادار (توکن) به پنجاه نفر یا بیشتر از سرمایه‌گذاران خرد (سرمایه‌گذاران غیر حرفه‌ای)، عرضه عمومی به‌حساب می‌آید و تحت محدودیت‌های مشخصی قرار می‌گیرد. در کره جنوبی، عرضه‌کننده خارجی یا داخلی توکن موظف است تا فرم‌های مخصو اوراق بهادار را پر کرده و آن را تسلیم دولت نماید.

اخذ مالیات

طرح‌های اخذ مالیات از ارزهای دیجیتال توسط وزارت اقتصاد کره جنوبی تدوین شده است اما تا به اینجا به اجرا گذاشته نشده‌اند. پس از اعلام رای اولیه توسط مرجع اخذ مالیات کره جنوبی، برآوردهای لازم برای اخذ مالیات از این ارزها صورت گرفت. این برآوردها به‌صورت یک سیاست رسمی درنیامده‌اند و تنها کابرد تحقیقاتی و تعیین رویکرد دارند. برآوردها در بخش‌های زیر منتشر شده‌اند: مالیات بر درآمد تجاری: با نرخ ۱۱ الی ۲۷.۵ درصد که قابل اخذند. مالیات ارزش افزوده فردی یا تجاری: با نرخ ۱۰ درصد که اخذ آنها مشخ نیست. مالیات بر درآمد: با نرخ ۶.۶ الی ۴۶.۲ درصد که در قابل اخذند. مالیات بر سرمایه: با نرخ ۶.۶ الی ۴۶.۲ درصد که اخذ آنها مشخص نیست اما برای سرمایه‌گذاران خرد مقتضی است. مالیات بر ارث و هدیه: ۱۰ الی ۵۰ درصد که قابل اخذند.

قوانین انتقال پول و ملزومات ضد پول‌شویی

بر اساس قانون گزارش و استفاده از اطلاعات تراکنش‌های خاص مالی، ملزومات ضد‌ پول‌شویی شامل صرافی‌های ارزهای دیجیتال نمی‌شود. در حال حاضر لایحه ملزومات قانون ضد پول‌شویی در خصوص صرافی‌های ارزهای دیجیتال منتظر تصویب است. تا زمان تصویب چنین لایحه‌ای، صرافی‌های ارزهای دیجیتال ملزم به پیروی از قوانین کلی ضد پول‌شویی هستند. از ۳۰ ژانویه ۲۰۱۸، (۱۰ بهمن ۱۳۹۶)، موسسات مالی که با شرکت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال همکاری می‌کنند، موظفند تا بر طبق قوانین ضد پول‌شویی کره جنوبی عمل کنند. این ملزومات به شرح زیرند: ۱‌. برداشت و سپرده‌گذاری در صرافی ارزهای دیجیتال نیاز به احراز هویت دارد برداشت وجه به صورت ارزهای رایج و سپرده‌گذاری به صورت ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها، تنها در صورتی قابل اجراست که احراز هویت صورت گرفته باشد. موسسات مالی ممکن است تراکنش‌های ارزهای دیجیتال احراز هویت نشده را رد کنند. بر اساس این قانون، افراد زیر ۱۸ سال و اتباع بیگانه نیز امکان ایجاد حساب‌های کاربری جدید را ندارند.

ارزیابی بایسته مشتریان

موسسات مالی موظفند تا ارزیابی‌های بایسته را در ارتباط با تمامی مشتری‌های خود صورت دهند. موسسات مالی همچنین ملزم تایید اطلاعات اضافی و به پیروی از ساز وکارهای ضد پول‌شویی و ارزیابی‌های بایسته در بازه‌های زمانی شش ماهه (خداقل) هستند. این اطلاعات اضافی شامل موارد مقابل‌اند: الف) بررسی هویت کاربران ب) نگهداری گزارش‌های تراکنش‌های کاربران به‌صورت جداگانه ج) تعیین منطبق بودن تراکنش‌ها با سیاست‌های ارائه شده توسط دولت

گزارش تراکنش‌های مشکوک

اگر یک تراکنش مشوک باشد، موسسات مالی موظفند تا آن را گزارش کنند. این موسسات باید افراد خاصی را برای بررسی تراکنش‌های مشکوک استخدام کنند. تراکنش‌های مشکوک عبارتند از: الف) تراکنش‌های مالی میان صرافی‌های ارزهای دیجیتال و نهادهای تجاری و سازمان‌های مرتبط ب) اگر میزان تراکنش از ۱۰ میلیون وون (واحد پول کره جنوبی) در روز یا ۲۰ میلیون وون در هفته، بیشتر باشد ج) اگر تعداد تراکنش‌ها از پنج عدد در روز یا هفت عدد در طول هفته، بیشتر باشد.

تبلیغ و طرح‌های آزمایشی

دولت کره جنوبی ارزهای دیجیتال را از بلاک چین جدا می‌داند. با وجود اتخاذ محدودیت‌ها در خصوص سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، دولت این کشور بارها در خصوص نوآورانه بودن بلاک چین در صنایع مختلف صحبت کرده است. کره جنوبی حتی چندین بار نیز تمایل خود در استفاده از بلاک چین  را بیان کرده است. این کشور همچنین به کار گیری و سرمایه‌گذاری در زمینه بلاک چین را از جمله سیاست‌های مالی خود دانسته و آن را رهبر چهارمین انقلاب صنعتی جهان می‌داند.

