هنگ کنگ
هنگ کنگ هنگ کنگ

هنگ کنگ

کشوری در منطقه ویژه اداری چین

 • جمعیت: 7,392 نفر
 • مساحت: 2,754 کیلومتر مربع
 • ضریب نفوذ اینترنت: ---
 • ارز ملی: Hong Kong dollar
 • نوع حکومت: جمهوری
 • رییس جمهور: ---
 • پایتخت: Central
 • زبان: chinese
 • رشد اقتصادی: 2.90%
 • قانون گذاری ارزهای دیجیتال: مشمول قانون نمی‌شود
 • مالیات بر ارزهای دیجیتال: ندارد
 • پرداخت با ارزدیجیتال: ندارد
 • ارزدیجیتال ملی: ندارد
 • ICO: مجاز اما تحت قوانین سخت گیرانه
 • قوانین ضد پولشویی برای کریپتو: دارد

هنگ کنگ


مواضع دولت


بیت کوین اولین ارز دیجیتالی بود که وارد بازار شد و به عنوان روشی موثر برای انتقال ارزش از طریق اینترنت و برپایه‌ی تایید همتا-به-همتا و توزیع‌شده معرفی شد. پس از آن ارزهای دیجیتال دیگری هم خلق شدند، از جمله اتریوم که یکی از مهم‌ترین آنها بود. ویژگی منحصربه‌فرد اتریوم این است که بر روی بلاک چینی به نام قراردادهای هوشمند، به نرم‌افزارها اجازه پیاده‌سازی و اجرا شدن می‌دهد. به‌خاطر رشد اتریوم، شرکت‌ها خصوصی و عمومی زیادی در هنگ کنگ ساخته شدند که از فرصت‌هایی که این تکنولوژی‌ جدید ایجاد کرده است نهایت استفاده را ببرند و در نهایت بتوانند برای هنگ کنگ جایگاه ویژه‌ای در کسب‌وکار، تکنولوژی و قانون ایجاد کنند.
هنگ کنگ از قانون «یک کشور، دو نظام» پیروی می‌کند. فرمولی که بریتانیا در سال ۱۹۹۷ هنگ کنگ را براساس آن به چین بازگرداند؛ این قانون استقلال زیادی به هنگ کنگ داده است. قانون اساسی هنگ کنگ به اصول بازار آزاد و جایگاه هنگ کنگ به‌ عنوان یک مرکز بین المللی اقتصادی پایبند است. بنابراین دولت هنگ کنگ به خاطر زیرساخت‌های بازارهای آزاد که در آن وجود دارد، هیچ ممنوعیت مشخصی برای محدود کردن ارزهای دیجیتال یا کسب‌وکارهای مربوط به ارزهای دیجیتال وضع نکرده است (به‌جز قوانینی که از قبل درمورد تمام کسب‌وکارها وجود داشته است)، همچنین هنوز هیچ طرح قانونی جدیدی برای کنترل اقتصاد ارزهای دیجیتال مطرح نشده است.
واضح‌ترین کاری که توسط دولت هنگ کنگ و مسئولین مختلف قانون‌گذاری صورت گرفته است این است که به مردم درمورد عدم قطعیت در بازار ارزهای دیجیتال و همچنین خطرات شرکت در ICOها هشدار دهند. در حال حاضر به‌نظر می‌رسد هدف دولت و مقامات قانونی این است که به مردم درمورد اقتصاد ارزهای دیجیتال آموزش و آنها را از خطرات احتمالی آن آگاه سازند.

قانون گذاری درمورد ارزهای دیجیتال


مقامات مالی/اقتصادی هنگ کنگ، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را به‌ عنوان «دارایی‌های مجازی» پذیرفته‌اند و دولت هنگ کنگ هیچ قانون اضافه‌ای برای کنترل یا قانون‌مند کردن این دارایی مجازی انجام نداده است. کسب‌وکارهای مرتبط با ارزهای دیجیتال هم هیچ قانون متفاوتی نسبت به کسب‌وکارهای دیگر ندارند.
هنگ کنگ هیچ قانونی درمورد اموال خصوصی یا انتقال ارزهای دیجیتال بین افراد حقیقی ندارد، البته با این فرض که ارزهای دیجیتال از راه قانونی کسب شده باشد و هدف از ارسال آن فعالیت غیر قانونی از جمله پولشویی نباشد.
درمورد ICOها، اگر توکن‌های به فروش رفته در کمپین ICO دارایی ویژگی‌های تعیین شده توسط کمیسیون اوراق بهادار و معاملات آتی هنگ کنگ باشد، یعنی دارای ویژگی‌های سهام، وام، طرح‌های سرمایه‌گذاری باشد، آن توکن‌ها را می‌توان به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفت و مقررات کمیسیون اوراق بهادار و معاملات آتی هنگ کنگ درمورد آنها هم اعمال می‌شود.

