قیمت بیت کوین در ایران هر روز رکوردشکنی می‌کند!

قیمت بیت کوین در ایران هر روز رکوردشکنی می‌کند!

با افزایش نرخ دلار در ایران، قیمت ریالی بیت کوین تقریباً هر روز رکوردشکنی می‌کند. علیرغم ثبات نسبی قیمت دلاری بیت کوین، قیمت هر واحد بیت کوین طی یک سال از کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان به بیش از ۳۶۱ میلیون تومان رسیده است.

اختصاصی ارزدیجیتال – قیمت جهانی بیت کوین تقریباً سه سال است که نتوانسته به بالاترین سطح تاریخ خود برسد، اما در ایران، ونزوئلا، ترکیه، آرژانتین و لبنان اوضاع کاملاً متفاوت است.

در دسامبر ۲۰۱۷ (آذر ۹۶)، زمانی که قیمت بیت کوین با افزایشی چشم‌گیر به ۲۰,۰۰۰ دلار رسید، در سایت‌های صرافی ایرانی هر واحد از این ارز دیجیتال با قیمت حدود ۸۵ میلیون تومان معامله می‌شد. امروز که قیمت جهانی بیت کوین چیزی در حدود ۱۱,۴۰۰ دلار، یعنی بیش از ۴۰ درصد پایین‌تر از اوج است، برای خرید یک بیت کوین باید بیش از ۳۶۰ میلیون تومان پرداخت کنید.

قیمت بیت کوین در ایران هر روز رکوردشکنی می‌کند!
نمودار قیمت ریالی بیت کوین از سال ۲۰۱۱

رکوردشکنی قیمت ریالی بیت کوین که قبلاً هر چند ماه یک‌بار رخ می‌داد، حالا تبدیل به روندی روزانه شده است و بیت کوین در مقابل ریال هر روز ارزشمندتر از روز قبل می‌شود. قیمت این ارز دیجیتال از حدود ۹۵ میلیون تومان در روزهای ابتدایی سال ۹۹، بدون وقفه افزایش یافته و حالا به بیش از ۳۶۰ میلیون تومان رسیده است. درواقع، اگر هفت ماه قبل و در روز افت تاریخی قیمت بیت کوین به کانال ۳,۰۰۰ دلار، بیت کوین خریده بودید، ارزش ریالی سرمایه شما امروز حدود ۴۰۰٪ رشد کرده بود.

اوج‌های ریالی بیت کوین

قیمت ریالی بیت کوین از دو عامل تأثیر می‌گیرد؛ قیمت بیت کوین نسبت به دلار (BTC/USD) و قیمت دلار نسبت به ریال (USD/IRR). از ضرب این دو عدد، قیمت ریالی بیت کوین به دست می‌آید که البته در صرافی‌های مختلف قیمت می‌تواند کمی بالا یا پایین‌تر باشد. طی کمتر از یک دهه اخیر، در چندین مقطع قیمت بیت کوین در ایران به‌شدت افزایش یافته است. در ادامه به برخی از این مقاطع اشاره می‌کنیم.

اردیبهشت ۱۳۹۰؛ ۲۵,۰۰۰ تومان

در فروردین سال ۱۳۹۰، قیمت بیت کوین کمتر از یک دلار بود و قیمت دلار در بازار آزاد تهران با افزایش ملایم به ۱,۳۰۰ تومان رسیده بود. به این ترتیب، قیمت هر بیت کوین تقریباً معادل هزار تومان بود. اما به‌فاصله یک ماه و با رسیدن قیمت بیت کوین به ۱۹ دلار، قیمت ریالی نیز به ۲۵,۰۰۰ تومان رسید و رکورد جدیدی ثبت کرد. البته در این مقطع، خریدوفروش بیت کوین در ایران پدیده مرسومی نبود.

فروردین ۱۳۹۲؛ ۵۰۰,۰۰۰ تومان

در طول سال ۹۱، قیمت دلار در ایران با رشدی شدید از ۱,۵۰۰ تومان به حدود ۳,۵۰۰ تومان رسید. در مدت مشابه، قیمت بیت کوین نیز از ۴ به ۱۴۰ دلار رسید. این رشدِ همزمان باعث شد قیمت ریالی بیت کوین با یک رشد بزرگ از ۹,۰۰۰ تومان در ابتدای سال ۹۱، به حدود ۵۰۰,۰۰۰ تومان در ابتدای سال ۹۲ برسد و به این ترتیب جهش ۵۵ برابری را در یک سال تجربه کند.

