مدیرعامل ترون استیمیت را خرید؛ تلاش Steem برای محدود کردن قدرت جاستین سان!

مدیرعامل ترون استیمیت را خرید؛ تلاش Steem برای محدود کردن قدرت جاستین سان!

جاستین سان، مدیرعامل ترون چند روز پیش پلتفرم شبکه اجتماعی غیرمتمرکز استیمیت را خریداری کرد و باعث نگرانی جامعه استیم در مورد متمرکز شدن این پروژه شد. در استیمیت که یک پلتفرم اشتراک‌ محتوای مبتنی بر بلاک چین است، افراد می‌توانند با درج مطالب و پست‌های مفید، به عنوان پاداش توکن استیم دریافت کنند. پلتفرم استیمیت روی بلاک چین استیم فعالیت می‌کند.

افرادی که بلاک چین «استیم» (Steem) را اداره می‌کنند، روز یکشنبه (۴ اسفند) یک سافت فورک سازگار با قبل را اجرا کردند. با اجرای این به‌روزرسانی، جلوی استفاده از حجم بزرگی از توکن‌های استیم در رای‌گیری گرفته شد. این اتفاق چند روز بعد از آن افتاد که بنیاد ترون متعلق به جاستین سان، کنترل استیمیت (Steemit)، یکی از بزرگترین پروژه‌هایی که روی بلاک چین استیم اجرا می‌شود، را بدست گرفته است.

به گزارش کوین دسک، این اقدام برای جلوگیری از متمرکز شدن استیمیت انجام شده است که بیانگر برخی واقعیت‌های تامل‌برانگیز در پروتکل اجماع نمایندگی‌شده (Delegated) است.

پروتکل اجماع نمایندگی شده به کاربران اجازه می‌دهد که با داشتن توکن‌های یک شبکه، به یک نماینده مورد اعتماد خود رای بدهند و به این ترتیب در آینده شبکه سهیم باشند. اما ضعف این نوع اجماع این است اگر فرد ثروتمندی نفوذ یا توکن‌های زیادی در اختیار داشته باشد، می‌تواند با انتخاب نمایندگان مورد نظر خود، کنترل شبکه را بدست بیاورد.

در پستی که این سافت فورک در آن توضیح داده شده است، دخالت یک نهاد با قدرت مالی بالا، پر رنگ توصیف شده است. نویسندگان این پست در ادامه می‌نویسند:

در این مراحل اولیه، مهم‌ترین وظیفه برای شاهدان (Witness) (چیزی مشابه ماینر در شبکه بیت کوین) تضمین امنیت بلاک چین استیم است. برای این منظور، یک بروزرسانی به پروتکل محافظت موقتی اجرا می‌شود تا وضعیت موجود که برای سهام‌داری در استیمیت و کاربردهای از قبل تعیین‎شده آن ایجاد شده است، حفظ شود.

استیم یک بلاک چین اثبات سهام نمایندگی‌شده (DPoS) است و شباهت‌های بسیاری با بلاک چین ایاس دارد که در آن دارندگان توکن‌های شبکه برای خود نمایندگانی را انتخاب می‌کنند تا تصمیمات مهم بلاک چین توسط آن‌ها گرفته شود. جامعه استیم این فورک را انجام داد چراکه بنیاد استیمیت، حجم بسیاری بالایی از توکن‌های بلاک چین استیم را در در اختیار خود دارد که می‌تواند برای کنترل بلاک چین مورد استفاده قرار گیرد، اگرچه قبلاً هیچ‌گاه در رای‌گیری‌ها استفاده نشده است. بنا بر گزارش‌ها، جاستین سان، که یک بازاریاب باهوش و چهره‌ای مطرح در این صنعت، صاحب جدید این توکن‌هاست.

با اجرای این فورک، اعتبارسنجان شبکه، که شاهد نامیده می‌شوند، مانع از این شدند که استیم‌هایی که توسط تعداد محدودی از اکانت‌ها کنترل می‌شوند، در آینده این شبکه تصمیم‌گیرنده باشند.این توکن‌های بسیار زیاد که توسط استیمیت کنترل می‌شوند، در میان جامعه استیم تحت عنوان صندوق سهام «ninja-mind» شناخته می‌شوند.

مالکان این صندوق که بنیان‌گذاران و سرمایه‌گذاران اولیه بلاک چین استیم به حساب می‌آیند، به طور بالقوه حدود ۲۰ درصد از کل کوین‌های موجود را در اختیار داشته و در جریان رای‌گیری‌ها نقش بسزایی را ایفا می‌کنند.

در پست مربوط به سافت فورک اشاره شده است که:

ابهامات زیادی پیرامون استیمیت و استفاده مداوم از آن در کنترل دارایی وجود دارد.

تملک استیمیت همواره منبعی برای ایجاد تنش بین استیم و استیمیت است. اما تا زمانی که ند اسکات (Ned Scott)، بنیان‌گذار شبکه، استیمیت را اداره کند، جامعه احساس اطمینان نسبی خواهد داشت که او در امور دخالت نمی‌کند. سهام‌داری نینجا به این منظور به وجود آمده است که شبکه را گسترش دهد. حالا که این توکن‌ها بدست فرد جدیدی افتاده است، شبکه احساس اطمینان کمتری دارد.