مالکیت و مجوزهای لازم

مدیران سرمایه

از آن جهت که قانون مشخصی در زمینه ممنوعیت سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال در کره جنوبی وجود ندارد، نمی‌توان گفت که دولت این کشور موافق یا مخالف چنین سرمایه‌گذاری‌هایی است. به‌واسطه همین مسئله، هیچ روشی برای سرمایه‌گذاری در موسسات قانون‌گذار در کره جنوبی ثبت نشده است.

مشاوران سرمایه‌گذاری

مشاوران سرمایه‌گذاری در کره جنوبی، برای فعالیت، نیازمند اخذ مجوزند. از طرف دیگر نبود سازوکارهای قانونی مشخص در خصوص ارزهای دیجیتال موجب شده تا مشاوران سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال، نیازی به اخذ مجوز نداشته باشند.

ملزومات کسب مجوز

مقامات مالی مسئول در کره جنوبی، ارزهای دیجیتال را به‌عنوان یک محصول سرمایه‌گذاری به رسمیت نمی‌شناسند و از همین رو موسسات مالی نیز مجوز سرمایه‌گذاری در این حوزه را ندارند. اگر رویکرد دولت در ارتباط با ارزهای دیجیتال به یک قانون بدل شوند، موسسات مالی نیز موظفند تا با توجه به قوانین حوزه مالی و بازارهای سرمایه، نسبت به اخذ مجوز اقدام نمایند. این در حالی است که رویکرد دولت در حال حاضر می‌تواند دستخوش تغییراتی شود. تغییراتی که ممکن است مخالف یا موافق با سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال باشد. شاید هم رای دادگاه با قوانین موجود تناقض داشته باشد.

ماینینگ

هیچ‌گونه قوانین مشخصی در خصوص استخراج (ماینینگ) ارزهای دیجیتال و بیت کوین در کره جنوبی وجود ندارد. با این حال، استفاده از تخفیف‌های موجود در خصوص برق صنعتی و شهرک‌های صنعتی، به منظور استخراج ارزهای دیجیتال غیرقانونی تلقی می‌شود.

محدودیت‌های برون مرزی

در حال حاضر هیچ‌گونه ممنوعیتی در خصوص نگه‌داری ارزهای دیجیتال در خارج از کره جنوبی وجود ندارد. این در حالی است که انتقال وجه به‌وسیله ارزهای فیات به خارج از کشور تحت قوانین ارائه شده توسط دولت و قوانین تراکنش‌های برون مرزی انجام می‌گیرند. به طور کلی انتقال وجوه برون مرزی می‌بایست دارای اساسی قانونی بوده و مدارک مرتبط نیز منطبق بر قانون تراکنش‌های برون مرزی باشند. بر اساس قوانین تراکنش‌های برون مرزی، برای ارسال وجوه و ارسال وجوه توسط بانک‌ها، روندها و اسناد خاصی نیاز است. روندها و اسناد مورد نیز بسته به نوع تراکنش متفاوت‌اند. قوانین تراکنش‌های برون مرزی در خصوص ارزهای دیجیتال راه‌کارهای خاصی را ارائه نمی‌کند. در نتیجه ارسال ارزهای فیات از طریق تراکنش ارزهای دیجیتال به خارج از کشور مجاز نیست. به طور کلی، هر فردی که تمایل به ارسال وجه به صورت برون مرزی داشته باشد، موظف است تا فرم‌های مرتبط با قوانین تراکنش‌های برون مرزی پر کرده و آن را به منظور دریافت مجوز تسلیم بانک مرکزی کره جنوبی کند. این تاییدیه برای تراکنش‌های بیشتر از ۳ هزار دلار یا مجموع سالانه ۵۰ هزار دلار، ضروری است. این در حالی است که بانک‌های کره جنوبی، تراکنش‌های برون مرزی که بر پایه ارزهای دیجیتال هستند را ممنوع کرده است، حتی اگر این مبلغ کمتر از ۳ هزار دلار باشد.

الزام گزارش

در حال حاضر هیچ قانون مشخصی برای پرداخت‌های حوزه ارزهای دیجیتال وجود ندارد. در خصوص پرداخت‌های برون مرزی نیز، الزامی برای گزارش و کسب مجوز وجود ندارد. از طرف دیگر الزاماتی در حال تدوین‌اند که بر اساس آن انتقال وجوه نیازمند تایید بانک مرکزی کره جنوبی باشند.

قوانین حوزه دارایی‌ها و ارث

همانطور که پیش‌تر گفته شد، ارزهای دیجیتال‌ای که از طریق ارث یا هدیه بدست آمده باشند، مشمول 10 الی 50 درصد مالیات می‌شوند. با وجود این، نهاد اخذ مالیات کره جنوبی، از لزوم توسعه قوانین مالیاتی در خصوص ارزهای دیجیتال صحبت کرده است.
loader
ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.