صرافی‌های ایرانی با چه چالش‌هایی روبرو هستند؟

صرافی‌های ایرانی با چه چالش‌هایی روبرو هستند؟

از آخرین تب جهانی خرید بیت کوین در اواخر سال ۲۰۱۷ نزدیک به سه سال می‌گذرد. طی این سال‌ها کسب‌وکارهای متعددی در ایران با هدف آسان‌سازی امکان مبادله بیت کوین و ارزهای دیجیتال شکل گرفتند. به واسطه حضور این پلتفرم‌ها، خرید بیت کوین با تمام دشواری‌ها و خطراتش در آن دوران، از فاصله زیاد میان قیمت‌های خرید و فروش تا استفاده از پرفکت مانی برای خرید بیت کوین، هم‌اکنون با سهولت بیشتر و قیمت‌های معقولانه‌تری با احتساب نرخ ارزی برای کاربران در دسترس است.

از سوی دیگر توسعه صرافی‌ها و اکسچنج‌ها در سال‌های اخیر با افزایش قابل‌توجه تعداد آن‌ها نیز همراه بوده که علاوه بر ایجاد فضای رقابتی و نرخ‌های بهتر برای کاربران، موجب گسترش کلاهبرداری‌ها و فضای بدون نظارتی هم شده است. پیشنهاد نرخ‌های کمتر از حد معقول از سوی فروشندگان بی‌نام و نشان در بستر پیام‌رسان‌هایی مانند تلگرام، نگهداری اطلاعات هویتی کاربران در بسترهای ناامن و به وجود آمدن فضای پرابهام برای سرمایه‌گذاران که ناشی از بی‌توجهی قانون‌گذاران به این حوزه است، تنها نمونه‌ای از چالش‌هایی است که این روزها حوزه تبادل ارزهای دیجیتال با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند.

در این گزارش به‌سراغ احسان قاضی‌زاده مدیر اکسیر، محمد علی محمدی، مدیر اوکی اکسچنج و سعید خوشبخت مدیر اریاتک رفتیم تا نظرات آن‌ها را درباره مشکلات ناشی از نبود سیاست‌ دستورالعمل شفاف از سوی قانون‌گذاران، نهادهای قانونی لازم برای رگولاتوری پلتفرم‌های مبادله، امکان مسدود‌سازی تراکنش‌ها، سیاست‌های حفظ اطلاعات مشتریان و چشم‌انداز صرافی‌ها در صورت رفع تحریم‌ها بشنویم.

نبود سیاست شفاف و مشکلات صرافی‌ها

سعید خوشبخت: مهم‌ترین چالش به وجود آمده وجود مانع برای ورود سرمایه‌گذاران، توسعه کند زیرساخت‌ها از این بابت و آماده‌شدن فضا برای افراد غیرمتخصص است.

احسان قاضی‌زاده: تردید افراد حقیقی و حقوقی برای ورود به حوزه تبادل و عدم اطمینان سرمایه‌گذاران به این بازار از چالش‌های عمده است و عدم حضور رگولاتور به معنی هرج‌ و مرج خواهد بود.

محمد علی محمدی: تفاوتی از نظر ارائه‌دهندگان خدمات حقیقی و حقوقی برای پلیس فتا نیست و هر کسی در تلگرام، بدون ثبت آدرس سکونت و طی عملیات احراز هویت و اهلیت خدمات خرید و فروش ارائه می‌دهد.

مهمترین واکنش‌ نهادهای قانونی در برابر ارزهای دیجیتال و بیت کوین را می‌توان بیانیه بانک مرکزی در دی ماه ۹۶ و مصوبه هیئت وزیران در تابستان ۹۸ در نظر گرفت که روزهای گذشته تبصره جدیدی به آن اضافه شد تا ارزهای استخراج شده صرفاً برای تأمین ارز واردات کشور و بر اساس مقررات بانک مرکزی قابل مبادله باشند. بانک مرکزی نیز در دی ماه ۹۶ در بیانیه‌ای مبادله بیت کوین در مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرد.