آذر ۱۳۹۲؛ ۳,۵۰۰,۰۰۰ تومان

در نیمه دوم سال ۹۲، قیمت دلار نزولی شد و به زیر ۳,۰۰۰ تومان سقوط کرد. اما روند صعودی قیمت بیت کوین به‌قدری قدرتمند بود که برای اولین بار از ۱,۰۰۰ دلار عبور کرد و قیمت ریالی این ارز دیجیتال هم برای اولین بار میلیونی شد و به بیش از ۳,۵۰۰,۰۰۰ تومان رسید.

آذر ۱۳۹۶؛ بیش از ۸۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

بعد از اوج قیمتی سال ۱۳۹۲، هم قیمت بیت کوین و هم قیمت دلار تا مدت‌ها تثبیت شد و قیمت ریالی هم تا ۴ سال به سقف جدیدی نرسید. اما در سال ۲۰۱۷، جهش چشم‌گیری در بازار ارزهای دیجیتال اتفاق افتاد و قیمت بیت کوین به ۲۰,۰۰۰ رسید. این باعث شد قیمت ریالی این ارز دیجیتال به بیش از ۸۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان در آذر ۹۶ برسد. بعد از این تاریخ، قیمت دلاری بیت کوین هرگز نتوانسته است به ۲۰,۰۰۰ دلار برسد، اما قیمت ریالی همچنان رکورد می‌زند.

شهریور ۱۳۹۷؛ ۹۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان

بعد از آذر ۹۶، قیمت دلاری بیت کوین به‌شدت افت کرد. ۹ ماه بعد، یعنی در شهریور ۹۷، با اینکه این ارز دیجیتال حدود دوسوم ارزش خود را از دست داده بود، افزایش شدید قیمت دلار از ۳,۰۰۰ به بیش از ۱۳,۰۰۰ تومان، باعث شد قیمت ریالی بیت کوین رکوردهای پیشین خود را شکسته و به ۹۲ میلیون تومان برسد.

تیر ۱۳۹۸؛ ۱۹۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

در مدتی که قیمت دلار تقریباً در کانال ۱۳,۰۰۰ تومان تثبیت شده بود، بار دیگر قیمت دلاری بیت کوین افزایش یافت و باعث شد بیت کوین در ایران بازهم رکوردزنی کند و قیمت آن به بیش از دو برابرِ رکورد پیشین برسد. در روز پنجم تیر ماه ۹۸، بیت کوین در صرافی‌های ایرانی به قیمت بیش از ۱۹۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان معامله می‌شد.

پاییز ۱۳۹۹؛ بیش از ۳۶۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

سال ۹۹ با صعود سرسام‌آور قیمت دلار از ۱۳,۰۰۰ تا ۳۱,۰۰۰ تومان و همزمان صعود قیمت بیت کوین از کانال ۴,۰۰۰ تا ۱۱,۰۰۰ دلار مصادف شد. پادشاه ارزهای دیجیتال که در چند روز مانده به شروع سال ۹۹ شمسی با قیمت‌هایی کمتر از ۷۰ میلیون تومان هم معامله می‌شد، در مهر ماه همان سال به بیش از ۳۶۰ میلیون تومان رسید.

در زمان نگارش این مطلب (۲۳ مهر ۹۹)، بیت کوین در صرافی‌های همتابه‌همتای ایرانی، با قیمت ۳۶۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان و در برخی دیگر، با بیش از ۳۶۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان هم معامله می‌شود.

علت روند صعودی فعلی چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، قیمت ریالی بیت کوین متأثر از دو عامل است؛ قیمت دلاری بیت کوین و قیمت دلار نسبت به ریال. طبعاً روند صعودی قیمت بیت کوین در ایران، متأثر از هر دو عامل گفته‌شده است.

افزایش قیمت دلاری بیت کوین

در اواخر سال گذشته شمسی، همه‌گیری ویروس کرونا در سرتاسر جهان، شوک بزرگی به بازارهای مالی وارد کرد. بازار فلزات گران‌بها مانند طلا و بورس‌های بزرگ جهان در کمتر از یک روز سقوط وحشتناکی را تجربه کردند. بیت کوین نیز از این قاعده مستثنی نبود و برای اولین بار بعد از اوایل سال ۲۰۱۹، تا کانال ۳,۰۰۰ دلار افت کرد. اما این ارز دیجیتال خیلی سریع توانست خود را به‌عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش اثبات کند. پس از این افت بزرگ، بیت کوین به‌سرعت قیمت خود را بازیابی کرد و وارد یک روند صعودی قدرتمند شد که هنوز هم ادامه دارد. در ماه‌های اخیر قیمت دلاری بیت کوین چندین برابر شده است، این رشد قیمتی در نمودار زیر قابل‌مشاهده است.