قوانین خرید و فروش


خرید و فروش بیت کوین در هنگ کنگ معمولا از طریق صرافی‌های ارزهای دیجیتال یا پلت‌فرم‌های فرابورسی و پلت‌فرم‌های همتا-به-همتا انجام می‌شود که در آن مشتری و موسسات مالی شرکت دارند؛ براساس ماهیت تراکنش، قوانین متفاوتی اعمال می‌شود. در اکثر تراکنش‌های شرکت با مشتری (B2C) که در صرافی‌ها و پلت‌فرم‌های فرابورسی انجام می‌شود، قوانین عمومی حمایت از مشتری اعمال می‌شود.
همچنین صرافی‌ها و پلت‌فرم‌های فرابورسی ارزهای دیجیتال، از جنبه برخی الزامات قانونی تحت نظر قرار می‌گیرند. مواردی از جمله پولشویی و تامین بودجه ضدتروریسم و احراز هویت مشتری مورد نظارت و بررسی قرار می‌گیرد.

مالیات


در کل هیچ مالیاتی برای سود حاصل از فروش ابزارهای مالی  (financial instrument)در هنگ کنگ تعریف نشده است. هر سودی که در هنگ کنگ از خرید و فروش مداوم (تریدینگ) ارزهای دیجیتال به دست آمده باشد، چه درمورد افراد حقیقی و چه درمورد شرکت‌ها باشد، به عنوان درآمد و مشمول مالیات درنظر گرفته می‌شود. البته تا امروز، هیچ راهنمایی برای اینکه چطور قرار است با ارزهای دیجیتال برای گرفتن مالیات برخورد شود منتشر نشده است.

قوانین انتقال پول و مقررات ضد پولشویی


در هنگ کنگ دستورالعمل‌های مشخصی برای اجرای قوانین ضدپولشویی و ضدتروریسم توسط موسسات مالی و همچنین کسب‌وکارها و حرفه‌های غیرمالی مشخص وجود دارد، سایر کسب‌وکارها و افراد هم وظیفه‌ی قانونی دارند که هر نوع تراکنش مشکوک به فعالیت‌های غیرقانونی مانند، قاچاق دارو، جرائم سازمان یافته و.... را گزارش دهند. هر نوع تراکنش مشکوک شامل پولشویی، اقتصاد تروریستی یا هر جرم دیگری باید به مرجعی به نام واحد هوش اقتصادی مشترک هنگ کنگ گزارش شود. عدم گزارش این موارد می‌تواند جریمه‌ای معادل ۵۰هزار دلار هنگ کنگ و ۳ ماه زندان به همراه داشته باشد.

مالکیت و مجوزهای مورد نیاز


مالکیت ارزهای دیجیتال درحال حاضر شامل هیچ نوع محدودیتی در هنگ کنگ نمی‌شود، البته اگر از راه درستی به دست آمده باشند. داشتن ارزهای دیجیتال فقط وقتی جرم محسوب می‌شود که منبع کسب آن یکی از جرام سایبری دیگر باشد.
تاکنون هیچ مجوزی برای در اختیار داشتن ارزهای دیجیتال به عنوان «دارایی‌های مجازی» وجود نداشته است. البته این موضوع ممکن است استثنایی هم داشته باشد، آن هم وقتی است که اوراق بهادار و معاملات آتی وارد بحث ارزهای دیجیتال می‌شوند، مانند معاملات آتی بیت کوین: اگر یک صرافی بخواهد چنین قراردادی با مشتری‌هایش ببندد لازم است مجوزهای لازم را از کمیسیون اوراق بهادار و معاملات آتی هنگ کنگ بگیرد.

استخراج


در هنگ کنگ هنوز قانون خاصی برای استخراج بر پایه‌ اثبات کار (proof of work) ارزهای دیجیتال، از جمله بیت کوین مشخص نشده است. همچنین دولت هنگ کنگ هیچ دستورالعملی صادر نکرده است که به ماینرهای بیت کوین هشدار بدهد یا آنها را محدود کند.
با اینکه هیچ قانونی برای منع ماینینگ در هنگ کنگ وجود ندارد، اما ممکن است قوانین دیگری درمورد صنایع دیگر درمورد ماینینگ هم صادق باشد. مثلا تجهیزات استخراج، مانند صدها دستگاه ای‌سیک شبیه مراکز داده با ابعاد وسیع هستند؛ پس هر قانونی درمورد مراکز داده وجود دارد درمورد مکان‌های استخراج ارزهای دیجیتال هم صدق می‌کند. عملکرد مراکز داده به نصب ابزارهای مکانیکی و الکتریکی نیاز دارد که در هنگ کنگ مشمول قوانین خاصی می‌شود. مثلا قوانینی که درمورد بهره‌وری انرژی در مراکز داده باید رعایت شود، درمورد مکان‌های ماینینگ هم صدق می‌کند.
loader
ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.