atlasarzdigital
انگلیس
انگلیس

انگلیس

کشوری در اروپا

 • جمعیت: 6,602 نفر
 • مساحت: 242,495 کیلومتر مربع
 • ضریب نفوذ اینترنت: ---
 • ارز ملی: Pound sterling
 • نوع حکومت: مشروطهٔ سلطنتی
 • رییس جمهور: ---
 • پایتخت: London
 • زبان: انگلیسی
 • رشد اقتصادی: 1.50%
 • قانون گذاری ارزهای دیجیتال: قانونی
 • مالیات بر ارزهای دیجیتال: مشمول مالیات بر درآمد
 • پرداخت با ارزدیجیتال: ممنوع
 • ارزدیجیتال ملی: ممنوع
 • ICO: مجاز اما تحت قوانین سخت گیرانه
 • قوانین ضد پولشویی برای کریپتو: دارد

وضعیت مقررات ارزهای دیجیتال در بریتانیا


کلیات قوانین در بریتانیا


بریتانیا در قبال ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و ... قوانین مشخصی را اتخاذ نکرده است. مدیر بانک انگلستان از ضرورت وجود قانون‌گذاری در این حوزه خبر داد و اعلام کرد:
به‌منظور مبارزه با فعالیت‌های غیرقانونی، بالا بردن یکپارچگی بازار و حفاظت از سلامت سیستم اقتصادی کشور، قانون‌گذاری در اکوسیستم ارزهای دیجیتال بهترین گزینه پیش روست.
در بند 2A از قانون بانکی 1998 انگلستان آمده است که بانک انگلستان مسئولیت حفاظت و بهبود ثبات سیستم‌های اقتصادی در بریتانیا را بر عهده دارد. پیرو همین مسئله، بانک انگلستان با در نظر گرفتن ریسک‌های موجود در فضای ارزهای دیجیتال در قبال ثبات بازارهای مالی این کشور، در تعیین حجم بازار ارزهای دیجیتال اعلام کرد که در حال حاضر حجم چنین بازار به اندازه‌ای نیست که ثبات بازارهای بریتانیا را به خطر بی اندازد.
نگرانی‌های دیگر در استفاده از ارزهای مجازی به‌عنوان شیوه پرداخت توسط افراد مختلف از نقطه‌نظر پول‌شویی، مالیاتی و استفاده تأمین مالی تروریسم و جرائم سازمان‌یافته نشأت می‌گیرد.
گمرک سلطنتی بریتانیا در ارتباط با مسئله مالیات در حوزه ارزهای دیجیتال اذعان داشته که به دلیل ذات منحصربه‌فرد ارزهای دیجیتال نمی‌توان آنها را مستقیماً با دیگر فعالیت‌های سرمایه‌گذاری یا مکانیزم های پرداخت مقایسه نمود. اخذ مالیات بر درآمدهای این حوزه بسته به نوع فعالیت و طرفین درگیر متفاوت خواهد بود. مالیات بر ارزش‌افزوده تنها زمانی قابل اخذ خواهد بود که، ارزهای دیجیتال در ازای کالا یا خدماتی در داخل بریتانیا مبادله شوند.
مالیات تجارت نیز برای کسب‌وکارهایی که در صرافی‌های ارزی، اقدام به مبادله می‌کنند و سود و زیان آنها از این طریق است، قابل‌تعمیم است. گمرک بریتانیا همچنین اعلام کرد که به‌منظور اخذ مالیات از ارزهای دیجیتال، قوانین مرتبط با صرافی‌های خارجی و وام‌ها قابل‌اجراست. ما [گمرک] در حال حاضر نیازی به قوانین سفارشی در این حوزه نمی‌بینیم. هر شرکتی که اقدام به انجام تراکنش‌هایی مرتبط با ارزهای دیجیتال نماید، تحت قوانین تراکنش‌های عادی قرار می‌گیرند و مالیات‌های صنفی از آن‌ها اخذ می‌شود. سودهای حاصله نیز مشمول مالیات خواهند بود.
در ارتباط با کسب‌وکارهای غیر صنفی نیز، مالیات سود و زیان را می‌توان از تراکنش‌های ارزهای دیجیتال اخذ نمود. اگر یک فرد به‌عنوان سرمایه‌گذار ارزهای دیجیتال را خریدوفروش نماید، دولت می‌تواند از سود حاصل از چنین تبادلاتی نیز مالیات اخذ نماید. در ارتباط با این موارد مالیات سود سرمایه اخذ خواهد شد و این مالیات در مورد تمام سودهای حاصل از ارزهای دیجیتال قابل اخذ خواهد بود.
وظیفه نظارت بر خدمات مالی در بریتانیا بر عهده PRA (Prudential Regulation Authority)، که بخشی از بانک مرکزی این کشور است، FCA (Financial Authority) است. خزانه علیاحضرت (HM Treasury) نیز مسئولیت قانون‌گذاری حوزه مالی را عهده دار است. PRA، بانک مرکزی انگلستان و FCA به‌صورت مستقل، اما همگام با خزانه علیاحضرت، به‌منظور تدوین قوانین و چهارچوب‌های مشخص در خصوص خدمات مالی، از جمله ارزهای دیجیتال، فعالیت می‌کنند.