تیتر
نمودار قیمت دلاری بیت کوین در هفت ماه اخیر

افزایش قیمت دلار نسبت به ریال

در ماه‌های اخیر تورم، افزایش تحریم‌ها و به‌طور کلی شرایط سیاسی و اقتصادی ایران رشد شدید قیمت دلار را رقم زد. قیمت هر اسکناس یک دلاری آمریکا که برای ماه‌ها در محدوده ۱۳,۰۰۰ تومان تثبیت شده بود، از چند ماه پیش به‌سرعت رشد کرد و حالا به بیش از ۳۱,۰۰۰ تومان رسیده است. این افزایش قیمت باعث شد قیمت ریالی بیت کوین نیز با سرعت بیشتری افزایش یابد.

تیتر
نمودار قیمت دلار در پنج سال اخیر. منبع: وب‌سایت ره‌آورد ۳۶۵

بیت کوین، ذخیره ارزش در کشورهایی با تورم بالا

از بیت کوین اغلب به‌عنوان ابزاری مناسب برای ذخیره ارزش در زمان بحران‌های جهانی یاد می‌شود. اگرچه به‌دلیل نوسانات شدید قیمت، منتقدان زیادی برای این ادعا وجود دارد، حداقل تاکنون در چند کشور به‌عنوان ذخیره ارزش عملکرد قابل‌قبولی داشته است. با توجه به غیرمتمرکز بودن بیت کوین و مستقل‌بودن آن از شرکت‌ها و دولت‌ها، هرکسی می‌تواند در هرجای دنیا به آسانی بیت کوین خریده و در کیف پول خود برای سال‌ها ذخیره کند، بدون اینکه نیازمند به واسطه‌ها، دولت و بانک باشد.

تیتر

به‌جز ایران، در کشورهای دیگری همچون ونزوئلا، آرژانتین، ترکیه، لبنان و کوبا که درگیر تورم هستند، مردم علاوه بر طلا و دلار، برای ذخیره ارزش به بیت کوین هم روی می‌آورند.

قیمت بیت کوین در ایران هر روز رکوردشکنی می‌کند!
نمودار قیمت بیت کوین در مقابل لیر ترکیه
اشتراک
اطلاع از
guest
13 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
سیامک
سیامك
7 ماه پیش

تن ماهی هر روز ركورد شكنی میكنه چه برسه به بیت!

علی
علی
7 ماه پیش

پس YFI رو چی میگین که به 1 میلیارد تومنم رسید
ایشالا به امید 1 میلیاردی شدن قیمت بیت کوین

محمد صدرایی
محمد صدرایی
7 ماه پیش

حالا چرا عکس مدرس و کنار بیت کوین زدی؟ ?

هایزنبرگ
هایزنبرگ
7 ماه پیش

واقعیت اینست که فلاکت منه ایرانی هر روز رکورد میزند.
ویران نکنید ، مگر این خانه اجارایست ؟

بحث اقتصاد
بحث اقتصاد
7 ماه پیش

در این برهه زمانی رخ دادن هر اتفاقی و هر قیمتی دور از ذهن نیست

مصطفی
مصطفی
7 ماه پیش

من همه چیز رو بر اساس دلار محاسبه میکنم، هرگز بیتکوین رو بر پایه ریال حساب نکردم و نمیکنم، سود ریالی دیگه معنی نداره

Someone
Someone
7 ماه پیش
پاسخ  مصطفی

سود دلاری هم معنی نداره. براساس طلا حساب کنیم بهتر نیس؟

unknown demon boy
unknown demon boy
7 ماه پیش

تو ایران پولتو فرغون ام بخری رکورد شکنی میکنه

امین
امین
7 ماه پیش

۳ سال پیش

Screenshot_۲۰۲۰-۱۰-۱۴-۲۱-۰۱-۳۱_1.jpg
سپیده
سپیده
7 ماه پیش

قیمت همه چیز در ایران هر روز رکورد شکنی می کند…

Mohammad Abdi
Mohammad Abdi
7 ماه پیش

من یه مشکل با کیف پول تراست والت دارم..مقداری نانو کوین ریختم اما معلقه و مقدار رو نشون نمیده..درضمن هر وقت آدرس ارزهارو از کیف پولم کپی میکنم و جایی میفرستم ارور میده که این آدرس معتبر نیست..چیکار کنم؟

عثمان اسماعیلی
عثمان اسماعیلی
1 ماه پیش

سلام آقامجید من برنامه بیتکوین دارم زیاد جمع کردم چه جوری فروخته میشه میتونی راه نمایی کنی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.