جمهوری ایرلند
جمهوری ایرلند جمهوری ایرلند

جمهوری ایرلند

کشوری در جزیره‌ی واقع در اروپا

 • جمعیت: 4,803,748 نفر
 • مساحت: 70,273 کیلومتر مربع
 • ضریب نفوذ اینترنت: 4,453,436 نفر
 • ارز ملی: Euro
 • نوع حکومت: جمهوری
 • رییس جمهور: Michael D. Higgins
 • پایتخت: Dublin
 • زبان: Ulster Scots
 • رشد اقتصادی: 4.90%
 • قانون گذاری ارزهای دیجیتال: قانون‌گذاری نشده
 • مالیات بر ارزهای دیجیتال: مشمول مالیات بر درآمد
 • پرداخت با ارزدیجیتال: ندارد
 • ارزدیجیتال ملی: ندارد
 • ICO: مجاز. بسته به نوع توکن قانون‌گذاری شده
 • قوانین ضد پولشویی برای کریپتو: دارد

ایرلند


با وجود اینکه دولت ایرلند تا به امروز برای ارائه نگرش خود نسبت به ارزهای دیجیتال سکوت کرده، وزارت دارایی این کشور در مارس ۲۰۱۸، مقاله‌ای در رابطه با ارزهای مجازی و تکنولوژی بلاک چین منتشر کرد.
این مقاله از دو جنبه به بحث در مورد این ارزها می‌پردازد و هم خطرات و ریسک‌های آنها را بررسی می‌کند و هم مزایای آنها را و همچنین مثال‌هایی از کشورهایی که طرفدار یا مخالف ارزهای دیجیتال یا بطور کلی فناوری بلاک چین هستند را ارائه می‌دهد.
مقاله منتشر شده از سوی وزارت دارایی ایرلند، دیدگاه دولت ایرلند نسبت به این ارزها را بیان نمی‌کند، اما عنوان می‌کند که هیچ یک از اقدامات سیاست‌گذاران یا سازمان‌های دولتی در حال حاضر این امکان را ندارند تا بطور کامل همه خطرات و فرصت‌های موجود در این حوزه را شناسایی کنند.
در این مقاله همچنین عنوان شده که برای ارزیابی هر یک از موضوعات مربوط به این ارزها و فناوری بلاک چین، دولت ایرلند به تخصص و تجربه سازمان‌های مختلف از جمله وزارت دارایی، وزارت تجارت و .. نیاز خواهد داشت تا بتواند ضمن ارائه سیاست‌های درست در این حوزه که مشوق و انگیزه مثبتی برای ارائه نوآوری‌ها در این بخش باشد، خطرات آن را به مشتریان، سرمایه‌گذاران و کسب‌و‌کارها خاطر نشان کند.
به منظور آسانتر کردن این روند، وزارت دارایی در حال حاضر، در حال تشکیل کارگروهی است که بر روی بلاک چین و ارزهای دیجیتال کار کنند تا بتوانند از این طریق بر تحولات بین‌المللی این منطقه نظارت داشته باشند و با سایر بخش‌های دولتی همکاری کنند.
در ایرلند، ارزهای دیجیتال به عنوان پول یا ارز رایج در نظر گرفته نمی‌شوند. بانک مرکزی ایرلند در وبسایت رسمی خود، اخطاریه‌ای مبنی بر اینکه این ارزها، پول رایج قانونی نیستند و هیچ ضمانت یا قانون‌گذاری‌ای در رابطه با آنها از سوی بانک مرکزی این کشور انجام نشده، منتشر کرده است.
خطرات مربوط به این ارزها، همانطور که بانک مرکزی ایرلند (CBI) در اخطاریه خود به آن اشاره کرده، شامل نوسانات شدید قیمتی، نبود ناظر قانونی و خطر دریافت اطلاعات نادرست و ناقص می‌شود.
بانک مرکزی ایرلند، اخطاریه‌ی دیگری در رابطه با برگزاری عرضه اولیه‌ این سکه‌ها (ICOs) در دسامبر ۲۰۱۷ منتشر کرده است. هدف این اخطاریه این بود که به دلیل نبود مقررات مشخص و روشن و پیدایش پروژه‌های کلاهبرداری، سرمایه افراد از بین نرود. نوسانات شدید قیمت نیز به عنوان یکی از خطرات این بخش ذکر شده است.
ایرلند چندی پیش با بهره‌مندی از ارزهای دیجیتال به صنعت توریسم خود کمک نمود. به‌کارگیری ارزی با عنوان «آیریش کوین» (سکه ایرلندی) به دنبال هدف قرار دادن بازار توریسم است و در بسیاری از بخش‌های گردشگری این کشور کاربرد دارد.