با این حال قانون‌گذاری این حوزه به شکلی بوده که حتی اجازه یا منع فعالیت کسب‌وکارهایی مانند صرافی‌های ارز دیجیتال و اکسچنج‌ها به‌صراحت مشخص نشده است و از این رو مشکلاتی در مراحل بعدی گریبان این کسب‌وکارها را گرفته است.

به عقیده احسان قاضی‌زاده چهار مشکل عمده از بابت نبود دستورالعمل مشخص متوجه صرافی‌ها و پلتفرم‌های مبادله است:

بسیاری از افراد حقیقی و حقوقی در خصوص ورود جدی به حوزه تبادل (خرید و فروش) رمز دارایی‌ها تردید دارند. از طرفی هم عدم اطمینان سرمایه‌گذاران جدی به این بازار مانع سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها و استارت‌آپ‌های فعال در بخش تبادل شده است. نبود نظارت بر عملکرد و سطح کیفی اکسچنج‌ها و دیگر پلتفرم‌های تبادل نیز باعث ورود افرادی با کمترین دانش به حوزه‌های به‌شدت حساس مالی شده که نتیجه آن ارائه سرویس‌های ضعیف و ناامن است. همچنین ایجاد فضای مخدوش کسب‌وکار که مناسب حضور پروژه‌های اسکم و پانزی است و نبود رگولاتور عملا به معنی هرج و مرج در این زمینه خواهد بود.

بیشتر فعالان این حوزه متفق‌القول‌ هستند که اقدام به ارائه خدمات خرید و فروش از سوی اشخاص حقیقی و در بستر پیام‌رسان‌هایی مانند تلگرام، به افزایش کلاهبرداری‌ها و گسترش بی‌اعتمادی دامن زده است و از این رو قانون‌گذاران باید به این بخش ورود کنند.

صرافی‌های ایرانی با چه چالش‌هایی روبرو هستند؟
احسان قاضی‌‌زاده، مدیر اکسیر

محمد علی محمدی با اشاره به این موضوع گفت:

شرایط در وضعیت کنونی طنزآمیز است، به شکلی که هیچ تفاوتی از نظر خدمات‌دهنده حقیقی و حقوقی از نظر پلیس فتا یا دستگاه قضایی وجود ندارد. شخصی در تلگرام بدون هیچ آدرس سکونتی، وب‌سایت، احراز هویت و اهلیت، خدمات خرید و فروش ارائه می‌کند و مالیاتی هم پرداخت نمی‌کند و امنیت کاربر را هم نمی‌تواند حفظ کند. در چنین شرایطی واقعاً نیاز یک قانون‌گذاری دقیق به‌شدت احساس می‌شود.

محمدی در ادامه به تعدادی از مشکلات به وجود آمده به دلیل نبود قانون‌گذاری اشاره کرد:

در خصوص احراز هویت و با توجه به مشکلاتی که در خصوص اجاره حساب پیش می‌آید، در بسیاری از موارد دیده شده که صرافی مجرم شناخته شده یا وجه زیادی از وی تا مدت‌ها مسدود شده است. پیگیری این عملیات بسیار زمان‌بر و پیچیده شده است به شکلی که مجبور می‌شوید در پرونده‌ای که تمامی موارد احراز هویت را رعایت کرده و تنها خدمات‌دهنده بودید، بیش از ۵ میلیون هزینه کنید تا بتوانید مبلغ ۵ میلیونی خود را برگردانید یا حساب خود را از مسدودی آزاد کنید. پلیس فتا هم بسیاری از موارد به هیچ عنوان پاسخگوی تماس های تلفنی نیست و باید حضوری مراجعه کرد. عدم شفاف‌سازی خدمات احراز هویت هم مشکلاتی ایجاد کرده است و به طور مثال امکان استفاده از خدمات احراز هویت امتا میسر نیست زیرا نیاز به اینماد دارد.

