توکن نقاشی ویتالیک بوترین با قیمت بیش از ۱۴۰ هزار دلار فروخته شد!

توکن نقاشی ویتالیک بوترین با قیمت بیش از ۱۴۰ هزار دلار فروخته شد!

توکن غیرمثلیِ یک نقاشی منحصربه‌فرد از ویتالیک بوترین در پلتفرم ای‌سینک آرت (Async Art) به قیمتی بیش از ۱۴۰,۰۰۰ دلار فروخته شد. این نقاشی به‌صورت دیجیتالی است و نسبت به تغییرات اتر واکنش نشان می‌دهد.

به گزارش کوین دسک، این نقاشی قابل برنامه‌ریزی، رکورد فروش دارایی‌های غیرمثلی را با قیمت ۲۶۰ اتر یا معادل تقریبی ۱۴۱,۵۳۶ دلار شکست. بر اساس گفته‌های ترور جونز (Trever Jones)، یکی از خالقان این اثر، این بیشترین مبلغ (دلاری) است که برای یک اثر هنری رمزنگاری‌شده، پرداخت شده است.

نقاشی دیجیتال اتربوی (EthBoy) حاصل همکاری جونز و آلوتا مانی (Alotta Money) است. همان‌طور که از نقاشی مشخص است، با الهام از ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، کشیده شده است. در این اثر از یک فناوری قابل‌برنامه‌ریزی به نام لایه‌سازی (Layering) استفاده شده است. این فناوری باعث می‌شود تا نقاشی هر روز خودش را بازسازی کند.

ای‌سینک آرت، یک شرکت فعال در حوزه بلاک چین و هنر، امکان استفاده از این فناوری را در این نقاشی مهیا کرده است. این فناوری به نقاشی این امکان را می‌دهد تا نسبت به اتفاقات دنیای واقعی واکنش نشان دهد. جونز در وب‌سایت خود می‌نویسد:

اتربوی هر روز و در پاسخ به متغیرهای خارجی که از کنترل من و دیگران خارج است، تغییر می‌کند.

با گذشت زمان، اتریوم روی ای‌سینک آرت تغییر می‌کند و به یک نماد هنری از عوامل وابسته به اتریوم مثل نوسانات قیمت اتریوم و مبلغ گس تبدیل می‌شود. این تغییرات به یک لایه جانبی متصل به یکی از کیف پول‌های ویتالیک بوترین هم مرتبط است. از سوی دیگر، نقاشی هر سال در روز تولد ویتالیک بوترین و راه‌اندازی شبکه اتریوم تغییر می‌کند.

این نقاشی اولین اثر هنری قابل برنامه‌ریزی روی ای‌سینک آرت است. این پلتفرم ماه فوریه (بهمن) راه‌اندازی شد و از آن زمان تا به حال بیش از ۶۰۰,۰۰۰ دلار آثار هنری از این طریق فروخته شده است.

آثار روی این پلتفرم به‌صورت غیرمثلی هستند، یعنی تنها یک نسخه از آنها وجود دارد. توکن‌های غیرمثلی (NTF) روی ای‌سینک، نمادی از یک اثر هنری هستند؛ به‌عبارت دیگر، وقتی فردی یکی از این توکن‌ها را در اختیار داشته باشد، صاحب اثر هنری به حساب می‌آید. کمیابی این نوع توکن‌ها، سبب ارزش بالای آنها می‌شود.

مکس استیلث (Maxstealth)، از کاربران توییتر، پس از یک مزایده طولانی، موفق شد تا صاحب این اثر هنری شود. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، این نقاشی تنها یک اثر هنری غیرمثلی نیست؛ ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن باعث می‌شود تا فروش دوباره برای صاحب و خالقانش درآمدزایی کند.

طی پنج سال آینده، هر سال دو انیمیشن کوتاه از این نقاشی از طریق توکن‌های غیرمثلی جداگانه و در بازار اوپن سی (OpenSea) به فروش خواهند رسید.

هر انیمیشن شامل حدود ۱۸۲ روز تغییرات است که بین ۳۰ جولای (تاریخ راه‌اندازی سیستم اتریوم) و ۳۱ ژانویه (تولد ویتالیک بوترین) اجرا می‌شوند.

سود حاصل از فروش هر انیمیشن بین دو هنرمند خالق اثر و صاحب اتربوی تقسیم خواهد شد. مقدار کمی از سود حاصل هم در صورت نیاز برای توسعه برنامه‌ریزی این اثر صرف خواهد شد.

جونز اوایل امسال و با فروش تابلوی گاو پیکاسو (Picasso’s Bull) تیتر اول بسیاری از رسانه‌ها را به خود اختصاص داد. ماه گذشته هم یکی از تابلوهای او در میکرپلیس (MakerPlace)، به قیمت ۳۰۲ اتر فروخته شد. این اثر رکورد بیشترین قیمت (به اتر) در بین آثار هنری رمزنگاری‌شده را داراست.

آلوتا مانی در توییتی نوشت:

فکر میکنم که این بزرگترین فروش توکن‌های غیرمثلیِ هنری تا به امروز باشد. هاج و واج مانده‌ام ولی خوشحالم. خوشحالم ولی هاج و واج مانده‌ام.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

6 دیدگاه
اسعد
اسعد
۳ سال قبل

یه جورایی درست دنیای دبجیتال داره مارو محاصره میکنه اما از جهتی وخستناک هم هست

اردشیر
اردشیر
۲ سال قبل
پاسخ  اسعد

فراموش نکنیم اگر هم الآن یک غارنشین اینجا بود و می‌دید که ما با هواپیما ساعتها معلق پرواز می‌کنیم حتما می‌گفت این وحشتناکست وحشتناک و شاید هم می‌افزود که: «من یکی که زندگی امن در دل جنگل را ترجیح می‌دهم»

سید صبا میری
سید صبا میری
۳ سال قبل

ارزرمزها حتی مفهوم هنر راهم تغییر دادن اگر درست فهمیده باشم درواقع میشه گفت یک اثر هنری زنده و متغیر هست حالا جدای اینکه با چه قیمتی فروخته شد

اردشیر
اردشیر
۲ سال قبل

در واقع نرم افزار را با هنر آمیخته شده است اما بلاکچین ویژگی انحصاری بودن اثر هنری را هم بدان افزوده است.

sayron sayroni
sayron sayroni
۳ سال قبل

فکر کنم سال 2021 سال NFT , DAO ها باشد . جهش زیادی در پیش هست.

پیرمرد
پیرمرد
۳ سال قبل

دیوانگی هم حدی داره!!!