قوانین کلی


در ایرلند، نه هیچ مقررات خاصی برای ارزهای دیجیتال وجود دارد و نه ممنوعیت خاصی در رابطه با فعالیت‌های مرتبط با آنها .
بانک مرکزی ایرلند دستگاه مسئول برای قانون‌گذاری خدمات و سرویس‌های مالی این کشور، از جمله پول الکترونیکی، خدمات پرداخت و قوانین مربوط به اوراق بهادار است.
اما در رابطه با قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال، انتظار می‌ورد این بانک روی قوانین دارایی‌ها و اوراق بهادار تمرکز بیشتری داشته باشد.

مقررات فروش


بر اساس ساختار یک ICO یا توکن، مقررات مربوط به فروش یک ارز دیجیتال، ممکن است در فضای قانون‌گذاری شده قرار بگیرد و قبل از عرضه آن به صورت عمومی لازم باشد توضیحاتی در رابطه با آن به مراجع قانون‌گذار ارائه شود.

مالیات


در حال حاضر هیچ قانون مشخصی برای معاملات ارزهای دیجیتال در ایرلند وجود ندارد. مالیات معاملاتی که با ارزهای دیجیتال انجام می‌شوند، یک چارچوب کلی دارد و به این صورت است که اگر در ازای خرید کالا یا دریافت خدمات، به جای پول فیزیکی از ارزهای دیجیتال استفاده شود، مالیات آن با همان قوانین مالیات بر درآمد محاسبه می‌شود. معاملات ارزهای دیجیتال به خودی خود بستگی به میزان فعالیت معامله‌گران دارد. سرمایه‌گذاری‌هایی که به صورت منظم و دائم نباشند، ۳۳ درصد مالیات به آنها تعلق می‌گیرد. اما اگر معاملات به صورت منظم و همچنین مقدار آن زیاد باشد، ۱۲.۵ درصد مالیات به آنها تعلق می‌گیرد. بطور کلی وضعیت مالیاتی مربوط به معامله این ارزها به مشخصات و ویژگی‌های آنها بستگی دارد و درصد دقیق مالیاتی که به آنها تعلق می‌گیرد، به صورت موردی تعیین می‌شود.

قوانین انتقال پول و الزامات مبارزه با پولشویی


به دلیل عدم وجود قوانین شفاف در رابطه با ارزهای دیجیتال، الزامات مشخصی در راستای مبارزه با پولشویی در ارزهای دیجیتال وجود ندارد.
اما در شرایطی که استفاده از ارزهای دیجیتال یا هرگونه فعالیت مربوط به آن، منوط به تنظیم قوانین و مقررات باشد، الزامات مربوط به ضدپولشویی مطابق با قوانین ایرلند، اعمال می‌شود.