سعید خوشبخت هم در پاسخ به این سؤال که صرافی‌ها به‌خاطر نبود سیاست شفاف با چه مشکلاتی روبرو هستند، مهمترین چالش این کسب‌وکارها را موانع موجود برای ورود بازیگران و سرمایه‌گذاران بزرگ عنوان کرد. به عقیده سعید خوشبخت این موانع توسعه زیرساخت‌ها را با کندی مواجه می‌کند و فضا را برای حضور افراد غیرمتخصص آماده می‌کند:

نداشتن دسترسی‌ کامل به سرویس‌های بانکی و پرداختی یا نداشتن اینماد نیز مشکلاتی را برای صرافی‌ها به وجود آورده است. اما جنبه مهمتر، نگرانی‌هایی است که برای کاربران وجود دارد که به صرافی‌ها یا اکسچنج‌های داخلی محدود نمی‌شود و خارجی‌ها را هم در بر می‌گیرد. این نگرانی‌ها شامل اطلاع نداشتن از عوامل اکسچنج، میزان سرمایه‌گذاری یا کفایت سرمایه می‌شود.

نهادهای قانون‌گذار تبادل ارزهای دیجیتال

• سعید خوشبخت: برای قانون‌گذاری صرافی‌ها بهتر است تنها بانک مرکزی دخالت کند.

• محمد علی محمدی: بانک مرکزی، سازمان فناوری اطلاعات و کمیسیون اقتصادی مجلس از جمله نهادهای مؤثر در بحث قانون‌گذاری پلتفرم‌های مبادله در ایران هستند.

• احسان قاضی‌زاده: کسب‌وکارهای این حوزه جنبه‌های متعددی را در برمی‌گیرند و تعیین نهاد رگولاتور کار آسانی نخواهد بود.

شناسایی ارزهای دیجیتال و بیت کوین به‌عنوان پدیده پولی و نه کالا، بانک مرکزی را در رأس نهادهای قانون‌گذار این فناوری در ایران قرار داده است. پیش‌نویس بانک مرکزی در بهمن ۹۷ قدمی بود که برای قانون‌گذاری رمزارزهای جهان‌روا، عرضه اولیه سکه‌ها، کیف پول‌ها و صرافی‌ها برداشته شد، با این حال هیچگاه از مرحله پیش‌نویس فراتر نرفت.

محمد علی محمدی در این باره معتقد است که با توجه به مصوبات اخیر، مسئولیت قانون‌گذاری پلتفرم‌های مبادله بر دوش بانک مرکزی، سازمان فناوری اطلاعات و نیز کمیسون اقتصادی مجلس است تا با وضع قوانین در برگیرنده تمامی ضوابط و شرایط کشور، کاربر و شرکت‌ها، صرافی‌ها پس از احراز اهلیت مجاز به ارائه خدمات به کاربران باشند.

سعید خوشبخت در این خصوص نقش پولی ارزهای دیجیتال را بیشتر از نقش کالایی آن‌ها دانسته و از این رو بانک مرکزی را مهمترین نهادی می‌داند که برای قانون‌گذاری صرافی‌ها می‌تواند به تنهایی وارد عمل شود.

صرافی‌های ایرانی با چه چالش‌هایی روبرو هستند؟
سعید خوشبخت، مدیر اریاتک

احسان قاضی‌زاده هم اشاره کرد که تعیین نهاد رگولاتور برای پلتفرم‌های تبادل رمزدارایی‌ها کار آسانی نیست و کسب‌وکارهای این حوزه جنبه‌های متعددی از تبادلات مالی داخلی گرفته تا فناوری‌های نوین و تبادلات بین‌المللی را شامل می‌شوند که نهاد قانون‌گذار باید حدود و ثغور و همچنین استانداردهای هر بخش را مشخص کند:

شاید بتوان گفت در کوتاه مدت بانک مرکزی به عنوان متولی اصلی حوزه پولی کشور و با توجه به کارکرد تسهیل پرداخت که هم اکنون اغلب رمزدارایی ها از خود نشان داده‌اند می‌تواند گزینه اول رگولاتوری این بخش باشد.

امکان مسدودسازی تراکنش‌ها

محمد علی محمدی: در صورت همکاری صرافی‌های داخلی می‌توان لیست سیاهی برای هشدار و جلوگیری از ارسال ارز به آدرس‌های اسکم ایجاد کرد.