وضعیت قانونی ارزهای دیجیتال در بریتانیا


پول در بیشتر نظام‌های اقتصادی داری سه ویژگی است: الف) ذخیره ارزش باشد ب) وسیله‌ای برای تبادل و خرید و فروش باشد ج) واحد محاسبه باشند. از دیدگاه قانون گذاران، ارزهای دیجیتال، دارای چنین شاخصه‌هایی نیستند چرا که ذاتا دارای ازرش نبوده، به‌عنوان وسیله‌ای قابل اتکار در زمینه تبادلات شناخته نمی‌شوند و ثبات چندانی ندارند. گرچه ارزهای دیجیتال قابل ملموس نیستند، اما بر اساس قانون مدنی انگلستان، افراد حق دارند دارایی‌های خودشان را انتخاب کنند. به طور کلی، وضعیت قانونی ارزهای دیجیتال در بریتانیا، مشخص نیست.

تعریف ارزهای دیجیتال


هنوز تعریفی رسمی از ارزهای دیجیتال در بریتانیا وجود ندارد. به گفته مقامات این کشور، تعریف ارزهای دیجیتال وابسته به تعریف بخشنامه ضد پول‌شویی است. در این بخش نامه، از ارزهای دیجیتال با عنوان «ارزهای مجازی» یاد شده که نمونه‌هایی از ارزشند که توسط هیچ بانک مرکزی‌ای عرضه یا پشتوانه‌سازی نمی‌شوند و به هیچ ارزی نیز وابستگی ندارند، اما توسط افراد به‌عنوان وسیله‌ای برای تبادل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اقدامات اولیه بریتانیا در خصوص ارزهای دیجیتال


بریتانیا کارگروه ویژه‌ای را برای بررسی جوانب مختلف ارزهای دیجیتال و بلاک چین ایجاد کرده است که «کارگروه دارایی‌های دیجیتال» نام دارد. این کارگروه وظیفه تعیین امکان استفاده از این ارزها به‌عنوان پول، موارد استفاده احتمالی در زیرساخت‌های مالی و برآورد امکان ایجاد ارزی دیجیتال که توسط بانک مرکزی عرضه شده را بر عهده دارد. بنا بر گزارش این کارگروه، امکان عرضه ارزی که توسط بانک مرکزی پشتوانه‌سازی می‌شود، در بلند مدت، وجود دارد، اما در حال حاضر چنین برنامه‌ای شکل و شمایل رسمی و اجرایی به خود نگرفته است.

قوانین فروش


خرید و فروش ارزهای دیجیتال و قوانین مرتبط با آنها به بازار و افرادی درگیر در آنها نیز مرتبط می‌شود. در اعلامیه منتشر شده توسط مراجع قانون‌گذار در بریتانیا، آمده است نحوه ارتباط و استفاده شرکت‌های بریتانیایی در خصوص ارزهای دیجیتال به نوع رویکردشان نسبت به توکن‌ها، استفاده‌ها و قیاس‌پذیری‌شان مرتبط است.

اخذ مالیات


از جمله اولین اقدامات دولت در خصوص ارزهای دیجیتال، به‌کار بردن سیاست‌ها و قوانین موجود مالیاتی بر آنها بود. مرجع اخذ مالیات در بریتانیا با انتشار اطلاعیه‌ای نحوه اخذ مالیات از ارزهای دیجیتال را برای دارندگان آنها تشریح کرد. دادگاه اروپا نیز قوانین ویژه‌ای را در خصوص اخذ مالیات بر ارزش افزوده از ارزهای دیجیتال را تدوین نموده است که توسط دولت بریتانیا و مرجع اخذ مالیات این کشور به‌کار گرفته شده.

تملک و مجوزهای لازم


از آنجا که ارزهای دیجیتال دارای ماهیتی غیر قابل کنترل هستند، امکان ره‌گیری دقیق افرادی که اقدام به خرید و نگه‌داری از آنها می‌کنند نیز وجود ندارد؛ از همین رو، قوانین مشخصی نیز توسط مراجع قانون‌گذاری در بریتانیا برای تملک و کسب مجوز برای نگه‌داری آنها تدوین نشده است.

ماینینگ


در حال حاضر عملیات‌های استخراج در کشور انگلستان دارای چهارچوب‌هایقانونی مشخصی نیست. حتی در صورت وضع قوانین کلی در ارتباط با این ارزها، تدوین قوانین ماینینگ در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

قوانین برون مرزی و اعلام دارایی‌ها


بریتانیا به‌مانند دیگر کشورها، محدودیت‌هایی را در خصوص ورود کالا و پول به کشور خود اعمال می‌کند. این قوانین بسته به تابعیت فرد (اروپایی بودن یا نبودن)، متفاوت‌اند. اگر فردی تابعیت کشورهای حوزه اتحادیه اروپا را داشته باشد،  محدودیتی در انتقال مبالغ به انگلستان نخواهد داشت. این میزان برای افرادی که تابعیتی غیر از کشورهای اتحادیه اروپا داشته باشند معادل 10 هزار پوند است. این در حالی است که قوانین مشخصی در خصوص ارزهای دیجیتال وجود ندارد.
loader
بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه آخرین وضعیت قانون گذاری ارزهای دیجیتال در انگلیس - ارزدیجیتال ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
 • گزارش خطا
 • انتقادات و پیشنهادات
 • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.