بهبود و آزمایش


وزارت دارایی ایرلند گروهی از متخصصین را با هدف مشارکت در صنعت ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین و نظارت بر تحولات این دو حوزه دور هم جمع کرده است. سازمان توسعه صنعتی ایرلند وظیفه جذب سرمایه‌گذارها را بر عهده دارد تا از این طریق به این گروه از متخصصین برای ارتقاء و به اشتراک‌گذاری اطلاعات در ایرلند کمک کند.
علاوه بر این، بانک مرکزی ایرلند اخیرا اعلام کرده است که در حال ایجاد یک مرکز نوآوری است تا شرکت‌های فعال در زمینه نوآوری‌های صنعت مالی بتوانند بطور مستقیم با این بانک در ارتباط باشند.

شرایط مالکیت و مجوزها


هیچگونه مالکیت و مجوز خاصی در رابطه با ارزهای دیجیتال در ایرلند مشخص نشده است. علاوه بر این، در کشور ایرلند، برای کسانی که به عنوان مدیر یک صندوق سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال یا مشاوره سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کنند نیز، هیچ مجوز خاصی صادر نمی‌شود.
با این حال، از آنجایی که بانک مرکزی ایرلند، تا به امروز، موضع خود را به صورت شفاف در رابطه با ارزهای دیجیتال به عنوان یک دارایی امنیتی یا توکن بیان نکرده، هرگونه قانون‌گذاری، مجوز و برخوردی که در آینده قرار باشد در رابطه با فعالیت در این ارزها تعیین شود، به تصمیمات بانک مرکزی این کشور بستگی دارد.

استخراج


در ایرلند هیچ محدودیتی برای استخراج ارزهای دیجیتال وجود ندارد. همانطور که در بخش قانون‌گذاری نیز به آن اشاره شد، از آنجایی که وضعیت قانون‌گذاری در رابطه با این ارزها در ایرلند هنوز نامشخص است و شفاف نیست، منعی برای هرگونه فعالیتی که در این حوزه انجام شود، وجود ندارد.
اما از آنجایی که استخراج ارزهای دیجیتال یک فرآیند فنی در راستای ایجاد یک ارز دیجیتال جدید و ردیابی معاملات در بلاک چین است، و همچنین ارزهای دیجیتال در ایرلند به عنوان اوراق بهادار قابل انتقال دسته‌بندی می‌شوند، فعالیت استخراج را می‌توان به نوعی یک سیستم تسویه اوراق بهادار دانست. و به دلیل اینکه این سازوکار در یک سیستم غیرمتمرکز انجام می‌شود و هیچ قانون و قانونگذار ناظری بر آن وجود ندارد، می‌توان نتیجه گرفت، استخراج ارزهای دیجیتال در ایرلند  احتمال دارد در آینده به عنوان یک فعالیت غیرقانونی شناخته شود.

محدودیت‌های و اظهارنامه‌ها


در ایرلند، هیچ محدودیت یا تعهدی وجود ندارد که بطور خاص ارزهای دیجیتال را هدف قرار داده باشد. الزامات گزارشات مربوط به پول نقد در معاملات، در رابطه با ارزهای دیجیتال اعمال نمی‌شود که به نظر می‌رسد دلیل آن این باشد که ارزهای دیجیتال در ایرلند نه بعنوان پول نقد شناخته می‌شوند و نه ارز رایج.

الزامات گزارش‌دهی


باتوجه به مقررات مالی موجود در ایرلند، در حال حاضر هیچ اجبار و لزومی برای گزارش‌دهی در رابطه با معاملات ارزهای دیجیتال وجود ندارد. در شرایطی که ارزهای دیجیتال یا هر فعالیت مرتبط به آنها، منوط به قانون‌گذاری باشد، الزامات مربوط به مبارزه با پولشویی اعمال می‌شود.

قوانین مربوط به وراثت


به عنوان یک قانون کلی، هر شخصی می‌تواند دارایی‌های خود را با تنظیم یک وصیت‌نامه، به هر کسی که می‌خواهد، واگذار کند. در رابطه با ارزهای دیجیتال نیز می‌توان از همین قانون استفاده کرد و دولت یا بانک مرکزی ایرلند قانون خاصی در رابطه با آن، تاکنون وضع نکرده است.
loader
ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.