احسان قاضی‌زاده: راهکار‌هایی برای نظارت بر تراکنش‌های برخی رمزدارایی‌ها در حال اجراست و تشکیل لیست سیاه مشترک بین پلتفرم‌ها می‌تواند کمک زیادی به کاهش ریسک تراکنش‌های خروجی کند.

سعید خوشبخت: تشخیص و مسدودسازی تراکنش‌ها بازی موش و گربه است و در دنیای کریپتوکارنسی معنا ندارد.

ماهیت تراکنش‌های بلاک چینی به گونه‌ای است که با هویت واقعی افراد ارتباط مستقیم ندارد اما عمومی و شفاف بودن این تراکنش‌ها زمینه را برای رصد و رهگیری آدرس‌های مختلف فراهم کرده است. در همین راستا چندین شرکت‌ تحلیل داده بلاک چین مانند چین‌الیسیس با نهادهای بین‌المللی و حکومتی همکاری می‌کنند تا با ارائه اطلاعات به کسب‌وکارها، از پول‌شویی و فعالیت‌های مجرمانه در این فضا تا حد امکان جلوگیری کنند.

از سوی دیگر خطرات ناشی از تحریم‌ها باعث شده تا نگرانی‌هایی در رابطه با مسدودسازی تراکنش‌های داخلی از سوی صرافی‌های خارجی یا سرویس‌دهنده‌هایی که بیت کوین و ارزهای دیجیتال را می‌پذیرند هم مطرح شود. در این خصوص احسان قاضی‌زاده در پاسخ به این سوال که «تشخیص و مسدودسازی تراکنش‌های صرافی‌های داخلی به مقصد اکسچنج‌ها یا سرویس‌های خارجی عملی است یا نه؟» گفت:

هم‌اکنون راهکارها و سیاست‌گذاری‌هایی در برخی از اکسچنج‌های دنیا به منظور مدیریت و نظارت هر چه بیشتر بر تراکنش‌های برخی از رمزدارایی ها در حال اجرا است. همچنین محصولاتی مانند Crystal می‌توانند ریسک تراکنش های بلاک چین را از حیث پارامترهای متعددی رتبه‌بندی نماید. لذا می‌توان گفت تا حد معینی می توان تراکنش های خروجی از اکسچنج ها را مدیریت نمود. راهکارهای دیگری مانند تشکیل لیست سیاه مشترک بین پلتفرم ها می‌تواند کمک زیادی به کاهش ریسک تراکنش‌های مذکور نماید.

صرافی‌های ایرانی با چه چالش‌هایی روبرو هستند؟
محمد علی محمدی، مدیر اوکی اکسچنج

محمد علی محمدی هم به امکان تهیه بلک لیست اشاره کرد که می‌توان با معرفی و جلوگیری از ارسال تراکنش به آدرس‌ پروژه‌های پانزی و کلاهبرداری به کاربران اخطار داد.

با این حال سعید خوشبخت، تشخیص و مسدودسازی تراکنش‌ها را بازی موش ‌و گربه خواند و به عملی نشدن قانون‌گذاری در سطح تراکنش‌ شبکه‌های بلاک چینی اشاره کرد:

اصلا نباید به این فرایند به این شکل نگاه کرد. قانون‌گذاری بر روی تراکنش‌ها با وجود جذابیت آن، در دنیای کریپتوکارنسی بی‌معناست و در کوتاه‌مدت و میان‌مدت امکان‌پذیر نیست و حتی در صورت پیاده‌سازی هم قابلیت دور زدن خواهد داشت. در نهایت گذاشتن قانونی که قابل شکستن است، ارزشی خلق نمی‌کند.

حفاظت از اطلاعات مشتریان

• احسان قاضی‌زاده: در صورت وقوع یک بزه اکسچنج‌ها موظف به ارائه اطلاعات هستند

• محمد علی محمدی: امکان ارائه اطلاعات به نهادهای قانونی می‌تواند امنیت وجوه کاربران را در برابر تحریم‌ها و مسدود‌سازی حساب تضمین کند.

ثبت ‌نام در پلتفرم‌های مبادله داخلی، خرید ارزهای دیجیتال و استفاده از درگاه‌های پرداخت ریالی نیازمند طی عملیات احراز هویت است. به همین خاطر صرافی‌ها اطلاعات مشتریان را در اختیار دارند و هر یک طبق سیاست حفظ حریم خصوصی خود با آن برخورد می‌کنند.

محمد علی محمدی در پاسخ به این سؤال که «آیا اطلاعات مشتریان از قبیل سفارش‌ها و آدرس‌های مرتبط با حساب می‌تواند برای مواردی از قبیل مالیات در اختیار نهادهای قانونی قرار بگیرد؟» آن را عملی دانست و عنوان کرد:

بدون شک این امکان فراهم است و علاوه بر جلوگیری از خروج بسیار زیاد ارز از کشور، می‌تواند درآمد های مالیاتی کشور را به حد زیادی افزایش داده و امنیت وجوه کاربران را در برابر تحریم‌ها و مسدود‌سازی حساب تضمین نماید.

احسان قاضی‌زاده هم با اشاره به اینکه ساختار اکسچنج‌های متمرکز به گونه‌ای است که اطلاعات متعددی از کاربران خود در اختیار دارند گفت:

اینکه آیا این اطلاعات در اختیار نهادهای حاکمیتی قرار می‌گیرد یا خیر بحثی علی حده است. اما در صورت وقوع یک بزه که ارتباطی با تراکنش به اکسچنج داشته باشد، اکسچنج‌ها موظف به ارائه اطلاعات لازم در این خصوص هستند.

چشم‌انداز رفع محدودیت از پلتفرم‌های خارجی

• محمد علی محمدی: کاربران همچنان در حال استفاده از صرافی‌های خارجی هستند و بدون احراز هویت یا با دور زدن قوانین از آن‌ها استفاده می‌کنند.

• احسان قاضی‌زاده: امکان بهره‌گیری کاربران ایرانی از اکسچنج‌های بین‌المللی به رقابتی فنی و سازنده بین پلتفرم‌های داخلی ختم می‌شود.

محدودیت استفاده از شبکه‌های پرداخت جهانی در کنار تحریم‌ها باعث شده تا استفاده از پلتفرم‌های جهانی یا حضور در اکسچنج‌های خارجی برای کاربران ایرانی همراه با ریسک باشد. نبود قوانین سخت‌گیرانه و حضور کم فروغ قانون‌گذاران در سطح بین‌المللی هم دلیل دیگری است که میزان کلاهبرداری در این بخش را بالا برده است. از این رو کاربران ایرانی در صورت فراهم بودن شرایطی از جمله نقدینگی بالا، نرخ کارمزد‌های جذاب و پشتیبانی از ارزهای دیجیتال مختلف، استفاده از پلتفرم‌های داخلی را به خاطر وجود چنین ریسک‌هایی به گزینه‌های خارجی ترجیح خواهند داد.

با این حال صرافی‌های خارجی مانند بایننس، همچنان بخش عمده‌ای از حجم معاملات کاربران ایرانی را به خود اختصاص داده‌اند و جذابیت اکسچنج‌های خارجی نزد کاربران محفوظ مانده است. در همین رابطه احسان قاضی‌زاده در پاسخ به این سؤال که «چشم‌انداز پلتفرم‌های مبادله در صورت رفع محدودیت‌هایی مانند تحریم‌ها چه خواهد بود؟» گفت:

امیدواریم تحریم های ظالمانه بر علیه کشورمان هر چه زودتر برداشته شود و حضور اکسچنج‌های بین‌المللی و در کلاس جهانی به نظر من به ارتقا ذائقه کاربران ایرانی و ایجاد یک رقابت فنی و سازنده در بین پلتفرم‌های داخلی و بومی کمک خواهد کرد. همانگونه که در دیگر صنایع حضور رقیب خارجی قدرتمند نهایتاً می‌تواند به نفع کاربران آن صنعت تمام شود.

محمد علی محمدی هم در این باره اشاره کرد:

به صورت کلی در حال حاضر بسیاری از کاربران هنوز در حال استفاده از صرافی های خارجی هستند و برخی از آن‌ها یا احراز هویت نیاز ندارند یا کاربران اقدام به دور زدن قوانین می‌کنند. به صورت کلی در صورتی که زیر ساخت‌ها و قوانین موجود این امکان را بدهد که صرافی‌های داخلی بتوانند خدمات به‌روز ارائه دهند، مشتری داخل کمتر اقدام به مبادله با آن‌ها خواهد کرد.

سخن آخر

علاقه روز افزون مردم به بیت کوین و ارزهای دیجیتال در ایران که با رشد پلتفرم‌های مبادلاتی و صرافی‌های داخلی همراه شده، از سوی دیگر چالش‌های جدیدی را هم نمایان ساخته است. روند محسوس رشد اکسچنج‌های داخلی طی سال‌های گذشته باعث شده تا کارمزدهای رقابتی، توسعه پلتفرم‌ و توجه به رابط کاربری به اولویتی در میان این کسب‌وکارها تبدیل شود تا قادر به جذب کاربران بیشتری باشند.

از طرفی هم ماهیت این فناوری به گونه‌ای است که باید با وضع و اجرای قوانین برای کاهش ریسک‌های کلاهبرداری و از بین بردن موانع سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و همچنین توجه کسب‌وکارها به اجرای نکات لازم برای حفظ امنیت دارایی کاربران همراه باشد. از این رو رفع چالش‌های جدید به وجود آمده پیش از هر چیزی نیاز به برقراری تعامل از سوی فعالان و مدیران پلتفرم‌های مبادلاتی و صرافی‌ها با بخش قانون‌گذار خواهد داشت. با این همه تجربه به جا مانده از قانون‌گذاری ماینینگ هم دلیلی شده تا عده‌ای از فعالان، حضور در فضای خاکستری و مبهم را به فضای قانون‌گذاری شده ترجیح دهند.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

25 دیدگاه
ياشار
ياشار
1 سال پیش

راسته كه اكسچنجهاي ايراني توي ليست سياه بايننس هستن و جديدا هركي پول از بايننس به اينا بفرسته حسابش بلوكه ميشه؟

sina
sina
1 سال پیش

صرافی ok از همه ارزونتر میخره ، ازهمه گرونتر میفروشه. کافیه با دو سه تا صرافی ایرانی دیگه مقایسه بشه.

حمیدرضا
حمیدرضا
1 سال پیش
پاسخ  sina

دقیقا همینه ، البته اگر متقاضیان آگاه باشند چنین قیمتهایی هم در این جور صرافیها دیده نخواهد شد

علیرضا
علیرضا
1 سال پیش

کارمزدهای صرافیهای ایرانی واقعا زیاده یعنی وحشتناکه چون قانونی در موردش نیست هر چقدر دلشون بخواد برمیدارن..ومیلیاردها تومن دارن مفت به جیب میزنن. قیمت ارز رمزها هم که غیر واقعی و عجیب اونوقت انتظار دارن ما با اونها خریدوفروش و انتقال بدیم…. بشینین تا بیایم… حتما میایم ???‍♂️

حمیدرضا
حمیدرضا
1 سال پیش
پاسخ  علیرضا

عزیزم در اقتصاد آزاد مفهومی هست به نام عرضه و تقاضا ، وقتی شما دنبال جنس گرون نری خود به خود میاد پایین.
مگه سایپا تحت نظارت قانون نیست؟ پس چرا انقدر پراید قراضه گرونه؟ بیشتر فکر کن، ربطی به قانون و نظارت نداره ، مربوط به هوش خریدار میشه

Arash
Arash
1 سال پیش
پاسخ  حمیدرضا

این چیزی که میگی برای اقتصاد آزاد و مبتنی بر بازاره نه بازار انحصاری خودرو که مثال زدی. خریدار از ایران خودرو و سایپا نخره جای دیگه ای نیست بره ماشین بگیره اما برای صرافیا اینطوری نیست.

حمیدرضا
حمیدرضا
1 سال پیش
پاسخ  Arash

با وجود انحصاری بودن بازار خودرو باز هم قدرت خریدار رو دست کم گرفتی! فرهنگ مصرف اگر بالا بره و خریداران بصورت یکپارچه سطح انتظاراتشون از محصول رو بالا ببرن انحصار هم شکسته میشه

Arash
Arash
1 سال پیش
پاسخ  حمیدرضا

به نظر میاد شما هم انگیزه اقتصادی افراد رو دست کم گرفتین. اگه بازار یا تولیدکننده فرصت آربیتراژ بین نرخ کارخونه و بازار رو بده، فوج فوج آدم برای خرید صف میکشن. فرهنگ مصرفی که ازش صحبت میکنید یه کلمه موهومیه و مشخص نیست منظورتون چیه. کنش و اقدام افراد با شدت خیلی زیادی توسط انگیزه های اقتصادیشون هدایت میشه

بهزاد
بهزاد
1 سال پیش
پاسخ  حمیدرضا

وقتی یکی بهت جواب منطقی و قانع کننده میده دیگه مقاومت تعصبیه چیه؟ جای دیگه ای نیس بری ماشین بخری یه ماه دو ماه ی سال ماشین نخر آخرش چی !

قاسم خلیلی
قاسم خلیلی
1 سال پیش

امرو فقط خواستم خطی که به کارتم وصله رو عوض کنم، اینجا رو امضا کن اونجا رو امضا کن برو باجه 3 برو باجه 1 و…
2 ساعت بعد تست کردم، ز زدم میگن چند ساعت دیگه صبر کن درست نشد فردا باز برو بانک 😐
بع قول فلانی که میگفت هر دفعه که میرم کار بانکی انجام بدم، خیالم راحت میشه که آینده برا کریپتوئه…

حالا با این اوضاع و احوال بانک ها، شما گله می کنید که چرا نظارت بیشتری روی کریپتو نیست!
امرو تو بانک دیگه گفتم که بابا من اگه نخوام این همه امنیت رو، باید کیو ببینم :/

A00
A00
1 سال پیش

ای کاش در مورد کارمزد ها و دستکاری قیمت تتر هم صحبت میکردن ….

یا مثلا در مورد امنیت صرافی های داخلی هم صحبت میکردن مخصوصا وجوه کاربران …..

حمیدرضا
حمیدرضا
1 سال پیش

جامعه بلاکچین متولی نمیخواهد ، خود اعضا ، بهترین متولیان هستند…

حمیدرضا
حمیدرضا
1 سال پیش

به اعتقاد من هرکس ( از جمله نویسنده محترم این مقاله )که صحبت از قانون گذاری و دخالت دولتها در حوزه رمزارزها به میان می آورد مفهوم بلاکچین و تمرکززدایی را درک نکرده و یا با نیت نامعلوم دیگری چنین مباحثی را مطرح میکند: این فضا هیچ نیازی به دخالت سازمانهای متمرکز ندارد ، این فضا خودکفا و بالنده است ، هیچ فرد آموزش دیده ای در زمینه استفاده از رمزارزها قربانی کلاهبرداری نشده و نمیشود ، لطفا جو ندهید…

بهزاد
بهزاد
1 سال پیش
پاسخ  حمیدرضا

گل گفتی

A00
A00
1 سال پیش

از فرداست که وقتی بیت به صرافی انتقال بدیم بگن لیست سیاه بوده و این داستانا بعد هم اکانت ما رو ببندن و بیت رو برا خودشون وردار

هر کی به هر کیه …..
?

real
real
1 سال پیش

اختلاف قیمت خرید و فروش خیلی عجیبه تو صرافی ابرانی انصاف هم خوبه بخدا

A00
A00
1 سال پیش

هنوز تو ایران خرید و فروش رمزارز قانونی نشده ، چون کسی نظارت بر فعالیت شما نداره شما خودتون دارید بهترین استفاده رو میبرین چون کارمزد های بسیار بالا دریافت میکنید

لیست سیاه ؟!؟ ?

عجب بابا عجب ….

محمد گل ریکی
محمد گل ریکی
1 سال پیش

صرافی های داخلی پلت فرم داشته باشند مثل صرافی های خارجی خوب میشه برای سرمایه گذاری بیت کوین

sss
sss
1 سال پیش

برای 10 هزار تومان برداشت باید 10 هزار تومان کارمزد پرداخت کنی .. آخه این چه وضعشه …

فهیم
فهیم
1 سال پیش

ضرورت ها:
نداشتن قوانین .
نداشتن یک سازمان جامع مدیریت برای احراز هویت در مورد تمامی شرکت های ارز دیجیتالی – صرافی های آنلاین – سرمایه گذاری و کسب درآمد این حوزه – توسعه فناوری- ارتباط شبکه و دیتا – Big data و سرور های امن . بخش خصوصی و کنترل بانک مرکزی .
یک مثال برای احراز هویت :
کشور روسیه با اینکه کاملا بسته است اما سیستم های قوی در این زمینه طراحی کرده است .
بطور مثال تمامی افراد در قبلا در یک سامانه واحد در کل روسیه شناسایی شده اند و یک کد جامع برای یک فرد یا شرکت با عدد و رقم صادر شده است ، چنانچه هر نوع اشکال یا خطایی بروز کند بطور کامل قابل ردیابی و پیگیری خواهد بود و اشخاص به هیچ عنوان در این سیستم خطایی انجام نمی دهند و با ثیت این کد در هر سایت فرد بطور رسمی واجد تمام شرایط در این حوزه است ، خود آن سایت یا شرکت مجازی هم کد شناسایی مخصوص با اعداد و رقم را دارد بطوریکه با فشار یک دکمه از طرف نهاد مربوطه به سامانه ارجاع و تائید میشود.
دیگر هر روز نیازی به احراز هویت در هر سایت و سازمانی وجود ندارد حتی پلیس فتا یا بانک مرکزی هم دخالتی ندارد .
در حالیکه در کشور ما افراد ۱۰ کارت بانکی از هر بانک دارند اما برای افتتاح حساب برای بانک یازدهم تمام شناسنامه پدر جد ، عقد نامه بابا بزرگ ، جواز کسب جهنم دره را دریافت می کنند و در آخر .
آنکه ارز دولتی ۴۲۰۰ میگیره یک کارتن خواب از آب در میاد و آقا رئیس آنرا در مطبوعات اعلام می کنه .

بعد متخصص فناوری اطلاعات و رایانه در حال گرد و خاک ته خانه از سود مدیریت عزیزان دل پیچه گرفته .
هرگز اینجا چیزی درست نخواهد شد ، هرگز !
تا زمانیکه پول و قدرت اجرایی در دست افراد نادان است و منابع انسانی و منافع ملی با منافع شخصی سنجیده میشود نه با نگاه جهانی !

Mahyar Mojarrab
Mahyar Mojarrab
1 سال پیش

خیلی ببخشید . ولی صرافی داخلی . یعنی همون سرگردنه . همه ماهایی که مجبور شدیم بریم با صرافی های خارجی کار کنیم به خاطر کارهای سودجویانه صرافی های داخلی بود .

mehdy
mehdy
1 سال پیش

بله دقیقا!!
نرخ خرید وفروششون گاهی تا 5 درصد فرق میکنه!!!!!!!

مصطفی عفتی
مصطفی عفتی
1 سال پیش

اولش باید از این سرگردنه ها بخری بعد بری داخل صرافی خارجی معامله کنی ،‌ اونا هم که دلار دولت نمیگیرن تا ارزون بهتون بفرشون شما باید به نوسانات دلار توجه کنی

sss
sss
1 سال پیش

بله درسته

Javad
Javad
1 سال پیش

حتی در صرافی بزرگی مثل بایننس هم برای خرید با مستر کارت و… باید بین 3.5 تا 4 درصد هزینه کنی که اونم سقف داره فروش هم کمابیش همینطور، تازه مالیات هر کشور که بماند. (خدا بیامرزه پدر لوکال بیت کوینز را)
اون قیمتی که می‌بینید با قیمت خرید و فروشش با ارز فیات خیلی تفاوت داره عزیز
از رو شکم نمیگم چون خودم حساب دارم ?

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.