پورابراهیمی: ایرانیان تاکنون ۲.۵ میلیارد دلار ارز دیجیتال خریده‌اند، باید به فکر ساخت ارز دیجیتال ملی باشیم!

پورابراهیمی: ایرانیان تاکنون ۲.۵ میلیارد دلار ارز دیجیتال خریده‌اند، باید به فکر ساخت ارز دیجیتال ملی باشیم!

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با توجه به اینکه هیچگونه ارز ملی دیجیتالی فعلا در کشور طراحی نشده، آمارها نشان می‌دهد تا به امروز رقمی بیش از ۲.۵ میلیارد دلار به منظور خرید ارز دیجیتالی از کشور خارج شده است.

به نقل از ایبِنا؛ محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:

با توجه به اینکه هیچگونه ارز ملی دیجیتال فعلا در کشور طراحی نشده و موجود نیست، بر اساس آمارهای دریافت شده با وجود اینکه بخش بسیار محدودی از مردم کشورمان مشتری ارزهای دیجیتال و این بازار نوین هستند تا به امروز رقمی بیش از ۲.۵ میلیارد دلار به منظور خرید ارز دیجیتالی از کشور خارج شده و بیشتر فعالان حوزه پول دیجیتالی به منظور سفته بازی و سودهای کلان وارد این عرصه می‌شوند.

درباره ارزهای دیجیتال و ایجاد ارز ملی دیجیتال گفت:

یکی از پدیده‌های نوین که در تمامی دنیا مطرح شده به بحث ارزهای دیجیتال و البته ایجاد ارز ملی دیجیتال به دلیل تسهیل مراودات اقتصادی و دور زدن تحریم‌ها اختصاص دارد. اعتقاد دارم آینده اقتصاد جهان بر روی ارزهای دیجیتال رقم می‌خورد.

لزوم توسعه ارز ملی دیجیتال به منظور گسترش مراودات اقتصادی

پورابراهیمی: ایرانیان تاکنون 2.5 میلیارد دلار ارز دیجیتال خریده‌اند، باید به فکر ساخت ارز دیجیتال ملی باشیم!

پورابراهیمی درباره نقش بانک مرکزی تاکید کرد:

بانک مرکزی به عنوان قانونگذار حوزه ارزی کشور باید نسبت به صدور مجوزهای لازم برای ایجاد ارز دیجیتالی ملی و بهره‌گیری از آن اقدام کند.

پورابراهیمی در ادامه گفت:

استفاده از ارزهای دیجیتالی خارجی به دلیل عدم شفافیت و نداشتن پشتوانه معتبر می‌تواند برای کشور مخاطراتی جدی در سیستم بانکی ایجاد کند؛ در واقع برای رفع این مشکل باید در مسیر توسعه ارز دیجیتال ملی گام برداشت.

نماینده مردم کرمان و راور با اشاره به مزایای ارز ملی دیجیتال ایران گفت:

ارز ملی دیجیتال توسط کارشناسان کشور ساخته می‌شود و تنظیمات ارز نیز به تبع در اختیار رگولاتور است که باعث می‌شود ارز با چارچوب فعالیتی و پشتوانه مشخص در حوزه‌های مقرر شده قابل استفاده باشد؛ این در حالی است که ارزهای خارجی از جمله بیت کوین صرفا در داخل کشور معامله می‌شوند اما فعالیت اصلی آن در خارج از کشور است.

وی با بیان اینکه ارز دیجیتال ایران می‌تواند مراودات اقتصادی کشور را گسترش دهد گفت:

ارز دیجیتال ملی می‌تواند یک بستر برای پیمان‌های پولی چندجانبه میان ایران و کشورهایی باشد که علاقه همکاری اقتصادی با ایران دارند اما به سبب تحریم‌ها تا به امروز نمی‌توانستند با ایران مراودات اقتصادی داشته باشند؛ لذا باید ساختار این پول دیجیتال برای فعالیت اقتصادی مناسب باشد و و در عین حال به صورت بین المللی پذیرش شود.

پورابراهیمی در خصوص ضد تحریم بودن ارزهای دیجیتالی خاطر نشان کرد:

یکی از مزایای ارز دیجیتال عدم ارتباط با رگولاتور مالی ایالات متحده آمریکا است و همین مسئله باعث شده تا تحریم‌ها دور زده شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

12 دیدگاه
سینا
سینا
۵ سال قبل

تا حالا با تولید کدوم محصول ملی رو سفید بیرون اومدید؟ که اینم دومیش باشه!!!!
به هیچ کدوم از شما دولتی ها اعتماد نداریم

امین
امین
۶ سال قبل

شعار های زیبا مسول های متوهم

از هرچیزی که توی دنیا هست می خوان ملیش کنن ...
ولی
مشکل این جاست به فکر این هستن که با حداقل سرمایه گذاری و ضرر به حداکثر سود برسن ...

همش ژاپن و کره جنوبی و .. مثال مزنن و می گن این ها پیشرفت کردن ما هم می تونیم...
ما می تونیمشون شعار هست که بلد نسیتن املیاتیش کنن

چیزهایی مثل خودروی ملی یا پیام رسان ملی و ... همش کپی پیست نمونه خارجی و فوق العاده بی کیفیت
چینی ها که کپی پیست می کنن یکم نواوری هم بهش اضافه می کنن

مسولین نامحترم وجدان داشته باشین با این وضع مدیریتتون دست بردارین از اداره کشور ...

رضا ملتی
رضا ملتی
۶ سال قبل

بیت کوین پول ملت‌ها

محسن تقوی نیک
محسن تقوی نیک
۶ سال قبل

لطفا مقاله بلاکچین چیست !؟
یا
مقاله ارزهای دیجیتال چیست و چگونه عملکردی دارد!
رو برای ایشون ارسال کنید و بگین 10 بار بخونه و 10 بار هم از روش بنویسه ، شاید گفته و اندیشه هاشون تغییر کنه !
شاید......

رضا
رضا
۶ سال قبل

این 2.5 میلیارد دلار رو چه جوری بهش رسیدند که با اطمینان از رقمش صحبت میکنن، چون ما اکسچنج رسمی در کشور نداریم ، هیچ کسی نمیتونه ادعا کنه رقم معاملات روزانه چقدره یا چقدر از کشور بابت خرید این ارزها خارج شده !!
عادت کردند هر چی به ذهنشون میرسه بگن

شاهین
شاهین
۶ سال قبل

بله دیگه، بهانه جدید برای تصاحب بودجه های نجومی و بخور بخور آقایون فراهم شد.

مجید
مجید
۶ سال قبل

همین حرف که میگه بیتکوین فقط ذرایران معامله میشه ودرخارج به وجودمیادنشان ازندونستن درک نکردن مفهوم ارزدیجیتال توسط این نماینده محترم مجلس بیتکوین دست هیچ دولت کشوری نیس توهرجای دنیا فقط بایه سیستم قابل استخراج به وجودامدن اینکه میگه دونیم میلیارددلارازمملکت ارزخارج شده خب بگن چقدارزواردشده ازاین طریق توهمین بیس روزاخیربیتکوین نزدیک پنجاه درصدوبقیه ارزها بین پنجاه درصدتاچهاربرابررشد داشتن یعنی هرکی یه ماه پیش خریده بودسرمایش چقدشده بوداین ارزاوری برای کشورنیس اگه اینقدخارج شده دوبرابراین ارزواردکشورشده خب این نشانه چیس وقتی مسول عزیز میگه ارزبایدپشتوانه داشته باشه ارزدیجیتالی که بخادپشتوانه داشته باشه دولتی باشه دست مردم نباشه اصلا ارزدیجیتال نیس هیچ اکسچنجی اینولیست نمیکنه کلا این ارزدیجیتال نیس فرقی باپول نداره ارزدیجیتال بایددست مردم باشه اختیارش دست هیچ ارگانی کشوری نباشه مثل بیتکوین متاسفم واقعا این ارزها توهمه دنیا معتبرن پول نقدن مطمینم اینده پول همین ارزهای دیجیتال هیچ کشوری هم تاحالا نیومده توخریدن یانخریدن مردم دخالت کنه مسیولیت داده شده به خودمردم همین دخالت نمیکنن اینقدمسیولین بهتره قیمت دلارکنترل کنن برن موسسات مالیشون قرضاشون به مردم بدن تواین قضیه مردم راحت بزارن هیچکس قیمت مثلا بیت بیادپایین ازشما انتظاری نداره بره هم بالا انتظاری نداره پس راحت بزارین مردم همش تقصیرکسایی هست که مسیولین بابرگزارکردن همایشها اینجورچیزا باارزدیجیتال اشنا کردن چقدگفتیم هیچکارنکنین چندسال بودنمیدونستن کاری هم نداشتن اینقدازاین همایشها اینا گفتین برگزارکردین اینقدوزیرمحترم ارتباطات ازاین ارزها تعریف کردکه مسیولین اشناکردبااین ارزها الانم هرروزیه حرفی حدیثی میکن ازمسولان محترم خواهش دارم برن اول مفهوم ارزدیجیتال درک کنن بلاک چین درک کنن بعدمیفهمن که گفتن حرف توایران معامله میشه توخارج به وجودآمده چقدرخنده دار عامیانه بعدنظری خاستن بدن فقط تواین زمینه مردم راحت بزارین مردم خسته شدن باتشکرومطمینم باشین چندسال بعدکه این ارزها پیشرفت کردن ازاینکارتون پشیمون میشیداین ارزها به هیچ وجه قابل محدودکردن نیس اینمومطمین باشین وهیچکسم ارزدیجیتال ملی که توسط دولت اداره میشه هیچکی نمیخره توهیججای دنیا این اصلا ارزدیجیتال نیس خودپول

علی
علی
۶ سال قبل

ارز دیجیتال ملی هم میره پیش پیام رسان سروش و بقیه تولیدات ملی مون! مشکل اعتماد ملت که به گند کشیده شده. حالا توی مارکتی که هدفش تمرکز زدایی از بازار مالیه و ارزهای دیجیتال دولتی گنجشکای رنگ شده به حساب میان کشوری که حناش پیش مردم خودش هم رنگ نداره می خواد کنجشک رنگ کنه.

بلاکعلی چِین‌زاده
بلاکعلی چِین‌زاده
۶ سال قبل

بهشون میاد اسم کوچیکشون هوشنگ باشه...
خب شما وقتی یه ارز بسازید که فقط "کشورهایی که علاقه همکاری با ایران رو دارند" ازش استفاده کنن، میشه همینی که الان هست... چه کشورایی علاقه دارن؟ سومالی و موزامبیک و گینه بی‌صاحاب...
بعدش ارزای خارجی پشتوانه ندارن و ارز ایرانی پشتوانه‌اش چیه؟ بانکای ورشکسته؟

حسین
حسین
۶ سال قبل

حتما ماهم ارز دیجیتال تون میخریم شک نکنید همونطور که از ریال تون استفاده میکنیم از ارز دیجیتال تون هم استفاده خواهیم کرد? الان چند تا کافه ای که من میرم توی ایران ارز دیجیتال قبول میکنن شما به جای قهوه ای که میخورید میتوانید ریپل پرداخت کنید حتی برای تعمییر ماشینم به یکی از تعمیر گاه ها توی تهران رفتم هزینه تعمیر شده بود ۲ میلیون تومان بعد گفتم شماره کارت تون بدین کارت به کارت کنم وقتی جلوشون گوشی باز کردم تا به همراه بانکم برم و مبلغ بریزم چون برنانه های بانکی و ارزی من درون یک پوشه از گوشیم هست وقتی کیف پول بیت کوینم رو دیدن گفتن اگر ارز دیجیتال دارین من تازه وارد این حوزه شدم و بیت و کوین هم میتوانید بابت پول بدهید این که واقعا یک تعمیر کار جوان وارد این حوزه شده بود برای من‌خوشحال کننده بود و گفتم خیلی هم عالی من فقط برای خرید های سوپرمارکتی از ریال و چندین خرید دیگه از این پول استفاده میکنم و الان در بین اکثریت جامعه به شدت در حال جا باز کردن هست ارز های دیجیتال و برای من خیلی خوشحال کننده هست این موضوع