سان در واکنش به این اتفاقات نوشت:

ما باید تلاش زیادی بکنیم تا «steemit.com» را به آن چیزی تبدیل کنیم که واقعاً باید باشد.

او لیستی از برنامه‌ها را برای ترکیب ارزهای دیجیتال مختلف در شبکه ترون ارائه داد که باعث می‌شود توکن‌های ترون در تعداد بیشتری از صرافی‌ها لیست شوند و افراد تاثیرگذار زیادی به این شبکه جذب شوند.

سان قرار است سمیناری با عنوان «STEEMit ۲.۰ Town Hall» ترتیب دهد و از ۵۰ شاهد برتر شبکه دعوت کند که در این سمینار شرکت کنند. یکی از مهم‌ترین مسائلی که در این سمینار مطرح می‌شود، مطمئنا نحوه تبادل میان کوین‌های استیم و ترون خواهد بود. لازم به ذکر است که تاکنون این سوال فقط به شکل فرضی و روی کاغذ مطرح بوده است.

اطلاعیه اعلام مالکیت استیمیت دقیقا به این موضوع اشاره نکرد که شرکت به طور مشخص چه مقدار از این ارز دیجیتال را در اختیار دارد. پس هنوز مشخص نیست که این دارایی‌ها تماماً در اختیار بنیاد ترون هستند یا خیر.

استیم و استیمیت چه هستند و چگونه کار می‌کنند؟

استیمیت یک سایت وبلاگ‌نویسی است که عملکردی مشابه ردیت (Reddit) و مدیوم (Medium) دارد و یکی از شناخته‌شده‌ترین کاربردهای بلاک چین استیم است.

شبکه استیم
شبکه استیم

علاوه بر استیمیت، برنامه‌های غیرمتمرکز بیشتری نیز وجود دارند که روی این بلاک چین کار می‌کنند. شرکت استیمیت فقط مالک برنامه استیمیت است، اما نفوذ این برنامه بیشتر از دیگر پروژه‌های این شرکت است.

استیمیت با استفاده از بلاک چین و توکن‌های استیم، به محتواهای خوب و ارزشمند پاداش اهدا می‌کند.

در حال حاضر کل توکن‌های استیم موجود در بازار ۳۷۳,۴۴۲,۲۳۵ عدد است.

استیم سه توکن مختلف دارد؛ استیم، استیم پاور (Steem Power) و استیم دلار (Steem Dollars). استیم توکن اصلی است. استیم پاور زمانی درست می‌شود که کاربران بر سر قفل کردن استیم به توافق برسند، عملکرد آن تا حدودی مشابه سهام‌داری در شبکه است و برای رای دادن به محتوای خوب استفاده می‌شود. استیم دلار نیز یک استیبل کوین است که از کاربران در مقابل نوسانات قیمت استیم محافظت می‌کند.

یکی از چالش‌های موجود در استیم این است که هیچ‌گاه نمی‌دانید چه مقدار استیم پاور در حال چرخش وجود دارد. سرعت کاهش تعداد استیم پاور کم است ولی سرعت افزایش آن بالاست.

طبق ادعای جیمز رِیدی (James Reidy)، که یکی از فعالین کهنه‌کار در شبکه استیم است، به طور بالقوه ۲۱۰ میلیون استیم پاور در شبکه وجود دارد. اگر از تمام سهام استیم برای رای‌گیری استفاده شود، ۳۴۰ میلیون استیم پاور وجود خواهد داشت. رِیدی در این مورد خاطرنشان کرد:

استیمیت حدود ۶۸ میلیون استیم پاور را در اختیار خود دارد. اما تعداد دقیق مشخص نیست، چرا که استیمیت می‌تواند هر تعداد استیم یا استیم پاور را در چندین حساب ذخیره کند.

در این شبکه، تعداد کسانی که برای شاهد شدن داوطلب هستند بسیار بیشتر از شاهدان موردنیاز است. رِیدی یکی از شاهدان شبکه است، اما جزء ۲۰ شاهد اصلی نیست. او در ادامه مصاحبه خود گفت:

در حال حاضر که عدم قطعیت در شبکه زیاد است، کاری که شاهدین برای بلاک چین انجام می‌دهند، بهترین کار است. وعده‌هایی از طرف شرکت استیمیت وجود داشت مبنی بر این که از سهام شبکه برای رشد اکوسیستم استفاده خواهد شد. اما مهم‌تر از آن این است که اجازه رای دادن به این نوع از سهام‌داری داده نشود. چنین چیزی هرگز در کد ثبت نشده است. بنابراین بسیار بعید است که در مورد فروش سهام، به آن وعده‌ها عمل شود. پس شاهدان تا زمانی که در مورد جزئیات به توافق برسند از بلاک چین محافظت خواهند کرد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه