قیمت طلا مثقالی ۱۸ عیار در بازار امروز

0.08%

طلا مثقال 18 عیار
۴,۸۲۰,۰۰۰تومان

عنوانقیمتتغییرمیزان تغییر
قیمت امروز طلا مثقال 18 عیار, ۱۶ آذر ۱۴۰۰۴,۸۲۰,۰۰۰تومان۰.۰۸%+۴,۰۰۱تومان
قیمت دیروز طلا مثقال 18 عیار, ۱۵ آذر ۱۴۰۰۴,۸۲۰,۰۰۰تومان۰%۰تومان
قیمت پری روز طلا مثقال 18 عیار, ۱۴ آذر ۱۴۰۰۴,۸۲۰,۰۰۰تومان۰%۰تومان
قیمت پس پری روز طلا مثقال 18 عیار, ۱۳ آذر ۱۴۰۰۴,۸۲۰,۰۰۰تومان۰%۰تومان

قیمت طلا مثقال ۱۸ عیار امروز ۱۶ آذر ۱۴۰۰، در بازار با ۰.۰۸ درصد (۴,۰۰۱ تومان) افزایش نسبت به روز گذشته، ۴,۸۲۰,۰۰۰ تومان است. هر واحد طلا مثقال ۱۸ عیار روز گذشته با قیمت ۰ تومان معامله می‌شد. بالاترین قیمت طلا مثقال ۱۸ عیار در ۲۴ ساعت گذشته ۰ تومان بوده است و در پایین‌ترین قیمت در رقم ۰ تومان خرید و فروش می‌شد. قیمت فعلی طلا مثقال ۱۸ عیار نسبت به هفته گذشته ۴.۹۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین بهای هر واحد طلا مثقال ۱۸ عیار در یک سال گذشته حدود ۰ درصد افزایش یافته است.

نمودار تحلیل تکنیکال طلا مثقال 18 عیار

عیار طلا چیست

به درصد خلوص طلا عیار گفته می‌شود. معیار سنجش عیار در آمریکا و کشورهای اروپایی ۱۰۰۰ است. برای مثال سکه‌های طلا با عیار ۹۰۰ و جواهرات تزیینی با عیار ۷۵۰ یا ۷۰۵ تولید می‌شوند.

در ایران معیار سنجش با عدد ۲۴ است. برای مثال عیارِ سکه بهار آزادی ۲۱.۶ است و عیار جواهرات تولید شده ۱۸ (۷۵۰ در ۱۰۰۰) است. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عیارِ طلا از صفحه مربوط به قیمت طلا گرم ۱۸ عیار بازدید کنید.

مثقال چیست

«مثقال» (Mithqal) واژه‌ای عربی، مشتق شده از ریشه «ثَقَلَ»، و واحد سنجش وزن است که در کشورهای اسلامی رواج دارد. هر مثقال معادل ۲۴ نخود و هر نخود معادل ۱۹۲ سوت است.

انواع مثقال

مثقال در کشورهای عربی و اسلامی انواع مختلفی دارد که به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

مثقال صِیرَفی

صیرف از ریشه صرف است و به معنی همان صرافی‌هایی است که به مبادله طلا، سکه و ارز می‌پردازند. هر مثقال صیرفی معادل ۴.۶۰۸ گرم است. این عدد رایج‌ترین مقدار برای مثقال است و احتمالاً شما نیز از خواندن این متن به دنبال همین عدد هستید! اما آیا برای تبدیل مثقال به گرم در بازار طلا و جواهرات از همین عدد استفاده می‌شود؟ جواب منفی است! در ادامه این متن با نحوه تبدیل این دو واحد به یکدیگر آشنا خواهید شد.

مثقال شرعی

هر مثقال شرعی برابر است با ۳.۴۵۶ گرم. این عدد هیچ کاربردی در بازار طلا و جواهر ندارد.

مثقال معمولی

هر مثقال معمولی نیز برابر با ۴.۶۸۷۵ گرم است. البته در بعضی موارد با ۴.۵ یا ۵ گرم نیز معادل در نظر گرفته می‌شود. این مثقال برای اندازه‌گیری کالاهای کم‌ارزش‌تر استفاده می‌شود و در بازار طلا رایج نیست.

شمش طلا

مثقال طلا چیست

رایج‌ترین واحد سنجش طلا در میان اهل بازار، «مثقال طلا» است. مثقال طلا در بازار ایران، همان نقش انس طلا در بازار جهانی را دارد. البته این به معنی معادل بودن این دو مفهوم از لحاظ وزن و عیار و قیمت نیست.

هر مثقال طلا، معادل ۴.۶۰۸ گرم طلای ۱۷ عیار است. به عبارت دیگر هر مثقال طلا معادل با ۴.۶۰۸ گرم طلا با عیار جهانی ۷۰۵ از ۱۰۰۰ است. تاکیداً یادآوری می‌شود که عیارِ مثقال طلا ۱۷، و عیار طلای استفاده شده در جواهرات در ایران ۱۸ است. به همین دلیل است که نمی‌توانیم با تقسیم قیمت یک مثقال طلا بر ۴.۶۰۸، قیمت یک گرم طلا را بدست آوریم، چون عیار آن‌ها متفاوت است.

ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که در بازار ایران «مظنه»، معادل یک مثقال طلا است. پس وقتی در بازار طلا و جواهرات با سوال «مظنه چند است؟» مواجه می‌شوید، باید بدانید که منظور از این سوال همان قیمت مثقال طلاست.

رابطه قیمتی بین یک مثقال طلا و یک گرم طلای ۱۸ عیار

برای بدست آوردن قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار از قیمت یک مثقال طلا، ابتدا قیمت مثقال را بر عدد ۴.۶۰۸ تقسیم می‌کنیم تا نسبت وزنی را محاسبه کنیم. سپس عدد بدست آمده را به (۱۸/۱۷) ضرب می‌کنیم تا نسبت عیار تصحیح شود. به بیان ساده‌تر اگر قیمت مثقال طلا را به ۴.۳۳۱۵۲ تقسیم کنیم، قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار بدست می‌آید. در طلافروشی‌ها معمولاً برای سادگی کار، از عدد ۴.۳۳ استفاده می‌شود.

بیشتر
اطلاعات سریع
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: متن قانون ساماندهی ارزهای دیجیتال تا دو ماه دیگر نهایی می‌شود
قیمت طلا مثقال 18 عیار۴,۸۲۰,۰۰۰ تومان
بالاترین/پایین ترینقیمت 24 ساعت اخیر۰ / ۰ تومان
بالاترین/پایین ترینقیمت 7 روز اخیر۰ / ۰ تومان
تغییرات 1 روزه 0.08%
تغییرات 7 روزه -4.93%
تغییرات 14 روزه ---
تغییرات 30 روزه -15.40%
تغییرات 60 روزه ---
تغییرات شش ماهه ---
تغییرات یک ساله ---
تغییرات دو ساله ---
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.